İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Zaten bir Diyanet eksikti!

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
@Karluk ,

Zaten konuyu açmamda ki sebep o değildi benim. Nasılsa birileri siteleri kapatıyor değil mi? Bu ha Diyanet olmuş ha Bayburtlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olmuş fark etmez.

Asıl sinirlendiğim nokta bu yetkinin tek bir yerde olması gerekirken birden fazla kurumda olması.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Arkadaşım sana tek kelime şunu izah etmek isterim;
Müslüman olmayan bir insan böyle şeyler ile karşılaşır ise, müslüman olacağı varsa da, müslüman olmaz bence. Tabiki de kötü demiyorum ama boş yaygara da demiyorum.

Olayın İslâmiyete geçmek isteyenlerle falan ne ilgisi var ben hiç anlamıyorum. Milliyet'in abes başlığına da hiç değinmiyorum; ilgi çekmek için ne kadar anlamsız başlıklar attıklarını siz daha iyi bilirsiniz.

Olay nedir şimdi, bakalım:
d) Başkanlıkça incelenmek üzere havale edilen basılı, sesli ve görüntülü eserleri dini bakımdan inceleyerek yayınlanıp yayınlanamayacağına karar vermek.

e) Özel kişi veya kuruluşlarca incelenmesi talep edilen dinî yayınları bedeli karşılığında incelemek ve mütalaa vermek.

6'ncı maddede de şu ifade yer alıyor: "Beşinci fıkra kapsamına giren yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, sulh hukuk mahkemesi bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararı verir. Bu kararın bir örneği gereği yapılmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderilir."

Buna göre artık Diyanet mahkemeye gittiği durumda site kapatılmasını isteyecek. Ancak, mahkeme görüş almak isterse tekrar Diyanet'e başvurmak zorunda. Çünkü, Türkiye'de dini konularda Diyanet'ten başka üst kurum bulunmuyor.

Yani bir şahıs (ya da Diyanet'in kendisi) Diyanet'e falanca bir siteyi şikâyet edip incelenmesini isteyebilir ve Başkanlık da kuruma bu inceleme görevini verebilir ve kurum da ilgili sitenin kapatılmasını talep edebilir.

Bugün Sağlık Bakanlığı'na bir siteyi şikâyet edip de aynısını yapıp site kapattırabilirsiniz.

Ne müslüman olmak isteyenler ne alaka ya... Gülüp geçin böyle haberlere. Halk yığınlarının hayal gücüyle oynamak ve onlara 15 dakikalık bir heyecan yaşatmak ve uç noktadaki cahillere de "İran oluyoruz!" dedirtebilecek türden alelade bir haber...

Olay tamamen şu, iyi okuyun: "İnternet çağında yaşamamız sebebiyle, Diyanet'le ilgili bu kanuna 'internet' ve bununla ilgili diğer terimler falan da konulmuş, o kadar. Yeni bir şey YOK!"

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Olayın İslâmiyete geçmek isteyenlerle falan ne ilgisi var ben hiç anlamıyorum. Milliyet'in abes başlığına da hiç değinmiyorum; ilgi çekmek için ne kadar anlamsız başlıklar attıklarını siz daha iyi bilirsiniz.

Olay nedir şimdi, bakalım:
d) Başkanlıkça incelenmek üzere havale edilen basılı, sesli ve görüntülü eserleri dini bakımdan inceleyerek yayınlanıp yayınlanamayacağına karar vermek.

e) Özel kişi veya kuruluşlarca incelenmesi talep edilen dinî yayınları bedeli karşılığında incelemek ve mütalaa vermek.

6'ncı maddede de şu ifade yer alıyor: "Beşinci fıkra kapsamına giren yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, sulh hukuk mahkemesi bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararı verir. Bu kararın bir örneği gereği yapılmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderilir."

Buna göre artık Diyanet mahkemeye gittiği durumda site kapatılmasını isteyecek. Ancak, mahkeme görüş almak isterse tekrar Diyanet'e başvurmak zorunda. Çünkü, Türkiye'de dini konularda Diyanet'ten başka üst kurum bulunmuyor.

Yani bir şahıs (ya da Diyanet'in kendisi) Diyanet'e falanca bir siteyi şikâyet edip incelenmesini isteyebilir ve Başkanlık da kuruma bu inceleme görevini verebilir ve kurum da ilgili sitenin kapatılmasını talep edebilir.

Bugün Sağlık Bakanlığı'na bir siteyi şikâyet edip de aynısını yapıp site kapattırabilirsiniz.

Ne müslüman olmak isteyenler ne alaka ya... Gülüp geçin böyle haberlere. Halk yığınlarının hayal gücüyle oynamak ve onlara 15 dakikalık bir heyecan yaşatmak ve uç noktadaki cahillere de "İran oluyoruz!" dedirtebilecek türden alelade bir haber...

Olay tamamen şu, iyi okuyun: "İnternet çağında yaşamamız sebebiyle, Diyanet'le ilgili bu kanuna 'internet' ve bununla ilgili diğer terimler falan da konulmuş, o kadar. Yeni bir şey YOK!"

Düşüncelerinize saygı, Türkçe'nize gerçekten hayranlık duyarak şunları belirtmek istiyorum; Şimdi kastım şu idi: Biliyorsunuzdur siz de, İslâm inancına mensup olmayıp araştıran çok insan var günümüzde. En barizinden bu insanlar her hangi bir gayri-muslim bir siteyi kapalı görünce kıllanırlar iyice ve İslâmiyet din-i diyanet ve yahut yöneticileri kötü ve acımasız düşünürler. Yani hoş durum kötüye döner bilhassa. Yoksa hakaret, küfür vb. gibi davranışlarda olan sitelere tabiki uygulansın haksızlık ve kötü bir şey netice de.

Son olarak İran olduğumuz filan da yok olamaz da. Zaten bu tür şeyler laf salatasından ibarettir. İki adet uygun-değilgrafik sitesi kapatıldı mı, direkt "İran olacağız" şeklinde söylemler itham edilir ki eh bu da hoş değildir galeyana gerek yok diye düşünürüm çoğu zaman.

Saygılarım ile,

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Biliyorsunuzdur siz de, İslâm inancına mensup olmayıp araştıran çok insan var günümüzde. En barizinden bu insanlar her hangi bir gayri-muslim bir siteyi kapalı görünce kıllanırlar iyice ve İslâmiyet din-i diyanet ve yahut yöneticileri kötü ve acımasız düşünürler. Yani hoş durum kötüye döner bilhassa. Yoksa hakaret, küfür vb. gibi davranışlarda olan sitelere tabiki uygulansın haksızlık ve kötü bir şey netice de.

Son olarak İran olduğumuz filan da yok olamaz da. Zaten bu tür şeyler laf salatasından ibarettir. İki adet uygun-değilgrafik sitesi kapatıldı mı, direkt "İran olacağız" şeklinde söylemler itham edilir ki eh bu da hoş değildir galeyana gerek yok diye düşünürüm çoğu zaman.

Saygılarım ile,

Söylemek istediğinizi şimdi tam olarak anladım sanırım. Yani bu yeni gelişme sayesinde birtakım kişiler olayı çarpıtarak dillendirecekler ve böyle olmasa bile müslüman olmayanlar müslüman karşıtlığı yapan sitelerin kapatıldığını görünce iyice soğuyacaklar, değil mi?

Anlıyorum fakat katılmıyorum, daha doğrusu, katılmamak istiyorum. Diyanet'in bu yetkisini kullanırken ifrata kaçmayacağını düşünüyorum. Yani İslâmiyet karşıtı siteleri gördüklerinde "Aa bak bunlar İslâmiyet için kötü konuşmuşlar, hadi kapatalım!.." demişçesine davranacaklarını sanmıyorum.

Eskiden beri bu haklara sahipti Diyanet, bugün yapılan değişiklik ise çağa ayak uydurarak yeni iletişim araçlarını falan eklemek. Diyanet yıllardır yayınları şikâyet edip yasaklattırabilme ve toplatabilme hakkına sahipti, peki kaç tane yayın için böyle girişimlerde bulundu? Toplattığı bellidir, isteyen dilekçe yazıp bilgi edinme hakkını kullanarka öğrenebilir. Diyanet tutup da Adnan Oktar gibi mi davranacak?

Bu haberi anlamak yeteneğinden yoksun olup da kullanmak isteyen et kafalıları da göreceğiz, muhtemelen pek çok yerde ipe sapa gelmez yorumlar yapılacak ve hatta bazı az akıllılar dehşete kapılacak... Bu sözüm elbette bu sitedeki kimseye değil, şu "sözlük"leri falan kastediyorum ya da bazı forumları. Bilmeden yazmaya meraklı herkes.

Diyanet'in de bütün kurumlar gibi eksiklikleri ve yanlışlıkları olabilir ama sonuç olarak ciddi bir kurum ve yapılan kanun değişikliği kesinlikle İslamiyet karşıtı sitelerin kapatılacağı anlamına gelmiyor.

Türkçeye gösterdiğiniz dikkat için de size teşekkür etmek istiyorum. :)

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Söylemek istediğinizi şimdi tam olarak anladım sanırım. Yani bu yeni gelişme sayesinde birtakım kişiler olayı çarpıtarak dillendirecekler ve böyle olmasa bile müslüman olmayanlar müslüman karşıtlığı yapan sitelerin kapatıldığını görünce iyice soğuyacaklar, değil mi?

Anlıyorum fakat katılmıyorum, daha doğrusu, katılmamak istiyorum. Diyanet'in bu yetkisini kullanırken ifrata kaçmayacağını düşünüyorum. Yani İslâmiyet karşıtı siteleri gördüklerinde "Aa bak bunlar İslâmiyet için kötü konuşmuşlar, hadi kapatalım!.." demişçesine davranacaklarını sanmıyorum.

Eskiden beri bu haklara sahipti Diyanet, bugün yapılan değişiklik ise çağa ayak uydurarak yeni iletişim araçlarını falan eklemek. Diyanet yıllardır yayınları şikâyet edip yasaklattırabilme ve toplatabilme hakkına sahipti, peki kaç tane yayın için böyle girişimlerde bulundu? Toplattığı bellidir, isteyen dilekçe yazıp bilgi edinme hakkını kullanarka öğrenebilir. Diyanet tutup da Adnan Oktar gibi mi davranacak?

Bu haberi anlamak yeteneğinden yoksun olup da kullanmak isteyen et kafalıları da göreceğiz, muhtemelen pek çok yerde ipe sapa gelmez yorumlar yapılacak ve hatta bazı az akıllılar dehşete kapılacak... Bu sözüm elbette bu sitedeki kimseye değil, şu "sözlük"leri falan kastediyorum ya da bazı forumları. Bilmeden yazmaya meraklı herkes.

Diyanet'in de bütün kurumlar gibi eksiklikleri ve yanlışlıkları olabilir ama sonuç olarak ciddi bir kurum ve yapılan kanun değişikliği kesinlikle İslamiyet karşıtı sitelerin kapatılacağı anlamına gelmiyor.

Türkçeye gösterdiğiniz dikkat için de size teşekkür etmek istiyorum. :)

Sizi anlıyorum siz de haklısınız tabi. Neyse, ben teşekkür ederim =)

Evet konudan 'düzgün'ce devam edilebilir arkadaşlar ---> :rolleyes:

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Meydana çıkıp "hepinizin..." diye başlayan bir küfürün ardından o herifi linç etmezler mi? E ederler tabi. Peki bunu yapan sitenin kapanmasındaki gariplik veya özgürlük anlayışı nedir onu anlamadım. Kapansın tabi bunu yapan site, ne var bunda?

Ayrıca da diyanetin bu konudaki rolü bilir kişi kıvamında. Yani biri mahkeme açacak, mahkemede bilir kişi olarak konuyu diyanete soracak. Başka kime sorabilir ki? Bayburtlular derneğinemi?

Fakat ben yinede bunun sağlıklı işleyecek bir yasa olacağına inanmıyorum. çünkü bu seferde zaten kendileri bilir kişi oldugu için kararları baştan belli olarak istedikleri site için mahkemeye gidebilir mahkemede onlara soracak zaten :)

Eyvah eyvah :) Olaya bak. Ben biri için dava açıcam ve mahkeme suçlumu değil mi diye dönüp bana soracak :D

Buda enterasan olacak sanırım.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Koskoca Milliyet, mahkemeye müracaat edip istemek ile düğmesine basıp kapatmayı aynıymış gibi gösterebilecek kadar taraflı bir habere imza atıyorsa kindaşlıktan öte diyebilecek başka birşey yok herhalde. Kaldı ki aynı hak yani müracaat etme hakkı her bireyin en doğal haklarından biridir.

Ayrıca MÜYAP gibi tek amacı para olan kurumların bilirkişi olmasında bir sakınca yokken kahir ekseriyeti müslüman olan bir toplumda Diyanet gibi bir kurumun bilirkişi olması, görüş beyan etmesi neden yadırganıyor? Trilyonlarca vergi kaçıran kindaş holdingin patronu eğer bu tür asparagas, yalan - dolan haberler vasıtasıyla "İran'a dönüyoruz" propagandalarıyla darbe yaptırmak ve böylece hem vergi cezalarından yırtmak, hem müstakbel başbakanları villasında donla karşılamak niyetindeyse o dönemler çoktaaan geçti!...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5