İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WP Smush.it Eklentisi

AdobeWordpress

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Eklenti Adresi : http://wordpress.org/extend/plugins/wp-smushit/

smush_it_logo.png

Ne mutlu bize yıllar sonra tekrar Yahoo ‘nun ismini ağzımıza alıyoruz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi Yahoo web geliştiricileri için Smush.it çevrim-içi isimli görsel sıkıştırma hizmetini yayınlamıştı.

Bu araç görselin içerdiği renk ve tonlamalara göre gayet iyi bir oranda optimizasyon oluşturuyordu. Sırf test etmek için birçok fotoğraf üzerinde bu aracı kullandım ve hiçbir bozulma görmedim.

Eklenti hakkında

[SOL]
bulk-smush-it.png
[/SOL]Başlamadan önce wp-content/uploads ve wp-content/themes klasöründeki tüm görselleri yedek almanızı öneririm. İki adet WordPress sitemde bu eklentiyi denedim. Hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca eklenti sayfasında hata alan kimseciklere de rastlamadım fakat her zaman risk vardır.
Yukardaki adresten eklentiyi kurun. Aktif ettiğinizde wp-admin alanında eklentiye dair hiçbir menü göremeyeceksiniz. Çünkü bu araç siz resim yüklediğinizde otomatik olarak işleyecektir.

Daha önce sitenize yüklediğiniz görselleri sıkıştırmak için Ortam > Bulk Smush.it alanına gidebilirsiniz. Bu işlem biraz uzun sürebilir. İşlem esnasında ESC tuşuna basmayın, sayfayı kapatmayın.

İşlem bittiğinde web sayfanızın boyutu ortalama olarak %20 oranda küçülecektir. Dolayısıyla hızı da buna yakın bir oranda artacaktır. Tabi bu rakamlar görsel kullanımız ile orantılı olarak oynayabilir.

Notlar
  1. Görsellerinizi Photoshop ile kendiniz hazırlıyorsanız Save for Web aracını etkili olarak kullanmalısınız. Bu konuyla alakalı buradaki makalemi okuyabilirsiniz.
  2. Eklentiyi bozmak için biraz uğraştıktan sonra sonuca ulaştım Cache eklentileriyle birlikte çalıştığında minik problemler oluşabiliyor. Fakat cache eklentiniz Smush.it ‘i tanımladığında sorun ortadan kalkıyor.
  3. Bu eklentiyi şiddetle öneriyoruz.

Kaynak : http://www.adobewordpress.com/wp-smush-it-ile-gorsellerinize-hukmedin/

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5