İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Access database (optimize)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir site yapacağım zaman access database kullanıyorum. Database oluştururken mesela üyeler diye bir tablo oluşturup id, site, email gibi alanlar tanımlıyorum. Sonrada asp scripte geçip yazıp okutuyorum sadece.

Bilmiyorum daha farklı birşeymi yapmalıyım? Basit geliyo yaptığım iş, Bu kadar basit olmamalı bu yaptığımın bi zararı vardır diye düşünüyorum. Sonuçta Database sitenin en önemli elemanı, Bu kadar basit oluşturmak garibime gidiyo doğrusu.

Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ne bileyim içimden bir ses sürekli bu kadar basit olmamalı! Birşey yanlış olmalı diye bağırıyor. Vicdanımlamı yüzleşmem lazım acaba :)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
imkan varda pek anlamıyorum aslına bakarsan mysql dan. buda binevi imkansızlık aslında.

M

muzikportal

Misafir
trextra access database sql e göre daha yavaştır. ileride sitende online user fazla olunduğunda zararlarını göreceksin. site yavaşlayacak. yada access db hatası verecek. sql e bence erkenden geç. bende access kullanıyorum. Benimde aspde bir sitem var. sql e geçmem lazım. Bende tam bilmiyorum ama döküman okuyup bir gününü ayırsan biraz uygulama işlem tamam. Ben biliyordum unuttum.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Online 10-20 arasında değişiyo benim hedefim 50-100 arası. Access kaldırır sanırım bu kadarını ama yinede geçmek istiyorum tabi. Elimdeki dökümanları karıştırayım :)

zis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yolun başında iken php-mysql e dön bence.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zis' Alıntı:
yolun başında iken php-mysql e dön bence.
PHP den zerre kadar anlamıyorum. ASP ile SQL server kullanılabiliyordu sanırım bunları yapma planlarım var ama tüm sitede köklü değişiklik yapamam şu an. Yetiştirmem gereken farklı şeyler var. Ama database i değiştirmem şart haklısın.

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
access mmi amanın :D hemen mssql e geçmeye bakın :) ben geçtim rahatladım walla. 15 tane mssql db var şimdi. ama scriptte sorun var bu sefer de döngüler çok oluyor. bu da cpu yu azdırıyor. bi yardım edebilecek birini bulsam scirpte bi ayar çektirebilsem iyi olacak ama... neyse :D benden tavsiye access de fazla kalma sql e geç :)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
access de veritabanı açmak kolaydı MSSQL mi MYSQL e mi geçicem? MSSQL de microsoft un sanırım. Hangisi daha verimli olur?

E

ediz

Misafir
bence ms access veritabanı ile asp abartılacak kadar kötü değil.

Kaldı ki mysql vs. vt lerde de akıllıca tabloları oluşturursanız daha iyi performans alırsınız.

ki 3 yıl önce 1.5gb olan bir access mdb veritabanı görmüştüm. hala çalışıyor :)

tabi ki sql daha iyidir ama access de çok kötü değildir.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ediz' Alıntı:
bence ms access veritabanı ile asp abartılacak kadar kötü değil.

Kaldı ki mysql vs. vt lerde de akıllıca tabloları oluşturursanız daha iyi performans alırsınız.

ki 3 yıl önce 1.5gb olan bir access mdb veritabanı görmüştüm. hala çalışıyor :)

tabi ki sql daha iyidir ama access de çok kötü değildir.
Şu an 1500 ilan ve 400 emlakçı var ve 1,5 mb. Bu sayılar en fazla 10 kat artar. İleriye yönelik olarak değiştiricem ama öncelik olarak farklı şeylerim var tabi.

E

ediz

Misafir
ileriye yönelik iş yapacağım ama ms sql e para vermek istemiyorum diyorsan direk php öğren yada hazır bir cms ile devam et php mysql den şaşmamalı

kaldı ki 6 senelik bir sitem var 10bin üyesi vesairesi ile asp access ile başladım asp mysql asp mssql denedim belki sorun bendeydi fakat "php mysql performansını alamadım."

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SQL kitabi isteyen varsa gonderebilirim pm atmaniz yeterli olacaktir...

Iyi calismalar ...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5