İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

2 dilli bir sitenin indexlenmesi

okanari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar, kafama takılan bir soru var. Bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

Bir web sitesi hazırlıyoruz. 2 dilli olacak (Türkçe - English). Bu web sitesinin google tarafından rahat indexlenmesi icin hangi yontemle dilleri ayirayim?

1. yöntem
TR: www.site.com
EN: www.site.com/en

2. yöntem
TR: www.site.com
EN: en.site.com

Farklı dillerdeki sitelerin tum dosya adları aynı olucak (turkce olucak ve de) ayrıca ingilizce sayfalar Turkçe olarak makale ve haber içericekler (macburen) (yanlarına in Turkish) yazılacak ama...

Bu baglamda icerigin dublicate sayılması riski var mı? Yukarıdaki hangi yontemle sitelerin dillerini birbirinden ayırayım? Meta taglerde yapmak gereken baska bisey var mı?

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
siteye giren bot veya ziyaretcileri ip e gore ayırabilirsin turk ipleri turkce diğer ip noları ise ingilizce sayfadan giriş yapabilir

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google Türkçe siteye girer mi o zaman bilemem. Ama sonunda o bulur..

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kafasına göre indekslesin derim fazla kurcalama iyi indeksletcem derken bot'la ters düşme,ilk yöndem site/engilish bence daha iyi...

okanari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
/en yapmaktaki dusuncem PR degerinden faydalanmaktı alsındaç Yani ben tek site icin PR arttırımıyla ugrasicaktım. subdomain olunca onun için ayrı PR çalışması yapmak gerekecekti.

Ancak daha sonra subdomain daha mantıklı geldi, zira backlink toplarken anchor text olarak yazdıgım metinler hep turkce, ingilizce yazamıyorum, subdomain olsa ona ayrı backlink toplardım dedim.

Sonuc ne derseniz:) kararsızım, tüm yorumlara acıgım.

Tesekkur ederim
OKAN

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ben 2. yöntemden yanayım ve böylede kullanıyorum, gelen ziyaretçiyi browser diline göre ilgili subdomaine gönderiyorum, indexleme için bunun daha iyi olduğunu düşünüyorum.

webrlis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
en iyisi sen şöyle bişey yap
türkçe kısmın ana sayfası için index.htm dosyasını kullan ingilizce site için index.html girişte ipye göre yönlendirme yapıp gönderirsin kişiyi gideceği yere
indexlemesi içinde türkçe ve ingilizce sayfalara birbirlerinin linkini koyarsın sorunsuz hallolur

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5