İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

28 aralık tarihte bugün

ibrahimkoknar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Tarihte Bugün
28 Aralık

1908. talya'nın güneyinde Sicilya adasındaki Messina kentinde Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük deprem meydana geldi. 100 bini aşkın insan hayatını kaybetti. .

1929. Resimli Ay dergisi yazarı Emin Türk Bey (Eliçin) "Köyümde Ne Gördüm" başlıklı yazısı nedeniyle tutuklandı.

1938. Hasan Ali Yücel milli eğitim bakanlığına getirildi.

1960. Yazar Reşat Nuri Güntekin'in ölümünden 4 yıl sonra "Son Sığınak" adında yeni bir romanı ortaya çıktı.

1961. Milletvekili maaşlarına yapılacak zam, Meclis'te tepkiyle karşılandı.

1970. Devrimci Gençlik Dernekleri federasyonu, Dev-Genç üyesi İlker Mansuroğlu yaşamını yitirdi. Mansuroğlu, 5 gün önce, pusuya düşürülerek kurşunlanmıştı.

1973. İsmet İnönü devlet töreniyle Anıkabir'e defnedildi.

1975. İskenderun Demir- Çelik Tesisleri açıldı. Açılışı Başbakan Süleyman Demirel ile Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksey Kosigin yaptı.

1976. Öğrenciler arasında çıkan olaylar nedeniyle İstanbul Üniversitesi Fen, Hukuk ve Edebiyat Fakülteleri kapatıldı.

1979. Kahramanmaraş katliamının yıldönümünde derse girmeme eylemine katılan 1, 711 öğretmen görevden alındı.

1988. Bir grup kadın, işe alınmada bekaret kontrolü isteyen Harita Genel Müdürlüğü'nü telgraf çekerek protesto etti.

1989. Yüksek Öğrenim Kurulu, YÖK üniversitelerdeki başörtü yasağını kaldırdı.

1991. İlk Kürtçe gazete Rojname yayımlandı.

1993. İdamla yargılanan Sarp Kuray ilk duruşmada serbest bırakıldı. Kuray "Partizan Yolu" ile "16 Haziran Hareketi" adlı örgütlerin kurucusu ve lideri olmaktan yargılanıyordu.

1995. Yargıtay,12 Eylül'den sonra açılan 359 sanıklı Devrimci-Yol davasında verilen kararı onayladı. Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi 7 sanık için idam, 36 sanık için müebbet hapis cezası vermişti.

1996. Erzurum Palandöken'de facia; çığ düşmesi sonucu 6 çocuk kayakçı öldü.

Bugün Doğanlar:

1856. ABD'nin 28. Başkanı Woodrow Wilson.

1924. İki kez Uganda Devlet Başkanı ( 1966-71, 1980-85) olan Milton Obote.

1932. "Örümcek Kadının Öpücüğü" adlı romanıyla ünlenen Arjantinli romancı ve senarist, Manuel Puig.

1954. ABD'li sinema oyuncusu Denzel Washington.

Bugün Ölenler:

1937. "Bolero" adlı bestesiyle tanınan Fransız besteci Maurice Ravel.

1984. ABD'li film yönetmeni Sam Peckinpah.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5