İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ACCESS hakkında önemli bir soru?

H

hedefturan

Misafir
Arkadaşlar bir süre evvel bir soru sormuştum...

www.ortadogugazetesi.net te sabah saatlerinde genellikle bir kilitlenme oluyor... Access veri tabanı kullanıyoruz...

Buraya kilitlenmelerin nedenini yazdığımda bir arkadaş, access veri tabanı 256 bağlantıya kadar destekler dedi...

Bu kilitlenmeler line3 conn.asp diye veriyor, yara HTTP 500 iç sunucu hatası...

Resimleri html yi görüyor, sadece asp uzantılı dosyaladrı açmıyor...

Servera restart atıyoruz, düzeliyor... Fakat sonra yine ayrı sorun oluyor...

Sizce sorun ACCESS mi?..
Access ise neden access?

MSSQL i geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar mı?.,.

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum,,,

webrlis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
geçen seferde yazmıştım 254 bağlantıya kadar destekler diye.
server restart attığında düzeldiğine göre muhtemelen veritabanı bağlantıları açık bırakılmış. tüm kodları baştan kontrol etmeni tavsiye ederim

mysql a geçsen daha iyi performans alırsın

H

hedefturan

Misafir
MSSQL 'e geçiyorum. Sorguları kapatınca admin panele giriş yapılmıyor. 1 dakikaya indirdik sorguları...

Ama çözüm olmadı. Merakım acaba tamamen hallolurmu

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam 254 bağlantı destekliyor desekte aynı anda 254 sorgu alabilecek ziyaretçi kapasitesi var mı bu sitenin ? Yanlış anlamayın siteyi küçümsemiyorum sadece böyle siteler pek yok. Accessin kötü yönleri var tabiki ziyaretçi sayısı arttıkça problemler ortaya çıkar. Çok yazıldı bu ama en basit nedeni rs.open ile açtığınız bağlantıları close etmemenizdir. Açık veritabanı bağlantıları belli bir yerden sonra kitlenmelere yol açar.

Kodlamalardaki ufak hatalar büyük sorunlar getirebilir. Düzenlemeye en çok hit alan asp sayfalarından başlayın derim. Haberleri okuttuğunuz sayfa (habergoster.asp) gibi..

MSSQL e geçmenizin extra faydalarıda olacaktır ve ücretsiz ya da ufak bir ücretle bunu yapabilecekseniz neden olmasın derim ama MySQL gibi ucuz değil malesef..

H

hedefturan

Misafir
Tamam 254 bağlantı destekliyor desekte aynı anda 254 sorgu alabilecek ziyaretçi kapasitesi var mı bu sitenin ? Yanlış anlamayın siteyi küçümsemiyorum sadece böyle siteler pek yok. Accessin kötü yönleri var tabiki ziyaretçi sayısı arttıkça problemler ortaya çıkar. Çok yazıldı bu ama en basit nedeni rs.open ile açtığınız bağlantıları close etmemenizdir. Açık veritabanı bağlantıları belli bir yerden sonra kitlenmelere yol açar.

Kodlamalardaki ufak hatalar büyük sorunlar getirebilir. Düzenlemeye en çok hit alan asp sayfalarından başlayın derim. Haberleri okuttuğunuz sayfa (habergoster.asp) gibi..

MSSQL e geçmenizin extra faydalarıda olacaktır ve ücretsiz ya da ufak bir ücretle bunu yapabilecekseniz neden olmasın derim ama MySQL gibi ucuz değil malesef..

Bağlantıları kapattığımız zaman sorun çözülür gibi oluyor ancak ozaman da admin e giremiyoruz...

MSSQL a geçsekte, o bağlantıları kapatmamız şart mıdır?..
Yoksa MSSQL a geçinc eo bağlantıları kapatmaya gerek kalmaz mı?

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bağlantıları kapattığımız zaman sorun çözülür gibi oluyor ancak ozaman da admin e giremiyoruz...

MSSQL a geçsekte, o bağlantıları kapatmamız şart mıdır?..
Yoksa MSSQL a geçinc eo bağlantıları kapatmaya gerek kalmaz mı?

Bağlantıları her halukarda kapatmak zorundasın. Admine girişte sorun çıkmaması lazım. mssqle geçişin siteyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

H

hedefturan

Misafir
Arkadaşlar sitede sabah saatlerinde genelde kilitlenme oluyor. Yani yoğunluğun yaşandığı dönemde kilitleniyor... Sadece ASP uzantılarını görmüyor... Siteye en fazla firişte sabah saatlerinde oluyor...

Fakat MSSQL a geçincede bu kilitlenme olursa, ne yapmalıyız ayrıntılı bir şekilde anlatan olursa çık mimnun oluruz...

Access'te Şu anda ne yapmalıyız?..
MSSQL'a geçince ne yapmalıyız?

Saygılarımla...

hakanyal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Accessde şu an yapacağın tek şey sitenin kullandığı recordset sayısını azaltmaya çalışmak, gereksiz seçim yapılan alanları azaltmak "Select * from xxx" yerine kullanıllan fieldler seçilmek. recordsetlerle işin bittiğinde onları .close ile kapatmak. ana bağlantı ile işin bittiğinde (genelde sayfa sonuna konur) .close ile baglantıyıda kapatmalısın.

Mssqde kilitlenme yaşanmaz tahminim. Yaşanırsada accessde yapılması gerekenler onun içinde geçerli.

herhangi bir sayfanın kodlarını inceleme şansına ulaşırsam daha doğru yol göstermeye çalışırım. Access bu kadar berbat bir veritabanı değil kaldırabileceğine inanıyorum, asp kodlarında yanlışlıklar veya gereksizlikler olabilir

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
habergoster.asp ni özel mesaj ile atabilrsen bana gerekli yerleri düzeltmeye çalışırım. İyi çalışmalar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5