İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Zina Suçmudur ????

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şerî ve medeni hukuk

Merhaba,

Konu ile ilgili düşüncemi değil bilgilerimi aktarayım:

Tabii ki zina kötü bir şeydir, kimse teşvik edilsin demez herhalde. Bu genel bakış açısıdır. Ancak, hukuki olarak incelemek gerekirse:

"Şerî ve medeni hukuk ile ilgili bir durumdur."
Yani, eğer laik bir sistemden bahsediyorsanız suç olamaz. Şeri hukukta ise suçtur.
Türkiye'de laik sistem ve medeni hukuk geçerli olduğuna göre TCK da suç olarak sayılması ve bir yaptırıma bağlanması başımızı hem AB ile ilişkilerde hem de "sosyal ahenk" anlamda çok ağrıtır.

Şimdi düşüncemi söyleyeyim:

Zina tabii ki çok kötü bir şeydir. Ben yapmadım. Yapmayacağım da.
Ve insanlardan gözlemlediğim kadarıyla, her "doğru-yanlış ikileminde" olduğu gibi bunda da kıvırtıyorlar.
Mesela, aşağıdaki cümleleri okuyoruz medyadan:
" e herkes yapıyor."
" TBMM de milletvekilli kalmaz" >>Baykal.
" çok sorun olur toplumda yapan kişi çok fazla"

oha diyorum bu bakış açısına. bu işi sanki "iyi mi kötü mü" açısından tartışıyorlar.
kötü bir şey kardeşim. kabul edin bunu. adam karısını aldatıyor, kadın adamı aldatıyor. herkes te yapsa herkesin ...

Konu şu anda yanlış bir yere çekilmiştir. Tipik bir kanıksatma politikası. Türk milletine Ahlaksızlığı kanıksatmaya çalışıyorlar. Mesaj açık: herkes yapıyor siz de yapın. BEN YAPMIYORUM. Hem öteki dünyayı hem bu dünyayı mahfetmek istemiyorum.

Zina yapanın cezasını Allah elbette verecektir.

Saygılar

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu arada önemli bir ayrıntı bu yüzden ayrı bir mesaj olarak gönderiyorum:

AKP gereki mesajı tabanına vermiştir. Ve CHP nin pası ile konu rafa kaldırılmıştır.

Konu budur inanın....

Saygılar...

M

malatyasporlu

Misafir
Mecliste 5-6 tane karısı olan vekiller var

bu yasayı çıkarmak ıh.. ıh.. ıhhh.. sıkar :)

Z

zeynelkoc

Misafir
malatyasporlu' Alıntı:
Mecliste 5-6 tane karısı olan vekiller var

bu yasayı çıkarmak ıh.. ıh.. ıhhh.. sıkar :)
kimmiş bunlar yazda öğrenelim

sıkmak kolay onemli olan ispatlamak

M

malatyasporlu

Misafir
ben bilmiyorum bunu deniz baykal söyledi..

bende baykalın yalancısıyım...

***üstteki arkadaşta *lı olarak yazmış****

güneydoğulu milletvekilleri var ..

Z

zeynelkoc

Misafir
arkadaşım bilmiyorsan niye yazıyorsun???

bilmediğin şeyi idda edemezsin ediyorsan da elinde kanıtların olmalı!

B

burak

Misafir
bedavaonline' Alıntı:
Hukuki olarak suç değil artık :) Ama dini açıdan suç.

Hangi din, Turkiye tek dinli bir ulke degil. Budistler var. Ateistler var.
Zinayi dine birakirsan her kisiye ayri muamele yapman gerekir.

bedavaonline

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Din derken genelleme yapmıyorum.
Şuan da meclis konuyu hangi din üstünden ele alıyorsa, ben o dinden bahsediyorum.
Zaten bi ateistle din,zina vs.. tartışmasına girilmez.

U

ulukislali

Misafir
Zinanin suc olmasini kabul edenler,evli erkeklerin, ikinci bir hanimla dini nikahlarini kiyan hocalar hakkinda ne düsünüyor? Bu hocalar zinaya destek mi olmus oluyorlar ?
18 yasini gecmis her insan, kendisiyle ilgili kisisel kararlarini kendisi vermelidir. Buna ne devlet,ne millet ne baska bir kurum müdahale etmelidir.Kafaya bir kez koymussa öyle bir seyi,cezasi ölümde olsa,yapacak olan yapar.
Cezayi düsünmek yerine, kendisine,ailesine, cevresine saygili, sevgili dürüst, temiz insanlar yetistirebilirsek, sorun otomatik olarak zaten ortadan kalkacaktir.

CeS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Off nelerle uğraşıyor türkiyem yaa
Arkadaşlar burası laik ve demokratik bir ülkedir rejimimiz cumhuriyettir. Hiç bir insan oğlu ister cumhurbaşkanı olsun ister başbakan olsun ister bill gates olsun gelipte benim yatak odama giremez. Ha bide bunu kanun yapmak tartışılıyorsa yok kalsın. Yahu ben buna akıl sır ediremiyorum ya. Bakın herkezin inancı vardır benimde inançlarım var bu inançlara ters olabilir kesinlikle itiraz etmem tamam doğru olmayabilirki doğru olup olmadığı zaten tartışılmaz bunuda kabul ederim ama hiçkim ve hiçkimse benim yaşam alnımı hadi onu da geçtim yatak odama dahi giremez bu zaten sosyal hayata bir zinadır e ozaman onuda yargılamak lazımdır.
Şmidi forumda geçen bikaç şeye cevap yetiştirmek istiyorum kesinlikle bir siyasi takıntım yok hiçbirini sevmem yada yazanlarına karşı bir takıntım yok hiçbirini tanımam
Şimcik;
Bedavalar.net demişki>
----------------------
Zina avrupa da suc degil de bakin bakalim avrupdaki insanlarin haline(türkler haric)Aile temeli denen sey yok,adam karisini baska biriyle zina aninda yakaliyor pardon diyip cikiyor odadan yalan degil test edildi onaylandi yaw,arkadasimin basina geldi aynisi ) hem komik hemde dram bir nevi ama bizi onlar degil bizi biz ilgilendirir.
----------------------
Amerikada 1 ingilterede 2 yıl bulundum emin ol yok öyle birşey. Okadar birbirlerine kenetli ve okadar çok içiçelerki kesinlikle yanılıyorsun. Ha kanıtlama olayına gelince aynısının dahada abartısını ben türkiyede gördüm üstelik ikincil şahısta değil kendi gözlerim ile gördüm.
zeynelkoc malatyaspora demişki>
-------------------------------
çokeşlilik tartışmalarından sonra;
kimmiş bunlar yazda öğrenelim

sıkmak kolay onemli olan ispatlamak
-------------------------------
Akparti refah doğruyol ve büyük birlikten sana insanlar sayabilirim istersen burda birisini belirtiyim gerisinide istersen yaziyim
AKP (tekrar söylüyorum bu parti ile alıp veremediğim birşey yok iktidar diye belirtiyorum) -> Mardin Milletvekili yada İl başkanı - Şehmuz Dinçel
sikmıyorum hemen bişey söylemeden önce araştır bi bakalım
bedavaonline demişki>
---------------------
Zaten bi ateistle din,zina vs... tartışmasına giremessin
---------------------
Ateist deilim başta belirtiyim çok sıkı bişekilde inancım vardır ancak sormak istiyorum kaç gibi atesit bir insanla ancak adam gibi bi ateist öle laf olsun ben ateistim diyen 18 20 yaşlarında insanlar değil, kaç ateist ile bu tartışmaya girdin inan çok sağlam bu konularda muhabbet edebilirsin ve inan en az burdaki konuşulanlar kadar zinaya karşılar ve inan yasanın gelmesini bile istiyen var.
bu arada inan sırf meraktan soruyorum vs. nedemek ? ve sairemi eğer öyleyse saire nasıl yazılır ve ne anlama gelir biri lütfn açıklayabilirmi .Bunu dalga amaçlı sormuyorum gerçekten merak ediyorum...
ulukislali demiski>
----------------
18 yasini gecmis her insan, kendisiyle ilgili kisisel kararlarini kendisi vermelidir. Buna ne devlet,ne millet ne baska bir kurum müdahale etmelidir.
----------------
İşte bu .18 yaşını geçen insan demokratik bir yönetimde ergin bir bireydir. Kendi kararlarını verebilir ve zekasıda herşeye yetecek düzeydedir. Herkezin bölücü istismarlar dışında hür iradesi ve düşünce özgürlülüğü vardır. Bu hiçbirzaman engellenemez yaşam alanları kısıtlanamaz en önemlisi hayatına hiçbir güç ile girilemez.
Bu yazımda kimseye hiçbir siyasi olaya karışmadan kendi düşüncemi ve türkiyenin nekadar saçma sapan bir noktaya geldiğini veya getirildiğini belirtmek istedim. Herkes inanç olarak serbesttir inancın ile bunu belirtebilirsin. Belkide inanç olarak haklısında ancak vbireyin yaşam alanı ve yaşamı sabote edilemez .Buda zaten belirttiğim gibi sosyal hayata bir zina değilmidir ???

M

MrCooL

Misafir
El-Cevap

Post-modern yasanti cok guzel olur. Bahsettigin ulkelerde bende yasadim ve bu ulke insanlari ile yazlari guneydede birarada oldum. cok ozgurler. Sevismek gayet dogal. Aile yapisi bir kisim hristiyanlar disinda tahmin ettigin kadar saglam degil. Zina bir dinamittir. Toplumun temel taslarini zedeler. Sende yarin gecmisinden kopuk gelecegi belirsiz bir Avrupali olmayi tercih edebilirsin. Bu seni baglar. Kisisel gorusundur Sosyal ve Laik bir ulkede saygi duymak zorundayiz.

Fakat sana ayni ulkede yasamanin bir sorumlulugu olarak diyorum ki;

Bakara Suresininin Turkcesini Bir Kez Oku. Ateist degilsen Kur'anda yazan bir yasagin insanlarin sosyal hayatini duzenlemek icin Allah tarafindan gonderildigini gonul rahatligi ile soyleyebiliriz. Insanlarinda o yasaga benzer bir yasagi Ceza Kanuna koymasindan neden rahatsizlik duyasin ki? Ki Kur'anda Musluman haklarini korumak icin gonderilmemistir. Tum Insanlar arasindaki iliskileri duzenler. Demogoji yaparak , sosyal icerikli laik mesajlarla bir yere gelinebilseydi bugun turkiye suni gundemlerle degil teknoloji ile anilirdi. Halen ac insanlar var halen universiteye gidemeyen ZEKI insanlar var. Her neyse onyargi ile yaklasan insanlara Allahtan hidayet dilemekten baska carem yok.

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer laik ve demokratik bir ülkede yaşamasaydık, ya da bunun bizlere sayısız faydası olmasaydı gerçekten zinanın TCK'da suç olarak sayılmasını ben de isterdim; ya da en azından zinanın demokratik sistemin işleyişine zarar vermeyeceğini bilsem ve ahlak kavramının insanların öz iradelerinde karşılık bulması gerektiğini bilmesem gerçekten engellenebilmesini ben de isterdim.

Ama, ahlaksızlığın cezası hapis cezası olamaz. Bu hukuki bir bakış açısıdır.

Bakara suresini kaç kez okuduğumu hatırlayamayacak kadar çok okudum. Ve zaten bu nedenle zinaya karşıyım.
(yalana, adaletsiz bilimum davranışa, her türlü sadakatsizliğe, toplumun yararı için çalışılmamasına, bencilliğe de karşıyım tabii)

Bütün sosyal içerikli kötü hareketlerin cezalandırılması, insanların sahip oldukları ahlak kavramına büyük zarar verir. Yani insanların başka çareleri olmadığı için değil; ham iken olmak için; iyi, doğru, dürüst bir insan olmanın gerekliliğine inandığı için, ve diğer tarafta (müslümansanız ahirettir, histiyansanız da karşılığı neyse odur, ateistseniz ölmek üzere olan yaşlı bir insan olduğunuzda iyi bir insan olarak yaşamış olmanın vereceği huzur olarak kabul edin diğer taraf ifadesini..) daha iyi durumda olabilmek için ahlak kurallarına uymayı kendi iradesi ile seçmiş olması gereklidir.

Saygılar...

U

ulukislali

Misafir
Tekrar soruyorum: Madem zinanin yasak oldugu Kuran'da yazili, nasil oluyorda hocalar evli insanlara baska bir kadinla imam nikahi yapabiliyorlar ve zinayi sanki zina olmaktan cikartiyorlar. Dini konularda topluma örnek olacak, yol gösterecek olanlar onlar degil midir?
Buna bir aciklama yaparsaniz memnun olacagim.
Bana göre ilk ceza asil onlara verilmelidir ki bir daha Kuranda yasak olan bir olaya önce kendileri uysunlar ve kimse de gidip hacidan hocadan yaptiklari pislik icin umut bulamasin !
Selamlar, saygilar hepinize

M

MrCooL

Misafir
ulukislali' Alıntı:
Tekrar soruyorum: Madem zinanin yasak oldugu Kuran'da yazili, nasil oluyorda hocalar evli insanlara baska bir kadinla imam nikahi yapabiliyorlar ve zinayi sanki zina olmaktan cikartiyorlar. Dini konularda topluma örnek olacak, yol gösterecek olanlar onlar degil midir?
Buna bir aciklama yaparsaniz memnun olacagim.
Bana göre ilk ceza asil onlara verilmelidir ki bir daha Kuranda yasak olan bir olaya önce kendileri uysunlar ve kimse de gidip hacidan hocadan yaptiklari pislik icin umut bulamasin !
Selamlar, saygilar hepinize

Meydani o hocalara birakan devlet yonetiminde aramalisin sucu. Ki o hocalari gozonune alacak yerine sahih kaynaktan ogren dinini.Cunku din egitimini ne devletten alabilirsin nede rasgele hocalardan. Aileden yada dogrulugu tartisilmaz kitaplardan ogrenir insanlar. Zina yapana verilecek cezaya bir birim dersek, bahsettigin hocalara 100 birim verilmesini bende can-i gonulden isterim.
Fakat o hocalardan en azindan dusunce bazinda farkin olsun. Insanlarla ugrasacak yerine fikirlerle ugras. Taaki dogruyu bulana kadar. Birgun bu dunyadan goc ettiginde "ama o hocalar oyle yapiyordu" demek kurtarmaz bizi :)

Z

zeynelkoc

Misafir
CeS madem isim verdin

akpartiye mail atıp araştırılmasını ve doğru olup olmadığının bildirilmesini kaynak olarak da bu adresi verecem

sorun olmaz dimi ??

M

MrCooL

Misafir
burak' Alıntı:
Hangi din, Turkiye tek dinli bir ulke degil. Budistler var. Ateistler var.
Zinayi dine birakirsan her kisiye ayri muamele yapman gerekir.
En azindan belgelerde dahi olsan %90 ve fazlasi musluman oldugu varsayilan bir ulkede herhangi bir konu dine birakildiginda budistlere yada Ateistlere gore yorumlayamazsin. Hukumler ve kanunlar cok istinai vakalar disinda genele hitap eder. Herkese ozel yasa feodal sistemlerde kaldi.

1

19yusuf05

Misafir
bence insanların özel hayatına müdahale etmek doğru değil bekar insan için suç olmamalı evli birisi için ise karşı taraf şikayet ci olmadığı sürece sorun olmamalı ben ce insanların hayatlarına müdahale edilmmeli ve insanlar kendikararlarını kendileri vermelidir
sizce doğru değilmi

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi