İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

2008'in İlk Pr Güncellemesinin Değerlendirilmesi

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google 2008'in ilk Pagerank güncellemesini yaptı ve beklenmeyen bu ani güncelleme ile bir çok webmasterın hayallerini suya düşürdü.Çünkü bu güncellemeyi kimse beklemiyordu.

Neyse fazla derine gimeden devam edersek yapılan bu son güncelleme google mühendislerinin pr alogritmasını baya değiştirmişe benzidigini gösteriyor.Zira webmasterların büyük çoğunluğu yapılan güncellemede inanılmaz hayal kırıklıkları yaşadılar.0'a düşenlerin sayısı bir hayli fazla.

2008 PageRank(pr) Güncellemesi Neler Getirdi

--Webmasterların deyimiyle "link kasmayla" olmuyor bu işler.Yani pr'nin sadece backlink alma oldugunu sananlar büyük hayal kırıklıkları yaşadı.
--Pr değeri 5 ve 6 olan siteler dikkate değer siteler oldu. Meslea hepimizin bildigi http://tr.msn.com/ sitesinin pr degeri 4 olmuş.
--Kuvvetle muhtemel backlink saglamak adına yapılan link satışlarının önemi eskisi gibi olmayacak.Hatta fiyatlar çok fazla düşecek.Zaten düşük olan fiyatlar daha da düşünce pr tacirliginin biraz önüne gecilecek.

Bana sorarsanız bu pr yükseltme çabaları tamamiyle saçmalık.Zaten google bile Pr algoritmasını duyurdukları için pişman olduklarını açıkladılar.Çok da yerinde bi açıklama oldu bence.Zira yapılan gereksiz link değişimleri, link satışları, site açıp (blog,ücretsiz siteler,subdomain....) her yerine link doldurmalar...vs bunların hepsi net alemini link çöplüğü haline getirdi. Hatta webmaster forumlarını dahi gezemez olduk.Forumlarda açılan her 3 konudan 1'i link degişimi ile ilgili.Yahuu bırakalım şu kısa yoldan köşe dönme işlerini de azıcık doğru dürüst işler yapalım.

Hala daha farkedemedik pagerank değerinin her şey olmadığını.Mesela az önce msn.tr'nin 4 oldugunu söyledim,Şimdi bu msn.tr'e az mı ziyaret ediliyor demek.Ya da şöyle söyleyelim blooger.com'un pr degeri 7 oysaki Milliyet'in degeri 6,şimdi bu pr mantığına göre şu demek oluyor; blogger milliyettten daha cok ziyaret ediliyor.Oysaki Alexa Türkiye Sıralamasına göre milliyet türkiyenin en çok ziyaret edilen 6ıncı sitesi.Blogger ise 12inci sırada.O halde bu sonuç şunu gösteriyor; pagerank demek başlıbaşına her şey demek değildir.

Ben, gelen ziyaretçime bakarım arkadaşım.Gerisi hikaye.Ha elbette google boş iş yapıyor, pr'nin hiçbir önemi yok demiyorum.Sadece pr değerinin amaç değil araç olması gerektiğini söylemek istiyorum.

Hepinize iyi, sağlıklı ve neşe dolu günler dilerim.
Kaynak: Blogumdan Sizlere

BlackCode

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
  • İçerikten alınan linkler değerlendi. Footer, sidebar gibi site-wide link değişimlerinin ve/veya alımlarının Google amca'nın gözünde çok değerli olmadığı kesin olarak ispatlandı.
  • "Content is King" ve "Don't be evil" felsefeleri yeniden ön plana çıktı.
  • Sayfa dışı üzeri optmizasyonun(backlink kasmak) değeri pek kalmazken sayfa üzeri optimizasyonun değeri de birazcık düştü, yüksek oranda kaliteli içerik kazandı. Tahminimce diğer güncellemede sadece içerik kazanacak.

Jonturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zira yapılan gereksiz link değişimleri, link satışları, site açıp (blog,ücretsiz siteler,subdomain....) her yerine link doldurmalar...vs bunların hepsi net alemini link çöplüğü haline getirdi. Hatta webmaster forumlarını dahi gezemez olduk.Forumlarda açılan her 3 konudan 1'i link degişimi ile ilgili.Yahuu bırakalım şu kısa yoldan köşe dönme işlerini de azıcık doğru dürüst işler yapalım.

iyide örneğin bazıları linkleri pr için değilde google'de üst sıralara çıkmak için alıyor

Tırtıl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
  • İçerikten alınan linkler değerlendi. Footer, sidebar gibi site-wide link değişimlerinin ve/veya alımlarının Google amca'nın gözünde çok değerli olmadığı kesin olarak ispatlandı.
  • "Content is King" ve "Don't be evil" felsefeleri yeniden ön plana çıktı.
  • Sayfa dışı üzeri optmizasyonun(backlink kasmak) değeri pek kalmazken sayfa üzeri optimizasyonun değeri de birazcık düştü, yüksek oranda kaliteli içerik kazandı. Tahminimce diğer güncellemede sadece içerik kazanacak.

Kesinlikle katılıyorum.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kim ispatladı ? kaç örnek inceledin. 0 dan 3e yükselen sitem toplist ve text link üzerine kurulu kapadığım için boştaydı ekleyen 10+ sitenin FOOTERdan (biraz da google arama backlinki) getirisi +3 PR değeri. içeriği olan sitelerde değil bunlar.
[*]İçerikten alınan linkler değerlendi. Footer, sidebar gibi site-wide link değişimlerinin ve/veya alımlarının Google amca'nın gözünde çok değerli olmadığı kesin olarak ispatlandı.

Emin misin - bi daha bak. TOOLbar güncel pr değeri 6 görünüyor.
Meslea hepimizin bildigi http://tr.msn.com/ sitesinin pr degeri 4 olmuş.

Bence uzman mış gibi bu konularda bu tarz yazılar yazmamak lazım.
Bilenlerin yazması daha mantıklı.

veliAhd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PR0 Olan sitem PR1 oldu. Kimileri hüsrana uğradı bu son pr güncellemesinde kimileride süprizlerle karşılaştı yalnız bu işi pek bilmesemde google SEO uyumuna çok önem verdi diye düşünüyorum ..

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben hiç backlink almadığım halde sitem şu aşamalardan geçti. Açıldıktan 3 ay sonra pr1, bi dahaki güncellemede pr3, diğer 2 güncellemedede aynı kaldı. Son güncellemede pr1 oldu. Şimdide pr0 olucak sanırım. livepr.raketforskning.com sitesinde dc'lerin %80ninde pr0 gösteriyor. Ama üzülmedim pr'yi sallamadığım için. pr3 iken alamadığım ziyaretçiyi pr1'ken aldım. Pr0 olsa ne yazar, google search sitemi seviyor valla :p

BlackCode

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kim ispatladı ? kaç örnek inceledin. 0 dan 3e yükselen sitem toplist ve text link üzerine kurulu kapadığım için boştaydı ekleyen 10+ sitenin FOOTERdan (biraz da google arama backlinki) getirisi +3 PR değeri. içeriği olan sitelerde değil bunlar.

Sadece benim deneyimlerim. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5