İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

YS Belgesi Hakkında Sorulan Sorular -Merak Edilenler

tdilek007

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar;

Biraz araştırdım forumda konular var ys belgesi ile ilgili ama bazılarında eksikler falan var.Bende faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/ adresinde s.s.s. okudum diğer sitelerde burada olan konuları da okudum ve kısaca soru-cevap şeklinde yazdım.

Soru 1)Yer Sağlayıcı Nedir?
Cevap 1)İnternete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan/işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcıdır.
Soru 2)YS Belgesi Nereden Alınır?
Cevap 2)www.faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/ adresinden alabilirsiniz.
Soru 3)Başvururken Ücret Ödemem Gerekiyor mu?
Cevap 3)Hayır başvururken hiç bir ücret ödemiyorsunuz.
Soru 4)İş Yerim Yok,Sadece İnternetten Satış Yapıyorum Adres Bölümüne ne Yazacağım?
Cevap 4)Başvuru formunda bulunan 4,5,6.Alanlar boş bırakılabilir.
Soru 5)YS Belgesi Kaç Gün İçinde Gelir?
Cevap 5)Başvurunuz onaylandıktan sonra yaklaşık 10-15 gün içinde gelir.(Yoğunluğa göre değişmektedir.)
Soru 6)YS Belgesi Almak İçin Yaş Sınırı Var mı?
Hayır hiç bir yaş sınırı yok isteyen herkes alabilir.
Soru 7)Vergi Levhası Olmadan da YS Belgesi Alabilirmiyim?

Cevap 7)Evet alabilirsiniz.Vergi numarası bölümüne TC Kimlik numaranızı yazabilirsiniz.Vergisiz satış yapmak yasak.(Vergi belgesiz satış yapmanızı önermem)
Soru 8)Reseller olarak hosting hizmeti verenlerin Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi almaları gerekmekte midir?

Cevap 8)Reseller olarak barındırılan sitelere ilişkin olarak yönetmelikte belirtilen yer sağlayıcı yükümlülükleri (Örneğin; Trafik Bilgisinin tutulması, Hukuka aykırı içeriğin yayından kaldırılması... vd.) bayilik alınan işletme tarafından yerine getirilebiliyorsa Reseller olarak hizmet verenlerin ayrıca Faaliyet Belgesi almalarına gerek yok.

ARKADAŞLAR KONU ÖNEMLİ.ÇOĞU KİŞİ YENİ KONU AÇIP ORADA ŞU NASIL OLUR DİYE SORUYOR.KONU SABİTLENİRSE İYİ OLABİLİR...

CloudBunny

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar şuanda telekominikasyon kurumuyla ilgili yersağlayıcı faliyet belgelerinde problem var. Problem şu şekilde yeni yer sağlayıcı faliyet belgesi verilmemektedir. Yeni internet kanunundan dolayı tüm işlemler askıya alınmıştır. İletişim bakanlığıyla yaptığımız görüşme sonucu aldığımız netice bu şekilde. Bu konu hakkında ne yapabiliriz bilgisi olan varmı acaba?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
Yeni yasalarda düzenleme yapıldığında tekrar aktif olarak belgeleri onaylayacaklardır, yeni yasa gereğince co-location, sunucu kiralama hizmeti alan müşterileriniz dahi ys belgesi almak zorundadır. Aksi halde oluşabilecek problemlerden dolayı sizler sorumlu oluyorsunuz.

baristrker

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yabanci hosting sirketlerinin de YS belgesi almasi gerekli mi?

Merhaba arkadaslar,
TIB'in sayfasinda ve yönetmelikte yabanci sirketlerin de bu belgeyi almasi gerektigi yaziyor. Biraz kafa karistirici. Mesela Amerika merkezli hosting firmalarindan hizmet alan benim bildigim cok kisi var, bu sirketlerin ys belgesi oldugunu hic sanmiyorum. Yönetmeligin bu sirketler üzerinde bir yaptirimi olabilir mi? Sonucta TR'de herhangi bir irtibat bürolari bile yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5