İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni Forum Açma Maaliyeti Ne Olur ?

azamiturk40

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle Vbulletin 3.8 ve 4.1 arasında bir sürüm kullanmayı düşünüyorum.

Kurulacak site en fazla 30000 üyeyi kaldırsa yeterli.

Domain + Host + Lisans Fiyatlarıyla birlikte ne kadara mal olabilir ?

Bütçem 150 TL.

Y

Yapay

Misafir
Hocam şaka mı yapıyorsun? Forum işi hem ilgi ister hem para. Forum işinde bir kere en az ayda 150 lira hosta vereceksin 30 bin üye diyorsun! Forum sistemleri çok yer kaplar. Özellikle veri tabanında. Lisans alacaksın 150 200 lira sonra seo lazım onunda lisansı var 150 200 yoksa iyi bir forumun olmaz. Yani sana ilk seferde en az 500 600 lira harcatır bu iş sonrasında 200 lira kadar aydan aya sunucuya verirsin. Sonradan daha yükseltmen gerekecek frmtr.com ayda 2500 lira veriyor sunucusuna.

Ekleme: He şöyle bir durum var. Ücretsiz sistem kurarsan bunları çıkart. Yada ilkte az alan alırsın. SEO yuda ücretsiz kurarsın. İleride yavaş yavaş alırsan. Ama lisans almak zorundasın ilkte yoksa bu olmaz. Ücretsiz alırsan 150 yeterli. Ama sitenin geleceği olmaz. İyi düşün blog kur daha iyi masraf yok bir şey yok. Host domain yıllık 50 lira devam .. :)

Mertcan'K

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Vbulletin lisansı zaten kendi başına 150 tl :)

Nerede bu 150 TL Lisans, bizde alalım.

vBulletin Lisansı Ömür Boyu olarak 195 Dolar , yani 345 TL falan oluyor.
E tabi madem 30.000 üye diyorsun, seo'suz zaten olmaz. Seo'da 149 Dolar.
Host içinde güzel bişey alırsın. Lisansların toplamı 344 Dolar , 613.748 Türk lirası yapar.
Üzerinede host'u ekle, o kadar..

Ama vBulletin'den vazgeçersen MyBB Falan kurarsan bi tek domain ve host masrafın olur sanırım.

H

halilarici

Misafir
Ben vbulletin kullandım.Altta tutsakhosting lisanslıdır yazıyordu.Ve birşeyde olmamıştı.

Mertcan'K

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Biz buna halk dilinde lisanssız diyoruz. Lisans mı şimdi bu ? Yapma allah aşkına yav.
Adam lisanssız paylaşmış , dil paketinede tutsak hosting yazmıştır.

H

halilarici

Misafir
orasını araştırmadım.1 yıl önceydi.Ozamanlarda lisanssız u bırak vbnin ne olduğunu bilmiyordum :)

Y

Yapay

Misafir
Arkadaşlar boşuna tartışmayın bir firma büyük olmadıktan sonra böyle bir şeyi sağlayamaz. Zaten bunun için çok büyük anlaşmalar gerekir. Bende biliyorum bu tür şeyleri başka bir firmada da gördüm. Anlaşmalı veriyorlar ücretsiz ama onun bir sürü şartı şurtu var 1 yıl sözleşme vs. gibi...

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Merhabalar tüm mesaj yazan arkadaşlar ve meraklı konu sahibi,
Öncelikle mesajlara cevap verelim. Bir firma ne kadar büyük olursa olsun siz lisans parasını karşılamadığınız sürece size lisanslı bir vbulletin hizmeti sağlamayacaktır. Vbulletin 150 lira civarı fakat 2.el satan yerler mevcut lisans almak isteyenler bunları alabilir veya araştırabilir. 30.000 üye kaldırması için host arayan arkadaşım 30 bin üye kaldırsa yeter demiş bende 30 bin üyelik db var lisansda alıp kuracağım dememiş. En azından yazdıklarına göre hareket edelim. Bir forum kurmak istiyorsan başta çok para harca büyük olmasını istiyorsan falan diyebilirler. Boşverelim onları şimdi de sen bütçem kısıtlı diyorsan ve cidden birşeyler yapmak istiyorsan bizlere bahşedilmiş olan ve ağzımızda bulunan aynı zamanda konuşmamıza yarayan dili kullanmadığımız sürece dilsiz bir insandan tek farkımız konuşmaya çalışmıyor olmamız olur. Bu yüzden host firmalarının, domain firmalarının sitelerinde bulunan bilgilerden onlara telefon edip veya yazma gücümüzü kullanarak onlara e-mail atıp iletişim kurmayı deneyip derdimizi anlatsak ne güzel olacaktır. Sponsor ile bu işi başarabileceğini düşünüyorum. Paranla lisans alırsan ve biraz ucuza bulursan elinde parada kalacaktır veya en azından domain alacak kadar paran kalacağını düşünüyorum. 30 bin üye konusunu geçiştirdim, hemen açalım orayıda... Ben 130 bin üyesi olan vbulletin forumunda görev aldığım sıralar o kadar çok alan harcayan bir site değildi. benim mybb sitemin yedeği 2000 üye falandı ve çokta içerik vardı 80 mb gibi sıkıştırılmış bir şekildeydi. Ben site açacağım zaman herkes bana faiş fiyatlarda hostlar önerdi. Ben araştırma yaparak pek tanınmamış siteleri denedim onlara ufak meblalarla şans verdim. Gayet memnunum. Yeni hostlarımı oradan alıyorum. Diyeceğim o ki (bu forumda konuşmamı istemeyen kişiler var kısa kesiyorum) korkma, herşeyin hal çaresi var. Eğer cidden istiyorsan vbulletin şart değil ama doğru seçim vbulletin olacaktır.
Saygılarımla birlikte
BayLakos

azamiturk40

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cevap veren tüm arakadaşlara teşekkür ederim. Ben uploader olarak çalışıyorum. Ve Thema Poster programını kullanıyorum. Kendi Sitemi kurduğum zaman birçok siteye ve kendi siteme aynı anda konu açmak istiyordum. Ama maliyet 500-600 civarı olacağından ertelemeliyim. Yada Ipbord forum sürümünü deneyebilirim. 30000 üye derken en fazla demek istedim. İlk 1 yıl için 5000 üyelik kaldıracak bir hostda işimi görürdü. bedava hostları denedim ama kısıtlı ftp alanı verdiklerinden ve kaçak vbulletin sürümleri büyük geldi ve kuramadım. 1 Sene sonra okul bitmeye yaklaştığında ve herşey kafamda oturduğunda daha kararlı olucam. herkese tekrar teşekkür ediyorum bu kadar kişi cevap verdi.

Muhendis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Öncelikle Vbulletin 3.8 ve 4.1 arasında bir sürüm kullanmayı düşünüyorum.

Kurulacak site en fazla 30000 üyeyi kaldırsa yeterli.

Domain + Host + Lisans Fiyatlarıyla birlikte ne kadara mal olabilir ?

Bütçem 150 TL.

Merhaba,

5-6 yıl önce vBulletin'le yeni tanıştığımda bir forum kurmuştum. Bu ilk forum için hiç bir lisansı almamıştım. Sadece domain + hosting almıştım. Yanılmıyorsam domain 8$/yıl (ya da TL, hatırlamıyorum), Hosting de 20$/yıl idi.

Hostingin yeterli gelmeyeceğini biliyordum, ama forum nasıl olur, tutar mı vs. gözlemlemek için bu şekilde yapmıştım. Bir kaç ay bu şekilde idare ettim. Daha sonra forumun tutacağını gördüm ve hosting de iyileştirmeye gittim, vBulletin lisansı aldım, vBSEO için param yoktu, Zoints SEO'yu kurdum.

Belki size bir fikir verebilir.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Konu harici mesajlar silinmiştir. Şikayeti olan varsa, konudan değil, report ederek bizlere bildirsin. Konular ile alakalı olmayan, tartışma çıkaran, birbirlerini küçük gören kullanıcılar, tekrarında uzaklaştırılacaklardır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5