İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

02 nisan tarihte bugün

ibrahimkoknar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Tarihte Bugün
02 Nisan

1924 ABD'li sinema oyuncusu Marlon Brando doğdu. Brando Amerikan yerlilerinin uğradıkları soykırım ve ayrımcılığı protesto etmek için 1972 yılında kazandığı Oscar ödülünü reddetmişti.

1930. Kadınlara, seçme ve seçilme hakkı tanıyan Yeni Belediye Yasası 3 Nisan 1930 günü alkışlarla kabul edildi.
1951. Bursa Cezaevi'nde bulunan şair Nazım Hikmet'in affı için tanınmış sanatçı ve düşünce insanları bir dilekçeyle İsmet İnönü'ye başvurdu.

1952. Radyo ücreti ödeme süresi sona erdi. 3 Nisan 1952 gününden sonra başvuranlar 2 lira fazlasıyla 12 lira ödeyeceklerdi. İstanbul'da radyo sayısının 157 000'I bulduğunu söyledi.

Yeşilırmak'ın taşması üzerine Amasya sular altında kaldı. 50 kadar ev yıkıldı, binlerce hayvan da telef oldu.

1960. Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu'nda sahneye çıkan opera sanatçısı Leyla Gencer, Verdi'nin La Traviata adlı yapıtında büyük başarı kazandı.

1961 ABD'li siyah komedyen Eddie Murphy doğdu.

1963. 30 Mart'ta Kayseri Cezaevi'nde açlık grevine başlayan eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar grevi bıraktı.

27 Mayıs, "Hürriyet ve Anayasa Bayramı" ilan edildi. Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala, "oy vermekle 27 Mayısçıları tasvip etmedik. 27 Mayıs ilkelerini kabul ettik" dedi.

1967. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başkan Johnson'un davetlisi olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Sunay'ın gezisinin ilk gecesinde Washington'daki Türk Elçilik binasına bomba atıldı.
1968. 308 üniversite öğretim üyesi Kuzey Atlantik Antlaşma Örgütü (NATO) ile ilişkilerin yeniden ele alınmasını istedi.
İzmir'de bir köpeğe 33 yıl önce kalp nakli ameliyatı yapıldı; köpek ameliyattan kısa bir süre sonra öldü.
1971. Bülent Ecevit ve arkadaşlarının muhalefetine rağmen Cumhuriyet Halk Partisi, Erim hükümetine güvenoyu verme kararı aldı.
Ankara Sıkıyönetim Komutanı Semih Sancar, sıkıyönetim savcılarını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi'ne 3 Nisan 1972 günü cevap verdi. Sancar, sıkıyönetim savcılarının aşırı sağın temsilcileri oldukları suçlamalarını reddetti.
1975. 23 yaşındaki Sovyetler Birliği yurttaşı Anatoli Karpov dünya santranç şampiyonu oldu.

1981. İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 149 arkadaşı hakkında "işçileri siyasi mahiyette yasadışı greve teşvik ettikleri ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nın emirlerini dinlemedikleri" gerekçesiyle dava açtı.

1984. Çankırı'da ayetli bayrakla karşılanan Başbakan Turgut Özal hakkında açılan soruşturma düştü.

1990. Siirt'in Batman ilçesinde 15 bin esnafın katıldığı kepenk kapatma eylemine güvenlik güçleri müdahale etti. Kepenkleri balyozlarla açtı.

1992. Gazeteci, yazar ve şair Necdet Evliyagil öldü.

1997. Aydın Doğan Roman Ödülü'nü Romantik Bir Viyana Yazı adlı eseriyle Adalet Ağaoğlu kazandı

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5