İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni Başlayanlara Web Dersleri - Ftp

X

Xman

Misafir
Web dünyasına ilk adım attığımda en çok duyduğum kelimelerden biride Ftp olmuştur. Nedir bu ftp, ne işe yarar, nasıl çalışır diye merak etmiştim hep, taki kendi sitemi kurup Ftp kullanmaya başlayana kadar :)

Ftp'nin ingilizce açılımı 'File Transfer Protocol' olarak geçmektedir, Türkçe yazacak olursak Dosya Aktarım Protokolü diyebiliriz. Ftp protokolü bu protokole uygun olarak yazılmış ftp programları aracılığı ile web'e dosya ve veri transferi yapmamızı sağlayan teknik bir sistemdir. Web üzerinde bir site yayınlayabilmek için alan adını satın alıp, hosting paketini oluşturup, alan adınızı ilgili servis sağlayıcı Dns adreslerine yönlendirip, sitenizin veri tabanını oluşturduktan sonra yapmanız gereken bir çok şey için bir ftp programına ihtiyaç duyacaksınız, bunlar içinde en çok kullanılanlar Filezilla ve Cuteftp dir. Bu programlar sayesinde web sitenizde kullanacağınız scripte ait dosyaları, temaları, logoları, eklentileri vs.. bilgisayarınızda sunucunuza transfer ederek sitenizi oluşturup yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Programların kullanımları oldukça kolay ve pratiktir, yeterki hangi dosyayı sunucunuzda hangi dizine göndereceğinizi bilin. Aktar tuşuna basarak istediğiniz dosyayı sunucunuzdaki istediğiniz dizine çok kısa sürelerde aktarabilirsiniz.

Konuyla ilgili atlamış olduğum yada sizin takıldığınız noktaları yine konu altından iletirseniz en kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağım..

X

Xman

Misafir
Bende filezilla kullanıyorum cuteftp ye bir türlü alışamadım :)

dreamx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Yeni başlayanlar için güzel bir açıklama olmuş tabi konu içinde bir de ftp programları tercihleri belirtilmiş bunu bir anket yapsak iyi olur gibime geliyor..

Bu işe ilk başladığım zamanlarda cuteftp kullanıyordum bende taki filezillayı deneyip dosya aktarırken ftp de gezindiğimi öğrenene kadar ki buda çok uzun yıllar önce, o zamandan beride filezilla kullanıyorum tabi genelde winscp ile yapıyorm işlemlerimi oda ayrı mevzu :)

X

Xman

Misafir
Bende filezillacıyım, cuteftp ye bir türlü ısınamadım.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
FileZilla'cılar mı toplanıyor burada. O halde benide yazın aranıza.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
FileZilla ile, görünmeyen karakterler ekleniyor php dosyalarına, bu durumu nasıl çözmektesiniz?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
FileZilla ile, görünmeyen karakterler ekleniyor php dosyalarına, bu durumu nasıl çözmektesiniz?

görünmeyen karakterler derken kare şeklinde çıkan ifadeleri diyorsun galiba.

Ben editplus kullanıyorum. Onda bir sorun olmuyor.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
CuteFTP'de direk düzenleme olayı güzel ama lisans yüzüden bıraktım , Filezilla kullanıyorum.

saw

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerçekden çok yararlı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler...

me3met

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
ilk önce smart ftp ile başladım şuanda cute ftp kullanıyorum. Filezilla hiç denemedim ama bu kadar met edildiğine göre bugün hemen deneyeceğim :)

firatyaman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben daha yeniyim arkadaşlar
çok bi şey anladığımı söyleyemem
ama azimliyim
öğreneceğim mutlaka

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5