İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yahoo! Google’ı bırakıyor, Dengeler Değişiyor

Cypher

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yahoo! çalışanlarıyla konuşan arama motoru pazarlaması yöneticilerine göre, Yahoo!’nun algoritmik aramada Google’dan Incomi’ye yapması beklenen geçiş önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek. Bu değişiklik büyük oranda beklentileri haklı çıkarırken, muhtemelen Web trafiği kalıplarında büyük karışıklıklar yaratacak.
Haberler, Google-izleyicileri iştahlarını, arama motoru şirketinin beklenen IPO’su (hisselerin halka ilk sunulma fiyatı) için kabarttıkları sırada geldi. Bloomberg Haber merkezi dün isim vermeden bazı bankacıları vurgulayarak, merkezi California eyaletinin Mountain View kentinde bulunan Google’ın borsada halka sunulmayan yeni hisselerini alacak olan ve aralarında Citigroup, Credit Suisse First Boston (CSFB), J.P. Morgan Chase, Thomas Weisel Partners ve de WR Hambrecht’in de bulunduğu bir gruba başkanlık etmek üzere Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ı seçtiğini duyurdu.
IPO’nun getirmesi beklenen nakit para akışı, Yahoo!’nun rakibinden ayrılmasıyla daha da önem taşıyan bir konu haline geldi. Yahoo!’nun ayrıca 2002 Aralık ayında yaklaşık 235 milyon dolara satın aldığı Inktomi ile tamamıyla bütünleşmesi gerekiyor.

Phoenix’te düzenlenen Smith Barney Citigroup Eğlendirim, Basın ve Telekomünikasyon Konferansı’ndaki konuşmasında: “Kısa vadedeki hedefimiz Yahoo ağını tüm dünya sathında, Inktomi’deki algoritmik aramamızı kullanarak yaygınlaştırmak olacaktır” diyen Yahoo! CEO’su Terry Semel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda gerçekten de kendimizi işin en başında hissediyoruz. Hem Inktomi hem de Overture ile ABD dışında çok yakın bir çalışma yapmışlığımız var. Bu platformların her ikisini de ABD dışındaki arama tabanımıza ekledik.”

Bu geçiş, Yahoo!’nun Google ile yapmış olduğu mukavelenin süresi doluncaya kadar aralarına mesafe koyduğu söylentisinin yaygın olduğu endüstri çevrelerinde büyük oranda bekleniyordu. Söz konusu mukavelenin şartları halka açıklanmadı ancak bazı çevreler Yahoo!’nun geçişi Mart ayında yapmaya hazırlandığını söylüyor.
“Google’I bırakacakları uzun zamandan beri biliniyordu ve fiili olarak da henüz geçişi de gerçekleştirmemiş olmakla, itibarlarını zedeliyorlar,” diyen SearchEngineWatch.com yayıncısı ve tanınmış bir ‘arama’ uzmanı olan Danny Sullivan sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim yapabileceğim en iyi tahmin, bu kadar zamandır yakınlaşmamış olmalarının altında sözleşmesel nedenlerin yattığıdır.” (SearchEngineWatch bu haberin kaynağı olan internetnews.com’un ana şirketinin hissedarlarındandır.)

Değişikliğin gerçekleşeceği zaman Inktomi, hem Yahoo’nun hem de MSN’nin ağı sathında algoritmik arama sonuçları temin ediyor olacak, çünkü Inktomi arama sonuçlarının bu ayın sonu itibariyle tamamen MSN’le bütünleşmiş olması bekleniyor.”

“Bu gelişme, Google’da iyi bir sıralaması olan ve bunun sonucunda da Yahoo!’dan gelen yüklü bir trafikten yararlanan Web sitesi sahipleri için üzücü bir gün olacak” diyen arama motoru pazarlama firması iProspect’in CEO’su Fredrick Marckini şöyle konuştu: “Geçiş yapıldığında söz konusu site sahipleri trafiklerinin yarısı kadarını yitirecekler.”

Bu hamle, Inktomi’nin ücretli kapsama işi için bir büyük bir kazanç olabilir. Ücret karşılığı kapsama almada, pazarlamacılar sayfalarının arama motorunun veri tabanında yer alması için ücret ödüyorlar ancak kendilerine arama sonuçlarında belirli bir sıra garanti edilmiyor. Inktomi ücretli kapsama alma hizmeti sunuyor ancak Google sunmuyor çünkü yöneticiler ücretli listelemenin, arama motorundaki yayınsal bütünlüğü bozacağını düşünüyorlar.

Bu tür çekinceleri olmayan CEO Semel, şirketin yine de hem Overture üzerinden ücretli arama hem de dünya çapında sahip olduğu tüm varlıklarda ücretli kapsama alma hizmetini devreye sokmaya niyetli olduğunu söylüyor.

“En büyük fırsatların, aramanın büyümeye devam edeceği olgusunda olacağı kesin. İster geçtiğimiz Şükran Günü ve Noel’de işleyen ve algoritmik aramadan da yararlanan Yahoo! Shopping’e benzer nitelikte olsun, ister daha kişiselleştirilmiş arama ya da yerel arama ya da aramanın henüz yeni başladığı başka alanlara kaysın, başka arama biçimleri de ortaya çıkmak üzere.” diyen Semel şöyle konuştu: “Bu yüzden dünya sathında, bizim takipçilerimizden oluşan devasa kitlenin avantajını sonuna kadar kullanan çok ama çok yüksek marjlı işler için büyük olasılıklar görüyoruz.”

Arama piyasasındaki sürekli ve süratli gelişim, ittifaklar kurulmaya, dağılmaya ve saf değiştirmeye devam ettikçe pazarlamacıları da yeniliklere ayak uydurmaya zorlayacak.

“Arama motoru pazarlama harcamalarını mükemmelleştirmek, biraz, dalgalı bir okyanusta ayakta durmaya çalışmaya benziyor. Büyük dalgalar geldiğinde kumlar ayağınızın altında çekilir ve dik kalabilmek için duruşunuzu değiştirmek zorunda kalırsınız.” Diyen Marckini sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sektörün sekiz yıllık geçmişinde arama motorlarının görünümü asla birbirini izleyen sekiz ya da on ay boyunca aynı kalmamıştır.”

Makale Editörü: Erdem Dereli

http://www.bendevar.com/v3/makale_oku.php?id=16 alıntı yapılmıştır.

astraler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yaw yahoo zaten tamamıyla google dan ayrıldı, ben de yeni bir şey var sandım.
"Makale Tarihi: 01 mart 2004 pazartesi 04:34 "

Cypher

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Takip etmeyen arkadaşlar içindi mesaj arkadaşım.Ben yeni örendim.Bir senedir uyumaktaydım yeni uyandım farzet.Daha bilmediğimiz konular olabilir, burada bekle bilgilendir.Senin gibi arkadaşlar her zaman lazım.

B

Beles_Org

Misafir
Cypher' Alıntı:
Takip etmeyen arkadaşlar içindi mesaj arkadaşım.Ben yeni örendim.Bir senedir uyumaktaydım yeni uyandım farzet.Daha bilmediğimiz konular olabilir, burada bekle bilgilendir.Senin gibi arkadaşlar her zaman lazım.
Bilgi için teşekkürler Cypher...
Eski veya yeni bilgi bilgidir. :rolleyes:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5