İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Acces tabanlı MDB uzantılı db ile çalışan asp bir sitem var gunde 10,000

evermp3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Acces tabanlı MDB uzantılı db ile çalışan asp bir sitem var gunde 10,000
alıyo ama saat akşam 6-24 arası ziyaretçiler bindiriyo siteye genelde anlık
200 fln oluyo
MSSQL e taşımak istemiyorum mevcut haliyle epeyi bekletiyo ve CPU yu %100
yiyo
bunu nasıl azaltabilirim ve ziyaretçilerin yavaş açılmasını siteyi
engelleyebilirim
önerileriniz varmı ?

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
çözümünü ben bulamadım. mssql en akıllıcı yol sanıyorum.

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
access'ı 2 ye bölebilirsin. Microsoft access'ın özelliğiydi o. Menüleri kurcala... Ama yedek almayı unutma.

Database ile etkileşimi azaltabilirsin. Olabildiğince az database bağlantısı kurmaya çalış. Açtığın bağlantıları ve nesneleri hiç vakit kaybetmeden kapat kod ardından.
con.close..
set con = nothing..

FSO kullanarak databaseten alınan sabit verileri .inc uzantılı dosyalar ile sitenin bir dizinine kaydettir ve yeri geldiğinde oradan talep et.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende de vardı o tarz bir site. 10bin'i bulmasa da 7bin'e yaklaşmıştı ve herhangi bir kasma söz konusu değildi. (Anlık 80-90 civarıydı) Eskiden sadece o site için sunucu kiralamıştım, şuan Godaddy'de shared hosting'de barındırıyorum. Bence biraz site kodlamasıyla da alakalı.

webrlis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bu büyülükteki bi sieyi mysql a taşmadıta çk soru aşarsın belki kodlarla filan oynayarak biraz rahatlatabilirsin ama bi süre sonra ziyaretçi saın 5k yı buldumu bu da çözüm olmaz
oyüzden biran önce mysql a geçmeni öneririm.
kadar zor bişeye değil sadee bağlantı yapılarını değişirmen gerekiyor. onu dışındada 2-3 ufak ayrıntı var okadar

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MDB kullanıyorsa execute değildir kodlar... sayfalama falan hata verecektir.
MSSQL'e geçmeli; geçecekse.

evermp3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mssqle geçince de aramalar fln yapmıyo adam gibi sonucları yayınlamıyo kaç kayıt oldugunu gosteriyo ama bi turlu gostermiyo kayıtları tek tek onuda denemiştim :S

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kodlama kötüyken MSSQL e geçmesi daha vahim sonuçlar doğurabilir fakat MSSQL views kullanırsan çok iyi performans alabilirsin. Kısaca çok kullandığın kodları mssql veritabanına kaydediyorsun ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyorsun. Google dan arattınmı güzel kaynaklar bulabilirsin.

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"adovbs.inc" kullanmıyorum kullanmalımıyım nasıl kullanabilirim ?

http://www.asp101.com/articles/john/adovbs/default.asp

adovbs Microsoft'un bağlantı nesneleri için ürettiği kilitleme kodudur. Connection ifadelerine yerleştirilir. Bu sayede veri bozulmalarını ve sitenin kasması engellenir...

trextra' Alıntı:
Kodlama kötüyken MSSQL e geçmesi daha vahim sonuçlar doğurabilir fakat MSSQL views kullanırsan çok iyi performans alabilirsin. Kısaca çok kullandığın kodları mssql veritabanına kaydediyorsun ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyorsun. Google dan arattınmı güzel kaynaklar bulabilirsin.

Katılmıyorum. Views sadece SQL bağlantılarındaki uzunlukları engeller. StoredProcedures kullanmalı onu da ancak geçtikten sonra yapabilir. geçince ciddi bir hız kazanacaktır sitesi...

evermp3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Microsoft JET Database Engine error '80004005'

Unspecified error

/dahil.asp, line 24

herzaman değil ama aşırı yoğun oldugu zamanlarda ve çoğunlukla gün sonlarında veriyor bu hatayı :S nedenini anlayamadım o satırlar şöyle

dbPath = Server.MapPath("db/vt1.mdb")
Set objConn = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
24. satır... objConn.Open ("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source=" & dbPath)

biraz araştırdım bağlantı şekilelrini değişiym fln dedim ama oda olmadı bundada aynı hatayı verdi

set objConn=Server.CreateObject("ADODB.Connection")
objConn.Provider="Microsoft.Jet.OLEDB.4.0"
24. satır objConn.Open "/db/vt1.mdb"

ebubekir

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
bir veritabanı kullanmaktansa bölümleri farklı veritabanlarından alsa nasıl olur?
50 mb lık bir dosyanın açılmasındansa 5 mb lık dosyanın açılması gibi...

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Panel seçeneği Plesk mi diye bir soru sormuştum...

Ayrı ayrı bağlantılar açacağın için sunucudaki hisselerinin(application pool) kısıtlamaları nedeniyle bu sefer de daha ağır işler hatta yine hata verebilir.

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kolay gelsin konuya biraz uzak kaldım ama bir kaç soru sorabilirmiyim örneğin db kaç mb kadar alan kullandırabiliyor ve çok tablolu tek db kullanıyorsun anladığım kadarıyla bağlantılarda sayfa başında açılıyor sonunda kapanıyor? Kasmayı mevcut db ile çözmeyi düşünüyorsan kodlamalarda gereksiz özellik yüklemelerini yada sorguda işine yarayanı kesin şekilde belirtmen gerekebilir ama en iyi yöntem 2 db ile çalış derim kalabalık metin içerenleri bir db hit ve vs içerenleri başka bir db de tutarsan iki dosyanında boyutlarında azalma olur bu sebepten dolayıda işlemciyide biraz rahatlatabilirsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5