İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yeni webmasterlar muhakkak okuyun

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Türkiye'de amatör web tasarımcısı olarak , Google Adsense reklam programı aracılığı ile gelir elde etmek amacı ile zamanını , parasını ve emeğini harcayan tüm arkadaşlara biraz da olsa zamanlarının , paralarının ve emeklerinin boşa gitmemesi için yardımcı olabilmek.

Ama siz yinede inanmayınız, deneyiniz.

Yanılgı ( En büyük yanılgı ) : Kopyala, yapıştır (copy paste) siteler açmak !

"İnternetten para kazanmak" ve "adsense ile zengin olmak" çerçevesi dahilinde bir ton makale , ıvır zıvır bilgiyi beynine copy paste yapan genç girişimci ve çok zeki bir Türk gencinin ilk yapacağı şey , Google'dan " en çok ödenen kelimeler - High paying keywords " şeklinde bir arama yaparak zenginliğe giden yolda ilk adımı atmak olacaktır.

Sonra da bulduğu , en yüksek getirisi olduğuna inandığı kelimeyi, kelimeleri seçerek bu kelime ile ilgili bir site tasarlayacaktır. Ancak tabi ki de içerik bulamayacağından araştırmaya başlayacaktır. Sonra karşısına " Makale-Article " siteleri çıkacaktır.

Birden gözlerinde $ işetleri gözükecektir. Günlerce copy paste , copy paste , copy paste ... ve artık onun da bir 750 makalelik dolu dolu içeriği olmuştur. Hem de en yüksek para kazandıran kelime üzerine.

Adsense reklamları da bu makalelerin arasına çok güzel gider. Makaleyi okuyacak olan zavallı reklamı makaleden ayırt bile edemez. Gelsin paralar. Bu şekilde 20 tane site açarsa zaten bir daha internete de girmesine gerek kalmaz.

Ancak aklına getiremediği ve bilmediği çok şey vardır.:)

İşte can alıcı noktalara geldik , hikayedeki ile benzer yanlarını olduğunu düşünen bu yazacaklarımı dikkatle okuyarak inansınlar :

1. Herhangi bir internet kullanıcısının , sizin seçtiğiniz kelimeyi aratınca , Google'da siteniz ile buluşma ihitmali nedir ?
2. Duplicate content nedir? Yararlı birşey midir ? Yenir mi ?
3. " Yaptığım " Adsense için yaptığım " siteler için yerli mp3 , ***** vs. türü yüksek hitli sitelerimden pop up açarım hit yollarım " gibi yaklaşımlarda bulunuyorsanız , size sorarlar : Adsense nasıl çalışır bilir misiniz ?

Bu sorulara kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum ;

cevap1. Herhangi bir internet kullanıcısının , sizin seçtiğiniz kelimeyi aratınca , Google'da siteniz ile buluşma ihitmali nedir ?
Rakibinizin ne kadar fazla olduğunu düşünün. Ayrıca içeriğiniz özgün değil. Yani aynı makaleleri içeren kimbilir site var. Nasıl olur da Google'dan ziyaretçi alacağınızı düşünebilirsiniz ? Pagerank'iniz yok. Backlinkleriniz yok. Özgün içeriğiniz yok. Var olan tek şey copy paste gücünüz.

cevap2. Bu iki kelime " kopya içerik " olarak dilimize çevrilebilir. Bu özellikte bir siteye sahipseniz arama motorları sizi cezalandırırlar , ya sonuçlarda gözükmezsiniz ya da en son sıralarda çıkarsınız , kimsenin de google da arama yapıp 800'üncü arama sonucunda çıkan sayfalarla münasebeti olmaz. Hatta istatistiklere göre 2. sonuç sayfasından sonrasına bakan kişilerin sayısı da çok çok azdır.

cevap3. Uzun uzadıya anlatamayacağım , adsense reklamları sitenize bir kalite değeri vererek zamanla bu kalitede reklamlar yayınlıyor ve buna göre tık başına ödeme yapıyor , gerekirse sitenizde reklam göstermiyor , gerekirse tıklamaları saymıyor. Yani kısacası adsense reklam kodu hepimizden akıllı. Yani acı son , BAN

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki , copy paste mantığı ile yapılmış , özgün içerik yaratılmamış , arama motorlarına uyumlu olmayan , çöplük görünümünde , giren kullanıcıya hiç bir yararı olmayan ve gerçekten emek verilmemiş siteler ile gelir elde etmeye çalışmak tam anlamıyla zaman kaybıdır.

Yapan insanlar tanıyorum , yaptılar ve en azından domainlerini satmaya çalışıyorlar , ya da direk kapatıyorlar hayal kırıklıkları ile. Bu yazıda bahsettiğim sitelerden yüzlerce gördüm. Boşa giden paralara , zamana ve emeklere yazık.

Lütfen site hazırlıyorsanız bildiğiniz bir konu üzerine , yazılar yayınlayın vs.

Daha söyleyecek anlatacak çok şey var ama en azından acil bir uyarı yapmak istedim.

-yarısı alıntıdır, diğer yarısını ben yazdım:D mywedding

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Doğru söylüyosunda hala bazıları o kadar acemiki anlatmakla anlamıyolar hala bikaç yerden travel, forex gibi konular çalıp site açıyolar banlanıncada ben kural hatası yapmamıştım diye yakınıyolar...Hatta bazıları bana yazılar bile gönderiyor barcelona hotel kelimesi çok kazandırıyomuş barcelona hotelle ilgili bi yazı yaz reklamlarına tıklıyım çok kazanırsın diyen bile var peki sonrası.Akşam 1 tıka 10 dolar alırsın sabah bakarsın banlanmışsın..Zaten şu adsenseyi kullanan çoğu kişi o kadar acemiki sitesine google reklamlarına tıklayın yazmış adam.Niye yazdın bu kural ihlali google banlar diyorum adam ben bilmiyodum diyor.Adam adsenseye üye olmuş reklamı sitesine yerleştirmiş o kadar.Adsense hakkında en küçük fikri bile yok.Tavsiyelere tıklama olmuş aramalar yapılmış niye para vermiyor diyor.Abi Allah aşkına açın şu adsense yardım sayfasını bi okuyun ne nedir diye.Adsense üyesi olupta adsense grubu sitesinde bize reklam kodunu bana hala göndermediniz diyen bile var.Adam sanıyo adsense kodu bunlara maille yollanıyo ondan sonrada niye az kazanıyoruz niye banlanıyoruz vs.. Tamam insan acemi olurda bukadarda acemi olmazki.Sizlere önerim reklam sistemini kullanmadan önce onun hakkındaki bilgileri okuyun.Zaten türk internet kullanıcıları sazan gibi.İnternetten para kazanmak cümlesi çoğu kişinin psikolojisini bozuyor malesef.Adsense keşke 18 yaş altı kullanıcılara hesap açmasa gerçi onlarda gerçek yaşımızı nerden bilecekler.
İnternetten para kazanmak cümlesi internet kullanıcılarının psikolojisini o kadar etkilemişki önüne gelen herkes bedava bi site açıp içine hemen adsenseyi yerleştiriyolar.Bakıyorum 13-14 yaşındaki çocuklar tr.gg den site açıp içine adsense yerleştiriyor.Adsense şuan resmen ele ayağa düşmüş durumda..İnternet reklamcılığının suyunu çıkarttılar..

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
eyy yeni yetmeler bu sözler size okuyun :D
güzel yazı wedding +rep :)

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
çok güzel paylaşım ama copy içeriklere değer kazandırma yöntemleride var bunlarıda paylaşırsak, bir başlangıç olabilir.

Rapmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok güzel bir açıklama yapmışsın çok teşekkürler.
Tabiki hemen hemen bütün siteler kopyala/yapıştır la kuruluyor fakat hani alırkende abartmamak lazım , olduğu gibi bir siteden alıpda sonra hit beklemek yanlış olur..
Ayrıca açıp 1 haftada 5000 içerik eklemek yerine haftada 100 içerik eklemen bence daha doğru.Bunu test ettim, eğer güncel olarak içerik eklıyorsan google seni daha çok sever..
bir sitem vardı satmıştım olduğu gibi başka bir domaine kurmuştum ve gunde 500 hit alıyordu ama hiç ilgilenmedım açıkcası..Aradan zaman geçti 100 u bulmuyor şimdi :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5