İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress temalarınıza dil dosyası ekleyin!

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
asagida anlatacagim uygulamayi buradaki temada kullandim arkadaslar, isteyen indirerek inceleyebilir.. Asagidaki ornege bakarakta uygulamayi cabuk cozebilir..

Wordpress tema yapimcisi iseniz, yeni baslamissaniz yada bu isde ciddi dusunuyorsaniz bence bilmeniz gereken bir konu. Hem tema yapimcisina hemde kullanicisina ciddi sekilde faydalari olabilecek bir uygulamadir. Hem temalarinizi birden fazla dil’e kolayca cevirebilirsiniz, hemde temadaki her dosyayi tek tek acip ugrasmaktan kurtuluyorsunuz. Bu sadece dil icinde degil, eger birden fazla kategori, reklam gibi yerler kullaniyorsaniz, bunu dil dosyasina ekleyerek tek dosyadan, hem tema dili, hem reklam alanlari, hemde kategori alanlari yonetilebilir..

Fazla uzatmadan anlatima geciyorum, umarim bir cok tema yapimcisi arkadasimiza yardimci olur ve kendilerini gelistirme yolunca azimlerini artirirlar..

Oncelikle tema dosyasinda kendimize bir klasor acip icerisine dil duzenlemesi yapacagimiz php dosyasini ekliyoruz:

PHP:
dil-dosyasi/dil-default.php

once tema dosyalari ile dil dosyalarinin karismamasi icin ayri bir klasor acip bunun icerisinde calisma yapmak en mantiklisi olacaktir.

sornasinda dil-default.php icerisine asagidaki ornek kodlari ekleyin ve kaydedin:
php taglari arasina tabiki..

PHP:
$kuaza['ornekdil1'] = ‘Ornek dil dosyasi 1′;
$kuaza['ornekdil2'] = ‘Ornek dil dosyasi 2′;
$kuaza['ornekdil3'] = ‘Ornek dil dosyasi 3′;
$kuaza['ornekdil4'] = ‘Ornek dil dosyasi 4′;

Evet dil dosyamiz hazir. simdi bunu tema ile butun hale getirip calistiralim.

Oncelikle Temanizin icindeki functions.php dosyasini acin ve alttaki kodu uygun bir yere ekleyip kaydedin:

PHP:
require_once(TEMPLATEPATH . ‘/dil-dosyasi/dil-default.php’);

geriye 2 adim kaldi. Bunlardan ilki bu uygulamayi, kullanacagimiz sayfalarda belirtmek ve dil kodunu ekleyerek kaydetmek.

oncelikle temanizin header.php dosyasini acin ve en uste ekleyin:

PHP:
global $kuaza;

yukaridaki kodu php etiketleri arasina almayi unutmatin :)

sonrasinda asagidaki sekilde de temada dil orneklerini kullanabilirsiniz:

PHP:
echo $kuaza["ornekdil1"];
echo $kuaza["ornekdil2"];
echo $kuaza["ornekdil3"];
echo $kuaza["ornekdil4"];

yukaridaki kodlarri php taglari arasina almayi unutmayin arkadaslar, her satirdakini ayri olarak php taglari arasina alip temada istediginiz dosyada kullanabilirsiniz, guvenlik nedeniyle ekleyemiyorum php kodlarini direk..

ve tamamdir :) yukarida temada dil dosyasindaki kodlari nasil gostereceginizi belirttim, bunlari artirarak temada her dosyada kullanabilirsiniz.

Anlamadiginiz yer varsa yorum dusmeniz yeterli: http://www.kuaza.com/2010/06/06/wordpress-temalariniza-dil-dosyasi-ekleyin-82.html

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5