İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

XP ve FORMAT

kuzen54

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarımda win xp pro var.ama elimde cd si yok :) ben işletim sistemimi 98 e çevirmek istiyorum elimde win98 cdsi var.bunu bir türlü yapamıyorum.c ye format atıp xp silinmiyor.98 başlangıç disketiyle denedim olmadı.nasıl yapabilirim?
İyi çalışmalar...

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba;

Windows XP Professional kurulumu esnasında harddiskinin dosya biçimini NTFS formatına çevirmiş olabilirsin. Bu durumda eski dos sürümü kullanan windows 98 gibi işletim sistemleri kurarken problemler yaşayabilirsin.

Sorunu çözmek için partition manager tagları altındaki programlardan herhangi birini bularak harddiskini FAT32 dosya biçimine çevirmeli sonrasında ise windows 98' i kurmalısın. Bu programları internetten www.download.com isimli web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsin.

Tüm bu işlemler sonunda problemlerin devam ederse harddiskin MBA durumunu (yeterli bilgin yoksa kesinlikle teknik servisine başvurmalısın) kontrol etmelisin ve DMA modları üzerinde herhangi bir ön tamponlama isteğinin var olup olmadığını kontrol etmelisin.

Kolay gelsin...

A

aydinkim

Misafir
win XP NTFS dosya sistemini kullanır istersen taa en baştaki kurulumda dosya sisteminin hangisi olacağını sana sorar ama sanırım sen bunu dikkate almamışsın nası olsa kurulur diye ama win 98 FAT32 dosya sistemini kullandığından NTFS dosya sistemine uyumsuz dur win 98 98 e dönmek istiyorsan we hard disk inin bir bölümü daha önceden D:\ OARAK BAŞKA BİR BÖLÜME ÖNEMLİ DOSYALARIN İÇİN AYIRDIĞIN BİYER VARSA YANİ HARD DİSKİN BÖLÜNMÜŞ C:\ VE D:\ İSE VE C YE WİN 98 KURACAKSAN WE XP İLE 98 İN DOSYA SİSTEMLERİ BİRBİRİNE UYMUYORSA 98 İÇİN SADECE C Yİ FAT32 OLARAK FORMATLAMAN GEREKİR.

BUNU F DİSK LE YAPARSIN AMA BU SEFER VAR OLDUNU SAYDIĞIM D VE D DEKİ DOSYALAR KAYBOLACAK BUNUN OLMASINI İSTEMİYORSAN WİN XP CD SİNİ TAKIP BİLGİSAYARINI YENİDEN BAŞLAT VE BİLGİSAYARIN XP CD SİNİ OTOMATIK OLARAK GÖRÜP MAVİ BİR EKRANDA YÜKLEME BAŞLATICAK ORDA ADIMLARA DİKKAT EDERSEN HD BÖLÜMÜ SEÇ TİKTEN SONRA FORMAT YAPCAN C YE VE SANA SORACAK DİCEN Kİ FAT32 OLARAK FORMATLA(ÇABUK) BU KADAR ARTIK C DOSYA SİSTEMİ FAT 32 DÖNDÜNDEN RAHATCA 98 KURA BİLİRSİN.

T

turkboard

Misafir
Sana lazım olan şey bir xp ya da win2000 cdsi. bu kurulum için değil format için gerekli. ShadowSong arkadaşın dediği şekilde format diskine zarar vereblir. Çünki bu tür programlar zaten işletim sistemi altında çalıştığı için kayıtlı olduğu diske format atması gibi mantıksız bir işlemi yapmaya çalışır sonuçta başarılı olabilir ama dediğim gibi diskin zarar görebilir.

Yapman gereken xp ya da 2000 cd'sini takarak bilgisayarını cd den boot etmek. kurulum sayfası açıldığında kur diyerek sonraki sayfaya geç eğer sistemde xp sürümü kayıtlı uyarısı alırsan esc ye bas ve önceki menüye dön buradan sırayla d,enter,L tuşlarını kullanarak windows'un kurulu olduğu diski sil. daha sonra aynı sayfaya döneceksin buradan enter diyerek kurulumu başlat (kurulum yapmıcaz ama gerekli) kur dedikten sonra karşına çıkan sayfadan fat olarak diski formatla. formatlama işlemi %100 olduğunda bilgisayarını kapat ve 98 boot diskini takarak bilgisayarı boot et. artık bundan sonrası malüm, dos'tan temiz bir format daha çekersen iyi olur.

Son olarak 98 i tavsiye etmediğimi ekleyeyim. Çünki sistemler çok fazla değişti ve 98 bunların çok gerisinde kaldı. 98 i düzgün bir hale getirmen (update) xp'yi kurmandan daha uzun zamanalacaktır.

T

turkboard

Misafir
Birde 98 boot diski ile yada cd si ile pc ni boot ettiğinde ntfs tabanlı diskleri göremezsin formatlayamazsın, kurulum yapamazsın.

S

selcuq_2

Misafir
f8 ile sözleşme kabulu ve daha sora c: üzerinde d tuşuna basarak bölümü sileceksin yani fdisk çekmiş gibi yapacaksın

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi