İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

10 puanlık uzmanlık sorusu

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi google.com.tr ye girdik
karşımıza şunlar çıktı

1) webde ara
2) türkçe sayfalarda ara

şimdi türkçe sayfalarda ara diyince çıkması için
google un yaptığı şey meta kodlarından charset i çekmek mi yoksa türkçe kelime mi seçiyo sayfadan
eğer charsete göre seçiyorsa

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

burada olduğu gibi "utf-8" charseti kullanan bir site türkçe sayfalarda arama yapılınca çıkar mı çıkmaz mı
utf-8 benim bildiğim türkçeyi işaret etmiyor

türkçe için;

charset=iso-8859-9
veya
charset=windows-1254

mü lazım illa kesin

yani kısacası utf-8 kulanıyorsa site "türkçe sitelerde ara" diyince google da çıkar mı

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
bence hiç gerek yok o metaya zaten google hangi dilde olduğunu anlıyacağını düşünüyorum

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir şeyi unutmamak lazım, klasik arama motorları meta'ya falan bakıyor ama Google genelde içeriğe bakıyor, dolaysıyla sitenin dili burada pek önem teşkil etmiyor.

Pek çok site de Google tarafında taranmış dilleri, özellikleri vs. kategorilendirilmiştir kendi database'inde saklanmıştır.

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani bu durumda
google meta daki index follow noarchieve nofollow ları takip ediyo
ama charset olan meta satırını dikkate almıyo diyosunuz

o zaman yarım ingilizce yarım türkçe siteyi
fifty fifty olarak mı değerlendiriyor

yani diyosunuz ki türkçe bişi bulursa "türkçe ara" kısmında ararsak türkçeleri basıyo bu mudur

bu kadarsa iyi o zaman sorun yok

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Guzel soru, bence meta taglerde ne belirtildiyse on gore dil belirliyor.

pacey666

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence..

Benim düşüncem:

google utf-8 charsetli siteyide Türkçe olarak algılayacaktır ancak iso-8859-9 charset kullanan site arama sonuçlarında üste çıkacaktır...

Örnek: siteniz iso-8859-9 charset ile kodlanmış ve pagerankı 4 (fakat size karşılıksız link veren siteler yabancı) böyle bir durumda iso-8859-9 charset ile kodlanmış ve Türkçe sitelerden karşılıksız link almış pr3 sitenin üst sıralarda çıkma olasılığı pr4 siteden daha yüksektir..

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
türkçeyi türkçe oldugu için algılıyo bence.. aslında bunu test etmek okadar zor olmasa gerek??

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
arama motoru örümcekleri metataglara bakmaktadır.Ama bu dil aramalarında önemsizdir.Dil aramalarındaki esas kıstas ; içerikdeki dil karakterileridir.Her dilin kullanmış olduğu harfler ve harf kombinasyonları yani kelimeler, örümceklere dili belirtmekdedir.

Yani siz türkçe siteye UTF-8 yazsanızda, önemli olan içeriğidir.Hatta sitenizin ana kalıbı, ana sayfası ingilizce, alt sayfalarınızdan bazıları türkçeyse, sitenizin tüm içeriğpini örümcek ayırmaktadır.

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beceriksiz_acemi' Alıntı:
arama motoru örümcekleri metataglara bakmaktadır.Ama bu dil aramalarında önemsizdir.Dil aramalarındaki esas kıstas ; içerikdeki dil karakterileridir.Her dilin kullanmış olduğu harfler ve harf kombinasyonları yani kelimeler, örümceklere dili belirtmekdedir.

Yani siz türkçe siteye UTF-8 yazsanızda, önemli olan içeriğidir.Hatta sitenizin ana kalıbı, ana sayfası ingilizce, alt sayfalarınızdan bazıları türkçeyse, sitenizin tüm içeriğpini örümcek ayırmaktadır.
bende aynen böyle olduğunu söyleyecektim ama becerisiz_acemi benim söyleleme gerek bırakmamış... :)

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
iyinet' Alıntı:
Guzel soru, bence meta taglerde ne belirtildiyse on gore dil belirliyor.

ilk zamanlarda bu uygulanıyordu.Ama webmasterler gidip metataglarına 10 ülkenin dilini yada türkçe siteye ingilizce dil kodunu yazınca bu takdiği kenara attılar.. Yeni gelecek takdikde yanılmıyorsam daha gelişmişi olacak.Google aramalarında örnek olarak 2 site her yönden eşit.Ama arama almanyadan yapıldı.Bu durumda sitenin dili ön plana çıkacak.Full almanca olan bir site türkçe bir siteden daha değerli hale gelecek.Bu sayede pr değeride değiştirilmiş oluyor.Hatta google yakın zamanda pr yi bile bırakacak.Tek korkusu toolbar.Çünkü sadece pr için toolbar yükleyen binlerce webmaster var.

Tabiki bunlar hep komplo teorileridir :)

Y

yokgibi

Misafir
meta ile alakası yok, ben ingilizce sayfaları da windows-1254 ile yapıyorum, farketmiyo

google her kelimenin hangi dilde olduğunu ne olduğu biliyor, hatta yanlış yazdığında yanlış yazdınız şunu mu demek istediniz diye söylüyor

hatta azerice kelimeler türkçeya yakın olduğundan aramalarda azerice siteler de çıkar bazen

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5