İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yılbaşı neyimiz olur?

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hristiyan diye birşey yoktur kavimler göçünde yolunu kaybeden türkler çalılarda hırtis hırtıs derken hristiyan oradan gelmiş.

Evet sallama yarışmasında MehmetBey bir boy farkla liderliği aldı sayın seyirciler son düzlüğe girilirken

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şu an miladi takvim kullanıyoruz ve bir yıl bitiyor.. geçen yılda yaşananları güzel şeyleri vs. hatırlıyoruz ve yeni yılda güzel şeyler olmasını diliyoruz.. sembol olarak da yılbaşı kutlanıyor.. hiç bir dinle alakası yok.. noel kutlamıyoruz.. yani örnek vermek gerekirse 30 ağustos zafer bayramı ama zafer bir günde kazanılmadı..

noel baba imajı yıllar önce coca cola tarafından yaratılmış bir imaj.. tamamen kapitalizmin eseri..

hindinin İngilizce karşılığının turkey(hindi olan turkey küçük harfle yazılır) olması tamamen ismi tesadüf :D biz de mısır diyoruz Mısırlıların bize kızdığını duymadım hiç.. Mısırlıları ısırıyormuş gibi zevk almak için mısır ismini vermişler demiyor onlar...
bunlar tamamen komplo teorisi...

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sen spam san bunlar bir müftünün ağzında çıkmış sözler

Hıristiyanlar hindi keserken türk olarak düşünüyor bu yüzden ülkemize turkey diyorlar diyen müftü hangisi merak ettim hala görevdemi?

böyle bi lafı olsa olsa cehalet içinde olan toplantı adı altında toplanıp aklınca gençlere din dersi verdiğini sanan cahil insanlar söyler. (Bu cümlem gençleri din yönünden eğiten cahil olmayan gerçekten din konusunda da yaşam konusunda da bilgi sahibi olan kişileri ve bu kişilerin toplantılarına katılanları kapsamıyor)

Ayrıca hurafe nin ne olduğunu dinimizde ne anlama geldiğinide bi araştırın öğrenin. Ama sakın bunu gidip bu hindi türk mantığını kuran müftüye sormayın.

Ben eğitmenim diyen cahil insan olsa olsa toplumsal felaketin başıdır.

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Aramaya üşenen arkadaşlar vardır ben buraya yazayım:

Hurafe
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hurafe, boş, batıl inanışlar; asılsız rivayetler ve efsaneler, dinde olmayan ve sonradan dine eklendiği belli olan (bidat) asılsız inançlar, uğursuzlukla ilgili inanışlar ve yorumlar. Olağan davranışları etkilemek ve tabiat düzenini değiştirmek için yapılan büyüler. Üfürükçülük ve yatırlardan medet ummak. Muska ve nazarlıklarla değişim yaratmak.

Hurafelerin büyük bir kısmı dinle ilgilidir. İnanç alanına girdikleri için bilimsel olarak bir yorum yapmak imkansızdır. Ancak çok bilinen "dünya düzdür" hurafesine bile rastlanmaktadır. Hurafelerin birçoğu çocuksu inanışlardır. Dinin temel inançlarıyla çeliştiğinde hurafecilik küfre kadar gidebilir. Töredir diye yapılan eylemlerde bile hurafe görülebilir. Gelenek ve göreneklerle karışmış hurafeler olabilir.

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
şu an miladi takvim kullanıyoruz ve bir yıl bitiyor.. geçen yılda yaşananları güzel şeyleri vs. hatırlıyoruz ve yeni yılda güzel şeyler olmasını diliyoruz.. sembol olarak da yılbaşı kutlanıyor.. hiç bir dinle alakası yok.. noel kutlamıyoruz.. yani örnek vermek gerekirse 30 ağustos zafer bayramı ama zafer bir günde kazanılmadı..

noel baba imajı yıllar önce coca cola tarafından yaratılmış bir imaj.. tamamen kapitalizmin eseri..

hindinin İngilizce karşılığının turkey(hindi olan turkey küçük harfle yazılır) olması tamamen ismi tesadüf :D biz de mısır diyoruz Mısırlıların bize kızdığını duymadım hiç.. Mısırlıları ısırıyormuş gibi zevk almak için mısır ismini vermişler demiyor onlar...
bunlar tamamen komplo teorisi...

Kesin mısırlılarda şu anda forumlarında Türkler bize mısır diyor bizden nefret ediyorlar ülke olarak mısır yemeyelim protesto edelim diye tartışıyorlardır:)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yıl başı bi bakıma pagan inancıdır arkadaşlar zaten hiristiyanlar burdan kapmıştır eğlenceli diyede baya yayılmıştır mantıklı bi yanıda vardır yeni yıla giriyosundur.Yok kutlamayın hiristiyanlarda kutluyor diye eğlencemizimi bölcez:D adamların bizim oruç tutcağımız vakit çok yemesi gibi bişi olur heralde:D

gidiyimde patlamış mısır yapıyım:D

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Her sene aynı şeyleri tartışmaktan bıkmaz bu millet :)

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
@frmxp
of gerçekten çok güldürdün beni Allah'ta seni güldürsün :D

Şunu bi araştır önce..

İngilizce kaç yıldır var ?
13.Yüzyıldan beri var.

Türkiye kaç yıldır var ?
20.Yüzyıldan beri var.

Hindi kaç yıldır var ?
17.Yüzyıldan beri var.

Bu adamlar Türkiye kurulmadan öncede hindiye turkey diyorlardı. Senin mantığına kalırsak bu ülke isimlerinin altında art niyet olsaydı Osmanlı'ya Ottoman demezlerdi. Ve böylece bu tezide çürütmüş oldum.

Bu konuda pes etmeni bekliyoruz frmxp :p :D

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
hindi olan turkey kelimesinin kullanımına 1500 lü yıllarda başlanılmış.
o dönem ve önceki dönemlerde Türkiye kelimesi batı dillerinde Turchia ve türevleri şeklinde yer almış. önceki dönemden kastım 12. yüzyıl. ingilizce anlamda Türkiyenin Turkey olması ise osmanlı dönemine denk gelmekte. osmanlının ihtişamlı dönemlerinde hindi ticaretinin çoğunu Türk tüccarların yapması sonucu bilinen turkey Türklere atfedilmiş. bu yazdıklarımı müftüler söylemiyor ama tarih bilimciler ve araştırmacılar söylüyor. artık kimin sözüne inanırsanız.

bu arada noel baba dediğimiz kişi Aziz Nikola likyalılar zamanında şuanki Türkiye topraklarında yaşamış biri. anadolu tarihine nasıl sahip çıkıyorsak onada sahip çıkmalıyız bence. nasılki meryem anada bu topraklarda doğdu, nasılki dünyanın büyük medeniyetleri bu topraklarda doğdu ve bunlari tarihimizin bir parçası yaptık...

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bende gördüm bunu ve inan içimden neler geçti o anda. bu kadar şerefsizce bir gazete olmaz. Ben İslam'ın 5 şartını yerine getiririm istediğimide kutlarım bana kimse karışamaz. Ben o gençlerin aileleri olsam gazeteye yüklü miktarda tazminat davası açarım ve büyük ihtimal kazanır o parayıda hayır kurumlarına bağışlarım sırf gazeteye zarar olsun diye.

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bende gördüm bunu ve inan içimden neler geçti o anda. bu kadar şerefsizce bir gazete olmaz. Ben İslam'ın 5 şartını yerine getiririm istediğimide kutlarım bana kimse karışamaz. Ben o gençlerin aileleri olsam gazeteye yüklü miktarda tazminat davası açarım ve büyük ihtimal kazanır o parayıda hayır kurumlarına bağışlarım sırf gazeteye zarar olsun diye.

Ben zaten bu gazetenin amacının kutuplaşma yaratmak olduğunu aslında dertlerinin hiçte müslamanlığı savunmak olmadığını tek amaçlarının böyle yaygaralar kopararak dindar kesimin yanındaymış gibi görünüp diğer kesimleri dindar kesime düşman etmek olduğunu çok çok iyi biliyorum. (ayrıca Bknz: hüseyin üzmez)

Cehalet dediğim bu işte bu. Bu kadar basit oyunları yutmak şimdi dindarım diyen belli bi kesim çıkacak forumlara yazacak yılbaşı kutladıkları için öldüler. Be beyinsiz adam bu kadarmı salaksın bu gazetenin amacının ne olduğunu hala kavramıyon, bu oyuna alet oluyon üstüne üstlük cehaletinle bu gazetenin oyununu yayarak toplum olarak altımızı kazıp boşaltıyon..

(Yanlış anlaşılmasın yazdığım üstteki arkadaşa cevap değil bu oyuna kanıp bu oyunu cahilce yayan arkadaşlara)

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
1. Dünya Savaşında veya Kıbrıs'te Azerbaycan'da biz acılar çekerken Müslüman kardeşlerimiz bizim için eminim çok yas tutmuşlardı.

Konuyla biraz alakasız olacak ama... Eleştiri, aşağılama amaçlı değil. Şu kitaba biraz göz gezdirelim mi?: 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi. Prof. Dr. Fahir Armaoğlu. (1997'de Alkım Yayınlarından çıkıyordu.) Buna ek olarak Osmanlı'nın son dönemlerini anlatan tarafsız bir kaynağa da başvurulabilir.

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Hıristiyanlar hindi keserken türk olarak düşünüyor bu yüzden ülkemize turkey diyorlar diyen müftü hangisi merak ettim hala görevdemi?

Kitaplığa baktım ama göremedim. Selçuk Üni.'de bir doçentin yazdığı Türk İmajı adlı bir kitap vardı. İncecik... Ama yazanları okursanız dehşet verici. Çoğu Avrupa ülkesinde yakın zamana kadar Türkler hakkında masalımsı ve korkunç şeyler anlatılırmış. Bunlar öyle böyle değil. Bildiğimiz masal yapmış adamlar. Çocuklarına anlatıyorlarmış. Hatırlayabildiklerim: "Türkler insan etiyle beslenirler.", "Türkleme" (konuşurken takılma, saçmalama), "Çocukların etiyle karnını doyuran Türk oduncu."... Şimdi ise bu masallarla yetişen bir neslin siyasetçileriyle muhatabız.

Ülkemize hindi anlamına gelen Turkey deme nedeni:
Osmanlı zamanında erkeklerin kafasındaki fesleri gören Batılılar bizi "cüllük kafalı" yani hindi olarak tasvir etmişler. Hindiye benzetmişler. Dil bilim açısından da bakarsak hindi sözcüğü Türkiye sözcüğünden daha eski. Ama hindi keserken popomuzdan içeri pilav doldurduklarını hayal ettiklerini sanmıyorum.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tartışılmaya devam ettiğine bile inanamıyorum ya cidden çok komik :D bide frmxp allah affetsin fln yazmış.Valla senin cahilliğini affeder mi bilmiyorum.Bide müftü dedi demiş :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
LaTenT her kitaba inanıp savunmaya geçmemeni tavsiye ediyorum :D fes zaten yurt dışından türkiyeye gelip yaygınlaşmış bişeyken hindiye benzetilmek daha bi saçma.

İnsanlar sığ bi kesimin saçmalamasına inanıp yargıya varsalardı çoktan insanlık çökmüştü:D

gidiyor bi türk karısnı döbüyor salak bikaç alman türklere mal ediyor saçmaladıkalrı için unutulup gidiyor salak bi kaç kişinin türklere saldırı olsun diye diğer insanlardan somutlansınlar diye minik çabalarına gülüp geçmek lazım sadece:D

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Mutlaka 1900'da bilmediğimiz görmediğimiz birşeyler olmuştur. 1. Dünya Savaşında şeyhülislam fetvasının Müslüman dünyasında pek bir etki göstermediği, Osmanlı'nın Ingiltere ile yaptığı savaşlarda çok açık sabit olmuştur. Araplarla din kardeşliği bir yere kadar.

Hem uzağa gitmeye de lüzum yok, işte Kıbrıs Azerbaycan'dakiler baya yakın geçmiş tarihi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5