İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

1 Mysql 2 Wordpress - Acil yardım

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Merhabalar;
Yine bir adet sorum ile karşınızdayım. Elimdeki host domaine wordpress kuracağım ancak bir index sayfası yaptım. İndex sayfamı direk ftp dosyalarına koydum ancak 2 adet wordpress kurmam gerekiyor. Bunlardan biri Türkçe ve diğeride İngilizce olacak. Yani index'te verdiğim linklerle(veya bayraklarla) kullanıcıları yönlendireceğim. Ancak nasıl yapmak gerektiği konusunda bir fikrim yok. Gösterecek Olursam;
https://www.siteadi.com/ --> site bu olsun
https://www.siteadi.com/tr/ Türkçe
https://www.siteadi.com/eu/ İngilizce
Şeklinde olacak ancak nasıl yapacağım bilmiyorum. Ftp'mde tr ve eu adında klasör oluşturup wordpress'in Türkçe ve İngilizce hâlini içlerine mi kuracağım ?
Yanısıra aldığım hosting paketinde 1 adet mysql var, ancak 2 adet wordpress kuracağım için mysql'i 2'ye çıkarmalımıyım ? Yanlış öğrenmediysem tek mysql'e 2 adet wp kurulması lazım ancak bu konuda yardımcı olacak kişilere ihtiyacım var.
Teşekkürler...

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
iki mysql lazım. hiç bulaşma bence o işe.düz wp kur yaz ha yaz. teferruatla uğraşma içeriğe kanalize ol. site.com/eu yacanda ne olcak eu ülkelerinden hit mi yağacak sanıyorsun?

kısacası kur ana domaine wp sonra içeriğe yönel.gerisi temaydı zarttı zurttu teferruattır zaman kaybıdır.

ayrıca sen turgutlunun neresindesin buluşalım bi gün.

Shu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
24
2 MySQL'a felan ihtiyaç yok Tek MySQL üzerinde sadece başlangıç etiketi wp_ yerine kendine göre bir etiket belirlersin olur biter ama farklı klasörlerde olmaları gerekir.

oyuncum26

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Daha önce tek veritabanına iki wordpress kuranların sorunlarla karşılaştığını okumuştum. Tam tersini söyleyenlerde mevcut. Temiz olsun diyorsan ayrı ayrı veritabanına kur. Ben altdomain veya alt dizinler için ayrı ayrı veritabanı kullanıyorum.

Hosting paketinde sadece 1 tane veritabınına izin veriliyorsa bu durumda yapacak birşey yok. İyice araştır, tek mysql'e kurarsın.

zubar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
keşke zubarı dinleseydim diyeceksin bir gün. tek wp kur ağrıtma başını

lbrk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Daha başka bir yöntem söyleyeyim bende. Wordpress'te kategori açınca site.com/kategori olur. Yani tr ve eu olmak üzere iki kategori açarsın. İngilizce yazıları eu kategorisinede eklersin. Türkçe yazılarıda tr kategorisine. Sitenin üstünde iki bayrağa kategori linklerini verirsin. Olur biter. Ee bunlar anasayfa karışık gözükecek dersen index yerine başka bir index koyarsın. Bu şekilde çözüm yolları üretilebilir.

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
iki mysql lazım. hiç bulaşma bence o işe.düz wp kur yaz ha yaz. teferruatla uğraşma içeriğe kanalize ol. site.com/eu yacanda ne olcak eu ülkelerinden hit mi yağacak sanıyorsun?

kısacası kur ana domaine wp sonra içeriğe yönel.gerisi temaydı zarttı zurttu teferruattır zaman kaybıdır.

ayrıca sen turgutlunun neresindesin buluşalım bi gün.

Zaten dernek için yapıyorum bu siteyi hem yabancı hem Türkçe istedikleri için zorunlu olarak bunu araştırmaya yöneldim. Tavsiyen için Teşekkürler...
Artık Manisa/Merkeze doğru kayıyorum yavaştan, okulum bittiği için ancak yinede görüşebiliriz her hafta sonu gelecekmişim gibime geliyor :) Hemde sana daha uygun olur :)

2 MySQL'a felan ihtiyaç yok Tek MySQL üzerinde sadece başlangıç etiketi wp_ yerine kendine göre bir etiket belirlersin olur biter ama farklı klasörlerde olmaları gerekir.

Aynı şekil öğrenmiştim bende ancak sorunlar oluştuğunu duydum ve 2 adet panel, 2 kere paylaşma vesaire çok uğraştırır ve uzun sürer diye düşünüyorum.

Daha önce tek veritabanına iki wordpress kuranların sorunlarla karşılaştığını okumuştum. Tam tersini söyleyenlerde mevcut. Temiz olsun diyorsan ayrı ayrı veritabanına kur. Ben altdomain veya alt dizinler için ayrı ayrı veritabanı kullanıyorum.

Hosting paketinde sadece 1 tane veritabınına izin veriliyorsa bu durumda yapacak birşey yok. İyice araştır, tek mysql'e kurarsın.

Evet bende öyle düşündüm sonrası. Hosting paketi arkadaşımın sağladığı paket olduğu için sorun yok 2 adet veritabanı üzerinden gidilebilir ancak buda çok uğraş gerektirecek. Alternatif fikir düşünüyordum ki bu işi " Google Translate " ile yapanları gördüm bende o tür'de yapacağım vereceğim link ile google translateden İngilizce'ye döndürülmüş halini gösterteceğim. Satış yapılacak ve gelir direk el işi vesaire yapanın hesabına aktarılacak bu neden ile pek fazla Türkçe kelime olmayacak. Anca fiyat, boyut gibi kelimeler olacak onlarıda translate sorunsuz çevirir diye düşünüyorum. Hakkımızda ve Misyonumuz gibi sayfalar için zaten ingilizceye çevirecek kimse var :)

Başlık altından belirteyim eğer yardım edebilecek olan olursa " Engelliler Derneği " için web sayfası oluşturulacak. Bu konuda yardımda bulunacak yardımsever kimseler var ise yardımı kabul edilebilir. Yardımseverin oluşturduğu Web Sayfası veya Wordpress Teması direk yetkililere teslim edilecek bu konuda 2 kişi uğraşıyoruz yardım eden olursa, logosundan, eklentisine veya temasına çok teşekkürlerimi sunarım. Ancak footer gibi vesaire bir yerde isminizin geçmesi konusunda söz veremem çünkü yetkili kimse ben değil, bende sizin gibi yardımseverim. Yardımlarınız web sayfasında kullanıldıktan sonra Yetkililerle iletişiminizi sağlayabilirim. Sizlerden tema alıp dolandırıp kendim kullanma veya satma gibi bir olasılığım düşüncem yok. Forum hesabım üzerinden yaptırım uygulanabilir veya güven sorunu var ise Perşembe günü yetkililer ile yapılacak toplantıda bana ulaştırılacak iletişim yollarını gerekli yetkililere verebilirim. Direk yetkili ile muhattap olursunuz.
Yardım edebilecek kişiler özel mesaj yolu ile bana ulaşabilirler. Yetkili eğer kabul ederse ki eder diye düşünüyorum bende size kabul edildi gibilerinden açıklayıcı bir mesaj yollayacağım. Okumaya değer gördüğünüz için bile teşekkürler...
Teşekkürler İyinet ailesi.

Shu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
24
Benim yöntemde ben 1-2 kez denedim sorun çıkmadı sorun çıkanlar herhalde tagı aynı kullananlarda oluyor :)

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Siteme iki tane wordpress kurup aynı database yapmıştım.Farklı temalardaydı :D Eğlenceli deneyim :D Mümkün :D Yanlız kurarken sıkıntı oluyor.İlk farklı databaseye kurup ondan sonra configden diğer databaseye atman lazım :D

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Siteme iki tane wordpress kurup aynı database yapmıştım.Farklı temalardaydı :D Eğlenceli deneyim :D Mümkün :D Yanlız kurarken sıkıntı oluyor.İlk farklı databaseye kurup ondan sonra configden diğer databaseye atman lazım :D

Ee o zaman Türkçe sayfa da Türkçe paylaştığımda İngilizce sayfada aynı veriyi çekmeyecekmi ? :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5