İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress ve çoklu kontrol

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bir arkadaşa sordum bunu fakat buraya da yazayım, benim şöyle birşeye ihtiyacım var atıyorum 50 adet wordpress tabanlı sitem olsun, bu sitelerin hepsini tek bir kontrol panelinden yönetebileyim, hepsi farklı hostinglerde fakat bir veri tabanı üzerinden çalışsın, örneğin x sitesinin ön tablo eki x y sitesi için y olsun, sadece hostları farklı olsun veritabanı hostu hepsinde aynı olsun, veri tabanı içerisinden gereksiz olan kısımları kaldırabilirzde fakat hepsini tek bir kontrol paneli üstünden yönetmek istiyorum.

Ve mümkünse x sitesine gönderdiğim yazıda geçen ahmet yazısını y sitesine mehmet olarak yazdırabileyim z sitesine hatice olarak yazdırabileyim.
Bunu rss ile yapmak mümkün ama hem veritabanını çok şişirecek hemde mysql sunucusunu çok yoracaktır.

Bunun yanında kaliteli wordpress blog dağıtan siteler biliyorsanız onlarıda alabilirim, veya varsa size ait blog dağıtım siteleri ve gereksiz kurallarınız istenmeyen kötü görünümde reklamlarınız yoksa onlarıda değerlendirebilirim. Yapacağım işte özellikle link almak isteyen blog hostçuları için faydalı olacaktır, tahminim ilk güncellemede kendi blogumu 5 yaparım buda sizin için fayda sağlar.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bunu şu an inceliyorum ama sanırım tam olarak istediğimi yapmıyor bu sen önerinide söylersen tecrübe olur :p

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
domainlerin ayrı hosting şirketlerinde olduğunu varsayarak anlatayım.
öncelikle http://software.jonandnic.com/hek/wordpress-heking-multiple-blogs-on-one-set-of-tables-2 adresinde anlatıldığı gibi tek veritabanlı bir çok wp kurulumunu gerçekleştir. ana sitenin sql erişim ipsini bilmen lazım. çünkü localhost yerine ek sitelerde bu ip yi belirtmek gerekiyor. verdiğim yazı içeriği aynı özellikleri farklı wp siteler açmak için gerekli db ayarını veriyor.
buraya kadar herşey tamamsa 2. kademeye geçelim.
kurduğun sitelerde oynama yapacağız. exclude categories ve query posts gibi codex.wordpress.org ta bulabileceğin kodlarla temalarında içerik kontrolü yapabilirsin. yani ana sitedeki içerik b sitesinde çıkmasın dersen bu ayarı yapacaksın.
3. olarak yazar olayı için 1. bölümde verdiğim sitedeki ayarlarda ufak bir ekleme yapıp a sitesindeki ahmet kullanıcısının nickini mehmey olarak gösterebilirsin. ama bunun hakkında çok bilgi veremiycem çünkü malesef sql konusuna çok hakim değilim.

takıldığın bir şey olursa özellikle codexteki bilgilerin uygulanmasında çekinmeden sorabilirsin.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Anladım söylediğini aslında basit bir çözüm ama etkili olabilir söylediklerin, kafamda bir ışık yanmasına sebep oldu :p teşekkürler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5