İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

10 ziyaretçi daha fazla gelsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Haftalardır gözlemlediğim, belki son zamanlarda bu fonksiyonları kaldırırlar dediğim bir çok site halen daha 10-15 ziyaretçi fazla gelsin diye ve sözde ziyaretçiye bir tık ile arama yapmasını sağlıyor imajı vererek yaptıkları yanlışa devam etmelerini kınıyorum. Aklı başında hiçbir site en çok arananlar diye bu şekilde bir listeleme yapmaz. Haftalardır en çok aranan listesinde bazı kelimeler değişmedi, tabiki de değişmez, siteye girenlerin çoğu bu sonuçlara tıklarsa sürekli bunlar en çok arananlar olur. google.com unda verilen linkle indexleme yaptığını düşünürsek, bu kelimelerle indexlediğinde google dan gelecek ziyaretçilerde olacaktır.

http://www.aramanet.com/arananlar.ara

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Düşünün bir ilkokul öğrencisi, belirli gün ve haftalar konusunda bir şiir aramak için aramanet.com a girdi arama yapacağı yerin altında ilginç bir şeyler yazıyor çocuk tıkladı oradan gittiği sitelerde bir takım resimler gördü, çocuğun aklına ne kazınır, aramanet.com dan ben böyle sitelere girebiliyorum.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Düşünün bir ilkokul öğrencisi, belirli gün ve haftalar konusunda bir şiir aramak için aramanet.com a girdi arama yapacağı yerin altında ilginç bir şeyler yazıyor çocuk tıkladı oradan gittiği sitelerde bir takım resimler gördü, çocuğun aklına ne kazınır, aramanet.com dan ben böyle sitelere girebiliyorum.
hmm o zaman sunu yapalım, google.com.tr'yi açalım ve arama kutusuna "öğretmenler günü kutlama mesajı" yazalım. çıkan ilk sonuca basalım (bende http://www.turklove.com/hazir_sms_mesajlari.htm adresi var). oradan tıkladığı sitelerde itiraf yazısına tıkladı, bir de ne görelim aldatmak, itiraf. çok ayıp valla. google.com'u böyle sitelere girmeme yol açtığı için protesto ediyorum.
@tiva: eğer bu kadar çocuğunu düsünüyorsan, ebeveyn filtresi koyarsın bilgisayarına olur biter. ya da bir arama motoru yaparsın bu tür kelimelere filtre koyarsın herkes seni kullanır. serbest piyasa. her siteden eg-zotik, frikik gibi kelimeleri sildirmeye çalısmaya anlam veremedim. kaldı ki bu tür arama sonuçlarını veren arama motorları da var. bakınız:
http://www.arama.com/encokaranan.php3

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
google.com a açılmış ve halen devam eden birçok dava var. Her siteden bir takım kelimelerin sildirilmesi zaten mümkün değil, ama birşeylere ulaşımın bu kadar çok desteklenmesi, aynı sitede üstteki bannera bakarsanız tv yayınlarını protesto ediyor, çünkü bir sürü protesto edilecek yayın var, frikik se konu alası tv programlarında var , ama bizim konumuz şu an için internete erişim (özelliklede çocuğun odasındaki internet erişimleri)

Erotizme veya sakse karşı olmak da değil çabamız bu çok aptalca ve mantıksız bir istek olurdu. Temiz arama motoru bu konuda bizim çalışmamız zaten devam ediyor ( o yüzden isim olarak "iyi" kelimesini kullanıyoruz), iyi.web.tr nin içerisinde uygun olmayan siteler var, biliyorum, onun için halen daha prototip olarak çalışıyor. Kişilerin arama sorgularını toplamakla meşgulüz , amaç donanımsal alt yapıdaki son adımlarıda bir an önce atıp, mevcut kapasitesini tam olarak aktif edip, okulda evde heryerde güvenle kullanılabilecek bir arama motoru ve bağlı sistemi yaratmak. iyi.web.tr nin google tarafından indexlenmemesi sağlanmaktadır. Mevcut az miktardaki indexli sayfalar ise iyi.web.tr sorgularını kendi siteleri üzerinde gösterenlerden dolayı bulunmaktadır.

Hikaye sitesi sahipleri bu konulara bana göre daha esnek bakabilir. Internet cafelerde hikaye sitelerini okumaya gidenlerin sayısı o kadar fazlaki bir arkadaşım bu yüzden açtığı düzgün işletmeyi kapattı nihayetinde. İçerisinde ensest, liseli kız vs. gibi hikayeler olan siteler hazırlamayın kardeşim, kim size yazın diyor, başınıza silah dayayan kim, çok borcum var, paraya ihtiyacım var vs. gibi sebepleri kabul etmiyorum. Çok kaba bir tarifle bu hikaye sitelerini yazanların, E-5 kenarında gezenlerden çok da farkı yok.
Bu siteleri hazırlayanlar uyuşturucu da satabilir çok sıkıştığında.

Bir mala talebi, her zaman üretenler yaratır.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Merhaba tiva ,yazıkların senin kendi hedefini gösteriyor.yani sen böyle arama moturu hedefliyorsun , fikir güzel ....

anlamadıklarım aşağıdakiler..
1-) Internet cafelerde hikaye sitelerini okumaya gidenlerin sayısı o kadar fazlaki bir arkadaşım bu yüzden açtığı düzgün işletmeyi kapattı nihayetinde
ben: bu sebebten firma kapandığını ilk defa duyuyorum..

2-) Çok kaba bir tarifle bu hikaye sitelerini yazanların, E-5 kenarında gezenlerden çok da farkı yok.
ben: ne alaka.....

3-) Düşünün bir ilkokul öğrencisi, belirli gün ve haftalar konusunda bir şiir aramak için aramanet.com a girdi arama yapacağı yerin altında ilginç bir şeyler yazıyor çocuk tıkladı oradan gittiği sitelerde bir takım resimler gördü, çocuğun aklına ne kazınır, aramanet.com dan ben böyle sitelere girebiliyorum.
ben : bu sadece mizansen yani senaryo..gerçekleşebilir,gerçekleşmeyebilir..ayrıca sende ,bizim yaptığımız gibi bilgisayara filtre işlemi yapan programlardan koyabilirsin..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
arkadasınız ticari basarısızlığını sanırım böyle bir konuya bağlamıs, bu bir özel konu tabi bilemem.

Erotizme karşı olmadığımı bir önceki mesajımda zaten yazdım. Internet cafesi olan arkadaşım zaten bilgisayar öğretmeni kardeşine açmıştı, bu filtreleme yazılımları kullanıma girdikten sonra, müşteri sayısında önemli düşüşler oldu işletme tabiki zarar etti (bu olay adsl nin istanbul dışındaki diğer illerde kullanılamıyorken olan bir olay 2003-2004 de)

Çocukların erken yaşlar bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmesine karşıyım ben de, ama genç öğretmenlerimiz artık ödevleri ilkokulda bizim yaptığımız gibi değil bilgisayar çıktısı ile istemekteler ve öğrenciler artık ödevleri internetten copy/paste yapmaktalar (bu sebeple zaten ödev siteleri açılmamışmıdır) öğretmenler bile yıllık müfredat programlarını internetten indirip printleyip müdüre veriyor.

Anne babada ne yapıyor eve bilgisayar alıyorki çocuk en azından evde bilgisayar kullansın, her internet cafe bulunma ortamı olarak kaliteli değil, programlarda bir yere kadar çözüm üretebiliyor, servis sağlayıcıların ingilteredeki gibi konuya el atması lazım, bu arada neden hiçbiriniz bu sapık içerikli siteler hazırlanmasın demiyor da filtre programları var onu kullan diyor

Ben evli değilim ve bu filtrelerin aşılabilmesini sağlayan programları yükleten (active-x) normal görünümlü sitelerde var, filtre programları sürekli güncelleme gerektirir, yabancı programlar ise türkçe ifadelere çok hakim değiller, google veya youtube daki hangi videoyu filtre programı bulacak acaba.

www.iyi.web.tr/yorumsuz.gif mizansen sana

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Erotizme karşı olmadığımı bir önceki mesajımda zaten yazdım. Internet cafesi olan arkadaşım zaten bilgisayar öğretmeni kardeşine açmıştı, bu filtreleme yazılımları kullanıma girdikten sonra, müşteri sayısında önemli düşüşler oldu işletme tabiki zarar etti (bu olay adsl istanbul dışındaki diğer illerde kullanılamıyorken olan bir olay 2003-2004 de)

Çocukların erken yaşlar bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmesine karşıyım bende, ama genç öğretmenlerimiz artık ödevleri ilkokulda bizim yaptığımız gibi değil bilgisayar çıktısı ile istemekteler ve öğrenciler artık ödevleri internet copy/paste yapmaktalar (bu sebeple zaten ödev siteleri açılmamışmıdır) öğretmenler bile yıllık müfredat programlarını internetten indirip printleyip müdüre veriyor.

Anne babada ne yapıyor eve bilgisayar alıyorki çocuk en azından evde bilgisayar kullansın, her internet cafe bulunma ortamı olarak kaliteli değil, programlarda bir yere kadar çözüm üretebiliyor, servis sağlayıcıların ingilteredeki gibi konuya el atması lazım, bu arada neden hiçbiriniz bu sapık içerikli siteler hazırlanmasın demiyor.

Ben evli değilim ve bu filtlerin aşılabilmesini sağlayan programları yükleten sitelerde var.
tiva emin misin yeğenim var ilkokulda ve bilgisayar çıktısı istediklerini ilk defa duydum. hatta su an sadece el yazısı ile ödev istiyorlar. böyle bir uygulama zaten uzmanlar tarafından da önerilmemekte (amerikalı uzmanlar küçük yaslarda bilgisayar kullanımının güzel yazı yazmayı önlediğini söylerler, bu yüzden örneğin yeğenimin okulunda böyle bir uygulama yok olsa da ilk karsı çıkan ben olurum). öğretmenlerin yıllık plan olayı bambaska, çocuklarla alakası yok. yani yıllık planın eylül aylarında google'da en çok aranan kelime olduğunu benden iyi biliyorsun. öğrencilerin ödevlerini aldıkları siteler lise müfredatına yönelik sitelerdir çoğunlukla. ilkokul öğrencisinin ödevleri için yapılan site sadece sunu biliyorum:
http://www.kanald.com.tr/cocuk/
evet sahsen ben sapık siteler hazırlanmasın demiyorum. çünkü bu bir dısa vurumdur. insanların rahatlamaya ihtiyacı var, desarj olmaya ihtiyacı var. herseyi içine atarak ne kadar rahatlayabilirsin. insanlar kendilerini msn webcam'de teshir ederek bir nevi egolarını tatmin ediyorlar. kaldı ki devlet de bazı konularda bu desarj olmaya imkan sağlıyor (benden büyüksün sanırım, benden daha iyi bilirsin)
not: Atatürk'ün isminin kullanımı ile ilgili benim de yaptığım bir uyarı vardı, bugün de gazetede okudum bu tür siteler takip edilecekmis. bunun eğitimle alakası var biraz da. youtube'da lise ya da liseli yazarak su an lisedeki durumu görebilirsiniz zaten. bunun ne eg-zotik sitelerle alakası var, ne baska bir seyle. tamamen aileden ne görüldüyse o yapılıyor.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
tiva emin misin yeğenim var ilkokulda ve bilgisayar çıktısı istediklerini ilk defa duydum.

Bu gerçekten var, en yakınımdaki ortağımın oğlu şu anda 5. sınıfa gidiyor, bu konuyu ilk 3. sınıfa giderken konuşmuştuk (istanbulda değil ve devlet okuluna gidiyor) ve aynı şekilde özel okullara gidenlerde de yaygın ve çocuk yaptığı ödevden esasında hiçbirşey anlamamış oluyor, dediğin gibi bende sadece kapak sayfası olur diye düşünüyordum.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu gerçekten var, en yakınımdaki ortağımın oğlu şu anda 5. sınıfa gidiyor, bu konuyu ilk 3. sınıfa giderken konuşmuştuk (devlet okuluna gidiyor) ve aynı şekilde özel okullara gidenlerde de yaygın ve çocuk yaptığı ödevden esasında hiçbirşey anlamamış oluyor, dediğin gibi bende sadece kapak sayfası olur diye düşünüyordum.
vay be çok sasırdım. bu bence çok zararlı bir gelisme. çocukların yazı yazma gelisimini çok olumsuz etkileyecek. zaten su an okuma-yazma öğrenme sistemi de değisti, artık ali topu at yok. "t" harfine "tıııı" diyorlar, "r" harfine "rıııı" diyorlar damaktan olacak sekilde. asıl kusak çatısması simdi basladı.

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
internet ve bilgisayar her yere girdi. Bir ödev veriyoruz, kütüphane yerine internetten aranıyor. Öğretmen gidin interentten arayın demiyor(şahsen ben demiyorum) ama öğrenci kolayına geldiği için internetten hiç bir düzenleme yapmadan(reklamları ve resimleri dahi indiriyor kağıda) indirip getiriyor.

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bugün denk geldi :
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=207562

Türkce olan bir filtre programi
http://www.yassak.com
Belki isinize yarayabilir veya gelisiminde katkida bulunabilirsiniz.

Neden eg-zotik icerikli siteler yapiliyor ? Cünkü araniyor. Dünyada hic tükenmeyecek , ilgi duyani bitmeyecek konulardan ilk siralarda olanidir eg-zotik.

Benim sitemdeki reklam veya iletisim formunda mutlaka her hafta bir kac tane s.. sitesi istiyoruz, arkadas ariyorum, kiz ariyorum, s.. reklami yapin gibi mesajlar geliyor.

Taleplisi oldukca sunani da olacaktir bence.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
2004 de bir filtreleme programı hazırlamaya başlamıştım (windows tabanlı), aralık 2004 babamın vefatı ile bu proje yarım kalmıştı, son olaylardan sonra iyiwebtr.com ile edindiğimiz tecrübeyi de buna katarak bu projeyi tekrar devam etme kararı aldım, sanal ethernet uygulaması ile ilgili bir componenti de satın alarak proje devamına başlandı. 2007 içerisinde inşallah, bunu ücretsiz olarak herkes kullanabilecek.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
internet ve bilgisayar her yere girdi. Bir ödev veriyoruz, kütüphane yerine internetten aranıyor. Öğretmen gidin interentten arayın demiyor(şahsen ben demiyorum) ama öğrenci kolayına geldiği için internetten hiç bir düzenleme yapmadan(reklamları ve resimleri dahi indiriyor kağıda) indirip getiriyor.

Bundan daha da vahim bir durum var, bazı internet cafe sahipleri camekanlarına ÖDEV HAZIRLANIR yazmışlar, bir gün merak edip bir tanesine sordum, ödev nasıl hazırlıyorsunuz diye, verdiği cevap şuydu.. "Öğrenci gelip konuyu veriyor biz nette araştırıp hazırlıyoruz, çıktı alıp veriyoruz.."

Ben bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanına bir mektup yazdım, cevap da geldi ama verilen cevapta yaklaşık olarak şu ifade vardı; öğrenmek isteyen öğrenir, öğrenmek istemeyen öğrenmez, öğrenmeyen ise elenir gider, amacına ulaşamaz..

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Site sahiplerinden ziyade konu bilgisayar kullanimina izin veren ebeveynler yada ev disinda pc kullanma imkani olan yerlerin sahiplerinde bitiyor. Dileyen cafe sahipleri zaten bu isi bir sekilde cozuyor. Bir arkadasim cafenin tum internetini linux kurulu bir makine uzerinden verip, istek yapilan sayfalari kontrol eden bir duzenek kurarak bunu satmaya basladi. Internetteki "blacklist" tabir edilen listelerdeki sitelere ek olarak icerik filtresine takilan siteleride ekleyerek guvenlik saglaniyor. Vel hasil-i kelam isteyen cozum buluyor.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Site sahiplerinden ziyade konu bilgisayar kullanimina izin veren ebeveynler yada ev disinda pc kullanma imkani olan yerlerin sahiplerinde bitiyor. Dileyen cafe sahipleri zaten bu isi bir sekilde cozuyor. Bir arkadasim cafenin tum internetini linux kurulu bir makine uzerinden verip, istek yapilan sayfalari kontrol eden bir duzenek kurarak bunu satmaya basladi. Internetteki "blacklist" tabir edilen listelerdeki sitelere ek olarak icerik filtresine takilan siteleride ekleyerek guvenlik saglaniyor. Vel hasil-i kelam isteyen cozum buluyor.

2006 Nobel Barış Ödülünü kim, hangi sebep ve düşünce tarzı ile aldı biliyor musunuz ?

Ödül Bangladeşli Muhammed Yunus ve kurduğu Grameen bankasına verildi.

1976'da yoksullara maddi teminat olmaksızın küçük çaplı işler kurabilmeleri için borç veren yeni tür bir banka kuran Yunus, yoksulluğun ortaya çıkardığı hayal kırıklıkları, düşmanlık ve öfkenin bulunduğu hiçbir toplumda barışın güvence altına alınamayacağını belirtti.

Yunus, "Parasızlara yardım etmek, terörün kökünü kurutmaktır. Terörü sona erdirmek için nedenini iyi kavramalıyız. Yoksulların yaşam koşullarını iyileştirmek için kaynak bulmanın silah satın almaktan daha iyi bir strateji olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Muhammed Yunus'un Grameen Bankası'nın, çoğu kadın 6 milyondan fazla kişiye 6 milyar dolar kredi verdiği belirtiliyor.

-------------------------------------------

Yukarıdaki alıntı gibi suçun büyüğü site sahiplerinindir, webmasterların bu siteleri yapmamaları çok daha kolay bir çözüm, en azından bizim ülkemiz için. (çocuklara leylek masalı anlatılsın da demiyorum), bu konuya çok güzel örnek olan bir video var şu anda bulamıyorum.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
3 sene önce internet cafeye giriş yaşı 12 ye indirilmişti, yaz başında tekrar 18 e çıkarılması gündeme gelmişti, son durumu bilmiyorum fakat öğrenilebilir.

Arama motorlarının indexledikleri sitelerden dolayı dava edilmeleri zor, aramanet.com da ki gibi kolay erişim sağlamalarından dolayı dava edilebilir, senin toplist sitenden mp3 sitelerine link verdiğin için toplist sitenin müyap aracılığı ile kapatılabilmesi gibi.

Ayrıca burada tepki gösterilen şeylerin kapsamı biraz daha farklı ama anlamamışsınız, örnek: gamze özçelik in başına bir iş geldi bunun sitelerde lanse edilmesini sağlamak nasıl hoş karşılanabilir. Sitelerine ziyaretçi toplamak veya adı sözde paylaşım sitesi olan forumlarda popüler olmak için akmerkez yürüyen merdivenler de cep telefonu ile kayıt yapıp bunları internette yayınlamak nasıl hoş karşılanabilir.

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Söz hazır milli eğitime gelmişken , verilen ödevleri bir görseniz aklınız durur . Benim çocuk ilkokul 1 e gidiyor verilen ödevi yapabilmek için 150 tane site geziyoruz . Okulda veliler isyanda girdikleri sitelerde eg-zotik görüntüler çıkıyormuş . Geçen bir bayan söyledi artık tıklamadan evvel bakıyormuş siteye sohbet sitesi yazıyosa tıklamıyorum diyor :) Bakın hayat suçlarla dolu bu işi yapanlara kızamazsınız neticede kendileride suç olduğunu biliyor . Bir şekilde bu işlerin cezasıda var fakat esas suçlu Googleden başkası değil . Bizki nasıl dikkat ediyoruz eg-zotik site reklamlarını sitemize almamaya , google bunları ortaya seriyor düpedüz . Ben hit mit istemiyorum kardeşim googleden benim sitemi yayınlamasın hiçbir şekilde benim sitemin o sitede adı geçmesin hatta .
Telekomun banlaması gerek googleyi . Ne hakla benim sitemi spam yapmış biri site ismimin yanında ateşlikızlar eg-zotikçıtır vs vs bu gibi şeyler yayınlarki google ?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
galadre, gayet güzel bir konuya parmak bastın. asıl sorun eg-zotik siteler değil, sohbet siteleri. sohbet sitelerinin %99'u hta dosyası yükletiyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5