İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense kelime analizi yaptım

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar geçen günlerden birinde uyku tutmadı. Sektör araştırması ile ilgili birşeylerde sormuştum zaten. Birazda ben araştırayım dedim. Bazı kelimeler, sporsor sayıları, verdikleri en yüksek değer için spekülatifte olsa bir formül uydurdum sanırım. google trends, adwords falan kullandım.

r$ : Bir kelimenin aldığı en yüksek tık değeri
gss : Kelimenin googleda çıkardığı sonuç sayısı
gsp : google daki sponsor sayısı

Formul : r$*gsp/gss

Kelimeleri bu şekilde listeleyince aşağıdaki liste ve devamı oluştu. Ama en etkili kelimeler bunlar gibi geliyor bana. Tabi ki siz onlarca ihtimal var çok mantıksız diyebilirsiniz. Doğrudur. Çıkan sitelerin hepsi adsense kullanmıyordur. Ya da o kadar köklü siteler vardır ki konularında hit falan alamazsınız. Vs.. vs.. uzar gider. Ama çalakaşık benim gibi freeware sitesi açıp neden tıklayan yok, neden para yok demeyin diye en azından bir başlangıç noktası olabilir kanısındayım. Yoksa bilimsel falan değil kayseri usulüdür formülümüz :)

http://geocities.com/quaketurk/Google_Analyze.htm

Tablo ve grafik bu adreste. Formülü arkadaşın uyarısı üzerine düzelttim. Teşekkürler dombalak.

Herkese kolay gelsin...

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google sponsor sayısını google da kelimeyi yazınca sağda çıkanları sayarak çıkarttım. Çok mantıksız gelebilir, kuponlar çıkıyor sadece sağda falan diyebilirsiniz ama her kelime için aynı şeyi aynı sitede yani google da yapınca haliyle aralarındaki oran ve sektöre ilgide belli oluyor bence.

Grafikte ekledim, formül ve tabloyuda düzelttim. Linkte mevcut. Herkese tekrar kolay gelsin.

Tennoryu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
enteresan bir formül ama bi okadarda üstünde calısılması gereken bir formul

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mlaesef

türkçe reklamların ne fiyatlarla verildiği maksimum değerler için bile çok istikrarsız olduğu gibi herhangi bir servisten yerli reklamların ne kadar ettiğini öğrenemedim.

eğer türkçe tıklamalara hangi alanda ne verildiğini bilecek kadar tecrübeli arkadaşlar yazarsa formülü uygulayıp tablodaki yerini görebilirsiniz. Ama zaten çok ayakta durmadığından bütçeleri ve sponsor sayılarını 3 te 1 düşürün türkçe karşılıklarından çok uzak kalmayacaktır. tabi orada 0,1 $ lık bir sektör söz gelimi doktorların verdiği reklamlar türkiye de olmayadabilir. Çok karışır ortalık yani türkçede. henüz piyasasının oturduğunu düşünmüyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
sadece yabancıların değil türklerin de bi konu üzerinde düşünmesi sevindirici (nekadar teori olsada ) +rep

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işin formülasyonunu kuramını popülerlik olayı ilede birleştirip atılımları genişletme niyetindeyim efenim. yakında başka analiz ve tekniklerle kısmet olursada sonuçları ile geri dönütler vericem. Denemeler devam ediyor. Rep ne işe yarıyor bilemiyorum ama iyi bişey sanırım burda teşekkürler...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5