İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

yeni bir proje için copyright konusunda yardım lütfen

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba,
bir arkadaşım güzel bir proje üzerinde çalışıyor. tamamen kendisine ait makaleleri yayınlamayı planlıyor. ancak, sitesini yayınlar yayınlamaz, 10 larca kopya sitenin derhal çıkacağından emin olduğumuz için, bu konuda ne gibi önlemler alınabilir.

zira, birçok sitede başımıza gelen olay bu. kopya site, daha fazla backlink alarak daha üst sırada çıkıyor.

böyle sıfır ve unique içerikten oluşacak bir makale sitesi için ne gibi önlemler alınmasını önerirsiniz?

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kopya içeriği engelleyecek herhangi bir önlem yok.

bulacağınız önlemler zorlaştırıcı olacaktır ancak.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Makaleleri noterde tasdik ettirerek kopyalayanlara karşı dava açabilirsiniz ve kesinlikle davayı kazanırsınız (ki bu kopyacılar için iyi bir ders ve diğer kopyacılar için ise engelleyici bir durum olur). Teknik olarak kopyalamayı engeleme imkanı ne yazık ki yok.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yazıların hepsini noterde tasdikletip,yazılı,görsel,işitsel olarak da sahibi olduğunu ispatlamaya hak elde edersin (şarkı sözleri, şiirler, reklam fikirleri vs. gibi)

netrobin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://www.tasdix.com/

bu site dökümanın ilk sahibinin size ait olduğunu onaylamanızı sağlayacaktır.

Dosyalarınıza sayısal imza atıyor, tabiki tasdiklenme tarihinide atıyor.

Böylece daha sonradan yayına çıkmış içeriklere karşı telif hakkınızı arayabilirsiniz.

Bilgi bankası bölümünde detaylı açıklamada yapılmış.

1 tasdik bedeli 5ytl

kimler tasdixi kullanabilir bölümündede sizin için bir açıklama bulunmakta;
Yazarlar (makale, edebi eser, senaryo, şiir, çeviri, bilimsel eser vb. sahipleri)

Tasdixlenmiş bir dosyanın noterde tasdiklenmiş bir dosyadan farkı nedir?

Tasdixlenmiş bir dosya noterde tasdiklenmiş bir dosya arasında nitelik açısından bir bağlantı olmammasına rağmen bazı hukuki sonuçlar açısından benzerlikler bulunmaktadır. Özellikle fikri haklara konu eserler, ticari sırlar gibi bilgiler; kamuoyunda sanılanın aksine noterde yapılan tasdikleme işlemi ile tasdikleyen kişiye ait olmazlar. Tasdikleme işlemi, tasdikleme sırasında kayıt altına alınan zaman bilgisinin daha sonra mahkemede, söz konusu eserin veya fikrin tasdiklendiği sırada tasdikleten kişinin elinde bulunduğunu kanıtlar.

Bu açıdan bakıldığında tasdix de aynı fonksiyona sahip olup, tasdixleme işlemi yapıldığında tasdixlenen verinin tasdixleyen kişinin elinde olduğunu gösterir. Tasdixin noter ve benzeri kurumlardan farkı, tasdix uygulamasında bilginin veya eserin sahibi dışında kimse tarafından görülememesi ve gizliliğin sağlanmasıdır.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
5 lira dahi vermenize gerek yok
Ftp ye yazıların document halini gönderin ve o dosyaya bir daha dokunmayın
ftp deki html yada php dosyalarının yanında bir de doc uzantılı dosya olacak yani.
eğer iş mahkemeye düşerse hosting firması 3. şahıs olacağından şahitliği (dosyanın oluşturulma zamanı) bilir kişilerce dikkate alınırsa dosyanın falan tarihte sizin tarafınızdan sizin girebildiğiniz bir alana gönderilmesi dolayısı ile ilgili tarihite sahip olduğunuzu ispat edebilirsiniz

eskiden yazarlar kendilerine iadeli taahhütlü gönderiyormuş yazdıklarını

bu mantıktan hareketle ben kendi kendime email atıyorum yayına almadan önce makalelerimi

iş mahkemeleşmeye geldiğinde falan tarihte kendi kendime email atmış olduğumdan dolayı o tarihte o belgeye sahip olduğumu kanıtlayacağıma inanıyorum

netrobin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
5 lira dahi vermenize gerek yok
Ftp ye yazıların document halini gönderin ve o dosyaya bir daha dokunmayın
ftp deki html yada php dosyalarının yanında bir de doc uzantılı dosya olacak yani.
eğer iş mahkemeye düşerse hosting firması 3. şahıs olacağından şahitliği (dosyanın oluşturulma zamanı) bilir kişilerce dikkate alınırsa dosyanın falan tarihte sizin tarafınızdan sizin girebildiğiniz bir alana gönderilmesi dolayısı ile ilgili tarihite sahip olduğunuzu ispat edebilirsiniz

eskiden yazarlar kendilerine iadeli taahhütlü gönderiyormuş yazdıklarını

bu mantıktan hareketle ben kendi kendime email atıyorum yayına almadan önce makalelerimi

iş mahkemeleşmeye geldiğinde falan tarihte kendi kendime email atmış olduğumdan dolayı o tarihte o belgeye sahip olduğumu kanıtlayacağıma inanıyorum

Dedikleriniz mantıklı mail olayı ftp'den daha geçerli olacağını düşünüyorum.

Sanırım bu en iyi çözüm olacaktır.

Hukuk sitelerine bu konuyla ilgili bir konu açıp, hukukçu arkadaşlardan geçerliliğini tam sorgulamak lazım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
banada mantıklı geldi...
ancak bilgisayar tarihini geri alarak yeni dosya oluşturulsa durum ne oluyor acaba ? Böyle bir şeyin olabilirliği varsa şayet mahkeme kabul etmeyecektir...

10 yıl kadar evvel buna benzer bir hadiseyi cd de yaşadım çünkü...İhale bana kalmasın diye b.sayarı eski tarihe alıp cd yi tekrar yazdırmıştım :D

mcloft

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
banada mantıklı geldi...
ancak bilgisayar tarihini geri alarak yeni dosya oluşturulsa durum ne oluyor acaba ? Böyle bir şeyin olabilirliği varsa şayet mahkeme kabul etmeyecektir...

10 yıl kadar evvel buna benzer bir hadiseyi cd de yaşadım çünkü...İhale bana kalmasın diye b.sayarı eski tarihe alıp cd yi tekrar yazdırmıştım :D
sunucu loglarında kendi bilgisayarınızın saati işe yaramaz.Sunucuya girip saati geri almadığınız sürece.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
banada mantıklı geldi...

burada dikkat etmeniz gereken şey şu: email server yada ftp sistemi 3. şahısların elinde olacak özellikle emailde siz tarihi değiştiremessiniz.
server gmail gibi 3. şahıslardan olduğunda o sistemin verdiği tarih sözkonusudur.

ne zaman neden dolayı sizi blokladım bilmiyorum mesajınızı özellikle göster demeden göremiyorum (tartışmalı bir konu olmadığından dolayı da yazdıklarınıza bakmak istedim)

netrobin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hotmail gmail gibi bağımsız bir servise döküman veya dosyayı mail atarsak mahkeme onaylacaktır.

Nasıl mahkeme msn kayıtlarını delil olarak kullanabiliyorsa, bağımsız bir mail servisini kesinlikle delil olarak sayacaktır.

Ama sunucu veya host sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hotmail gmail gibi bağımsız bir servise döküman veya dosyayı mail atarsak mahkeme onaylacaktır.

Nasıl mahkeme msn kayıtlarını delil olarak kullanabiliyorsa, bağımsız bir mail servisini kesinlikle delil olarak sayacaktır.

Ama sunucu veya host sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Benim bulabildiğim ve 4-5 aydır uyguladığım yöntem bu
diğerleri bakım ve ekstra masraf çıkartıyor.

ben birilerini mahkemeye vermeden (yavuz hırsızların) beni hırsızmışım konumuna düşürmemesi için çabalıyorum.

ama param olduğunda öyle boy boy kopyasını üretenlere de hesap soracağım. Ben sigortalı bol maaşlı işimi bırakayım internete birşeyler katmak için çalışıp uğraşayım onlar oturdukları yerden site kopyalasın yok öyle yağma (internetin şekli değişmeli) bir yazı yada resmi alırken herkes 2 defa düşünmeli.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi