İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

15 makina ile host kurlumumu?

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar elimde 15 tane bilgisayar var..core duo 1.6 80 gb hdd ve 1 gb ram..
bunlara host işine girmek istersem.. kaç site barındırabilirim... ayrıyeten türk telekomun bu işi için nasıl bir hattı mevcut.. aylık fiyat ne kadar bilgisi olan varmı acaba....

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rakip istemiyor kimse galiba..

kimse rakip istemiyor galiba..

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bunlar türk telekomla olacak işler değil türk telekomdan sabit ip alıp en yüksek bağlantıyla bile verim alamazsın co-location denen bir hizmet var google da aratırsan bu hizmeti sağlayan şirketler bulacaksındır

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çoğu firma bunu nasıl yapıyor

teşekkürler.. peki çoğu firma bunu nasıl yapıyor.. türk telekomdan özel hat çeke biliyormuyuz.. çoğu firma metro hattı kullanıyor burada metro olmadığına göre ne yapmak lazım..

DJ PİSAGOR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinalarınızı co-location yapabilirsiniz yada internet kafe açabilirsiniz :)

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kendi veri merkezinizi kurmak için şehrinizdeki telekom müdürlüğü merkezine yakın (genellikle) bir yer bulmanız gerekli. arkasından başvurunuzu yapıyorsunuz. ilk aşamada 10mb bir bağlantı için fiber kablo çektirmeniz gerekli, telekomun sitesindeki tarifeye her mt için 6ytl ödemeniz gerekli. ayrıca kablonun uç noktaları için donanım masrafı var.

co-location hizmeti alırsanız ki çoğu hosting firması bu şekilde çalışıyor, makinalarını veri merkezlerine gönderiyorlar. sunucuları için oradan hat kiralıyorlar. önemli olan ne kadar çok hat kiraladığınızdır.

bir sunucuda ne kadar site barındırılır sorusunun ise net bir cevabı olmaz. eğer sitelerin hepsi firma tanıtım sitesi gibi günde 2-3 kişinin girdiği, sadece mail trafiği olan sitelerse 500 - 600, olmadı 1000 tane siteyi koyabilirsiniz. nasıl olsa kimse sitelere girip çıkmıyor. ama eğer sitelerin ziyaretçileri varsa o zaman işler değişir. mesela biz tek bir sitemiz için bir sunucu çalıştıyoruz, o sunucuda başka bir site çalışmıyor. ortalama ne olur dersen, 300 adet yoğun olmayan web sitesi bir sunucu için idealdir.

ancak, 15 tane makine ile gidip internet kafe açmak sanırım daha karlı bir iş. hepsi günde 5 saat çalışsa 1 ytl den 75 ytl eder. hosting işine girersen uzunca bir süre günlük 75 ytl kazanma imkanın olmaz.

son olarak, co-location hizmetleri için 1mb bağlantı ücreti aylık ortalama 120-180 ytl + kdv dir. kontrol paneli için aylık ödemen gereken ücret olacak, 20 - 40$ arasında. ayrıca windows işletim sistemi kullanırsan onun satın alma parası veya kiralarsan aylık ücreti var. 1mb hatlı bir sunucunun ortalama aylık gideri 200-250ytl arasında olur.

umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
teşekkürler

teşekkür ediyorum evet çok açıklayıcı buldum yazınızı.. çoğu kişi nedense yardımcı olmak istemedi.. makinaları şuan kafede kullanıyorum fakat gelir olarak ne yazikki eskiden günde 100 ytl ikin şu aralar 30 ytl kafe sayısı arttı gereğinden fazla kafe oldu.. bulunduğum yerde telekom merkez müdürlüğüne 20 km uzak fakat ptt ye yakın.. kasabadaki telefon hat yönetimini ptt şubesinin üs katından yapılıyor.. eğer burdan çekilirse 500 mt gibi bir uzaklık söz konusu.. tabi çekilebilirse.. yapmaktan vaz geçtim sayılır. bulunduğum konum itibari ile işin yapılamayacağını anladım.. bir sunucunun ortalama aylık gideri 200-250ytl arasında olur demişsiniz. epey fazla bir maliyet..co-location de 15 sunucu barındırma 3750 ytl yapıyor buda epey bir maliyet.. yardımlarınız için teşekkürler..

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
co-location de 15 sunucu barındırma 3750 ytl yapıyor buda epey bir maliyet.. yardımlarınız için teşekkürler..

15 tanesini aynı anda koymazsınız, önce 1 tane koyar, dolduğu zaman 2. yi koyarsınız. Host işi oldukça teknik ister, benim bile network ve sunucu bilgim varken 1 co-loacationu zor adam ettim.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kafe işletiyorsanız cazip şeyler yapmanız gerek mesela daha yeni oyunlar alın sonra bir bilgisayarı olmadı server yapın counter için istatistikler tutulsun işte mesela nisan ayında birinci olana ipod verin ucuzlarından daha sonra bonus sistemi kullanmıyorsanız bonus kullanın bunlar ne kadar size masraf görünse de aslında çok iyi dönüşler yapar

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İnternet kafede sigara içilmesine izin vermeyin, sigara içen adam dışarı çıkıpta içiyor.
Lüks ve ferah yapın.Basık orrtam olmasın.Renklere,cezbediciliğie ve konfora önem verin.Fiyatları abartı tutmayın.Yoğun olmayan günlerde 3 saat de 2 saat ücreti vs alın ilgi artacaktır bence.Kadınların rahatça tercih edebilecekleri güzel mekan olursa iyi kazanırsınız.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
cafenizi istediğiniz gibi cicili bicili yapın,
fiyatları düşürün istediğiniz kadar,
istediğiniz kadar cezbedici promosyon yapın,
müşterilerinize iyi davranmazsanız kaçarlar.
makinalarınız az çok çalışıyorsa, müşteriler sizin için gelir. Müşterilerinizle diyalogunuz iyi olmalı her zaman

www.internetcafeciler.net bu adreste değişik alternatifler sunuyorlar, güzel çalışmaları var

*internet cafe işlettim, ondan biliyorum.

web.doktor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uzun zaman önce yazmıştım bu başlığı takip edememiştim ama çoğu kişi yazmış.. yapmak istediğim işten vazgeçtim kafe arkadaşımındı bu şekilde kullanmak istedik.. bulunduğumuz yerde 1 kafe ikin ard arda aç gözlü insanların 8 kafe açmasıyla işler iyi durumda değil. insanlarımız ne yapacağını şaşırdı.. donanıma ağırlık verdik. bayilikler aldık onlarla uğraşıyoruz. kafeye gelince iki klima 15 bilgisayar ile zor kalkındırıyor vergisi derdi elemanı sigortası hesebı yapınca sene sonunda zarardan başka birşey gözükmüyor.. Herkese teşekkürler.

SpectacuLaR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uzun zaman önce yazmıştım bu başlığı takip edememiştim ama çoğu kişi yazmış.. yapmak istediğim işten vazgeçtim kafe arkadaşımındı bu şekilde kullanmak istedik.. bulunduğumuz yerde 1 kafe ikin ard arda aç gözlü insanların 8 kafe açmasıyla işler iyi durumda değil. insanlarımız ne yapacağını şaşırdı.. donanıma ağırlık verdik. bayilikler aldık onlarla uğraşıyoruz. kafeye gelince iki klima 15 bilgisayar ile zor kalkındırıyor vergisi derdi elemanı sigortası hesebı yapınca sene sonunda zarardan başka birşey gözükmüyor.. Herkese teşekkürler.

nerde yaşadığını gerçekten çok merak ettim

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5