İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yardım - Seçilen Alanlara Özgü İşlem Yapmak

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Photoshop fazla bilmem. Kendime yetecek kadar basit uygulamalar yetiyor gerçi. Ama geliştirmem gerekiyor.

Şu şekilde uygulamalar gerçekleştirmek istiyorum.

mesela 300-300px lik bir alanda 50 - 50px lik bir alan seçip sadece o alana özgü işlemler yapmak istiyorum.... Gerekirse o anki görüntünün altına veya üstüne gelebilecek şekilde de oluşturabilmeliyim.

Eminim ki profosyonel arkadaşlar ne demek istediğimi anlamışlardır. :=)

Öğrenmek istediğim bu tarz uygulamalar. Acaba bunla iligli bir görüntülü ders var mı ?

Anlatım olursa da olur. Yalnız benim kullandığımın dili Türkçe olduğu için bu menüleri falan Türkçe olarak anlatan olursa daha iyi olur. Yoksa çözmekte zorlanabilirim.

Teşekkür ederim.

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çok zor birşey değil ama işte bi anlatım gerekiyor :eek:

ileriki günlerde video'lu anlatım yapmaya çalışırım,ama internet'de verilmiş olabilir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bence de zor değildir, işte tek sorun onu bir kere keşfetmek...

Ondan sonrası gelir zaten. Umarım böyle bir örnek vardır, tam "ben bu işi yapacağım" dediğim zamanlardayım...

BordoMavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://abduzeedo.com/tutorials

verdiğim siteyi incele orada bulabilirsin. yapmış olduğu işleri adım adım anlatmış durumda. seninde yapmak istediğin oalyı tam olarak anladım ama @Forza Fb ninde dediği gibi anlatması uzun sürer :) o yüzden buradaki işleri incelersen daha rahat anlayabilirsin. olayın mantığı şu aslında. "rectangule marque" veya "lasso" veya "magic wand" ile o 50x50 piksellik alanı seçip daha sonra "Layer" menüsünden "Layer mask" uyguluyorsun. daha sonra o alanda yaptığın işlermerin tümü sadece o alanı etkiler mesela uyguladığın tüm filtreler yalnızca o alana uygulanır. tam olarak da site içerisinde aradığın olayı anlatan konu linki altta
http://abduzeedo.com/sparkling-hot-girl-photoshop

umarım yardımcı olabilmişimdir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Teşekkür ederim, hemen inceleyip denemeler yapacağım. Sonucu buradan bildiririm.

Edit: Gerçi site ingilizce ama resimlerden birşeyler çıkartmaya çalışacağım... :D Yardımı dokunacak gibi gözüküyor.

BordoMavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
photoshopum tükçe olsa tam olarak menülerinde adlarını söyleyebilecem ama ne yazıkki nigilizce o yüzden söyleyemiyorum. yazıyı yazdıktan sonra hatırlamaya çalıştım olay aslında basit resimleri sırasıyla altta veriyorum bakarak yaparsın :)

35333185.jpg
Bu üç tooldan herhangi biriyle alanı seç

81048284.jpg
yeni photoshop dosyadan seçmek istediğin alanı seç

78318982.jpg
resimdede görüldüğü gibi Layer > Layer Mask > Reveal All seç daha sonra hangi filtreyi veya işlemi uygulamak istiyosan uyugla mesela ben gradient map verdim oda altta

55537270.jpg
filtrelerden gradient map ı seç

88655256.jpg
istediğini seç o alana uygulansın

olay bu kadar :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5