İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

9 Yılın Faturası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ebaydestek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kaynak: Cem Yılmaz :)

Varsa hakiki kaynak gösterecek aranız da bilim adamı,siyasetçi,düşünür beklerim.

Kitap okumaya devam...

Bir ağabeyimin yazısından izniyle alıntı yapıyorum;

"Fikir sahibi olma, bunu paylaşma veya fikirlerden faydalanma konusu söz konusu olunca genel olarak insanları üç gruba ayırırım. Birinci grup insanlar, çok kapasiteli olmayan, kendisine has çözüm ve fikirler geliştiremeyen insanlardır. Hatta bu insanlar aptallık düzeyinde dahi kapasitesiz olabilirler, ancak fikir ve akıl sahibi insanları dinleyerek, gerek kendileri, gerek çevreleri açısından son derece faydalı olarak değerlendirilebilecek bir hayat yaşarlar.

İkinci grup insanlar ise kendilerine has fikir ve çözümler üretebilecek kapasite insanlardır. Bu insanlar tarz olarak uç sınırlarda, hatta bazen ukala olarak tanımlanabilecek kadar uç sınırlarda olabilirler. Ancak bu insanların bilgi, fikir ve çözümlerinden faydalanıldığı müddetçe, her türlü aşırılıkları, hatta ukalıkları seve seve sineye çekilir.

Üçüncü grup insanlar ise, aptallık düzeyinde kapasitesiz olup, bir o kadar da ukala ve cüretkar olan insanlardır ki, ben bunları ahmak olarak tanımlıyorum."

artofevil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
28
oca bir soru işareti:
öncelikle "suskunluğum asaletimdendir" derken suskun musun?
değilsin.
cihan aleme, asaletini ilan ediyorsun!
bu mevlanaya yakışır bir tutum mu?
yücelik mi gösteriyorsun eziklik mi?

"her lafa bir cevabım vardır" diyorsan bu tevazu mudur, yoka gereksiz şişinmek mi?
her lafa cevap verecek kadar kendini bilgili sanıyorsun, öyle mi?
peki asıl erdem bilmediğini bilmek değil mi?
mevlana böyle şişinmiş olabilir mi?

son olarak
"kim olursan ol gel" diyen, herkesten öğrenilecek bir şeyi olduğunu söyleyen uluların ulusu bir zat, "adama bakarım adam mı diye?" der mi? bu mevlana'nın yapacağı şey mi?

uzun lafın kısası dostlar. bu laflar endazeye sığmadı. bence herkesin ağzından çıkanı kulağı duymalı. paylaştığınız her materyal. biraz da sizi açıklıyor.

peki bu sözler kime ait. bir süredir yazarını bulmaya çalışıyorum. ne yazık ki, kesin bir bilgiye erişemedim. kimi mevlana’ya, kimi hayyam’a atfediyor. bir görüş birliği yok.

bu konuda bilgisi olan varsa, lütfen beni de (ve ben gibi bilmeyenleri de) bilgilendirsin.

ama bu yazıyı bu en basit sorunu çözmeksizin tedavüle sokmuş olanlar yaptıklarında etik yönden bir eksiklik olduğunu görmek zorundalar. yani daha yazının esasına geçmeden usülde bile ciddi bir problem olduğunu tekrar tekrar yazmak istiyorum.

"adam sen de, sana ne beğendim paylaştım" diyecek olanlarınız var biliyorum.
işte sözüm asıl sizlere!
sadece altında adı yazıyor diye bir yazıdan etkilenmek giderek yaşamın her alanında niteliksizliği kabul ve bu niteliksizliğe türk kültürü'nün en önemli isimlerinden birini de alet etmek anlamına gelmiyor mu?
ya sonuçta her duyduğuna sorgusuz süalsiz inandığı için aptal saydığımız %60'ın içinde buluverirsek kendimizi... allah korusun!

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Arkadaşlar gelin orta yolu bulalım, yoksa bu atışma sürüp gidecek :)

Sizi izlerken aklıma geldi :D

Gaz, fren şanzıman halin duman..
Emeğimiz bilek zoru Allahım sen koru..
Aşk bir otobüstür binmesini bilmeli, son durağa gelmeden inmesini bilmeli..
Sevene can feda, sevmeyene elveda..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5