İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yılın girişimleri(ymiş!) :)

T

trgy

Misafir
Etohum’un 2011 yılı için seçtiği 15 girişim bugün canlı yayınını da verdiğimiz Girişimcilik Zirvesi’nde açıklandı. 1000 girişim arasından yapılan elemeler sonucunda, 200 adayla yüz yüze görüşmeler gerçekleştiren Burak Büyükdemir, seçtiği 40 girişime sektörün önde gelen isimlerinin de yer aldığı bir jüriye sunum yapma imkanı sağladı. Sunum yapan girişimlerin arasından jüri tarafından seçilen 15 girişim ise 2011 yılında Etohum’un sahip olduğu 250 bin TL’lik fondan yatırım alma şansını yakaladı.
Aşağıda paylaştığımız 15 girişim yıl içinde yatırımcılarla görüşecek ve eğer uygun görülürse Etohum’un 250 TL’lik fonundan yatırım alabilecek. Ayrıca seçilen 15 girişim Şubat ayında Etohum’un Antalya Rixos Sungate Hotel’de gerçekleşecek kampına da katılacaklar.
Etohum 15 Girişimleri

Medra: ODTÜ Bilgisayar ve Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun 3 arkadaş olan Burak Oğuz, H. Özgür Batur ve H. Kerem Cevahir tarafından kurulan Medra şirketinin ilk ürünü olan MyDLP kişilerin ve kurumların özel bilgilerini korumasına olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir projedir.

Gamester: Volkan Taban, Onur Karcı ve Turan Yiğitbaşı tarafından kurulan Gamester sosyal oyun şirketinin ilk ürünü olan Townster, oyuncuların kendi şehirlerini kurup kira geliri toplayarak ya da arkadaşlarının şehirlerinden bina satın alarak emlak kralı olmalarına imkan tanıyan bir şehir planlama ve emlak oyunu.

Betikus: ODTÜ mezunu Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından kurulan Betikus girişiminin ilk ürünü olan Gideros; bir mobil oyun geliştirme aracıdır. Gideros sayesinde, oyun geliştiricilerin oyunu bir kez yazıp, birden fazla platformda piyasaya çıkarması mümkün olacaktır.
Oyuncak Denizi: İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve İTÜ MBA mezunu Serkan Hondur tarafından kurulan oyuncakdenizi.com oyuncak alışveriş sitesidir.

Gezara: Onur Sencer, Hüsnü Babayiğit ve Dağhan Ekmekçioğlu tarafından kurulan gezara.com; konum bazlı bir keşif uygulamasıdır. Bu uygulama kişilerin dışarıdayken ihtiyaçlarını karşılamaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama, size yakın olan mekan, etkinlik ve indirim fırsatlarını bulmanıza yarar, istediğiniz kategoride mekanlarının nerede oldugunu ve nasıl gidebildiğini gösterir.

Sınavo: İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun M. Murat Demir ve Özgür Erten tarafından kurulan sinavo.com sınavlara hazırlanan öğrencilerin internet üzerinde soru çözmelerini bir oyun haline getiren ve eğlenceli olarak sunan, öğrencilerin performanslarını algılayarak verimliliklerini arttıran bir servis geliştirmektedir.

We-decide.net: Berkeley mezunu Erdem Ovacık ve Stanford mezunu Kutlu Kazancı tarafından kurulan We-decide.net kurumların karar alma sürecinde yardımcı olacak sanal fikir borsası altapısı üzerinde, kullanıcıların fikirleri yaratıp, alıp satmaları, geliştirmelerini sağlar.

Sepeteindir.com: Kocaeli Üniversitesi mezunu Kaan Veral tarafından kurulan sepeteindir.com her gün fırsat bir ürünün yanı sıra farklı ürünler satan bir e-ticaret sitesidir.

Pembepanjur.com: Haluk Akın ve Seda Berber tarafından 2010 yılında kurulan Pembepanjur.com, üyelerine “uzun süreli ve ciddi ilişki” amaçlı bilimsel eşleştirme sunan bir servistir.

Keyground: Cem Evren Ateş ve Can Ateş tarafından kurulan Keyground, internet üzerinden video yayınlama ihtiyacı duyan kurumlara videolarının daha hızlı ve kaliteli yayın olanağı sağlarken yayınlama maliyetlerini de düşüren bir video platformudur.

Gereko: ODTÜ Endüstri mühendisliği mezunu Ayşe Biçer tarafından 2010 yılında kurulan Gereko.com, gündelik hayatta karşılaşılabilen, “Evimi taşıyacağım, iyi bir taşıma şirketi gerek”, “Bebeğimi bırakabileceğim bakıcı gerek”, “Düğün için organizasyon firması gerek” gibi ihtiyaçlar için başvurabileceğiniz, bu tip hizmetleri sunan şahısların ve firmaların (hizmet verenler) sisteme kayıt olarak, isteklerinizi karşılamak için teklif verip sizinle iletişime geçebildikleri internet platformudur.

Proje Shop: Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Yüksel Eminoğlu tarafından kurulan Proje Shop B2C ve B2B hazır elektronik ticaret altyapıları ve sanal mağazalar açmayı sağlayan yazılım yapıyor.

SmartNews: Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Erdem Özkan tarafından kurulan SmartNews kullanıcıların sosyal medyada popüler olan ve olacak haberlere ulaşmasını sağlamak için geliştirilen bir sistemdir. SmartNews’in temelinde insanların sosyal medyada paylaşım davranışlarını matematiksel olarak modelleyen ve bir haberin ne kadar popüler olacağını istatistiksel olarak tahmin eden bir algoritma yatmaktadır.

Memlekettengelsin.com: Üç girişimci genç ortak Veysel Karakaya, Ali Can Akkaş ve M. Emre Gül, tarafından kurulan memlekettengelsin.com Türkiye’nin yerel lezzetlerini ve yöresel ürünlerini internet üzerinden satmaktadır.

Uzmankirala.com: Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinde okuyan 22 yaşındaki Murat Turan tarafından kurulan uzmankirala.com proje bazlı çalışan uzmanları, proje bazlı iş yaptırmak isteyen işverenler ile buluşturan elektronik ticaret platformudur.

kaynak: http://www.webrazzi.com/2011/01/29/etohum-15/

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ben de bu sabah bir yorum yazdim bakalim onaylayacaklar mi.
Supersonik girisimler hakkaten.
Uzmankirala nin yaptigi seyi bu forumdan bir arkadas yapmisti baya bir zaman once, keske o gitseymis :)

T

trgy

Misafir
Uzmankirala = projekurdu.

Angelo beni üzen olay ne biliyor musun bu toplantılarda söylenilen şey yenilikçi olun ve yenilikleriniz para getirsin. Uzmankirala.com güzel bir iş, emek harcanmıştır ama gelir ne kadar sağlanabilir ki? Türkiye'de freelance iş ne kadar dönüyor da milyon dolarlar kazanılsın? :)

Diğerlerine yenilik bile diyemiyorum zaten hepsi ya clone ya da ekstra 2 3 şey eklenmiş tamamdır. Böyle giderse birşey olmaz bizden.

Ek olarak;
sinavo.com u ben inceledim, bizim okuldan çıktığı için demiyorum gerçekten eşi benzerini görmedim ben o projenin. Açılınca detaylarınla incelenirse tam bir eğitim yeri olmuş.

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
e-ticaret sitesi açmak girişmcilik olmuş. bu devirde nerdeyse e-ticaret sitesi olmayanı dövecekler :D

önüne gelen açıyor:hihi:

sadeceprn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Fikirler çok yenilikçi, ilk kez denenen şeyler değil belki ama profesyonelce işletildikleri kesin. Yatırımcılar da buna bakar. Nesiyle dalga geçtiğinizi anlamadım. Ben burda, proje üstünde çalışıyorum diyen birinin 2 ay sitesinin açık kaldığını görmedim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Forum iyinet'den çıkan projelerle yarışıyorlarsa evet bir adım öndeler. Ancak soyundukları misyon bu değil benim bildiğim.

Para getirsin getirmesin veya profesyonel olsun olmasın, bunlardan her ülkede 100 er tane var. Çıkara çıkara bunları çıkarıyorlarsa benim için bir mahsuru yok, ama "yılın girişimleri" denir mi, bilemem.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Fikirler çok yenilikçi, ilk kez denenen şeyler değil belki ama profesyonelce işletildikleri kesin. Yatırımcılar da buna bakar. Nesiyle dalga geçtiğinizi anlamadım. Ben burda, proje üstünde çalışıyorum diyen birinin 2 ay sitesinin açık kaldığını görmedim.

Yahu bırakın Allah aşkına e-tohum sürekli özgün olun bilmem ne diyecek sonra da 10 tane olan isteye yatırım yapacak. Burdaki insanlar 2 ay anca dayanır tabi. Sermayeleri 2 ay götürüyor, 2 ay içinde yatırdığını alamayınca 3. ay kapatmak zorunda kalıyor insanlar.

Forum iyinet'den çıkan projelerle yarışıyorlarsa evet bir adım öndeler. Ancak soyundukları misyon bu değil benim bildiğim.

Para getirsin getirmesin veya profesyonel olsun olmasın, bunlardan her ülkede 100 er tane var. Çıkara çıkara bunları çıkarıyorlarsa benim için bir mahsuru yok, ama "yılın girişimleri" denir mi, bilemem.

Yılın girişimi falan denmez bunlara. Bunu diyenlere girişmek lazım aslında :D

Uzmankirala = projekurdu.

Angelo beni üzen olay ne biliyor musun bu toplantılarda söylenilen şey yenilikçi olun ve yenilikleriniz para getirsin. Uzmankirala.com güzel bir iş, emek harcanmıştır ama gelir ne kadar sağlanabilir ki? Türkiye'de freelance iş ne kadar dönüyor da milyon dolarlar kazanılsın? :)

Diğerlerine yenilik bile diyemiyorum zaten hepsi ya clone ya da ekstra 2 3 şey eklenmiş tamamdır. Böyle giderse birşey olmaz bizden.

Ek olarak;
sinavo.com u ben inceledim, bizim okuldan çıktığı için demiyorum gerçekten eşi benzerini görmedim ben o projenin. Açılınca detaylarınla incelenirse tam bir eğitim yeri olmuş.

Sinavo'yu bilemem de hiç birinin düzgün olmadığını düşünüyorum genel olarak :eek:lmadı:

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Etohumun özgün site seçmek gibi bir amacı yokki böyle bir lüksüde yok türkiye.Başvuranları olması gereken kriterlere göre değerlendiriyorlar.Bunlar nedir derseniz.Kurucularının bilgisi , istikrarı , yetenekleri ve uygulamadaki başarılarıdır.Sitelerinde de sektör , gelir modeli , yatırıma açık olması , yatırıma yatkınlı , gelişmesi , rakipleri ... vb.

Etohumun yaptığı (yapmak istediği) sadece elemedir yoksa yaptıklarının fonların yaptığından farkı yoktur.Bunu hızlandırırlar, kişileri eğitirler ,tanıtım yaparlar.Yatırım şirketleride referans alır etohumu.Amacı budur...

Grişimcilerin bazı şeyleri anlamadığı apaçıktır.Görüldüğü üzere nekadar özgün olursa olsun tutunamayan bir siteye bakılmaz.Böyle yapılmıştı edilmiştilerde kalır.Diğerleride parseli götürür.

(Dejavu ama olsun :D)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kimin ne yapmak istediği, parasını nerede değerlendiriği ile ilgili bir eleştiri yapılmıyor zaten gördüğüm kadarıyla. Bir grup parası olan insan bir odada toplanıp dünyanın sana bana göre en dandik sitelerine yatırım yapıp milyonlarca dolar kazanabilir, kimse de birşey demez.

Eleştirinin boyutu bu denli büyük bir organizasyon ile beklenti oluşturup, Türkiye'de yılın girişimi diye ortalama seviyenin altında bir alışveriş sitesini ortaya sunmaya karşıdır. Para getirir, getirmez bilemem. Her para kazandıran iş kaliteli iş de demek değildir zaten. Koltuksepeti diye bir alışveriş sitesi kurdum deyip, ortalama bir tasarımla acaip projem var diye burada konu açsam heralde herkes benle kafa bulur. Ama etohum seçince güzel oluyor. :)

Ayrıca bu sitelerin bir çoğu şu anda yapım aşamasında veya kapalı, dolayısıyla tutulmayan projeye bakılmaz kısmını anlayamadım. Zaten bunlar girişim, daha tutulup tutulmayacağı bilinmiyor. O yüzden seçim kriterlerinde tutunmuşluk olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki ben geçmişte başarılı olan bir girişimci olsam zaten seçmen olurum, girip yarışmacı olmam bu tarz platformlarda. Bu tarz şeyler yeni mezun gençler için, katılımcıların çoğu da öyle.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
We-decide.net ilginç geldi benzerini hiç duymadım, genel olarak özgün bir proje yok gibi gözüküyor, sinavo.com gibi üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere internetten soru çözme, sınava katılma şeklinde uygulamaları içeren projeleri ise gerçekçi ve adayları üniversite sınavlarına hazırlayabilecek veya bu süreçte destek olabilecek düzeyde olabileceğini sanmıyor, bilimsel açıdan katılmıyor ve desteklemiyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Kimin ne yapmak istediği, parasını nerede değerlendiriği ile ilgili bir eleştiri yapılmıyor zaten gördüğüm kadarıyla. Bir grup parası olan insan bir odada toplanıp dünyanın sana bana göre en dandik sitelerine yatırım yapıp milyonlarca dolar kazanabilir, kimse de birşey demez.

Eleştirinin boyutu bu denli büyük bir organizasyon ile beklenti oluşturup, Türkiye'de yılın girişimi diye ortalama seviyenin altında bir alışveriş sitesini ortaya sunmaya karşıdır. Para getirir, getirmez bilemem. Her para kazandıran iş kaliteli iş de demek değildir zaten. Koltuksepeti diye bir alışveriş sitesi kurdum deyip, ortalama bir tasarımla acaip projem var diye burada konu açsam heralde herkes benle kafa bulur. Ama etohum seçince güzel oluyor. :)

Ayrıca bu sitelerin bir çoğu şu anda yapım aşamasında veya kapalı, dolayısıyla tutulmayan projeye bakılmaz kısmını anlayamadım. Zaten bunlar girişim, daha tutulup tutulmayacağı bilinmiyor. O yüzden seçim kriterlerinde tutunmuşluk olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki ben geçmişte başarılı olan bir girişimci olsam zaten seçmen olurum, girip yarışmacı olmam bu tarz platformlarda. Bu tarz şeyler yeni mezun gençler için, katılımcıların çoğu da öyle.

Benim bildiğim iki türlü girişimci vardır birincisi para amacı gütmeyen (sosyal sorumluluk siteleri) ikincisi ise para kazanmak amacıyla yapılan girişimler. Yani para ile ilgili bir eleştiri yapılmayabilir ama para o yöndeyse sitelerin bu tutumuna bir şey denemez.

Türkiye şartlarına göre internette gerçekten para kazanmak amacıyla tutunmak zordur(adı sanı olan bir site olarak).En mükemmel projeyi en mükemmel tasarımla bile sunsanız bunu türkiyede yapamazsınız çünkü ortam yoktur.Bu zamanla sağlanır.Ordaki girişimciler parasız kirişimcilerdir 0 dan yapmayı hedefliyorlar.Parası olan zaten oraya niye gitsin.

Ne yapıyorlar ,gelip şukadar ülkeye yayılcam şuakdar kişi toplancak diye mükemmel olma ihtimali olan projeleri değilde.Toptancıdan 10 a aldım 20 ye şu şekilde satabiliyorum diyenleri ön plana çıkarıyorlar.Burdaki amaçta yavaş yavaş sektör yaratmak.Ortamda dönen parayı arttırmak.

Tabi bana sorarsanız ben derim siteler kalitesiz , tasrımlar berbar , internetten anlamıyorlar diye ama bunları başarabilmeleri için paraya ihtiyaçları var ve yinede parasız bir şekilde başlamaya cesaret etmişler.Olması gerekende ve kazananlarda onlar oluyor .

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Neden seçtiklerini bilmesem bile neden seçilebileceklerini az çok görüyorum sitelerin

Gamester: Volkan Taban, Onur Karcı ve Turan Yiğitbaşı tarafından kurulan Gamester sosyal oyun şirketinin ilk ürünü olan Townster, oyuncuların kendi şehirlerini kurup kira geliri toplayarak ya da arkadaşlarının şehirlerinden bina satın alarak emlak kralı olmalarına imkan tanıyan bir şehir planlama ve emlak oyunu.

Facebook oyun sektörü gelişme aşamasında ve oldukça karlı , şuan için herkesin yapamdığı birşey olduğu içinde türkiyede yerel bir oyun yoktu çoğu zamandır.Oyunları kötü ve oyun sçeimleri özenti olmasına rağmen iyi bir sektör seçimi ve başlangıcı.

Betikus: ODTÜ mezunu Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından kurulan Betikus girişiminin ilk ürünü olan Gideros; bir mobil oyun geliştirme aracıdır. Gideros sayesinde, oyun geliştiricilerin oyunu bir kez yazıp, birden fazla platformda piyasaya çıkarması mümkün olacaktır.

Aynı şekilde bu şirkette oyun yerine oyun yapanları hedef almışlar.İleriki talepleri şimdiden düşünüyorlar.Sektör ve gelir modelini iyi düşünmüşler.

Oyuncak Denizi: İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve İTÜ MBA mezunu Serkan Hondur tarafından kurulan oyuncakdenizi.com oyuncak alışveriş sitesidir.

Bu sitede niş bir alışveriş sitesi , niş olarak belli bir ürüne yönelmiş siteler herzaman başarılı olyorlar ve yer ediniyorlar.Çocuklara özel ürünlerde karlı ve çok satılıyorlar.Site berbat olsada tutunabilir siteyi düznelerse ve gerçekten uğraşmak istiyorsa başaarrabilir.

Pembepanjur.com: Haluk Akın ve Seda Berber tarafından 2010 yılında kurulan Pembepanjur.com, üyelerine “uzun süreli ve ciddi ilişki” amaçlı bilimsel eşleştirme sunan bir servistir.

Arkadaşlık sitelerinin karlarını söylemeye gerk yok heralde.Nekadar facebook olsada diğer özelliklerini ön plana çıkaran siteler hala çok iyi para kazanıyor.Örnek istanbul.net veya birtane daha vardı aklıma gelmedi analiz yapıyordu.Buda rekabet edebileceğini düşünüp farklı bir açıdan girmiş.Belki diyorum

böyle gider...

Edit: İmla ve yazım hatlarını artık görmezden geliceksiniz:D

T

trgy

Misafir
Yalnız insanları bu kadar girişim girişim diye anlatılan şeylere yazık oluyor. mathi, kızılan nokta Angelo'nun dediği gibi projeler beklentinin altında kalması. Ek olarak Memlekettengelsin.com abdullah gül ün oğlunun sitesi. :) Kısacası amaç belli oldu reklam reklam reklam.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Turkiye'de bin tane niche alisveris sitesi var. Ben kendim de bir niche alisveris sitesinde yazilim gelistirmeden sorumlu oldugum icin, her turlu niche siteye uyacak alt yapiyi aninda kuracak modullerimiz hazirda var, patronun bir sabah tuvalette aklina yastik kilifi satmak fikrinin gelmesi yeterli, ertesi gun o siteyi acabilecek konumdayiz. "Site berbat olsa da tutunabilir" diye burada konustugumuz bir site, Turkiye'de yilin girisimi olmus zaten, benimle neyi tartistigini anlamadim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ben mi bilmiyorum yoksa etohum türkiyedeki yıllara göre en iyi girişimleri mi seçiyor ?

Seçilen para kazanabilecek , yatırım yapılabilecek , başvurupta seçilen yılın girişimleri.Benim anlamadığım da ne bekleniyor sitelerden ?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet kusura bakma, şimdi sen yazınca hatırladım..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5