İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

7 Çok Geç (İyinet'e Özel Makale)!

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Bu makeyi yazmamın amacı yeni nesil yavrucaklarımızın hayata 1 adım önde başlamasını sağlamaktır.

7 yaşındaki bir çocuğun ali ata bak demesi bana ilginç geliyor.Ezberci eğitim vermek çocuğun geç öğrenmesine sebebiyet veriyor.O daha çocuktur demeyin,7 yıl sadece zıplayıp oyun oynayacak hali yok,belli plan programa ihtiyacı var diye düşünüyorum.Tabi kendisini sıkmayacak bir program oluşturulmalı...
Tv'de çıkan insanlar gibi olayları bilimsel şeymiş gibi açıklamayacağım,kendimden kesitler vererek başlayacağım.
Ben küçükken tvde izlediğim uçaklara özenirdim ve büyük bir pilot olmayı hayal ederdim.Bu yüzden evde birçok uçak oyuncağım oldu :). Öncelikle çocuğunuzun bir hedef belirlemesi gerekir heveslendirilmesi açısından yani geleceğinin mesleği olmasa da :) 2. adım cocuğunuzun bu hayallere ulaşması için düzenli çalışması gerktiğine,örneğin oyuncaklarını toplayan derli toplu birisi olması gerektiğine ikna edin.3. adım babam bana derdi ki uçağı havalandırman için önce okuma yazman bilmen gerekir dedi. Okur yazarsam pilot olabilceğimi söyledi.Ben de babamdan okuma yazma öğretmesini istedi.Küçük çocuk olduğum için tabi bu işten sıkılmaya başlamıştım.Babam pilotların pes etmediğini söylediğinde bu işe macbur aslıdım :) . İlk önce yazmayı,sonra okumayı öğrendim :D Yazıları büyük harfle yazıyordum,küçük harf bilmiyordum :D.4. adım da artık çocuk o kadar gaza gelmiştir ki artık kendisi öğrenmeye çalışır.Küçük harfleri öğrenmek için kitaplara bakıp o harflerin aynısını çizmeye çalışırdım :D
Böyle böyle okuma_yazma işi bitti.5. adım çocuğunuzun hobileri sizinde hobiniz olsun.Örneğin çocuğunuzu pc başında gözlemleyin.Sadece oyun mu oynuyor,yoksa pc başında başka şeyleri kurcalamaktan hoşlanıyor mu? Hata yapmasına sakın kızmayın.O'na doğrusunu öğretin.Yapılan hataları onun öğrenmesini daha akılda kalıcı yapar:). 6. adım Çocuğunuza sayıları sevdirin.Aaaa bak bu sayı şuna benziyor bak ne şirin v.s. diyerek çocuğunuza temel şeyleri öğretin.Basit-toplama çıkarma öğretin:) Bu işlemlerin mantığını kavratın.4 işlemden ikisini bilmesi şimdilik yeterli çocuğun aklı karışmasın:)
Sonuç:Bunları evde öğrenen çocuk ortaokula başlayana kadar hiiç sıkıntı çekmez.Hayatı kolaylaşır.Unutmayın,eğitim ailede başlar,çocuğunuz sizi örnek alarak yola çıkar :)
Makale iyinet'e özeldir,başka yerde yayınlanamaz(izin alınmadan).
Makalemi okuduğunuz için teşekkürler,eskiklerim ve yanlışlarım illaki olacaktır yorum ve eleştirilerinize açığım...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
4. yaştan itibaren çocukların eğitilmesi gerekiyor bana göre

samanpan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
anne karnında başlar.
0-36 ay anne çok önemli ve kesinlikle yanında olmalı.
emzirirken canı yanan anne bağırdığında bile ileride sıkıntı ile karşılaşılabiliyor çocukta.
36 aydan itibaren hakimiyet duygusu ve baba olayı devreye tam anlamıyla giriyor.
kardeş kıskançlığı ve herşeyin kendisnin olduğunu düşünmesi ön planda.
genel olarak da 0-6 yaş karakter oluşumunun % 95 ine tekabül ediyor.
aman ne olacak ilkokulda öğrenir demeyin. ilkokulda sayıları öğrenir de ahlaki kurallar dediğimiz durumları kesinlikle öncesinde, ailede kazanmalı...

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Bence çocuk eğitim 40 'ı çıktıktan sonra başlar 40'lıyken cinler periler filan çocuk o kadar uğrasıyor zaten 40 'ı cıktıktan öyle yürümeyi koşmayı kebab yemeyi filan ögretiriz işte öyle böyle.. :D

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Bence çocuk eğitim 40 'ı çıktıktan sonra başlar 40'lıyken cinler periler filan çocuk o kadar uğrasıyor zaten 40 'ı cıktıktan öyle yürümeyi koşmayı kebab yemeyi filan ögretiriz işte öyle böyle.. :D
Senin düşüncende yarattığın çocuk dahiden öte olmalı yani artık gerisini sen düşün emir :)

soulmy

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
8
Eğitim doğumla başlar, ölene kadar devam eder.

birsen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2 yaşında taklit etmeye başlıyor çocuklar

çocuklar taklit etmeyi bile 2 yaşında öğreniyor. Sonra da yaşam boyunca her yaşta öğrenmek devam ediyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5