İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

60.000 Tekil Hite Linux Sunucu Nasıl Dayanmaz ?

K

Kruis

Misafir
Selam arkadaşlar,

core 2 duo 2.4ghz 2gb ram özelliklerinde bir linux sunucuda sitemi barındırıyorum. Script : vBulletin

60.000 tekilden sonra sapıtmaya , kaç sunucu değiştirdiysek makina flow olmaya başladı. load 50 100 diye gidiyor sunucuyu kitliyor.

Fakat kesinlikle herhangi bir attack yok.

Nasıl bir iyileştirme yapılabilir ?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
tahmin ettiğim gibi,

bir zamanlar benim başımada geçti, cpu gücünden çok senin için önemli olan ram dir, bunun çözümüde ram ini yükseltmendir, Vbulletin aşırı darecede sql sorgu çalıştırmakta ve buda ram den yemektedir, fazla ram harcamasında makina swap yapar ve şişince cpu ya yüklenir, 4 gb ram ile sorun yaşamıycaksın büyük ihtimal.

Holokost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
seo varsa forumda onu iptal edip birde o sekilde denersen muhtemelen performansta bir artıs goreceksin

FileZilla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ram arttırımına gidebilirsiniz, zira mysql in genel derdi ramdir. Başıma geldiğinde biliyorum (2 yerine 4 yaptırdığımda rami ciddi oranda düzelme olmustu)

+ Hattınızın portunu 100Mbit ise 1 Gbit lik hatta çıkartırsanız httpd isteklerini kabuldede rahatlama olur derim

bilmem doğrumu derim :)

sihirlinet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mysql ve httpd bir arada çalıştırılmaz böyle durumlarda cidden büyük sorun. Bide mysql için bir sunucu almanızı öneririm. Httpd ayrı mysql ayrı sunucuda olursa cidden çok güzel bir sonuç ortaya çıkıyor

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
60k tekil hitiniz ve vbulletin forum ve vbulletinin eklentileri ne nerede üye gösterim benzer konular gibi aktif ise 2.4 dua 2 gb ram yetmez. Bakın bir örnek vereyim xeon 3.0 4gb ram var forumumda hiti 5k bile degil toplam o serverdaki sitelerde 25k hit var ve bazen server down oluyor.

Vbulletin forumunuz varsa ve hitiniz çok yüksekse alacaksınız 8GB ram dual 2 x 2 yada 4 rahatınıza bakacaksanız.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
8 GB çok değil mi, 4 GB yeterli olur diye düşünüyorum şahsen?

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2gb ta yeter çok rahat diskleri scsi yapıp mysql u 2 diske taşı keepalivetimeout ve genel timeout u düşür apache yi phpsuexec yada suphpsiz derle eaccelerator kur

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
eğer 1 adet daha sunucu alma şansın varsa 512 mb ramli düşük configurasyon (abartı olmadan) 110$ ya da 120$ civarı sunucuyu aynı dc de kendi makinanın yanından kiralayabilirler mysql'i bu sunucudan ayırıp ona kurmanı öneririm.

Kısaca httpd bir yerde mysqld bir yerde olsun. Böylelikle saldırıları engellemek de daha kolay oluyor.

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yukarıda'da bahsedildigi üzere mysql için orta ölçekte bir server alırsanız 4 GB yeter o hite. ancak ben 60k tekil gören vbulletin (eklentileri full kurulu )bir serverin işlemcisi yüksek olsa bile bu standartlarda ayakta duracagına inanmiyorum.

Bende bir kaç server var ayarları fix olmasına ragmen çakılabiliyor o hite geldiginde.

K

Kruis

Misafir
Forumda veya ana sayfada yapılabilecek herhangi bir optimizasyon ayarı yok mu ? Onlinelist'in kaldırılması %10 etkiledi fakat yine yeni xeon sunucu yine yattı

UltraVB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forumda veya ana sayfada yapılabilecek herhangi bir optimizasyon ayarı yok mu ? Onlinelist'in kaldırılması %10 etkiledi fakat yine yeni xeon sunucu yine yattı

Kruis bence ilk olarak text ağırlıklı bir tema yapmalısın. Server Settings and Optimization Options seçeneğindeki Update Thread Views Immediately ve Update Attachment Views Immediately seçeneklerini "hayır" yap. (Eklenti ve dosya görüntüleme sayacıdır.) Online listesini kaldırmışsın güzel fikir fakat bence birkaç modifikasyon ile misafirlere bazı yerleri gizlemelisin. Kimler Görüntülüyor kısımlarını kaldırmak ve daha bir sürü şuan aklıma gelmiyor. Ama herşeyden önemlisi temayı resim değilde css ağırlıklı bir tema gerek. Renk uyumu oturduktan sonra diğer temalar taş çıkartır emin ol. Bi tane yapayım o tema ile performansı bi dene.

N

Netlojik.Net

Misafir
Arkadaş load 50-100 lere çıkıyor demiş bunun ram ile alakalı olduğunu sanmıyorum. optimizasyonda sorun var veya scriptinden mysql hataları olabilir

ilk etapta ssh den
Kod:
service httpd stop
Kod:
service httpd start
yap her hangi bir hata verirse apachede bir sorun var demektir. bir phpinfo dosyası gözterisen daha mantıklı bir cevap verilebilir.

nedenler daha fazlada sıralanabilir. apf, bfd, mod_security_ mod_evasive gibi tüm güvenlik modlarını sunucna kurduysan bu load değeride normaldir.

çünkü bu modlar sunucya giren tün hareketleri sayıyor buda işlemci yoğunluğunu tabiki artırıyor. sunucda sadece senin siteler barınıyorsa bir çoğunu kurmaktansa sadece mod_security ve inetbasenin ddos modunu kurman yeterkidir bence

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5