İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

10 ziyaretçi daha fazla gelsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Tiva; senin projeni ilk defa bu akşam gördüm, aslına bakarsan aramanet.com' un sahibini daha önceden biliyorum, bazı forumlarda karşılaşmış ve proje hakkında değerlendirmelerde bulunmuştuk, hedefiniz aynı, yaptığınız iş aynı...
Oradaki arama istatistiklerini bilerek koyduğunu düşünmüyorum aslına bakarsan, ama aramanet.com çok çalışmış, arama teknolojileri konusunda belki Türkiye de bulunan tek isim... Yani neyin ne olduğunu çok iyi biliyor, oradaki aranan kelimelerinde mantığını şu şekilde olacağını düşünüyorum, bu adamın google dan ziyaretçi beklediği doğrudur bunu kendiside yalanlamıyor ve o kelimeleri bilerek ziyaretçi gelmesi için koymuştur...
Ancak orada saçma sapan aramaları yapan kişilerin aramalarının çıkmasındanda sadece onu suçlu tutmak bence yanlış.
Aslına bakarsan ülkemizde bu tür projelerin desteklenmesini istiyorum ben, o kişi ile iletişim kurup birlikte çalışsanız bence daha güzel işler başarabilirsiniz... Örneğin ben senin sitenin adını hiç duymamıştım ama aramanet.com u daha önceden çok defa gördüm... Türkiyenin gerçekten bir arama motoruna ihtiyacı var, bunu neden siz yapmayasınız?
Hem Türkiye de bulunan birçok aklıbaşında! site bu şekilde en çok arananlar şeklinde istatistik sunmakta ve bu kelimeleri yayınlamaktadır... Keşke o arkadaşta burada olsada gerekli açıklamaları yapabilse...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Örneğin ben senin sitenin adını hiç duymamıştım ama aramanet.com u daha önceden çok defa gördüm... Türkiyenin gerçekten bir arama motoruna ihtiyacı var, bunu neden siz yapmayasınız?
Hem Türkiye de bulunan birçok aklıbaşında! site bu şekilde en çok arananlar şeklinde istatistik sunmakta ve bu kelimeleri yayınlamaktadır... Keşke o arkadaşta burada olsada gerekli açıklamaları yapabilse...
Dünyada bu konudaki (search engine) siteler büyük oranda bu sonuçları koymaz, (yahoo, google, altavista ve diğer büyük meta arayıcılar)

iyiwebtr yi duymamanız normal sadece webmaster forumunda bu konudan bahsediyorum. Sistemin tam olarak ilan edilmesi için biraz daha vakit var (türkiye de barındırılması vs. gibi)

iyiwebtr kapasite olarak 500 milyon sayfaya göre sistem kurulmuştur( şu anda çok daha az miktarda sayfa içermektedir). Şu ana kadar hiçbir arama motorunda olmayan yerel konuların indexlenmesi sistemi vardır. iyiwebtr 2003 den beri dar imkanlarla devam etmiştir. Proje medya ile duyurulacak kadar olduğunda yalnız içeriğinde türkçe ve türkiye ile ilgili sitelere erişim olacaktır.
Proje duyurumu yapıldıktan bir süre sonra sormaca.com duyurulacaktır.
sormaca.com ise türkçe semantik yapısına uygun olarak aranılan konuyu anlayabilmesini sağlamak üzere kurgulanmaktadır. 1,2 ay önce forumdan bir arkadaş bir ifade kullanmıştı arama motorunda sonuca ulaşmakla ilgili sanırım ZIPKINN dı, benim işin en başından beri olan hedefimi forumdan birisinden duymak hoşuma gitmişti.

iyiwebtr http://lucene.apache.org gibi bir sistemden faydalanmıyor.

iyiwebtr de programlama kısmında cgi-perl ve kylix (şimdi freepascala çevrildi) kullanıldı. Database olarak mysql den yararlanmaktadır. Cache sistemi yahoo nunda kullandığı bir sistem.

iyiwebtr klasik arama motorları şeklinde değildir, birçok özelleştirilmiş arama sistemlerine sahipdir fakat bunları birden bire aktif edemiyorum, bunun örneklerinden biri yakın zamanda aktif olacak, bu sistemde bana ait olan "akıllı etiket sistemi" kullanılmaktadır.

Ayrıca benim için çok önemli olan diğer bir konudan daha bahsedeyim. Bugün Türkiye'de evlerinden dışarı çıkamayan birçok arkadaşımız, kardeşimiz bulunmakta, bu kişilerin birçoğu ömürboyu ailelerinin ilgisine, yardımına ihtiyaçları var. Bu kişilerin içerisinde kendini geliştirmiş birçok insan var, öncelikle evlerinde bilgisayar olan bu arkadaşlarımızı iyiwebtr projesi altında bir araya getirmek ve çok yüksek miktarlarda maaşlar olmasada onların bütçelerine evlerinden katkı sağlamalarını ve onlarında esasında özürlü olmadığının mutluluğunu yaşamalarını istiyorum.

Ben hiçbir zaman sadece kendini düşünerek hareket eden birisi değilim, o yüzden şu anda olması gereken yatlara, katlara da sahip değilim.

Bu kadar çok şey yazmam belki hatalı olabilir, en azından beni biraz daha tanımanızı istedim

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Umarım hedeflerine ulaşırsın ve yatlar katlar sahibi olursun ve yurt dışına akan paralar artık kendi topraklarımızda kalır : )

Dipnot: Şu an arama yaptığımda çoğu zaman aynı kelimede farklı sonuçlar görüyorum, örneğin "a" kelimesini aratıyorum ilk önce sonuçlar çıkıyor sonra ise çıkmıyor...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Dipnot: Şu an arama yaptığımda çoğu zaman aynı kelimede farklı sonuçlar görüyorum, örneğin "a" kelimesini aratıyorum ilk önce sonuçlar çıkıyor sonra ise çıkmıyor...

Servera saldırı yapıldığından dolayı :) , forumdaki mesajlardan hoşlanmayan bozuk insanlar var, esasında bazı kişilere terapi seansları düzenletip topluma kazandırmak lazım.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Servera saldırı yapıldığından dolayı :) , forumdaki mesajlardan hoşlanmayan bozuk insanlar var, esasında bazı kişilere terapi seansları düzenletip topluma kazandırmak lazım.
interneti çocukların kullanmasını bunun için istemiyorum biraz da. beğenilmeyen fikirlerde direk saldırıya geçiyorlar bir sey varmıs gibi. artık datacenter'la akraba olduk yine saldırıyorlar telefonu yüzünden. eğitim sart.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Öncelikle uzunca aradan sonra merhabalar :)

Aramanet in sahibi ayhan beyi çok yakından tanıyan birisiyim.Kendisiyle istanbula geldiğinde yüzyüze 3-4 saat görüşdük ve aramanet hakkında bilgi paylaşımında bulunduk.Kendisine bir davetiye yolladım, kendiside konuya cevap yazacakdır.

Aramanet bugün türkler tarafından yapılmış en gelişmiş arama motorudur.( bence kesinlikle öyle ) Eksikleri varmdır ? TAbiki vardır.Ama eleştiriler sertmidir dersenizde kesinlikle serttir.Aslında sizin sorduğunuz soruyu bende sordum kendime ancak aslında cevap basitti.Ayhan bey bu sistemleri sadece arama motorunun potansiyelini, kullanırlığını ölçmek adına kurmuşdur.Bu tür verileride halka açarak insanların faydalanmasını sağlamıştır.İsteseydi sanırım bunları engelleyebilirdi.Bunu hit amaçlı görmekse bence çok yanlış olur.Zaten bir arama motoru olması nedeniyle google tarafından rağbet gören bir site değildir.Kaldıki guidline sindede önceden duyurdu google.Rakipleri safdışı bırakmakta.Belli filtrelerle arama motoru tarzında, kelime yoğunluğu olan siteleri elemektedir.Anlayamadığım nokta, gazetelerde bile googlede en çok aranan kelimelerde ... ( 3 harfli ) kelimelere yer verirken, googlede en çok aranan kelimeler bölümünde açıkca yayınlanırken, aramanette yayınlanması bu kadar sert eleştiri almıştır...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
aramanette yayınlanması bu kadar sert eleştiri almıştır...

Başlık aramanet.com projesine ters düşmek veya negatif bir bakış açısı yaratmak için açılmamıştı, bilakis onun projesini de manevi olarak desteklediğim için yakıştırmadığım, ucuz-basit denilebilecek bir yöntemi seçmiş olduğunu düşünüyorum. En azından o kelimeler düzenlenebilir, değiştirilebilir durumdadır. Tabiki istediğini yapabilir, buna müdahele etme hakkımız yok. Fakat bir takım ifadeleri sitelerde öne koyarak iş yapmak ucuza kaçmaktır diye düşünüyorum, bu düşüncem örneğin www.hurriyet.com.tr içinde geçerlidir, adamlar manken foto galerisindeki resimleri göstermek için günde 7,8 tane aslında haber değeri olmayan basit haber girmekteler.

Bugün Türkiye şartlarında aramanet.com un 30 kelimesi içerisindeki kelimelerden 5 tanesi ana sayfasında olan her site bu ucuz yola gidiyordur diye düşünüyorum. Türkiye de en çok rağbet gören kelimelerden 5 tanesi bu kelimeler.

turbanli eg-zotik resimleri, eg-zotik, eg-zotik hikayeler, sibel kekilli, liseli kızlar (bu 5 kelime aylardır ön sayfada)

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bir arama motoru furyasıdır gidiyor. ilk basindan itibaren konuyu okudum. bana göre iyi.web.tr de olsun aramanette olsun aram motoru yapmanın tek amacı "kolay hit" anlamına geliyor.

kimse su anda kendisini kandiripta "hayir ben dunyaya faydali olacak bir arama motoru yapacam, olasi bir ufo saldirisina karsi turkleri koruyacam" ayaklarina yatmasin.

soruyorum neden arama motoru?

madem bukadar orjinal dusunebiliyorsunuz ve teknik bilgilerinizin iyi oldugunu dusunuyorsunuz, yapin her konuyu icerecek diyer sitelere refere etmektense kendi icinizdeki bilgiye ulastiracak bir portal?

oyun arayanda senin sisteminden yararlansin, haber arayanda, makale arayanda, vs arayanda...

bugune kadar arama motoru hadisesine hic girmedim, daha dogrusu girmek istemedim cunku kolay hit olarak dusunuyorum ve bu benim canimi siiyor. bir nevi baska siteleri kullanarak prim yapmaya benziyor.

neden mi? adam google ye giriyor, bir arama yapiyor pat senin arama motorun cikiyor (arama motorundan arama motoruna) sen de baska bir siteye pit isinliyorsun adami. e senin siten olmasaydi zaten 2. sonucta o adam o siteye gidecekti? ne anlamadim ki bu isten.

google ve gidilecek site arasinda sadece araci olmus olup, hakedilmeyen bir hitten yararlanmis oluyorsunuz. bu bana gore etik degil.

eger ki bir kisi google yerine direk "iyi.web.tr" adresine girip arama yapiyorsa eger amaciniza ulasmissiniz helal olsun derim.

ama googleden gelipte sizin sitenizden baska siteye gidiyorsa, bu hem kanimca etik degildir hemde hak ile kazanilmis hit degildir. spam sitelerden bir farki yoktur.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
ama googleden gelipte sizin sitenizden baska siteye gidiyorsa, bu hem kanimca etik degildir hemde hak ile kazanilmis hit degildir. spam sitelerden bir farki yoktur.

site:iyi.web.tr olarak bakarsanız google bot ların engellediğini anlarsınız, mevcut 800-900 lük index sayfasıda, zaman zaman iyi.web.tr den spam yapmak için veri alanların sitelerinden dolayı indexlenmiştir.

Arama motoru yapmak için başlangıç benim açımdan 4 sene öncesine dayanıyor, 1.5 sene öncesine kadar belli aralıklarla geliştirmeye çalıştım. Forum içerisinde de daha önce belirttiğim kategorili arama bölümleri hazırlanmaktadır. Onlarca çalışan olmadığı ve çok yüksek sermayeler olmadığından proje hep yavaş gitmiştir. Ama yerel arama motorunun her zaman gerekli olduğunu düşünüyorum. Şu anda bitirilmiş fakat kullanıcıya sunulmamış olan birçok farklı konu araması mevcuttur. Planlanan şeyler nedir, ne aşamadadır, bilmediğiniz için basit bir yorumda bulunmanız çok normal.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
tabii ki ben zaten sizin sitenizden bahsetmedim daha dogrusu sitenizide incelemedim bu yuzden bahsetmek haddime olmaz.

ben sadece genel olarak arama motorlarindan bahsettim. siz bu iste kararli gozukuyorsunuz. teknik bilginiz oldugunuda saniyorum (aldigim izlenimlerle). basarili olacaginizi umud ediyorum.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
ben sadece genel olarak arama motorlarindan bahsettim. siz bu iste kararli gozukuyorsunuz. teknik bilginiz oldugunuda saniyorum (aldigim izlenimlerle). basarili olacaginizi umud ediyorum.

Yorumunun kaynağı sanırım benim de bazen her şeye arama motoru demeyin diye bir sitemim oluyor. Aynı sebepten galiba, yani içerisinde 200-300 tane link olan bir sürü site "arama motoru" ifadesi kullanıyor, herhafta bir kaç tane yeni sitelerin tanıtım başlığında "arama motoru" ifadesi geçmekte, bir anlamda belki onlarda haklı bilemiyorum.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yorumunun kaynağı sanırım benim de bazen her şeye arama motoru demeyin diye bir sitemim oluyor. Aynı sebepten galiba, yani içerisinde 200-300 tane link olan bir sürü site "arama motoru" ifadesi kullanıyor, herhafta bir kaç tane yeni sitelerin tanıtım başlığında "arama motoru" ifadesi geçmekte, bir anlamda belki onlarda haklı bilemiyorum.
e tamam iste. google'da içerisinde olan sitelerde arama yapmıyor mu? arama motoru mantığı bu dediğin değil midir zaten? içerisindeki sitelerden uygun olanları gösterir.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bence yapılmasına destek çıkılsın, zarar geleceğini sanmıyorum. Ayrıca son aranan kelimeler olayının da sadece hit arttırmak/spam sayfa üretmek veya bir kaç başka gudik iş dışında hiçbir şeye yaramadığını ve sadece bu amaçlarla üretildiğini hepimiz biliyoruz. Neden son 100 aramayı göstereyim ki yahu, ben ne arayacaksam ararım, benden önce Nuri aradı diye ben de onu mu arayayım. Istatistik tutuyorsan tut arkaplanda, aylık açıklayacaksan da açıkla bir sayfada, tam arama kutusunun altına olmaz. Profesyonel değil bana kalırsa.

_MuCaHiD_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilk önce erotizimle ilgili olarak KARŞIYIM

ZİNA ETMEK İSTEYEN GENÇ
Asr-ı saadette Peygamberimiz (A.S.) Ashabıyla beraber bulunuyordu. Bir genç çıkageldi ve çok saygısızca:
— Ya Resulallah! Ben felanca kadın ile arkadaş olmak olmak istiyorum, onunla zina yapmak istiyorum dedi.
Ashab-ı Kiram, bu durumdan çok öfkelendiler. İçlerinden gazaba gelerek genci dövmek ve huzuru Resulullah'dan çıkarmak isteyenler oldu. Bazıları bağırıştılar. Çünkü genç çok hayasız konuşmuştu.
Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) bırakın o genci buyurdu. Resulullah, genci yanına çağırdı, dizinin dibine oturttu. Gencin dizlerini kendi mübarek dizine değdirecek bir şekilde oturttu ve:
— Ey genç, birinin annenle bu kötü işi yapmasını ister misin? Bu çirkin hareket hoşuna gider mi? diye sordu. Genç hiddetle:
— Hayır Ya Resulallah, diye cevab verdi. Resulallah:
— Öyle ise o çirkin işi yapacağın kimsenin evlatları da bundan hoşlanmazlar. Sonra:
— Peki, bu çirkin işi senin kız kardeşinle yapmak isteseler, sever misin? diye sorduklarında genç :
— Hayır, asla! diyerek hiddetleniyordu. Şu halde insanlardan hiç kimse bu işi sevmez buyurdu.
Sonra Hz.Peygamber (A.S.) mübarek elini bu gencin göğsüne koyarak şöyle dua etti:
— Allah'ım! Sen bu gencin kalbini temiz kıl. Namusu ve şerefini muhafaza eyle ve günahlarını da bağışla, buyurdu. Şevâhüd-ün Nübüvve S. 230

Eglence-Siteleri' Alıntı:
Neden eg-zotik icerikli siteler yapiliyor ? Cünkü araniyor. Dünyada hic tükenmeyecek , ilgi duyani bitmeyecek konulardan ilk siralarda olanidir eg-zotik.

Bir gün Mutlaka Bitecek ;)

Eglence-Siteleri' Alıntı:
Benim sitemdeki reklam veya iletisim formunda mutlaka her hafta bir kac tane s.. sitesi istiyoruz, arkadas ariyorum, kiz ariyorum, s.. reklami yapin gibi mesajlar geliyor.

Taleplisi oldukca sunani da olacaktir bence.

Sunan ne kadar az olursa talep edende o ölçüde azalır..

@tiva Türkce arama motorunu destekliyorum Allah yolunuzu açık etsin..

Yukarıda adı geçen ve arama motoru olup olmadığı tartışılan bir örnek http://www./search/emrah.flim.asp?nerede=dunyada&ney=emrah+flim&s=10

_MuCaHiD_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hiç te akıllıca ve iyiniyetli olmayan bir hayal.

iranda , arabistanda nerde bitmişki ,burada bitecekmiş , ayrıca Türkiye modern laik bir cumhuriyet ..

kişilerinin niyetlerini pek iyi okuyorsunuz MAŞALLAH MAŞALLAH

iran'la arabistan la alaka kuramadım çok mu tv izliyon bir hadisi şerif yazdık diye irtica, bolucu paranoyaları başladı hemen..

@Gamend sana ahkam kesen benim.. benim aynı hatayı yapmam bu işin doğru olduğunu kanıtlamaz

ayrıca milleti kışkırtmıyorum UYARIYORUM ;)

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
kişilerinin niyetlerini pek iyi okuyorsunuz MAŞALLAH MAŞALLAH

iran'la arabistan la alaka kuramadım çok mu tv izliyon bir hadisi şerif yazdık diye irtica, bolucu paranoyaları başladı hemen..

@Gamend sana ahkam kesen benim.. benim aynı hatayı yapmam bu işin doğru olduğunu kanıtlamaz

ayrıca milleti kışkırtmıyorum UYARIYORUM ;)

bende seni uyarıyorum. bırak bu hoca ayaklarını

_MuCaHiD_

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hoca ayağı nasıl oluyor ki :)

"iyiliği emredip kötülükten sakındırmak"

*konu başlığın amacını aşıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5