İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

2checkout.com yaptığı bir terbiyesizlik

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba dostlar

alışveriş yaptığım bir site ödemeleri güya dünyanın en güvenilir fimalarından biri olan 2checkout.com ile kabul ediyor. bu forumda bi arkadaş yazmışdı, 2checkout.com eski ve güvenilir bir şirket diye. aslında bu mesaj o arkadaşı ve onun gibi düşünen tüm arkadaşları uyarmak için.

alışveriş yaptığım siteye 10$ ödemem gerekiyor. bu aylık rutin olarak alınan bi ücret. 2checkout.com 26.07 de bana bi mail yolladı. işte ödeme tarihiniz geldi, falan fıstık... neyse, sanırım 28.07 de ben ücreti hemen ödemek istedim. güvenli diye garanti bankasının sanal kredi kartını kullanıyorum. önce kartın limitini 15.000.000TL yaptım. sonra 2checkout.com a gidip kart bilgilerini güncelledim. daha önce yaptığımda normal bi şekilde parayı çekmişti. sonra tamam dedi, bilgiler güncellendi. bende herhalde çekmedi falan diye düşündüm. geri döndüm sanal kartın limitine baktım, 13.545.000TL. aslında çekilmemesi gereken bi tutar çekilmiş. adamlar herhalde deneme yapıyolar. 1$ olduğu için önemsemedim. 30.07 de para çekemedik diye bi mail daha geldi. bende aynı gün maili okuduktan sonra 2checkout.com a gidip bilgileri güncelledim. site 10$ çekiyom dedi, tamam dedim, parayı çekti. sorun yok buraya kadar.

bugün domain adresimin parasını ödeyecektim, kullanılabilir limite bi baktım, -14.5...999 TL. yani -10$. alo garantiyi aradım adamların provizyon koyduklarını söylediler. kartta para olmadığı için para çekilmemiş ama o 10$ ı yatırmadan kartı kullanamıyorum. garanti bankasıda nasıl olduysa ödenmemesi gereken bi tutarı ödenecekmiş gibi gösteriyor.

velhasıl, ben alışveriş yaparken bi daha 2checkout.com a denk gelirsem bi daha ödeme yapmam onlara. bu yüzden sitelerinde bu firmayı kullanmak isteyen arkadaşların dikkatli olmalarını, bu olayın benim başıma, aynı fima tarafından 2. kez geldiğini unutmamalarını rica ediyorum. aynı şey sizin müşterilerinizin başına gelirse, hiç suçsuz yere başınıza bela alırsınız.

bu arada 10$ fazladan ödeme mevzuu hakkında garanti ile görüşücem. daha önce o - limiti kaldırmışlardı. banka kendi ödedimi bilmiyom ama ben ödemekten kurtuldum. bu seferde öyle olur inşallah...

I

incognito_

Misafir
Çekilen paranın 2checkout tarafından yapıldığından emin misin?

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet incognito_, alo garanti'yi aradım ve onlar söyledi paranın 2checkout.com tarafından çekildiğini. daha doğrusu çekmek için girişimde bulunduğunu, çekemeyince provizyon koyduklarını. sonuçta -10$ lık bi limit. şu an garantinin girişimleri ile düzeltildi durum. sorun yok ama o günlerde ödeme yapmak için bir çok kişiyi rahatsız ettim. böyle bi dandiklik için ne gerek vardı ki buna...

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Aslında bunlar sadece 2co ile ilgili değil her yerde karşılaşabileceğiniz olaylar ve her zaman dönüşü mevcut örneğin hostgatordan ilk kez alış veriş yapıyorsanız ve bu ilk denemede ödeme alınamadı ise provizyonda 2 ödeme görürsünüz (aynı sipariş 2 kez ödenmiş görünür) ancak ekstrenizi takip ederseniz 1 ödemenin iptal edilip sadece 1 tanesinin çekildiğini görebilirsiniz.

Batu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu durum garanti bankası sanal kartı kullanan kullanıcıların başına geliyor. Bankanın yurt dışı çekimlerde uyguladığı farklı bir durum var muhtemelen. Ödemenin yapılması sırasında ufak bir meblağ çekiliyor ön provizyon olarak, kalan tutar ise bir kaç gün içinde hesaptan düşüyor. Eğer bu esnada sanal kartta kalan parayı hesabınıza geri aktardıysanız ya da başka bir ödeme için kullandıysanız 2. provizyon esnasında kartta limit olsun veya olmasın kalan tutar daha önce tahsil edildiğinden bakiyenizden düşüyor. ne 2co ne de garanti bankası bu konuda hata yapmıyorlar. Eğer parayı kullanmadığınız halde bile bakiye - ye düştüyse bu bakiyeyi de banka 1-2 gün içerisinde düzeltiyor.

Bu durum bizim de başımıza her hafta gelmekte. Üstelik meblağlar 1000$ dan aşağı olmuyor. Sadece 1-2 günlük gecikmelerden yana sıkıntımız oluyor ama bu kadar büyük firmaların böyle hatalı olacağını hatta bunun terbiyesizlik olacağını düşünmemenizi öneririm.

Bekleyin, bakiye normale dönecektir.

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu durum garanti bankası sanal kartı kullanan kullanıcıların başına geliyor. Bankanın yurt dışı çekimlerde uyguladığı farklı bir durum var muhtemelen. Ödemenin yapılması sırasında ufak bir meblağ çekiliyor ön provizyon olarak, kalan tutar ise bir kaç gün içinde hesaptan düşüyor. Eğer bu esnada sanal kartta kalan parayı hesabınıza geri aktardıysanız ya da başka bir ödeme için kullandıysanız 2. provizyon esnasında kartta limit olsun veya olmasın kalan tutar daha önce tahsil edildiğinden bakiyenizden düşüyor. ne 2co ne de garanti bankası bu konuda hata yapmıyorlar. Eğer parayı kullanmadığınız halde bile bakiye - ye düştüyse bu bakiyeyi de banka 1-2 gün içerisinde düzeltiyor.

Bu durum bizim de başımıza her hafta gelmekte. Üstelik meblağlar 1000$ dan aşağı olmuyor. Sadece 1-2 günlük gecikmelerden yana sıkıntımız oluyor ama bu kadar büyük firmaların böyle hatalı olacağını hatta bunun terbiyesizlik olacağını düşünmemenizi öneririm.

Bekleyin, bakiye normale dönecektir.

Batu adam nereye kadar beklesin konunun tarihine baktınmı Alt 2003-08-05, 00:07 :D git yat uyu

Batu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cevabım sadece arkadaşın sorunu için değil bu tarz problemleri yaşayacak diğer kişiler için de. Biz görmüyor muyuz konunun tarihini.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Teşekkürler Batu.

Peki nereyi kullanıcaz sitemizden alışveriş yapılabilmesini sağlamak için ?

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
En son websahibi.com da görmüştüm 2checkout u alışveriş de yapmıştım. Ama garanti sanal kartımda fazla para olmadığı halde almaları gereken paranın iki katını almışlardı ve hesabım - eksiye düşmüştü. İki gün içerisinde bir şekilde paramı geri yatırdılar :)

wordpay u araştırayım. Teşekkürler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5