İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni Algoritma Değişikliği HK

Kaan

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Merhabalar,

Bizim webmasterların göremediği bir olay var. Artık SEO adına bir şey yapmayacaksın. Sadece kaliteli bir site hazırlayacak, kaliteli içerik girecek ve mümkün olduğunca kaliteli bir hizmet vereceksin.

Google artık eski yöntemleri çoktan aştı. İnsanların yarıdan fazlası Chrome kullanıyor. Chrome kullanan insanların netteki davranış biçimlerini Google artık çok rahat görüyor ve bu şekilde kullanıcılara göre hangi site daha iyidir, hangisi kötüdür iyi biliyor. Anlatabiliyormuyum bilmiyorum ama daha açık olmak gerekirse Google artık sitenin kalitesini kullanıcılar vasıtasıyla belirliyor. Chrome tarafından bilgisayarlara yüklenen çerezler gereken tüm bilgiyi sağlamaya yetiyor. Bunlar da tahmin edeceğiniz gibi sizlere sıralama olarak geri dönüyor.

İşin özü: Bence artık şu klasik SEO yöntemlerini bir kenara bırakın. Bütçenizi SEO harcamaları yerine sitenizin kalitesi için değerlendirin. Ve her zaman söylediğimiz gibi sitenizi Google için değil ziyaretçi için yapın.

İyinet
üzerinden paylaşımlarımı yapmaya devam edeceğimi belirtmek istiyorum. Aklınıza takılan soruları konu altından bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak'dan büyük bir keyif duyacağım.

Teşekkür eder,
İyi forumlar dilerim.

Interactive Bilişim Teknolojileri LTD.
General Manager / Kaan Bilal DARAMA
Web : http://www.interactive.com.tr
Tel : +90 530 490 70 70
Mail : [email protected]

emekli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
uzun süredir okuduğum en iyi yorum doğrusu,
%100 katılıyorum size.

eskiden beri hep söylenen şey; "Content is the king"

İçerik dışında, ben sadece teknolojiyi takip edip para harcamak taraftarıyım.
Mesela, dyn dns, cdn gibi konulara para harcama.

teşekkürler...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
neye göre sitenin kaliteli olduğunu anlıyor google?
chrome kullanarak kendi sitemizin kaliteli olduğunu anlayabiliyormuyuz?
yapmamız gerekenleri bize söylüyor mu?

Kaan

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
uzun süredir okuduğum en iyi yorum doğrusu,
%100 katılıyorum size.

eskiden beri hep söylenen şey; "Content is the king"

İçerik dışında, ben sadece teknolojiyi takip edip para harcamak taraftarıyım.
Mesela, dyn dns, cdn gibi konulara para harcama.

teşekkürler...

Her zaman yardımcı olmak isterim. Ben teşekkür ediyorum eksik olmayın.

neye göre sitenin kaliteli olduğunu anlıyor google?
chrome kullanarak kendi sitemizin kaliteli olduğunu anlayabiliyormuyuz?
yapmamız gerekenleri bize söylüyor mu?

Gizleme, arama motorunu aldatma ve sayfanın arama dizinindeki sırasını etkileme amacıyla arama motorlarına, kullanıcıya sunulandan farklı bir web sayfası sürümü sunma uygulamasına verilen addır. Google, Web Sitesi Doktoru gibi birden fazla varyasyon testi araçlarının ahlaka uygun bir şekilde kullanılmasını gizleme olarak değerlendirmez.

Yapıcı testleri, söz gelimi dönüşüm oranını artırarak ve en çok aranan bilgileri daha etkili bir şekilde sunarak hem reklamverenler hem de kullanıcılar için web sayfalarınızı optimize etmeyi destekliyoruzdiyebilirim. :) Denemelerinizin gizleme olarak yorumlanmasına meydan vermemek için aşağıda belirtilen genel yönergeleri uygulamanızı öneririz.

Varyasyonlarınız, orijinal sayfanızın içeriğine uygun olmalıdır; yani orijinal sayfanın anlamını veya ziyaretçilere verdiği genel mesajı değiştirmemelidir.
Kaynak kodunuzun güncelliğini koruyun. Bir deneme, yeterli veri toplandığında ve orijinal sayfa kaynağı gerektiği gibi güncellendiğinde sonlandırılmalıdır.

Kullanıcılarınızın önemli bir bölümüne her zaman orjinal sayfanız gösterilmelidir. Bir denemeyi sonlandırdıktan sonra kazanan kombinasyonu kısa süre için çalıştırmak üzere Web Sitesi Doktoru'nu kullanmanızın sakıncası yoktur, ancak test sayfanızın kaynak kodunu kazanan kombinasyonu en kısa zamanda yansıtacak şekilde güncellediğinizden emin olmalısınız.

Google'ın Site Yöneticisi Yönergelerini ihlal eden veya kullanıcıları aldattığını ya da kötüye kullandığını düşündüğümüz siteler hakkında işlem yapma hakkımızı saklı tutarız.

Örneğin, bir sitenin orijinal olmayan tek bir kombinasyonu birkaç ay boyunca %100 oranında yayınladığını tespit edersek veya bir sitenin orijinal sayfası, ziyaretçilere gösterilen kombinasyonlarla alakalı olmayan anahtar kelimelerle doluysa, söz konusu siteyi dizinimizden çıkarabiliriz.

Zengin bir içerik olması illaki'de şart @depresan, ve en önemlisi güncel bir özgün portföy diyelim. Bunun akabinde ise sitenizin XHTML, HTML, HTML5 ve CSS ila JS zenginliği ile artık Google'nin gözünde şah eser bir web sitesi olması gerektiğini'de unutmamak gerekiyor.

Bir kaç tane örnek vermek gerekirse eğer'ki;

1.) CSS Sprite ( CSS dosyalarında geniş bir yelpaze var sayalım.
2.) Tarayıcı Önbellekleme ( sitenizin sürekli google ve diğer arama motorlarında aktif olduguna dayalı rapor/izlenim sunabilmek)
3.) Robot ( Spider/Bots'ların sürekli siteyi indexleyip'de güncellemeleri alarak Google, Yandex, Bing, Alexa, Search ve benzeri arama motorlarına göndermesi )

Bir kaç tane örnek sundum ve buna benzer bir çok şeyin muhakak'ki sitenizin içeriğinde "all, index, follow" olarak mevcut olması gerekiyor. Bunun haricinde ise sitenizin güncelliğini koruması ve en önemlisi ise copy/paste içerik bulunmaması her ne kadar saçma/sapan olsa bile kendinizin emek vererek bu yazıları özgün bir şekilde canlandırmanız gerektiğini de belirtmek isterim.

eftal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son durumlara baktığımızda gerçek olan kısımları mevcut, dalgalanma devam ediyor zaten sitelerdeki

jetReklam

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilgiler için teşekkürler Google ın bu işleyişi interneti çöp sitelerden bir hayli arındıracaktır ancak bizim webmasterlar kısa sürede bu yapıyıda alt edecek çözümler bulacaktır.

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Kaan,

Çok önemli bir noktaya değindin. Crome konusunda; şuanda insanların yarısı Crome kullanıyor ve Google sıralama algoritmasının büyük bir bölümünü Crome verilerine göre düzenlemeye başladığını biliyoruz. Cromeden bütün kullanıcıların davaranışlarını alıp bir algoritma ile sistem içerisinde verileri analiz edip sitelerin ziyaretçi odaklı olma hususunda aşama bile kaydettiğini düşünüyorum. Şayet bu şekilde kullanıcılarına daha iyi sonuçlar sunabilecek ve daha temiz daha sonuç odaklı olmayı amaçlamaktadır. Bu yüzdendir ki artık SEO çalışmalarında son dönemlerde sürekli olarak söylediğimiz gibi; sitelerin iç yapılarının SEO ya daha fazla etkisi vardır.

NOT: Diğer çalışmalarının bir çoğu hala geçerlidir, ölmediler. Şayet daha önemli konu sitelerin iç yapıları ve bilgi erişim kolaylıkları daha önem kazandı. Nedeni; Google'nin kullanıcılara artık sonuçları daha temiz ve yapılan aramada net olarak sonuç vermesi isteminden doğmaktadır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5