İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Açıklama Hosting ve Domain Alırken Dikkat !!! Webabi

webabi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Defalarca bir çok kişinin ve kurumların yazmasına karşın hala hosting ve domain alınırken bir çok hatalar yapılmakta ve insanlar kandırılmakta..

1-Domain ücretinin gerçek bir fiyatı vardır, 1 domainin domain satıcı firmaya mailiyeti 6,81$ gibidir... (Enom, Directi,Yahoo,godaddy,register.com) gibi... Şimdi diyeceksiniz ki , 6,81 alan bir firma neden 6,81 den daha ucuza domain satıyor.... Domain satıcı firmalar bayi girişlerinde bir takım depoizto krediler ister, bu her firmaya göre değişir... Enomda 6,95 e domain satabilmeniz için 6.950$ lık bir kredi yatırmanız gerekmektedir.. (Enom Fiyat) Domain ücreti eğer ki 3 $ veya 4 $ gibi bir rakam ise onun bir sene sonraki yenileme (renew) ücreti farklı olacaktır, ve 3-4 $ aldığınız domain farkını muhtemelen o zaman ödeyeceksinizdir..

2-Hosting alırken dikkate etmeniz gerekenler : Her serverin ve firmanın belli bir gideri vardır... Normal de 200$ bir server kiralayıp , bunu çeşitli parçalar bölüp satmak olduğukça kolaydır... Fakat satış kısmı ne kadar basitse destek kısmı bir okadar zordur... Peki nelere dikkat edeceksiniz ?

Hizmet sağlayıcının ciddi bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Web sitesinde açık adresini belirtmeyen, iletişim için sadece bir mail adresi ya da cep telefon numarası belirten, muhtemelen bir evden/kafeden yönetilen firma olamamış satıcılardan uzak durmalısınız!

Kullanıcılarına, gerçekleştirilmesi imkansız vaatlerde bulunan firmalardan uzak durmalısınız! Web sunucular da, evinizdeki bilgisayarlardan çok farklı değildir. Size sunulan web alanı bir hard disk üzerinde barındırılmaktadır. Sınırsız bir hdd olmadığına göre sınırsız bir web alanı tanımlama da, müşteriyi bilinçli olarak kandırmaktan başka birşey değildir!

Bandwidth(bant genişliği) miktarı, bir webhosting planı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliktir. Satın alınandan fazla bandwidth kullanılması durumunda ya siteniz kapatılır ya da extra her GB için sunulandan çok daha yüksek bir bedel ödemeniz istenir! Hosting firmaları, kullanıcılarının bandwidth konusundaki eksik bilgilerinden yararlanarak çeşitli kafa karıştıran planlar sunabilmektedir! Bu nedenle bir hosting planı seçerken web alanından çok size ayrılan bandwidth miktarına dikkat etmenizi öneririz. Bandwidth miktarını planlarında belirtmeyen, ya da "SINIRSIZ" gibi gerçekleştirmesi mümkün olmayan ifadeler kullanan firmaların samimi olmadığını unutmamalısınız!
Bandwidth; web sitenizin, ziyaretçilerine sunduğu ve aldığı aylık data miktarı olarak tanımlanabilir. Bir ziyaretçi, sadece download ederken değil, web sayfalarınızda gezerken de bandwidthinizi kullanmaktadır.
Örneğin; web sitenizin giriş sayfasının adı index.html olsun. Bu index.html'nin diskteki boyutunun 75kb ve bu index sayfası üzerindeki resimlerin toplam boyutunun da 50kb olduğunu kabul edelim. Bu durumda index.html sayfasını görüntüleyen her ziyaretçi toplam 125 kb data almış olmaktadır. Bandwidth limitiniz içerisinde, ziyaretçinin browserının sunucuya yolladığı data miktarı da yer almaktadır. Bu miktarın genelde 1/5 oranında olduğunu düşünürsek; 125kb + 125/5kb = 150 kb bir karşılıklı data transferi olmuştur. Bu sayfanın günde 1000 kez ziyaret edilmesi durumunda = 150kb x 1000 = 150.000kb data, ve ayda da 150.000kb x 31 =4,650,000kb bandwidth kullanılmış olacaktır(yaklaşık 4,5GB). Üstelik bu rakam sadece tek bir sayfanız için hesaplanmıştır. Web alanınıza ftp ile dosya yüklerken ya da e-mail yollayıp alırken bile bandwidth harcarsınız.
Not: Aynı ziyaretçinin sitenize tekrar gelmesi durumunda bazı resim ve dosyalar, ziyaretçinin bilgisayarının cashesinden (önbellek) açıldığı için hesaplamalarda kesin bir sonuca varmak mümkün değildir. Yukarıdaki örnek tekil 1000 ziyaretçi geldiği kabul edilerek sunulmuştur.

En ucuzu arayacak kadar zengin olmayın! Hesaplı bir webhosting elbette daha iyidir, ancak unutmayın ki "ucuz etin yahnisi yavan olur". Ucuz ve aşırı rağbet gören firmalarda, tek bir sunucu üzerinde 400-500 hatta daha fazla site host edilmekte ve sunucular aşırı yavaş çalışmaktadır. Çok sık kapanan ve çok yavaş açılan bir site sahibi olmak en son istediğiniz şey olmalıdır.

3 - Son zamanlarda webabi sitesinin içeriğinin bir çok web site içeriği ile aynı olduğu konusunda söylentiler vardır... Webabi ve benzeri sitelerde kullanılan Awbs hosting scripti Türkiye yetkli satıcısı webabidir... Bu script ile gelen 4 değişik ara yüz kullanılmaktadır... Bu yüzden bir çok websitesi bir birene benzemektedir .( inceleyiniz ) Bir çok içeriğimiz bir çok değişik sitede kullanılmaktadır ve biz buna göz yumuyoruz... Bundan böyle göz yumulmayacaktır.

4- Webabi Enomun direk yetkili domain satıcıdır.ve serverler Theplanette barınmaktadır... Başka hiç bir firma ile bağlantısı yoktur

NOT :Bu açıklama forumdan ismimizin geçtiği için yazılmıştır...

Her Şey Gönlünüzce Olsun...
Orhan Avcu

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
reseller alıp da bende 1gb ram'li dual xeon 3x72scsi hdd'li theplanet konumlu server var diyen adamlara da kanmayın..forumlara sorun,araştırın..o kişinin ip'sine bakın,kayıtlı olan domainlere bakın..

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
3*72 SCSI disk olması kullanıcıyı neden ilgilendirirki , 1 gb ramde düşük sallamışlar insan 4-8gb falan derdi :D

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
crawler' Alıntı:
3*72 SCSI disk olması kullanıcıyı neden ilgilendirirki , 1 gb ramde düşük sallamışlar insan 4-8gb falan derdi :D

dolu dolu normal bi 80gb'lık hdd ile,dolu dolu bi scsi 73gb'lık hdd'nin performansı neden ilgilendirirse,işte o yüzden ilgilendirir.. ;)

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
MustiX' Alıntı:
verdiğin gezginler.net'de 8. madde şu ;

8- Hosting arama sitelerindeki yorumlara aldanmayın. Webhostingtalk.com'u takip edin.[/url]

her türk firması/sitesi webhostingtalk'da yer almıyor ki..benim webhostingtalk'da gördüğüm tek kişi bu forumdan Angelo

MustiX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türk firmalardan illallah dediler de ondan :D

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
dolu dolu normal bi 80gb'lık hdd ile,dolu dolu bi scsi 73gb'lık hdd'nin performansı neden ilgilendirirse,işte o yüzden ilgilendirir.. ;)

kim doldurmayı göze alırki ? benim için max %80 dir :)

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
OnurSqL' Alıntı:
her türk firması/sitesi webhostingtalk'da yer almıyor ki..benim webhostingtalk'da gördüğüm tek kişi bu forumdan Angelo
Angelo'da turkce hosting arama sitelerinde yer almaz. Hostbulda ovulen , reklamini yayinlatan firma sahipleri yada sahislarin, Angelo ile karsilastirilabilecegini sanmiyorum. Hosting yada domain konusunda az cok bilgisi olan biri hostbul araciligi ile hosting hizmeti satin almaz.

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
MoD' Alıntı:
Angelo'da turkce hosting arama sitelerinde yer almaz. Hostbulda ovulen , reklamini yayinlatan firma sahipleri yada sahislarin, Angelo ile karsilastirilabilecegini sanmiyorum. Hosting yada domain konusunda az cok bilgisi olan biri hostbul araciligi ile hosting hizmeti satin almaz.

peki türkiyede hosting satıcıları ne yapsın? 50 tane türkce kaynak yok webhosting info gibi. Hostbul var şu an geniş kapsamlı ve insanlar direkt oraya reklam vermek zorunda kalıyor , aslında haklı olabilirsin sitedeki sacma sapan yorumlar yüzünden.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Soyle dusunelim Manson, Yurtdisindada birgunde olmadi bu gelisme. Turkiyede Kriweb,Anet gibi sermayesi bu ise yatirilmis buyuk sirketler disinda, bu isi hakkiyla yapan ve hostbulda reklami olan birine rastlamadim. Gunu geldiginde bizimde webhosting.info gibi bir kaynagimiz, webhostingtalk gibi "yaw,aga, bunlar serefsiz" tarzi sacmaliklardan uzak adam gibi bir tartisma ve fikir platformumuz olur. Sahsen hostbul'a ait sitede bugune kadar yarim saatim ayirmis degilim. Ama host almak icin orda vakit kaybeden binlerce insandan cok cok az daha sorun yasadim. Hostbul'un en populer firmasi olmak en fazla 3 gun alir. Dedicated sunucuya bile gerek kalmadan. Bu gibi ortamda insanlar ne yapmali ? Hosting saglayicilar islerini yaptiklarinda, satis sonrasi destek verebildiklerinde agizdan agiza reklamlar yeterli olur.

Hostbulu genis kapsamli yapan oraya uye olan hosting saticilari degil mi? Ama unutmamak lazim hostbulda en iyi firmalar arasina girmek icin teknik bilgi, yeterli altyapi gibi ozelikler gerekmemektedir. Ucreti odendiginde kotu yorumlar bile silinebiliyor.

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
MoD' Alıntı:

Dediğin kişide hostbulda, eski hostbul reklam verenlerinden. Ayrıca, Hostbulada kayıtlı; http://www.hostbul.net/yorumlar.asp?firma=1107

Hostbulda reklam veren şirketlere saldırmamak lazım tabii, araştırmalı. Firma yorumları ise çok işe yarıyor.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ovetto' Alıntı:
Dediğin kişide hostbulda, eski hostbul reklam verenlerinden. Ayrıca, Hostbulada kayıtlı; http://www.hostbul.net/yorumlar.asp?firma=1107

Hostbulda reklam veren şirketlere saldırmamak lazım tabii, araştırmalı. Firma yorumları ise çok işe yarıyor.

"Eski" eki bircok seye kadirdir Ovetto. Isimlere on ekler getirirkende tekrar okumak lazim tabi. Yarin oburgun iyinet hakkinda da laf edenlerede neden uye olduklari sorularbilir. "Onlara gore hata" oldugunu cevabini alirsin, ki buda gayet hakli bir nedendir. Ismi gecen sahsin hostbul forumlarinda reklamini gormedim. Demekki hostbul'un reklam karsiligi bir siteyi goge cikarma sisteminden once vermistir. Hostbul halen turkiyenin hosting komedisidir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hostbul'a kayit olmak farkli oraya bel baglamak farkli birsey. Problemi servis saglayici kadar servis alanda da aramaya baslamadiktan sonra, bunu hep soyluyorum, bu problemler cozulmez. Turkiye'deki hosting komedisi biraz hostbul ama Turkiye'de hosting komedi. Bu forum da komedi. Hepimiz bu tiyatroda az cok rol aliyoruz. Ben boyle uzun cumleli yazilar yazip sagi solu elestirince Arkadas bana Yilmaz Erdogan'lik yapiyorsun demisti. Cok alindim ilk, sonra dogru olabilecegini dusundum. Buraya yazmak bu kisir dongune katilmak bir Yilmaz Erdogan'lik hakikaten.

Yabanci forumda WHT cok ornek gosteriliyor, burada yazilanlarin binde biri yazilsa o adami iki gunde al asagi ederler, herkes akli fikri olan bireyler gibi yazisir. Alacagi hizmette de verecegi hizmette de carti curtu birakir insan gibi davranir herseyden once. Gelelim hosting ve domain alirken dikkate, yani konuya. Iyi hizmet vermek, iyi bir insan olmak, hicbiri bu ulkeye yetmez. Bu ulkedeki kullanicinin %90 i hizmet saglayiciya telefon ya da mail atmak yerine MSN adresine ekleyip "selam kardes" yazmayi tercih ediyor. Diyalog daha sonra iyice lackalasiyor. Inanilmaz sacma konularda sadece siteleri sizin sunucunuzda yer aliyor diye sanki onlarin kolesiymissiniz gibi davranirlar. Odemelerini haftalar boyu geciktirirler, siteleri kapatilinca yine "kardesim neden kapatiyorsunuz aloooo" yazarlar. 5 ay %100 uptime olan siteleri 1 hafta teknik arizalar nedeniyle sorunlar gecirmeye baslar, o "kardes" artik koc olur, birader olur neler olur neler. "Hostbul'a giderim yorum yazarim haaa" olur. Buyur git yaz, senin parani geri iade ediyorum, siteni de kapatiyorum deyince "serefsiz sitelerimizi kapatti" olur.

Burada bu durum boyledir, cunku dolandirici vardir gibi bir kosullu onerme yok. Iki uclu onerme bu. Cok dolandirici var cunku kullanicilar boyle, kullanicilar boyle cunku cok dolandirici var. Yurtdisindan ayda 150 dolardan fazla ucret verip servis satan alan adamin benim ona unmanaged servis kapsaminda cok ufak bir duzeltmeyi ucretsiz yapmam sonucu dustugu mahcubiyet ve konusma tarziyla, burada yilda 10 dolar verip, en ufak bir arizada saga sola yaygara koparan insani karsilastiriyorum. Boyle adamin verdigi 10 dolari kopardigi gurultuye sayip sitesini silmek geliyor icimden. Kimse de ne yaptin diyemez, nasil olsa komedi oyunu degil mi bu.

Kimse icin uzulmuyorum, kimseye hosting ve domain alirken neye dikkat etmeleri gerektigini soylemek en ufak umurumda degil. Bu is colugun cocugun, klavyenin basinda daha Turkce konusamayan, birakin hostu filan kendi dilini bilmeyen, adamlarin isi olmus. Kim neye dikkat edecek.

A

AtaCan

Misafir
Önemli Adresleri de unutmamak lazım .
Şirket ünvanı sorgulama ==> http://www.sanayi.gov.tr/Sirket/UnvanSorgulama.aspx?menuSec=234 (bazen birkerede bulamıyor emin olmak için iki kez deneyin)

118 Bilinmeyen numaralar , kapsamlı arama ==> http://www.ttrehber.gov.tr/trk-wp/I...S&REQ=20&NAM=&STN=318-K%FDr%FDkkale&GIV=&QNA=
Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi İndex Bilgileri Sorgulama==> http://tsg.tobb.org.tr

Yani bunlar ne oluyor ? host alacağınız sitede gördünüz telefon numarası kimin adına? , işte ticaret bilgilerimiz vs. ltd.şti. yiz vs. hemen buralardan sorgulama yaparak doğru veya yanlış olduğunu anlıyabilirsiniz...

P

phpserver

Misafir
Angelo' Alıntı:
Hostbul'a kayit olmak farkli oraya bel baglamak farkli birsey. Problemi servis saglayici kadar servis alanda da aramaya baslamadiktan sonra, bunu hep soyluyorum, bu problemler cozulmez. Turkiye'deki hosting komedisi biraz hostbul ama Turkiye'de hosting komedi. Bu forum da komedi. Hepimiz bu tiyatroda az cok rol aliyoruz. Ben boyle uzun cumleli yazilar yazip sagi solu elestirince Arkadas bana Yilmaz Erdogan'lik yapiyorsun demisti. Cok alindim ilk, sonra dogru olabilecegini dusundum. Buraya yazmak bu kisir dongune katilmak bir Yilmaz Erdogan'lik hakikaten.

Yabanci forumda WHT cok ornek gosteriliyor, burada yazilanlarin binde biri yazilsa o adami iki gunde al asagi ederler, herkes akli fikri olan bireyler gibi yazisir. Alacagi hizmette de verecegi hizmette de carti curtu birakir insan gibi davranir herseyden once. Gelelim hosting ve domain alirken dikkate, yani konuya. Iyi hizmet vermek, iyi bir insan olmak, hicbiri bu ulkeye yetmez. Bu ulkedeki kullanicinin %90 i hizmet saglayiciya telefon ya da mail atmak yerine MSN adresine ekleyip "selam kardes" yazmayi tercih ediyor. Diyalog daha sonra iyice lackalasiyor. Inanilmaz sacma konularda sadece siteleri sizin sunucunuzda yer aliyor diye sanki onlarin kolesiymissiniz gibi davranirlar. Odemelerini haftalar boyu geciktirirler, siteleri kapatilinca yine "kardesim neden kapatiyorsunuz aloooo" yazarlar. 5 ay %100 uptime olan siteleri 1 hafta teknik arizalar nedeniyle sorunlar gecirmeye baslar, o "kardes" artik koc olur, birader olur neler olur neler. "Hostbul'a giderim yorum yazarim haaa" olur. Buyur git yaz, senin parani geri iade ediyorum, siteni de kapatiyorum deyince "serefsiz sitelerimizi kapatti" olur.

Burada bu durum boyledir, cunku dolandirici vardir gibi bir kosullu onerme yok. Iki uclu onerme bu. Cok dolandirici var cunku kullanicilar boyle, kullanicilar boyle cunku cok dolandirici var. Yurtdisindan ayda 150 dolardan fazla ucret verip servis satan alan adamin benim ona unmanaged servis kapsaminda cok ufak bir duzeltmeyi ucretsiz yapmam sonucu dustugu mahcubiyet ve konusma tarziyla, burada yilda 10 dolar verip, en ufak bir arizada saga sola yaygara koparan insani karsilastiriyorum. Boyle adamin verdigi 10 dolari kopardigi gurultuye sayip sitesini silmek geliyor icimden. Kimse de ne yaptin diyemez, nasil olsa komedi oyunu degil mi bu.

Kimse icin uzulmuyorum, kimseye hosting ve domain alirken neye dikkat etmeleri gerektigini soylemek en ufak umurumda degil. Bu is colugun cocugun, klavyenin basinda daha Turkce konusamayan, birakin hostu filan kendi dilini bilmeyen, adamlarin isi olmus. Kim neye dikkat edecek.

valla tek kelime ile tebrikler tam hissettiklerimi yazmışsın 10 dolara esir alınma işi çok dogru özellikle

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5