İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

acele yardım şifre için....

I

isagener

Misafir
arkadaşlar merhaba ben delphide bir program yaptım program ilk girişte kullanıcıadı ve şifre soruyo...
kullanıcıadını ve şifreyi paradoxta oluşturduğum tabloda tutuyorum....
örneğin:tablodaki kayıtlar şöyle olsun
kullanıcıadı şifre
hkaya 1234
isagener 4567

kullanıcıadına "hkaya" yazıp şifreyede "4567" yazdığımdada programa giriyo ama girmemesi gerekiyooo.....napmalıyım
kullandığım kod::::
var
sifre,kuladi:string;
begin
if Edit1.Text='' then
begin
ShowMessage('Lütfen Kullanıcı Adini Giriniz');
exit;
end;
if Edit2.Text='' then
begin
ShowMessage('Lütfen Şifre Giriniz');
exit;
end
else
begin
sifre:=Edit2.Text;
kuladi:=Edit1.Text;
if Table1.Locate('KULLANICIADI',Edit1.Text,[locaseinsensitive]) and Table1.Locate('SIFRE',Edit2.Text,[locaseinsensitive]) then
begin
form1.Hide;
form4.Show;
edit1.Text:='';
edit2.Text:='';
end
else
begin
form1.Hide;
form2.Show;
edit1.SetFocus;
edit1.SelectAll;
end;

ne gibi bir değişiklik yapmalıyım??????????

B

blackeNed

Misafir
Bak, ben pek anlamam ama şifre yanlış girdiği zaman önüne bir hata mesajı çıkarmayı ve programı sonlandırmayı yada yeniden başlatmayı dene.

S

Serbest

Misafir
tahminim paradox ta kullanici adnini aldiktan sonra kaydi movenext yapiyor ve sifreyi bi sonraki kaydin sifresi olarak aliyor..
delphi iyi bilmem ama tavsiyem :
kul.adini aldir ve sifreyi okut ve deneme amacli olarak bunlari dialogbox ile gster bakalim aynimi ?
eger ayni ise if () leri kullanarak sorgulama yap. eger dedigim gibiyse yani bir sonraki kayda geciyorsa o kayda ait sifreyi aldirman lazim..
kolay gelsin..

V

vbuzman

Misafir
Bak şimdi şöyle yapacaksin

database deki veri ile yazdğn şifreyi doğrulamas için bu kodda ilk kayittaki kullanici bilgilerini girersen olur bunu diğer kullanicilara uyguladiğinda olmaz ..
Bunun için şifreyi doğrulama koşulunun başinda do while gibi bir döngü kullanacaksn bu döngüde eğer son kayda gelmediği sürece dönecek....
DÖNGÜNÜN SONUNADA BİRSONRAKİ KAYDA GİTMASİ İÇİN TABLE.NEXT GİBİ BİR KOMUT YAZMAN GERKİYOR BENDEN BUKADAR KODLARNDA SEN YAZ...kOLAY GELSİN

E_AYDAN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
begin
form1.Hide;
form2.Show;
edit1.SetFocus;
edit1.SelectAll;
end;
---yerine----
ShowMessage('Kullanıcı adı ve parolası yanlış');
exit
---olarak değiştir---

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5