İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yahoo ve Bing Arama Motoruna Site Ekleme

webmasteryolcu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
4 Yıl aradan sonra tekrardan merhaba değerli arkadaşlar, yazının ilk yayınlama tarihi yıl olarak 2010 tabi geçen süreçte yenilikler ve değişiklikler oldu, nihayetinde yahoo site ekleme işlemi biraz değiştirildi. O nedenle bende konuyu sıfırdan yazmaya güncel halini aktaracağım.

Yahoo.com Site Nasıl Eklenir?
Eskiden sitenin kendi submit sayfası vardı ve oradan yahoo hesabı ile başvuru yapar, sitenin eklenmesini beklerdir. Sonrasında Bing yani eski adı ile MSN ile birleşen Yahoo tek çatı altında toplandı ve işlemler Bing Web Uzmanı Araçları üzerinden yapılmaya başlandı öncelikle bir adet hotmail hesabına ihtiyacımız var muhtemelen msn döneminden kalma vardır. Yoksada ücretsiz hesap açabilirsiniz.

Bing Web Yöneticisi Sayfasına Giriyoruz
www.bing.com/toolbox/webmaster Yandaki siteye girerek işlemi başlatıyoruz. Aşağıdaki resimdede göreceğiniz gibi hotmail hesabınız varsa oturum aç tıklayabilir yoksa, Microsoft hesabı ile kaydolun tıklayarak ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Ben hesabım olduğu için oturum açıyorum.

Sitelerim Site Ekle

Konuya devam etmeden önce bir hususu aktarayım. Hesabınıza girdiğinizde dilediğiniz kadar siteyi ekleyebileceğinizi ve daha önce eklediğiniz siteleri yönetebileceğinizi görürsünüz. Sayfanın en üst kısmında site ekleme kısmı mevcut adresimizi yazıyoruz. ve ekle butonuna tıklıyoruz.

Sitemap Bilgisi İsteyecektir

Siteniz, yazılımınız ne olursa olsun farketmez mutlaka sitemap yani site haritası yapmalısınız. Yukardaki adımı geçince bizden sitemap adresimizi istedi, genelde sitemap adresi (kurduysanız) kendiliğinden gelen bir özellik değildir. http://www.webmasteryolcu.com/sitemap.xml bu şekilde olur ve arama motorları ile iletişim kurmamızı sağlar. Bu konuya ayrıca sitede yer verdim incelemelisiniz. Yine sitemap adresinide belirterek devam ediyoruz.

Site Sahibi Olduğumuzu Doğrulayacağız

Yönetme yetkisi olmayan siteleri ekleme gibi bir imkanımız yok, o nedenle kendimize ait vede yönetim imkanı olan siteleri ekleyebiliriz. Son adım olarak ise sitemize bir sayfa yada kod parçası eklememizi isteyecektir. Hosting size ait ise BingSiteAuth.xml öğesini karşıdan yükle kısmından gerekli dosyayı indirip hostingin ana dizine yüklemek yeterli olacaktır. Bunun dışında ise meta tagları kısmına vereceği tek satır kodu ekleyerekte doğrulama yapabilirsiniz. Ben genelde verilen dosyayı yüklerim yine aynısını yapıp indirdiğim dosyayı ftp ile yükledim.

Son adım olarak doğrulu butonuna tıklıyoruz.

işlem tamam, hata vermeden bir sonraki sayfaya geçtiğinde, DURUM başarılı ibaresini gördüğünüzde artık arkanıza yaslanıp keyfinize bakın. Bundan sonra sitenize eklenen her içerik sitemap dosyası ile iletilip siteye eklenecektir. Bu işlem aynı zamanda sitenizi sitenizi Bing.com sitesinede ekleyecektir. Onun için farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu yazıyı yazarken youtube Türkiyeye engelli idi açılınca şayet unutmazsam birde bu işlemi videolu olarak anlatırım.

Kaynak: http://www.webmasteryolcu.com/yahoo-site-ekle.html

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5