İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni liselere giriş sınavı OGES

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Milli Eğitim Bakanı Çelik, OKS’yi kaldırmalarının ve 6.,7. ve 8. sınıflarda sınav yapmalarının nedenini “Öğrencilerin dershaneye gitmesini değil, okula bağlanmasını istiyoruz” sözleriyle açıkladı.

Çelik değişiklikleri şöyle anlattı:

OKS KALDIRILACAK, YERİNE SBS YAPILACAK
OKS’nin kaldırılacak, yerine ilköğretim 6, 7, ve 8. sınıflarda sınav yapılacak. Amacımız öğrencilerin dershaneye gitmesi değil, aksine öğrencinin okula bağlanmasıdır.

İLK SINAVLAR HAZİRAN’DA
Bu yıl İlköğretim 6. sınıflar için SBS 21 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıflar için ise 22 Haziran 2008 tarihinde yapılacak.

DERSLERİN SINAVDAKİ AĞIRLIKLARI
Sınavda ağırlıklı olarak Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve yabancı dil soruları sorulacak. Öğretmenleri ve öğrencileri sınav hakkında bilgilendirmek ve soru tiplerini göstermek için bu yıl Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot uygulama sınavları yapılacak ve böylece soru tipleri test edilecek.
Puan hesaplamasında derslerin ağırlıkları aynı olmayacak. Sınavda tek puan türü hesaplaması uygulanacak.

BAŞARI NOTUNA TÜM DERSLER GİRECEK
İlköğretim başarı notu öğrencinin bir ortaöğretim kurumuna girişinde esas olacak. Bütün dersler bunun içine girecek. Öğrencimizin 6, 7 ve 8. sınıftaki okul başarısı yüzde 25 oranında bu sınavın sonucunu etkileyecek. Bu da şu demek; bir öğrenci okuldaki derslere önem verirse, bu kendisine avantaj sağlayacak.

DAVRANIŞ NOTU KARNEDE
Diğer yüzde 75’lik bölümün içerisinde yüzde 5’lik davranış puanı olacak. Bu davranış notu da 6, 7 ve 8. sınıflarda derse giren bütün öğretmenlerin verdiği notun toplamının ortalamasının alınarak belirlenecek. Dolayısıyla “bazı okullarda öğretmenler daha fazla not verecekler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha fazla not verecektir” şeklindeki itirazlar olmayacak.

Çelik bu konuda, “Lisedeki öğretmenlerimizin gereksiz yere bazı öğrencilere fazla not vereceği endişesi içerisinde olmadığımıza göre, ilköğretimde derse giren arkadaşlarımızın böyle bir şey yapacağı varsayımından hareket etmenin doğru olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

NOT DEFTERİNE KAYDEDİLECEK
Öğretmenler tarafından verilecek bu puan not defterine kaydedilecek. Karnede de ayrı bir bölüm olarak gösterilecek. Öğrencinin yüzde 25’lik ilköğretim başarı puanı, yüzde 5’lik davranış puanı alınacak, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıflarda girdiği SBS’lerde aldığı notların da toplamı alınacak, belli bir hesaplamayla öğrencinin Ortaöğretime Geçiş Puanı ortaya çıkacak.

Mrkezi yerleştirme sistemiyle tercih yaparak öğrenciler girmek istedikleri ortaöğretim kurumlarına girmiş olacak.

HANGİ SINIFA KAÇ SORU SORULACAK?
Sınavlar her yıl dersler bittikten sonra yapılacak. Sınavda ağırlıklı olarak Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve yabancı dilden soru sorulacak. Sınavda ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine 80, 7. sınıf öğrencilerine 90 ve 8. sınıf öğrencilerine ise 100 soru sorulacak.

SINAVDA ÇIKACAK SORU SAYISI
Türkçe: 19 soru (6. sınıf), 21 soru (7. sınıf), 23 soru (8. sınıf)
Matematik: 16 soru (6. sınıf), 18 soru (7. sınıf), 20 soru (8. sınıf)
Fen Bilgisi: 16 soru (6. sınıf), 18 soru (7. sınıf), 20 soru (8. sınıf)
Sosyal Bilgiler: 16 soru (6. sınıf), 18 soru (7. sınıf), 20 soru (8. sınıf)
Yabancı Dil: 13 soru (6. sınıf), 15 soru (7. sınıf), 17 soru (8. sınıf)

Derslerin ağırlıkları aynı olmayacak, testlerin ağırlık katsayılarında Türkçe ve matematik testlerinin ağırlığı 4, fen bilgisi ve sosyal bilimler testlerinin ağırlığı 3 ve yabancı dil testinin ağırlığı ise 1 olacak. Sınavda tek puan türü hesaplanacak.

Çelik bu konuda da, “Özellikle Türkçe-Matemetik, Matematik-Fen denilen sistemin üniversiteye girişte olmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. İlköğretimdeki çocuklarımız, bütün dersleri alıyorlar. Alanlara ayrılma olmadığına göre, aldığı tüm derslerden tek bir puan ile değerlendirilmelerinin çok daha doğru olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

SBS’DE ÜCRET YOK, GİRME ZORUNLULUĞU YOK
SBS tüm ilköğretim öğrencileri için zorunlu değil. SBS’de alınan puanların uygulanması genel liselerde, Anadolu uygulaması yapmayan meslek liselerinde ve özel yetenekle öğrenci alan spor liseleri ve güzel sanatlar liselerinde söz konusu olmayacak.

Bu yıl 7. sınıfta SBS’ye girecek öğrenciler için farklı bir uygulama yapılacak. 7. sınıfta girilecek SBS’nin yüzde 40’ı etkili olacak, bu öğrencilerin 8. sınıfa geçmesiyle de bu sınıfta sınavın yüzde 60’ı etkili olacak.

Bir öğrenci 6. sınıfta spor lisesine ya da güzel sanatlar lisesine girme amacıyla sınava girmezse bir üst sınıfa geçtikten sonra kararı değiştiyse bu sınavın tekrarı olmayacak. Öğrenciye kaçırdığı sınavdaki en düşük SBS puanı verilecek.

OKS’nin bu yıl son kez yapılacak, yeni sistemin bütünüyle 2009-2010 eğitim-öğretim yılında uygulanacak.

BAŞVURU ÜCRETİ 10 YTL
Bugüne kadar OKS’ye başvuran öğrencilerden alınan 15 YTL’lik ücret 10 YTL’ye indirildi.

Puanlar, kontenjanlar ve yerleştirme elektronik ortamda, puan üstünlüğü esasına göre yapılacak.

PİLOT SINAV
Yeni sistemin öğretmenler tarafından anlaşılması, öğrenciler tarafından da soru biçimlerinin görülmesi için Aralık ayında 150 okulda “pilot sınav uygulaması” yapılacak. Sınav 4 aylık döneme ait konuları kapsayacak. Bunun dışında bakanlıkça “örnek sorular” yayınlanacak.

Öğrenci ve öğretmenlere anket uygulanarak soruların yeni öğretim programlarına uygun olup olmadığı belirlenecek.

SADECE ÖĞRENCİ PERFORMANSI ÖLÇÜLMEYECEK
Ortaöğretime Geçiş Modeli’nde sadece öğrencilerin performansı ölçülmeyecek, bu sistemle öğretmenlerin performansı da ölçülecek.

Çelik, yıllardan beri şikayet edilen, Türkiye’de bir fırsat eşitsizliğinin olduğunu, bu konuyla ilgili olarak ilk kez bu basın toplantısında açıklama yapacağını söyledi. Bu konuda herkesin düşünmesi gerektiğini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki çocuklarımız da, Çankaya’daki, Kadıköy’deki, Nişantaşı’ndaki çocuklarımız üniversite sınavına girerken aynı sorulara muhatap oluyorlar. Verdikleri cevaplar aynı kıstaslara göre değerlendiriliyor. Aynı şey, ilköğretimden ortaöğretime geçerken de söz konusu. Daha önceden de söz konusuydu. KPSS’de de aynı durum var. Halbuki ABD’de dezavantajlı bölgelerle ilgili olarak, bu dezavantajları asgariye indirecek uygulamalar yapılıyor.”

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI
Özel okullara yerleştirme nasıl yapılacak? Puan hesaplamasında farklı bir sistem olmayacak ama bugüne kadar olduğu gibi özel öğretim kurumları kendi yerleştirmelerini kendi yapacak.

64 SORUDA OGES
Basın toplantısının sonunda, yeni sistemin daha anlaşılır olması ve soru stillerinin görülmesi açısından “64 Soruda Ortaöğretime Geçiş Sistemi ve Örnek SBS Soruları” isimli kitapçık basın mensuplarına dağıtıldı.

Açık İlköğretim Okulu öğrencileri yaşları itibariyle ortaöğretim nüfus çağını geçmemeleri koşuluyla ve ayrıca özel eğitime muhtaç öğrenciler de dilerlerse SBS’ye girebilecekler.

SBS’de müzik, beden eğitimi, resim iş ve seçmeli dersler ile rehberlik ve sosyal etkinliklerden soru sorulmayacak.

Özel yetenek gerektiren liselere öğrenici alımı halen uygulanan sistemdeki şekliyle devam edecek.

Fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler ve öğretmen liselerine yerleştirme, öğrencilerin Ortaöğretime Yerleştirme Puanı, bakanlık tarafından belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartı ve tercih sıralamalarına göre yapılacak.

Devlet korumasında Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan öğrenciler SBS için ücret ödemeyecek.

Din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu sosyal bilgiler sorularının içinde yer alacak. Ancak bu dersten muaf olanlar için Sosyal Bilgiler sorularının içinde alternatif soru hazırlanacak.

İlköğretim okullarında seçmeli olarak okutulan yabancı dil derslerinden soru sorulmayacak.

SBS ve OKS kılavuzlarının yayımlanacağı zaman daha sonraki bir tarihte duyurulacak.

SBS ve OKS ile ilgili kılavuzları “http://meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacak.

Yurtdışında bakanlığa bağlı herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrenciler isterlerse SBS’ye katılabilecekler.

2008 yılından sonra askeri okullara, polis kolejine ve özel okullara giriş, kendi kurumlarınca belirlenen usul ve esaslara göre yürütülecek.

Okulun genel başarı ortalaması SBS sonuçlarına yansımayacak.

kaynak , http://www.ntvmsnbc.com/news/424319.asp
kaynaktaki yorumlar korkutucu
çocuklar şimdi her sene dersaneye gidecekler. bu çaresiz bir yarış, devletin çıkmazı ayıbı. hangi ülkede var acaba böyle bir sistem. gelişmekte olan TÜRKİYE eğitimini çözememiş. hala deney yapıyorlar çocuklarımızın üstünde.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5