İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

YouTube Videoları Geri Yükledi; Şimdi Ne Olacak?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
YouTube'den bugün akşamüstü ulaşan bir açıklamada, 2 gün önce telif hakkı çerçevesinde yayından kaldırılarak, 2,5 yıldır Türkiye'den erişime engelli olan YouTube'ün açılmasını sağlayan Atatürk'e hakaret videolarının yeniden yüklendiği açıklandı. Açıklama şu şekilde :

Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.

YouTube'deki Atatürk videoları telif hakkı çerçevesinde Almanya'da kurulu ILS firması tarafından 2 gün önce yayından alınmıştı[1].

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Bugüne kadar Youtube'a haksızlık yapıldığını düşünüyordum.

Dengesizin birisi kafasına göre video eklemiş ise adamların suçu ne diyordum.

Ama artık Youtube'un da aynı dengesizliğe ortak olduğunu görünce destekliyorum yasağı.

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
youtube'de ağır abi takılıyor :)
zaman bakalım neyi gösterecek.

YouDizi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
YouTube Türkiyeye Muhtac degil arkadaslar onlar icin ne fark eder Google Sirketi almis YouTube´u adamlar para basiyor belki paralari koyacak yeri yoktur ..
Türkiyede kapatmislar veya kapatmamislar ne fark eder ..
Google´u türkiyede kapatsalar neolur ? bir düsünün Google icin pek farketmez bence ama Türkiye icin ..

bence YouTube acilmali cok sacma birsey ..

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bunca yıl kapalı kaldı da ne kaybettik. Kapansın tekrar. Bir ülkeyi küçümsemek kimsenin haddine değil.

Dalga geçer gibi davrandıkları için kapatılmasından yanayım.

Normal düşüncem yasaksız bir internetten yanadır.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
YouTube Türkiyeye Muhtac degil arkadaslar onlar icin ne fark eder Google Sirketi almis YouTube´u adamlar para basiyor belki paralari koyacak yeri yoktur ..
Türkiyede kapatmislar veya kapatmamislar ne fark eder ..
Google´u türkiyede kapatsalar neolur ? bir düsünün Google icin pek farketmez bence ama Türkiye icin ..

bence YouTube acilmali cok sacma birsey ..

Çin,Amerika gibi büyük pazarlardan sonra dünyadaki en büyük pazarlardan birtanesi Türkiye pazarı

Youtube Türkiye'de açıkken Türkiye birşey kazanıyor mu?Mesela;Youtube kazandığı reklam gelirlerini vergisini veriyor mu Türkiye'ye?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bunca yıl kapalı kaldı da ne kaybettik. Kapansın tekrar. Bir ülkeyi küçümsemek kimsenin haddine değil.

Disconnect peki küçümseyen, hakaret edenler o site sahipleri midir yoksa uzun zamandır mecliste bekleyen ve bazı gerekçelerden dolayı imzalanmayan hukuk anlaşmaların yapılmamasından dolayı yabancı sitelere içerikler ekleyip bulunamayacağını bilipte o içerikleri ekleyenler midir ?

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Disconnect peki küçümseyen, hakaret edenler o site sahipleri midir yoksa uzun zamandır mecliste bekleyen ve bazı gerekçelerden dolayı imzalanmayan hukuk anlaşmaların yapılmamasından dolayı yabancı sitelere içerikler ekleyip bulunamayacağını bilipte o içerikleri ekleyenler midir ?

abi disconnect ile aynı görüşü paylaştığım için saygısızlık olarak kabul etmezsen bu soruya ben de cevap vermek isterim.

hani haberlerde sıkça görüyoruz ya,"terör örgütü mensubuna yardım ve yataklık etmek","fuhuşa yer temin etmek" gibi tabirler.youtube'ın burada ki tek suçu da oradaki içeriği barındırmak ve defalarca uyarılmasına rağmen kaldırmamak.bir nevi yer temin edip yataklık etmek gibi bir olay yani.

ama asıl suçlu olan ne youtube,ne de o videoları ekleyenler,asıl suçlu olan koyu yazarak dikkat çektiğin gibi onlara "değerlere saldırabilme" cesaretini verenlerindir.

insanın canını aldığında bile 3-5 yılla kurtulabileceğini bilen insanın(!),ne o cana saygısı kalır,ne de o canın değerleri olan Atatürk'üne,vatanına,milletine,dinine,imanına.... saygısı kalır
.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Rica ederim Ümit. Ancak yanlış bir örnek vermişsin.

Şöyle bir örnek ile yola çıkarak izah edeyim ve aslında suçun, hatanın ya da eksikliğin nerede olduğu ortaya çıksın.

Youtube üzerinden gidelim. Youtube Türkiye'den yayın yapan bir şirket, site değil. Yabancı kaynaklı. Bir de içinde bulunduğumuz site ile karşılaştıralım. O da bir Türk sitesi.

Birisi youtube'un kapanmasına neden olan yani suç unsuru taşıyan içeriği burada konu olarak açsın. Videoyu buradan yayınlasın. Ancak yöneticiler farkedip kaldırmamış ve birisi de şu iyinet.com üzerinde şu tarz bir video var diye şikayette bulunsun. Neler olur ? İyinet.com'un sahibinden ilgili içeriği açanın IP numarası istenir. Bu sitede Türkiye'ye bağlı olduğu için mevcut IP numarasını vermek zorundadır. Çünkü bağlı olduğu hukuk bunu gerektirir. Vermez ise tabi sonuçlarına katlanır. Neyse IP verilir ve ilgili kurumlar içeriğin sahibini tespit eder ve gerekli ceza içerik sahibine verilir.

Ancak youtube'un bu IP adresini vermez çünkü bağlı olduğu ülke ile adli yardımlaşma anlaşması yapılmamıştır. Mecliste bu konuyu da içeren anlaşma beklemktedir.

Bu koşullar altında Türkiye içinde suç teşkil edebilecek olan içerikleri yaymak isteyenler İyinet'i mi kullanır yoksa Youtube mu ?

Tabi böyle bir durumda mevcut IP sahibi bulunamayınca ceza da mevcut içeriğe erişim yasağı getirmek üzere TÜM SİTE için kısıtlama getiriliyor.

Hadi bunu geçtiniz, size bir örnek vereyim.
Tam olarak isimleri hatırlamıyorum. Türkiye'de yayın yapan ünlü bir bilişim dergisinin bir üst düzey çalışanıydı galiba. Onun ve ailesi hakkında yurt dışından yayın yapan yabancı bir site kullanılarak ağır hakaretlerde bulunuluyor. Hakaret edilen kişinin legalparasına göre yapan belli, Türk vatandaşı.
Ancak bu yabancı siteden IP adresleri yukarıda verdiğim anlaşmanın imzalanamamış olmasından dolayı alınamıyor ve işlem yapamıyor.

Şimdi Türkiye mevcut IP adreslerini alabiliyor olsaydı, elde edebiliyor olsaydı neler olurdu.

Bir sayfadaki içerik yüzündne tüm sitenin kapatılmasına olayı ile zaten çok mesaj yazdım, tekrarlamak istemiyorum.

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Anladım abi senin söylemek istediğin olay ayrı bir olaymış,o konu da sana katılıyorum.ben "youtube'un suçu ne?" diyorsun sanmıştım.sen ise neden pire için koca yorgan yakılıyor demişsin ,hem de o pireyi bulmak için gerekli girişimleri yapmak bizim elimizdeyken (yasa)

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.
Ben bu metni okuduğumda hukuk anlaşmalarının yapılmadığına dair herhangi bir serzeniş anlamadım.

Farz edelim ki o anlaşmalar yapıldı ve ingiltere de yaşayan bir ermeni Atatürk e
hakaret videosu yükledi, youtube ip numarası verdi, sence ne değişir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Ben bu metni okuduğumda hukuk anlaşmalarının yapılmadığına dair herhangi bir serzeniş anlamadım.

Farz edelim ki o anlaşmalar yapıldı ve ingiltere de yaşayan bir ermeni Atatürk e
hakaret videosu yükledi, youtube ip numarası verdi, sence ne değişir.

Bence değişen çok şey olacaktır, çünkü anlaşma tek taraflı değil. Karşılıklı olacak. Ülke'nin bu husus ile birlikte yaptırım gücü artabilecektir ki bu hususta oldukça önemlidir.

Kaldı ki verdiğiniz örnek için değişen birşey olmasa ( yani o kişi yakalanamasa ) bile verebileceğimiz birçok örnek için somut değişiklikler olacaktır. En basitinden konudaki verdiğim güncel örnek.

Gelişen, değişen dünya için mevcut hukuk kurallarının da ona uygun bir hale dönüşmesi gerekmemekte midir ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
O videoyu yükleyen kişiye T.C. olarak ceza veremezsin (farz edelim ceza da verdin), O videoyu youtube den kaldırtamazsın.

Bütün siteye erişimi durdurmadık ta sadece videoya ait url adresine erişimi durdurduk. Sadece Türkiye deki vatandaşlar izleyemeyecek. Bizden başka herkes o videoları izleyebilecekse bunun ne anlamı kaldı.

Ben hukuktan bahsetmiyorum, Youtube un mantığından bahsediyorum.
Ben ne dersem o, siz bana uyacaksınız mantığı.

Bir kişiye siz mahkeme kararıyla ceza da aldırsanız youtube dan videoyu sildiremeyeceksiniz.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
O videoyu yükleyen kişiye T.C. olarak ceza veremezsin (farz edelim ceza da verdin), O videoyu youtube den kaldırtamazsın.

Bütün siteye erişimi durdurmadık ta sadece videoya ait url adresine erişimi durdurduk. Sadece Türkiye deki vatandaşlar izleyemeyecek. Bizden başka herkes o videoları izleyebilecekse bunun ne anlamı kaldı.

Ben hukuktan bahsetmiyorum, Youtube un mantığından bahsediyorum.
Ben ne dersem o, siz bana uyacaksınız mantığı.

Bir kişiye siz mahkeme kararıyla ceza da aldırsanız youtube dan videoyu sildiremeyeceksiniz.

Bahsettiğim anlaşmanın tam detaylarını bilmiyorum ama sizin dediğiniz gibi bir sonuca giriyorsa kısmen de size hak veririm. Ancak bildiğim kadarıyla mevcut anlaşmanın kabul edilmesi ile bu bağlamda birçok sorunun çözülebileceği yönünde. Çünkü bazı yaptırım güçleri olabiliyor.

SadeceDownload

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaşlar videoları zaten Youtube kaldırmamış. Google'nin açıklamasında
"videoların telif hakları kullanıcılara aittir. Bu nedenle kullanıcılar silmedikçe verileri silmemiz söz konusu değildir.
Türkiye'nin kanunları sadece Türkiye'de geçerli, bu yüzden videoların gösterimi sadece Türkiye'de gösterime kapatılması gibi bir saçmalık olamaz ve telif hak sahipleri videolarını silmedikçe videolar yayında duracaktır."
Aslında adamların yaptıkları açıklama çok güzel. Çünkü adamlar prestijlerini düşünüyor. Fakat burda söz konusu Atamız olunca bende konuyu mahkeme yerine bu ülkenin hekerlerine bırakmak daha mantıklı.

Yok mu aramızda hiç heker ki heklesin adamların kayıtlarınıda videoları silsin...
Ya da kısasa kısas yapalım onlar bize misilleme yaptıysa biz de onların değer verdikleri kişilere yapalım...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5