İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni başlayanlar için basit bir makale kodu

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
PHP'ye yeni başlayanlar arkadaşlar için basit bir kod hazırladım.

Peki neden hazırladım ?

Ben php'yi en iyi deneme yanılma yolları ile birlikte, araştırma yaparak öğrenileceğine inanıyorum. Bu şekilde PHP'yi öğrenen, hatta profosyonel arkadaşlarımız da bulunmaktadır.

Kodları buraya eklemicem. Zip'li bir şekilde hazırladım. Aşağıdaki linki kullanarak indirebilirsiniz.

Bu kodlarıı kullanarak ve yukarıda belirttiğim gibi araştırmalar yaparak yeni eklemelerde bulunarak çok iyi işlere imza atabileceğinize inanıyorum. Yeterki sabırlı, araştırmacı ve istekli olun. Sakın "armut piş ağzıma düş" gibi havalar takınmayın. Sizin yararınıza pek fazla olmaz.
Belki ben de o kadar profosyonel değilim ama bu başlık altında karşılaştığınız tüm sorunları bana iletebilirsiniz. Ben olmasam bile başka arkadaşlar da yardımcı olurlar herhalde.

Soru sorarken lütfen "şuna şunu ekleyin" , "Şöyle yapsana", "bana şu scripten yapsana" vs... gibi hazırcılığa iten sorular veya istekler belirtmeyin.

Kodlar üzerinde çalışın. Ekleyin silin. Ama ümitsizliğe sakın düşmeyin.
denemelerinize rağmen çözüm bulamıyorsanız burada belirtin.

Yalnız belirtirken değiştirmek istediğiniz sayfanın kodlarınıda mesajınıza eklemeyi ihmal etmeyinki çözüm gelebilsin. Aksi halde çözüm üretemeyebiliriz...

Eğer sizleri yeteri kadar azimli bulursam "ilgili olduğunuzu düşünürsem" bu scripti,
zamanla yapmış olduğunuzu sorular çerçevesinde geliştrip gene burada paylaşabilirim...

Bende sizin gibi bir amatörüm... Üstadların affına sığınarak bu konuyu açmış bulunmaktayım... :)

Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Script kurulum...

"ayar.inc.php"
PHP:
@mysql_select_db("iyinet")
Satırın daki iyinet 'i veritabanı adınızla değiştirin.

iyinet.sql içindeki sql. dosyasını oluştruduğunuz veritabanına yükleyin.

Script Tarzı:
Basit bir makale sistemi.. Ama yaratıcılığınıza bağlı olarak değiştirilebilir...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ben php'yi en iyi deneme yanılma yolları ile birlikte, araştırma yaparak öğrenileceğine inanıyorum.

Web tabanlı veya masaüstü bir uygulama hazırlamak için öğrenilmesi gereken dil deneme yanılma ile öğrenilmez, deneme yanılma öğrenme ifadesi ms office , cad veya fotoğraf düzenleme gibi programlar için geçerli olabilir.

İster php,asp, isterse c++,delphi,lisp olsun hepsinin belirlenmiş bir takım kuralları vardır, bunları öğrenmeden php için echo ifadesini nereye koyacağını deneme yanılma ile öğrenemezsin veya bir database oluşturmak deneme yapılma ile öğrenilmez, öncelikle bunların hepsinin belirlenmiş temel yazım kuralları (semantic yapı) öğrenilir, devamında da uygulamalar hazırladıkça yeni fonksiyon veya procedure ler öğrenilir, kısaca karambole dil öğrenilmez bu şekilde öğrendiğini sayan birçok kişinin de sordukları sorular arasındaki tutarsızlıkları görmekteyiz, özellikle de php scripting için marez uygulamalara çok kolay erişilmesi, çok miktarda open source uygulamanın bulunması bu durumu daha da körüklemektedir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Web tabanlı veya masaüstü bir uygulama hazırlamak için öğrenilmesi gereken dil deneme yanılma ile öğrenilmez, deneme yanılma öğrenme ifadesi ms office , cad veya fotoğraf düzenleme gibi programlar için geçerli olabilir.

haklısınız size katılıyorum. Ancak ben orada "deneme yanılma yolları ile" derken sizin ifade ettiğiniz şeklinde yazmak istemedim. öyle anlaşıldıysa gerçekten büyük hata yapmışım demektir...

PHP:
$cek= mysql_query("SELECT * FROM kategoriler where oyun='1' order by kat_id");

Mesela bilmeyen daha doğrusu bu işe yeni başlayan kişi bunu oluştururken yanılabilir. hatalar yapabilir. İşte deneme yanılma yolu ile derken bunu kastetmiştim.

Bakın en basitinden az önce bir arkadaşa yardımcı olurken veritabanı bağlantısı yapmasını istedim. Yaparken çok karmaşık geldiğini söyledi. Ona mantığını anlattım. İlk denemesinde gene hata yaptı. Biraz daha dikkatli olmasını istedim. hatasını düzeltti... ben orada bunu kastetmiştim.

Yani hata alıyorsunuz hemen vazgeçmeyin deneyin... Denemeye devam edin.

hatta dikkat ederseniz yukarıdaki yazım

"deneme yanılma yolları ile birlikte, araştırma yaparak öğrenileceğine inanıyorum."...

Genemi ifade edemedim... :p

Grafix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tiva'nın demek istediği kodlama teknik bilgi gerektirmektedir,yani programı açıp komut vermiyorsunuz,programı siz yazıyorsunuz,şartlandırıyorsunuz.

yagmayok senin dediğinide bol pratik yapmak olarak algılıyorum,başarılar diliyorum.

kolay gelsin.

AlwaysFc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
tiva'nın demek istediği kodlama teknik bilgi gerektirmektedir,yani programı açıp komut vermiyorsunuz,programı siz yazıyorsunuz,şartlandırıyorsunuz.

yagmayok senin dediğinide bol pratik yapmak olarak algılıyorum,başarılar diliyorum.

kolay gelsin.

aynen katılıyorum
Konulara hakım olduktan sonra bol pratık ıle kolayca ogrenebılırsınız demek ıstıyor

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89

kolay gelsin.

Kısaca öyle diyebliriz... Ancak ben kodu verdim ama kesinlikle amacım şartlandırmak değil. dikkat ederseniz "bana şunu yap, bunu yapın" demeyin dedim. uğraşın, araştırın hata yaptığınızı düşündüğünüz daha doğrusu anlayamadığınız yerleri sorun demek istedim...

Teşekkür ederim...

Alone

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Teşekkür ederim, indirdim, boş bir zamanımda inceleyeceğim ;)

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ellerine sağlık benim ilk başlarda hiç bir bilgim yoktu bir script buldum aldım elime mysql bağlantısı veri yazdırma çağırma gibi olayları öğrendim ara ara yapmak istediklerimde takılıyorum burda sorarak yardım istiyorum hazırcılık değil yani :D

teşekkürler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5