İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress'teki aciklar.. ve %100 guvenlik??

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
S.a. arkadaslar bugun wp scriptli sitem heklendi. Aslinda heklenmedi sadece uyari yazisi yazilmis. " sisteminizde ki acigi kapatin CoZumX" yazilmis. Allah razi olsun kotu 1 heker degil onun sayesinde acik oldugunu ogrendik ve db'ye hic zarar vermemis. Burda bazi konulari okudum ama herkes wp'de acik felan yok diyor. Peki bu heker nasil olurda admin paneline girer? sifren kolay, mail adresin heklenmis, bilgisayarinda trojan var diyenler cikacaktir yani oyle tahmin ediom. Sifremi kimse bilemez cunku 14 haneli sayi, harf ve ozel karakter kullaniyorum, mail adreslerimde oyle ki admin panelindeki adresimi msn olarak felan kullanmam yani kimse bilmiyor, trojan veya keylogger meselesine gelince bilgisayarimda guncelli parali anti-virus kullaniyorum.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Eklediğin eklentilerden olabilirmi arkadaşım ??
WordPress kendi başına ele geçirelemez benim tahminim üzerinde olan eklentiler mesela bir adsense eklentisi bile kursan bu wordpressini tehlikeye soka(bilir)r...

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eklentileri ogrenmesine imkan yok cunku plugins klasorumde index.html var yani baskada yolu yok sanirim..

excy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eklentileri ogrenmesine imkan yok cunku plugins klasorumde index.html var yani baskada yolu yok sanirim..
Sitene baktığında az çok anlıyordur hangi eklentileri kullandığını.
WP son sürümse yüzde doksan eklentilerdendir.

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
excy haklisin ama ayni eklentiden onlarca farkli cesit var.. mesela anket eklentisi diye google amcada arattigin zaman cikan sonuctakileri indip baktiginda cogu farkli kodlanmistir.. sizce baska yolu yok mu?

Miller

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sisteminizde ki acigi kapatin CoZumX" yazilmis. Allah razi olsun kotu 1 heker degil

Ya nasıl bu kadar "iyi" düşünebiliyorsunuz. Hala "Allah razı olsun" diyorsunuz hayret bir şey. Allah hepsinin belasını versin. İyi niyetli adam onu yapmaz, sahiden yardımcı olmak istiyorsa sahibine mail atar. Sırf artistlik olsun diye o notu koyuyorlar. Zira basit bir açık olduğu için tam anlamıyla hek vakası değil o yapılan.

Lamer lamerdır. Lamerın en iyisinin de allah belasını versin.

Wordpress son sürüme yükseltin. Sitenizin dizininde chmod 777 dosyalar ve klasörler varsa onları değiştirin.

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
miller yapcak bise yok arkadasima dadanan heker hem cocugun sitelerini hem isimtescil accountunu aldi ve cocuk hic geri alamadi bu olayin yaninda hatta bu hekerin yaninda benim hekerim melek gibi kaliyor :)

bu arada chmod 777 olan dosyam yok :)

bu heker nasil olduysa sadece admin paneline girmis.. nasil oldugu hala muamma :S

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bilgisayarında keylogger olabilir.Oradan şifreyi almış olabilir.Yada kendi bilgisayarın hariç başka bir yerden sitenin admin paneline girdiysen oradan şifrelerin alınmış olabilir.Bana göre wp'den oluşan bir açık değil,mutlaka başka ufak bir açık var.

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hosting'im hatta 5 hosting'imde isimtescil'den. bilgisayarim keylogger olma ihtimali dusuk hatta yok sayilir cunku surekli formatliyorum hemde bu heker lamer degil google'da aratirsaniz ismini gorursunuz. Ayrica ben Avustralya'dayim ve sadece universite bilgisayarinda admin sifresini giriyorum bu hekerin bu ulkede ve benle ayni uni pc'sini kullanma ihtimali nedir? ayrica uni bilgisayarlari hesap kapaninca sifirlaniyor ve parolalari kaydetmiyor.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hosting'im hatta 5 hosting'imde isimtescil'den. bilgisayarim keylogger olma ihtimali dusuk hatta yok sayilir cunku surekli formatliyorum hemde bu heker lamer degil google'da aratirsaniz ismini gorursunuz. Ayrica ben Avustralya'dayim ve sadece universite bilgisayarinda admin sifresini giriyorum bu hekerin bu ulkede ve benle ayni uni pc'sini kullanma ihtimali nedir? ayrica uni bilgisayarlari hesap kapaninca sifirlaniyor ve parolalari kaydetmiyor.

Benzer bir olay ünvde başımıza gelmişti.Uyanık bir arkadaş regeditte yaptığı ufak ayarlama ile ünv bilgisayarına keylogger yüklemiş ve bilgisayar sıfırlandığı halde şifreleri tutmayı başarmıştı.Bunu ancak birkaç kişinin maili kırıldıktan sonra anlayabilmiştik.Yani bu tarz olaylar her zaman olabilir.

Sizinki böyle olmuştur diye bir kesinlik olamaz.Ama ihtimalleri değerlendirmekte fayda vardır.Bana göre wordpresste bir açık olmasından,sizin şifrenizi her hangi bir şekilde kaptırmanız daha mantıklıdır.

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mynet'in bile acigi varken wordpress'in neden olmasin? ikincisi siteye avustralyadan sadece ben girmisim yani bu adamla ulkede olmam imkansizken nasil ayni bilgisayari kullanmis olabilirim? ama ben onlemimi aldim. Wp-admin klasorunun adini degistirdim ne zaman adminlige ihtiyacim olunca ftp'ye baglanip duzeltiyorum isim bitince tekrar adini baska 1 isim koyuyorum. Extrada 5 - 10 dakikam gidiyor ama siteyi tamamen kaybetmekten iyidir :)

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mynet'in bile acigi varken wordpress'in neden olmasin? ikincisi siteye avustralyadan sadece ben girmisim yani bu adamla ulkede olmam imkansizken nasil ayni bilgisayari kullanmis olabilirim? ama ben onlemimi aldim. Wp-admin klasorunun adini degistirdim ne zaman adminlige ihtiyacim olunca ftp'ye baglanip duzeltiyorum isim bitince tekrar adini baska 1 isim koyuyorum. Extrada 5 - 10 dakikam gidiyor ama siteyi tamamen kaybetmekten iyidir :)

Keylogger eklemek için o bilgisayara oturması gerekmez.Bunu buradan da rahatlıkla başarabilirler.Her neyse aldığınız önlem bana garip geldi.Peki neden ismi mantıklı yapıp,sürekli isim değiştirme zahmetinden kurtulmuyorsunuz?

Örn:Nohack diye bir isim verseniz.Yada sizin için bir anlamı olan bir isim koysanızda sürekli onu kullansanız daha doğru olmaz mı?Eğer site hata veriyor ise bunu düzeltmek için dosyalardaki klasör yolunu değiştirmek gayet kolaydır.

Gur.Kem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
vBulletin'de admin panelinin yolunu değiştirip , bir de panelden çift giriş sistemi yapınca panel bayağı güvenli oluyordu.Ama bu çift giriş sistemini wpde denememe rağmen olmadı.Umarım birisi yapabilir.

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@ Gifted.ib ;

siteadi.com/wp-admin/ uzantisini siteadi.com/nohack/ diye degistirince hata veriyor ve bos sayfa cikiyor bunu denedim :) ama olacak 1 yol varsa soylersen cook sevinirim :)

@ Gur.Kem;
wordpress'tede boyle 1 eklenti var ve calisiyor ama adam 1. admin sifresini ogrenmis ikincisinide ogrenir tam 1 guvenlik degil sadece lameri engellersin :)

@ LaTenT;

www.fulloyunin.com :)

Gur.Kem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Eklenti ismini alabilirmiyim ? Mesela joomladaki açıkta bu çift girişli admin paneli olanlar kurtuldu sadece.Wp'de de olursa önlem olur ..

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
S.a. arkadaslar bugun wp scriptli sitem heklendi. Aslinda heklenmedi sadece uyari yazisi yazilmis. " sisteminizde ki acigi kapatin CoZumX" yazilmis. Allah razi olsun kotu 1 heker degil onun sayesinde acik oldugunu ogrendik ve db'ye hic zarar vermemis. Burda bazi konulari okudum ama herkes wp'de acik felan yok diyor. Peki bu heker nasil olurda admin paneline girer? sifren kolay, mail adresin heklenmis, bilgisayarinda trojan var diyenler cikacaktir yani oyle tahmin ediom. Sifremi kimse bilemez cunku 14 haneli sayi, harf ve ozel karakter kullaniyorum, mail adreslerimde oyle ki admin panelindeki adresimi msn olarak felan kullanmam yani kimse bilmiyor, trojan veya keylogger meselesine gelince bilgisayarimda guncelli parali anti-virus kullaniyorum.

siteni heklediği zannettiğin kişi aslında bir heker değil :))
Dosya yazılımı açıklarından faydalanan ve sadece yazı yazabilen bebelerdir.

Muhtemelen chmod 777 olan dosyalarından yararlanmışlar ve c99 veya r57 gibi Salak salak programlarla girmişlerdir..

demek istediğimi sanırım anladın.? heker değil onlar Lamer :) 2/3 aptalca shell script ile hesabınıza upload ederek işlem yapmaya çalişan acizlerdir.

Şimdi sana Çözüm önerilerini Göstericem..

Neden hek Yemiş olabilirsin ve önlemini nasıl alabilirsin

Yukarıdaki linki dikkatli inceleyip sitene uygula..

Burasınıda Hostcuna yolla makinasına biraz Güvenlik önlemi alsın

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@ gf8;

ilgin icin cok tesekkur ederim ama bu yaziyi daha once okumustum ve uyguladimonceki mesajlarda yazdim mi bilmiyorum ama "klasorlerin chmod 755" "phplerin ise 644" onun nerde ne yapacagimi sasirdim admin panelinin adini (wp-admin) uydurup 1 isim koydum ne zaman admin paneline ihtiyacim olsa ftp'den baglanip adini tekrar degistirip tekrar uyduruk 1 isim koyuyorum :) belki boyle cok daha guvenli :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5