İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense Mantiği ? Sorun Kimde ?

aliunalcik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhabalar,

aklıma kaç gündür hep takılıyor geçersiz tıklama olayı." GEÇERSİZ TIKLAMA " dediği nedir ? neye göre geçersizdir ?

Forumda çoğu kişi yabancı içerik türk ziyaretçi " BAN SEBEBİ " diye tartışıyor. Peki o zaman neden google reklam verene " ülke seçeneği " ekliyor. Zaten reklam veren Türkiye ' den ziyaretçi istemiyorsa bunu zaten belirtebiliyor. Bu ilk çelişki !!!

CAR HİRE , vs. en çok kazanıran kelimeler eklendiğinde direk banlanırsın deniliyor. Bu reklam verenlerin çok gideri oluyorsa tıklama başına 3$ seçeneğini neden işaretliyorlar ? Hiç mi bir site car hire kelimesinde günlük astronomik kazanamaz ? Car hire ile ilgili Yabancı siteme 3000 tıklama yapabilecek kapasitede yabancı ziyaretçi göndersem banlanmadan 3000 $ verir mi ?bu ikinci çelişki !!!

Bir de yabancı hit olayını anlamış değilim. ABD ye göre İspanya - Türkiye - İngiltere yabancı hittir. Biz hep türkler yabancı hit sayılmaz deriz; peki ABD li reklam veren için İspanyol ziyaretçi de Türkiye ile aynı ketegori değilmidir ? bu üçüncü...

Şimdilik aklıma bu sorular takılıyor... Tartışalım kaynaşalım ortak noktada buluşalım buyrun :D

tşk,

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel sorular sormuşsun özetleyeyim.

Forumda çoğu kişi yabancı içerik türk ziyaretçi " BAN SEBEBİ " diye tartışıyor. Peki o zaman neden google reklam verene " ülke seçeneği " ekliyor. Zaten reklam veren Türkiye ' den ziyaretçi istemiyorsa bunu zaten belirtebiliyor. Bu ilk çelişki !!!

Bunun nedenini ben şu şekilde görüyorum,Eğer bir İngilizce reklama İngilizce dil kullanan ülkelerden çok Türkçe kullanan ziyaretçiler geliyorsa bunun hile olabileceğini tahmin ediyor ?

Nasıl,
Orada birçok ülke seçeneği var doğru ama bu nedendir? Örneğin bir İnglizce siteye Japonya'dan,Çin'den,Rusya'dan Türkiye'den ziyaretçi gelebilir bu çok doğaldır. Ama Bir İngilizce siteye sürekli Türk geliyor ve Türk ziyaretçi tıklıyorsa Google bunun hile olduğunu anlıyor.

CAR HİRE , vs. en çok kazanıran kelimeler eklendiğinde direk banlanırsın deniliyor. Bu reklam verenlerin çok gideri oluyorsa tıklama başına 3$ seçeneğini neden işaretliyorlar ?

Tık başı 3 $ vermesinin sebebi rakip reklamların üstüne çıkması için. Eğer rakip site yada şirketler daha az ücret verse bunu zaten otomatikman düşürür.

Hiç mi bir site car hire kelimesinde günlük astronomik kazanamaz ? Car hire ile ilgili Yabancı siteme 3000 tıklama yapabilecek kapasitede yabancı ziyaretçi göndersem banlanmadan 3000 $ verir mi ?bu ikinci çelişki !!!

Kazanabilir,kazanıyorda. Yabancı sitene 3000 tıklama yapabilecek kapasitede bize göre ''yabancı'' reklamverene göre ''istenilen hedef kitle'' ye yönelik hit gönderirsen sorunsuz alırsın tabi..

Bir de yabancı hit olayını anlamış değilim. ABD ye göre İspanya - Türkiye - İngiltere yabancı hittir. Biz hep türkler yabancı hit sayılmaz deriz; peki ABD li reklam veren için İspanyol ziyaretçi de Türkiye ile aynı ketegori değilmidir ?

Yabancı hit farklı yabancı hit farklı,bir İspanyol bir İngilizce siteye girdiğinde alışveriş yapma olasılığı bir Türk'e göre çok yüksek,reklamverene göre önemli olan satıştır,kazançtır.

aliunalcik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel cevaplar,

slm,

cevaplar için tşk,

o zaman ilk soruda sadece türk olması sorun olabilir doğru söylüyor olabilirsin peki buna karşılık şöyle dersek :

türk, alman, hint, japon, abd bunların hepsinden harmanlanmış ziyaretçi topluluğu fakat en az ziyaretçi türk oluyor ve hep reklama tıklayanda türk bu mantıkla yine mi banlanması gerekiyor ? veya ABD araba kiralama sitesi hep ispanyol tıklama bu da mı ban ?

son soruda bir çelişki daha var; ingiliz ve ispanyolun ABD sitesinden alışveriş yapma oranı TR den yüksek olabilir ama çok az yüksektir tahminim ! yani ABD araba kiralama sitesine bence TR ziyaretçi ve İSP ziyaretçi arasında barız alışveriş farkı olacağını zannetmiyorum.

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olaya bir Google çalışanı gözünden bakmak gerekir.

Hesabınızı periyodik olarak denetlemeye gelen Google mühendisi,gönderdiğiniz ziyaretçinin hangi siteden geldiğini,hangi ülkeden geldiğini ve hangi reklama tıkladığını inceliyor. Eğer bir tutarsızlık olduğunu sezerse hesabınızı kapatıyor. Google mühendisi bunu kndi içerisinde ölçüp/biçiyor tutarsızlıını hissettiği an kapatıyor yada uyarı gönderiyor.

B

Baria

Misafir
Geçersiz tıklamayı oranını ben tamamen oranlara bakıyorum.Google muhendisi gelip siteni incelemiyor.Bu bir orandır örnegin 200 gösterilme oranı ve 50 tıklama oranı varsa size otomatik mail geliyor. Geçersiz tıklama tespit ettik vs..Sonrasını bilmiyom

B

Baria

Misafir
benim bir sitem vardı adwords sayesinde günde 200 tekil geliyordu siteye ve 4 gun sonra uyarı mesajı aldım geçersiz / sahte tıklama yüzünden. Bu gelen 200 tekil hit tameman google dan ilgli reklam ile gelmiştir. Yani armut sitesi açıp ayva kelimesi para vermedim. sadece tıklama oranları yüksek idi 200 / 40 tıklama vardı. Bu orantıda çok yüksekti ve bana

Site(leri)nizdeki Google reklamlarında geçersiz tıklamalar yaratıldığı
dikkatimizi çekti. Gelecekte, reklamverenlere geçersiz tıklamalar için
geri ödeme yapmak üzere geçersiz tıklama yaratılmış günlerinizdeki
kazançlarda düzenlemeler yapabiliriz.

Hatırlatmak isteriz ki, geçersiz tıklama yaratmanın ...........

boyle bir mail geldi. Bu otomatik bir mesaj. Bu mailin gelme sebebini nereye baglaya bilirim?

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Baria' Alıntı:
Geçersiz tıklamayı oranını ben tamamen oranlara bakıyorum.Google muhendisi gelip siteni incelemiyor.Bu bir orandır örnegin 200 gösterilme oranı ve 50 tıklama oranı varsa size otomatik mail geliyor. Geçersiz tıklama tespit ettik vs..Sonrasını bilmiyom

kesinlikle ve kesinlikle böyle bir şey yok. google mühendisi olsam bu kadar emin olmazdım. işin içinde bi açgözlülük varsa eninde sonunda ban yer. istediğiniz kalıba oturtmaya çalışın. öbür türlü google elinden geldiğince sizi sistemde tutmaya çalışacaktır ama bakıyor ki pek ıslah edilecek bir şahıs değil atıveriyor sistemden. (kesinlikle suçlama falan değil yanlış anlaşılmak istemem genel konuşuyorum)

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ZIPPKIN'a katılıyorum %50'e varan tık oranı olduğu günlerde oluyor ama hiç sorun olmadı. Sonucta ziyaretcinin nereye, ne zaman, nasıl tıklayacağını ne biz ne google bilebilir ki bu yüzden buna sınırlama getirmezler.
Tekil hiti 50-60 olan bir site günde 20 tık alabilir. ( Tek konu üzerine ise ) Çünkü içeriğe uygun direk reklam cıkacaktır ve dönüşümü daha cok olacaktır.
Ek not düşmek istiyeyim ama 50 tekil 40 tık olduğunu varsayalım, içerik X AdSense reklamda Y cıksın birbirinden alakasız bir dönüşüm oluşursa ve tıklarda bu oranlarda olursa doğal olarak geçersiz tık olarak yorumlanacaktır.
Google'ye dönüşümü olmayan reklamı tabiki engelleyeceklerdir.

aliunalcik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki

şimdi şöyledebir durum söz konusu tamam müşteri dillerine göre ayrım da olabilir ama reklamveren Ingilizce dilleri seçtiyse zaten yine TR de reklam gözükmeyecektir !!!

Bence bu geçersiz tıklama mesajlarında ince bir konu var hipizin hata yaptığı.

Arkaşım adwords le tekil hit aldığı sitede geçersiz tıklama olduğunu söylemiş. Peki bu hedef kitleli olmasına rağmen neden ban yemiş ?

dediğim gibi ince bi noktada hata yapıyoruz bence ama nerede bilmiyorum...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5