İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress Taşıma İşlemini Basit Bir Şekilde Yapın

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Dün akşam aldığım siteyi kendi hostuma taşıdım. Öncesinde bir az düşündüm. Acaba, yedekleyip mi taşısam, önce WP kurup üzerine dosyaları mı atsam, ayrı ayrı mı taşısam. Derken taşıdım siteyi, nasıl yaptığımı adım adım anlatacağım. Kaynak oluşturması açısından.

Wordpressi Kendi Hostunuza Taşıma

Ön hazırlık:
- Bilgisayarınızda wp-taşıma diye bir klasör oluşturun.
- Bu klasörün içine 2 adet klasör açın; isimleri wp-asıl ve wp-yedek olsun.
- ftp ile sitenize giriş yapın. Wp nin bulunduğu klasörün tamamını wp-asılın içine download yapın. Her şeyi seçtiğinizden emin olun, imageler, dosyalar v.b.
- Sabırlı bir şekilde download işleminin bitmesini bekleyin.
- İşlem bittikten sonra bir de tüm dosyaları wp-yedeğin içine download edin. download sırasında bağlantı gitmiş ve dosyalar eksik inmiş olabilir diye. Bir tedbir olarak önerimdir, yapmak zorunda değilsiniz.
- Download bittikten sonra .htaccess ve robots.txt dosyalarının inip inmediğini özellike kontrol edin.
- Bu aşamada ne olur ne olmaz diye eski sitenin tam bir yedeğini alın.

Msql yedekleme
- Panelinize giriş yapın.
- Phpmyadmine girip veritabanını yedekleyin. Dışa aktar yöntemi ile sql dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Yeni hosta taşıma
- Domainin dnslerini yeni hosta göre ayarlayın. Güncelleme işlemi hemen yapılmayabilir. Sabırlı olmalısınız.
- Dnslerin tam oturmasını beklemeden yeni hostunuzda username şifrenizi seçerek hesabınızı oluşturun. Hesap adı olarak eski wp nin kurulu olduğu hesap adını seçin. Bu msql verilerini değiştirmemeniz için önemlidir. Yapmazsanız benim gibi uğraşırsınız.
- Panelinize giriş yapıp msql database ve username oluşturun. Eski isimleri tutun. Bilgisayarınıza indirdiğiniz sql yedeğini yükleyin. İçe aktar yöntemi ile.
- Ftp den giriş yapıp bilgisayarınızdaki wp-asılın içeriğini upload yapın. Eğer msql veritabanı ve user adını değiştirdiyseniz wp-configi editleyip, onları yeni hostunuzdaki hali ile güncellemeniz gerekecek.

Bu kadar. DNS lerinizin güncellenmesini bekleyebilirsiniz.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
3 aydır değineceğim konuya değinmişsin:D

me3met

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
hocam benim whm hostum var yeni aldığım domaine whmden ayrı bir cpanel açtım aynı hostta bulunan farklı domain isminde olan wordpress sitemi yeni domaine göre ayarlamak istiyorum bunun için ne yapmam lazım?

hostcuma rica ettim sitemi eski hosttan yeni domain için açtığım hosta taşıdı fakat alt linklerin hepsi eski domaine göre ayarlı onlar değişmemiş ne yapmam lazım?

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dün akşam aldığım siteyi kendi hostuma taşıdım. Öncesinde bir az düşündüm. Acaba, yedekleyip mi taşısam, önce WP kurup üzerine dosyaları mı atsam, ayrı ayrı mı taşısam. Derken taşıdım siteyi, nasıl yaptığımı adım adım anlatacağım. Kaynak oluşturması açısından.

Wordpressi Kendi Hostunuza Taşıma

Ön hazırlık:
- Bilgisayarınızda wp-taşıma diye bir klasör oluşturun.
- Bu klasörün içine 2 adet klasör açın; isimleri wp-asıl ve wp-yedek olsun.
- ftp ile sitenize giriş yapın. Wp nin bulunduğu klasörün tamamını wp-asılın içine download yapın. Her şeyi seçtiğinizden emin olun, imageler, dosyalar v.b.
- Sabırlı bir şekilde download işleminin bitmesini bekleyin.
- İşlem bittikten sonra bir de tüm dosyaları wp-yedeğin içine download edin. download sırasında bağlantı gitmiş ve dosyalar eksik inmiş olabilir diye. Bir tedbir olarak önerimdir, yapmak zorunda değilsiniz.
- Download bittikten sonra .htaccess ve robots.txt dosyalarının inip inmediğini özellike kontrol edin.
- Bu aşamada ne olur ne olmaz diye eski sitenin tam bir yedeğini alın.

Msql yedekleme
- Panelinize giriş yapın.
- Phpmyadmine girip veritabanını yedekleyin. Dışa aktar yöntemi ile sql dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Yeni hosta taşıma
- Domainin dnslerini yeni hosta göre ayarlayın. Güncelleme işlemi hemen yapılmayabilir. Sabırlı olmalısınız.
- Dnslerin tam oturmasını beklemeden yeni hostunuzda username şifrenizi seçerek hesabınızı oluşturun. Hesap adı olarak eski wp nin kurulu olduğu hesap adını seçin. Bu msql verilerini değiştirmemeniz için önemlidir. Yapmazsanız benim gibi uğraşırsınız.
- Panelinize giriş yapıp msql database ve username oluşturun. Eski isimleri tutun. Bilgisayarınıza indirdiğiniz sql yedeğini yükleyin. İçe aktar yöntemi ile.
- Ftp den giriş yapıp bilgisayarınızdaki wp-asılın içeriğini upload yapın. Eğer msql veritabanı ve user adını değiştirdiyseniz wp-configi editleyip, onları yeni hostunuzdaki hali ile güncellemeniz gerekecek.

Bu kadar. DNS lerinizin güncellenmesini bekleyebilirsiniz.

konu sabitlenmeli bence! eline sağlık

sanat07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konuyu hortlatacam kusura bakmayın ancak ben yedekleri aldım önce db ve db user oluşturdum tabiki farklı db oldu mecburen host değiştiği için böyle oldu ve sanırım bu değişmiyormuş bizde öyle gittik öncekindekinde ali_wp ise bunda veli_wp yaptım misal sonra yedeklerin klasörlerini yeni hosta attım sonra sql u attım daha sonra config.php deki user ve db ismini değiştirdim başka bir şey yapmadım ancak site hata verdi. açılışta şu hatayı veriyor.
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sportoto/public_html/wp-config.php:1) in /home/sportoto/public_html/wp-includes/functions.php on line 2726

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
bu sorunun birkaç nedeni olabiliyor. eski configi editlerken boşluk bırakmış olabilirsiniz. eski configi tekrar editleyin. kodlamanın ansi olduğundan emin olup tekrar deneyin.

sanat07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ANSI yap diyen çok oluyor ancak ANSI sitenin yazı karakterini değiştiriyor. bu sorun nasıl çözülecek birde sitem halen eski siteye yönleniyor önce böyle birşey yoktu en azından. Tekrar tabloları silip yükledim ve tekrar db isimlerini kontrol ettim onar dedim sonra config ayarlarını yaptım. Fakat Login dediğim an eski sitenimin loginine yönleniyor eski demeyinde yedek aldığım sitemin kullanıcı girişine gidiyor. Bir detay atlanıyor ama nasıl mesela neden public html de config-sample.php ve config.php var bunu anlamadım birinin içinke kullanıcı ismi hiç bişey yok config.php yi eskisine göre yenilisini oluşturuyorum db lerin sadece. Burda bir yanlışlık varmı içerisinde db isimleri boş olan config-sample ne olacak.

sanat07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca yeni hostta veritabanı oluşturunca altındaki tuşa gönder diyecezmi.? Sonrada SQL yedeğinimi yükleyecez. Çok ince detayları hata olmaması için soruyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
iletişim bilgilerini bırakırsan yardımcı olabilirim

sanat07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ya mesaj atamıyorum buradan yazayım yillarsonra hotmail.com

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
mail attım sana

sanat07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Faceden ekledim yoksun. Neyse boşver taşıma suyuyla değirmen dönmez derlerya bende boşa uğraşmayım en iyisi sıfırdan kurayım.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
blogta kaybedeceğin birşey yoksa sıfır kurulum yapabilirsin
admin girişi yaptığında başka siteye yönleniyorsa cpanelden adres değiştirmeyi yapabilirsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5