İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yere çekirdek kabuğu atana para cezası

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
Çekirdek çitlemek artık cep yakacak. Park ve bahçelerde, göl kıyılarında ve gezinti alanlarında yere çekirdek kabuğu atanların fotoğrafları çekilerek tespit ediltikten sonra para cezası uygulaması başlatılacak

913220101007120218811.jpg

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, yaptığı açıklamada, Beyşehir kent merkezinde göl kenarında, BSA kanalı çevresinde, park ve bahçelerde yeşil alan ve çimlendirme çalışmaları yaptıklarını, ancak duyarsız kişilerin kabuklu yemişleri yiyerek kabuklarını yerlere atması sonucu yaptıkları çalışmaların boşa gittiğini söyledi.

Atılan kabukların görsel çevre kirliliği oluşturduğu gibi çimlere ve yapılan yeşillendirme çalışmalarına da zarar verdiğini belirten Taşcı, ''Kabuklu yemişler tuzlu olduğu için, tuz, suyu gördüğü zaman ayrışıyor ve toprağa karışıyor. Tuz hem toprağın mineral dengesini bozuyor hem de çimlerin kurumasına yol açıyor'' dedi.

Çevreye duyarlı vatandaşlardan çekirdek kabuklarının yerlere atılmasıyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını ifade eden Taşcı, kabuklu yemişlerin kabuklarını yerlere atarak çevreyi kirletenlere cezai işlem uygulanması konusunda karar aldıklarını ve Zabıta Müdürlüğüne gerekli talimatı verdiklerini söyledi.

Taşçı, ''Bizim insanlarımız zaten bu konuda hassas, Beyşehir insanımız ise medenidir. Fakat, az sayıda insanımız bu konuda titizlik göstermiyor. Oysa, biz Beyşehir'i geleceğin turizmine hazırlıyoruz. 5 sene sonra ilçemize 3-4 milyon turist geleceğini hesaplıyoruz. Yani şimdiden kendimizi bunun altyapısına hazırlamamız lazım. Yapılan çalışmalara zarar vermememiz gerekir'' dedi.

-HEMŞEHRİLERİMİZ DARILIP GÜCENMESİN-

Her türlü uyarıları yaptıklarını, gerekli yerlere çevrenin temiz tutulmasına ilişkin uyarı levhaları yerleştirdiklerini, zabıta ekiplerinin de park ve bahçeleri gezerek vatandaşları uyardığını belirten Taşcı, ''Yani yapılabilecek her türlü uyarıyı yaptık. Bundan sonraki süreçte çekirdek kabuğunu yere atanların fotoğrafını çekeceğiz ve cezai işlem uygulayacağız. Buna hiçbir hemşehrimiz darılıp gücenmesin'' diye konuştu.

Beyşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Karazeybek ise çekirdeklerin kabuklarını yere atanları önce fotoğraflarını çekerek tespit edileceklerini, ardından da 1608 Sayılı Kanun gereğince söz konusu kişilere 143 liralık cezai işlem uygulayacaklarını söyledi.

Karazeybek, bu konuda vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

AA

X

Xman

Misafir
Avrupa birliği uyum yasası diye daha neler göreceğiz bakalım.

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
duyarlı davranmaya çalışıp elimdeki izmariti yere atmamaya çalışıyorum ama şöyle etrafıma bakıyorum gözümün gördüğü alanda çöp kutusu yok.ne yapacağım mendile sarıp cebime koyacak halim yok.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
duyarlı davranmaya çalışıp elimdeki izmariti yere atmamaya çalışıyorum ama şöyle etrafıma bakıyorum gözümün gördüğü alanda çöp kutusu yok.ne yapacağım mendile sarıp cebime koyacak halim yok.
Sigara içme :)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
bakalım daha neler göreceğiz, tamam yerleri kirletmeyelim, ama yapılan çimlere oturmamak büyük saçmalık, dış ülkelerde "çimlere basmayınız" diye bi ibare var mı çok merak ediyorum, yok dersek ve dış ülkelerde çimlerde piknik bile yapıldığını düşünürsek, ab sürecinde de konuyu işlersek, türkiyede "çimlere basmayınız" ibaresi kalkacak mı? yoksa bu da devletimizin sinekten yağ çıkarma operasyonundan sadece birisimi? neden istanbul veya diğer büyük illerde bu uygulama yapılmıyor? bursa gemlik denizi lağım oluncaya kadar neredeydiniz!
çok mu abartıyorum:peh:

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
bakalım daha neler göreceğiz, tamam yerleri kirletmeyelim, ama yapılan çimlere oturmamak büyük saçmalık, dış ülkelerde "çimlere basmayınız" diye bi ibare var mı çok merak ediyorum, yok dersek ve dış ülkelerde çimlerde piknik bile yapıldığını düşünürsek, ab sürecinde de konuyu işlersek, türkiyede "çimlere basmayınız" ibaresi kalkacak mı? yoksa bu da devletimizin sinekten yağ çıkarma operasyonundan sadece birisimi? neden istanbul veya diğer büyük illerde bu uygulama yapılmıyor? bursa gemlik denizi lağım oluncaya kadar neredeydiniz!
çok mu abartıyorum:peh:
Çim benim ilgi alanım.
Belediyenin ihalelerle aldığı çim öyle dandik, öyle rezil çim ki; üzerine basılınca kırılıp kuruyor.
Yok belediye metrekaresine 2-3 lira daha fazla para verse, üzerine basılabilir çim döşetebilir çok rahatlıkla.

Diğer bir problem ise; halkın çimler üzerinde it gezdirmeleri. Sen hangi ülkede gördün çim üzerinde it gezdiren. Bizim çim alanları maalesef itlerin gezi alanı, it gezdirme alanı. Çimin en büyük düşmanlarından biri bu itlerdir. Eşer, deşer, işer, s..ar ve çimi mahveder. Sonra gelen de it pisliğinden yürüyemez zaten o çim üzerinde. O it gezdirenleri meydanda sallandırcan, bak bi daha yapıyolar mı?

Her taraf asfalt olursa ve tüm karıncalar, böcekler bir şekilde o ekosistemden silinmişse belediyeler sayesinde; doğal olarak yere atılan çöp, çöp olarak kalır. Belediye de atmayın der, hepsi bu kadar.

Ben padişah olayım bi, bilyom yapacağımı :alkış:

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yurt dışındaki çimler aksine üstüne basıldıkca uzuyorlar :muck: (Cidden)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54

Aynı bende öyle düşünüyorum. Sadece sigara değil bir şey yesende ambalajı elinde geziyosun öyle mal mal. Ben artık sokağa atıyorum valla kasmıyorum hiç.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5