İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense ve Dolar

karahann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar malum bu aralar kriz dalgası aldı başını gidiyor.Dolar son yılların en yüksek seviyesine çıktı.Bizlerinde adsense kazancı dolar bazında.Sizce bu durum bizler için iyi mi kötü mü?

Her ne kadar kazancımız artsada Türkiye'nin durumunu da düşünmek gerekir bence.

troy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Adsense'ten kur farkı ile gelecek paranın fazlası bizden gidiyor zaten. Kazançlar %50-60 düştü, server kiraları dolar/euro. Gerçek hayatta da kriz zaten yeterince vuruyor. Dolar kurundan kar hesabı yapıp sevinmek çok ama çok cahilce olur.

karahann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dediğin çok doğru ama blogspot kullanıcılarının server vs. gibi derdi yok.Fakat kar yapıyorum sevinci Türkiye açısında cahilce olur :(
Adsense'ten kur farkı ile gelecek paranın fazlası bizden gidiyor zaten. Kazançlar %50-60 düştü, server kiraları dolar/euro. Gerçek hayatta da kriz zaten yeterince vuruyor. Dolar kurundan kar hesabı yapıp sevinmek çok ama çok cahilce olur.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
$ 'ın yükselmesi kötü herşeye yansır. Biz sonuçta adsenseden çok para kazanmıyoruz. En basitinden bir cep telefonu, monitör vs. herşeyin fiyatı uçuyor.

karahann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Doların bu yükselişi troy arkadaşın dediği şekilde bizleri zaten etkilemeye başlamış bile ki bu böyle giderse google amca bile etkilenir allah korusun :)

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
dolar yükseldikçe adsense gelirleride aşağı doğru inecektir. sonuçta reklam verenler etkilendiği zaman reklam yayınlayanlarda etkilenecektir.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
ben en çok parayı yatırdıkları gün $ ın düşmesine sinir oluyorum sanki bilerek yapıyorlar dolar 26 sında düşerse 26 sında 28 inde düşerse 28 inde yatırıyorlar.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
:) adsense dolayısıyla kazanan paralar sonuçta TL olarak biz Türklerden çıkıyor, $ yükselir, iner, dağılırsa google reklamverenlerin azalması dolayısıyla etkilenir ve bunu anında adsense yayıncılarına yansıtır.

Ekonomi güzel gitsin, reklamverenler artsın ve kaliteli reklamlar verilmeye başlansın. Değil mi?
Yoksa $ yükselsin ama bir tık 1 cent olsun
Hangisi daha iyi?

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
doların yükselmesi her zaman bize kötü yansır.

1- Hosting Masrafları artar.
2- Ads Reklam veren sürekli verdiği reklam oranı 0,05 den hemen 0,01 iner.
3- Ads den kazanç 5 iken direk 1 inmesi en büyük zarar..

Türkiyede doların yülselmesi sadece tekstilcilerin işine gelir 10$ sattıgı ürünü yine 10$ satıcak.

Ads ve Türkiye ekonomisinin durulması ve canlanması için dolar 1,35 oranlarına inmesi şart..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Türkiye'de tekstil ihracatından hayatını geçindiren kaç kişi var, adsense'den geçindiren kaç kişi var? Bir tek tekstilciye yarar demek zaten yüzbinlerce kişiyi hiç önemsememek demek. Kaldı ki dolar 1.35 seviyesine inerse bu ülke canlanmaz, batar. Heryer 50 kurusluk kalitesiz ithal cin maliyla dolar. Senin paran guclu oldugu icin ithal mallar inanilmaz ucuzlar, yerli uretici zaten elektrik/teknoloji parasindan rekabet edemiyorken bir de kurdan rekabet edemez hale gelir. Yerli mali tuketimi tamamen ortadan kalkar, ithalata dayali ekonomiye donersin. O parayi cikarmak icin turist cekmek istersin, ama o kurla kimse gelip sende tatil yapmaz.

Velhasılı 1.35 e insin 2.00 a ciksin gibi durumlar ulkeyi zora sokar. Nerede olmasi gerektigini zaten piyasa belirler. Piyasanin bulacagi denge fiyati en hayirlisidir. Mevcut oynamalar arz ve talebe bagli degil, siyasi ve psikolojik su anda. Bir bakanin cikip IMF kim ki demesi dolari firlatabiliyor, secimler gecip bu siyasi calkantilar sonlandiginda piyasa zaten denge fiyatini bulur.

Zaten cok uzun suredir lira dolar karsisinda cok degerli, bunu piyasa duzeltecektir, acaip bir durum yok. Reklami veren 0.01'e indirdiginde o fiyattan verim alamayinca geri 0.05'e ceker ama Turkiye'nin ihracat yapip, kendi urettiklerinde dunya ile rekabet edebilecek konuma gelmesi 2 centlik adsense oynamasindan kiyas kabul etmeyecek derecede daha onemli.

Bunlar benim kisisel goruslerim, dolarla geliri olana dolarin cikmasi yarar, tersi digerlerine tabi. Bana kalsa da dolar 2,5 lira olsun. Ama ulkedeki dengelerin de onemli oldugunu dusunuyorum.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Biz binlerce dolarla oynayan iş adamları veya çalışanlar değiliz..Doların artması veya yükselmesi bizlerin bu iş hayatında sadece 200-300 lira az veya çok çıkmasına sebep olur. 1000 dolar bir ödememiz varsa bu 1.5 ken 1500ytl ise şimdi 1800 olmuştur.300 ytlnin sıkıntısını biz çekeriz.Ama milletimiz, ülkemiz kan ağlıyor.Açlık çekiyor.Alın teriyle yıllarca didinip aldığı evlerini satıyor.Sağlık sorunu olanlar tedavi olamıyor.Daha geçen bir baba evimi arabamı sattım çocuğum kanser tedavi ettiremiyorum diye kendini yaktı.Hani kriz yoktu diye.Biz aç kalalım millet kalkınsın..Görüyorsunuz baştakiler seçim turları atıyor.Memleket battıkça batıyor.ne imf ile anlaşma var.nede bir paket çıkarıyorlar..Bizim milletimiz ekonomik düzeyi iyi bir millet değildi bundan önce..öncedende aç gezen iş sıkıntısı çeken çoktu.Şimdi o zaman az çok geçinenlerde kan ağlıyor.Milyonlarca insanımız gece uyuyamazken dolar 3tl olmuş ben 3 kat kazanıcam veya ödücem önemli değil.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Biz binlerce dolarla oynayan iş adamları veya çalışanlar değiliz..Doların artması veya yükselmesi bizlerin bu iş hayatında sadece 200-300 lira az veya çok çıkmasına sebep olur. 1000 dolar bir ödememiz varsa bu 1.5 ken 1500ytl ise şimdi 1800 olmuştur.300 ytlnin sıkıntısını biz çekeriz.Ama milletimiz, ülkemiz kan ağlıyor.Açlık çekiyor.Alın teriyle yıllarca didinip aldığı evlerini satıyor.Sağlık sorunu olanlar tedavi olamıyor.Daha geçen bir baba evimi arabamı sattım çocuğum kanser tedavi ettiremiyorum diye kendini yaktı.Hani kriz yoktu diye.Biz aç kalalım millet kalkınsın..Görüyorsunuz baştakiler seçim turları atıyor.Memleket battıkça batıyor.ne imf ile anlaşma var.nede bir paket çıkarıyorlar..Bizim milletimiz ekonomik düzeyi iyi bir millet değildi bundan önce..öncedende aç gezen iş sıkıntısı çeken çoktu.Şimdi o zaman az çok geçinenlerde kan ağlıyor.Milyonlarca insanımız gece uyuyamazken dolar 3tl olmuş ben 3 kat kazanıcam veya ödücem önemli değil.

iyi hoş diyorsun da neden bu kadar imf bagımlısı bir iş adamalrımız var imf olmadan iş yapamıyorlarmı. İşci cıkartıyorlar bu kriz vs imf diyorlar yalan kriz mana bulup elindeki kalifeli işçi yıllardır çalışma artışını düşürmek için işine son veriyor 1500-2000 ytl maaş verdiği elemanı cıakrtıp 2-3 ay sonra 500 ytl ile geri alıcak veya yenisini alıcak.

sırf sendikalı işçileri cıkarmak ve az maaaşlı aynı işi yapcak adam cok niyeti ile iş yapan iş adamlarının sucu bu kriz magdurları..

Ve en başta bu kadar cok yabancı banka olursa bir ülkede yurt dışında kriz oldumu merkezleri her ülkesindeki şübelerine piyasadan cekin paralarınız derse işte kriz o zamna oluyor zaten suan olanda o zaten.

Küçük krediler aylık 300-400 diye taksit yapar ödüyorsun zamnaı gelmeyince istemiyor banka ama iş adamlarının aldıgı 1-2 milyon ytl kredi farklı ödeme şekli oldugu için istediğiğ zaman parasını isteme şartı var..

krizi yaratan bankalar ve iş adamları.

Kriz yolsula geliri olmayana var gidin görün gece bir gece klubüne o işci cıkartan patronlara günü gün ediyor keyfinden hiç kasmıyor ama gidiyor işçisini cıkartıyor.

Hükümet yandaşı degilim. ama her krizde hükümeti şuçlamak hata olur bence.. işten cıkartan hükümetmi hayır yatını jeepini satmayı razı görmeyip işçisini cıakrtmayı secen iş adamları..

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ben imfyi veya yurtdışından kaynak aranılmasına katiyen karşıyım zaten.Ama memleketteki her bankanın,limanların telekomun vs.. satılmalarından sonra iç kaynağın bu krizden bizi çıkarmasını beklemek artık imkansızlaştı.Amaçlarıda buydu zaten.Fazla siyasete girmek istemem.Bu zamana kadar yapılanlar hep birşeylerin sebebidir.Türkiye'nin önde gelen firmaları hep yabancı ortakların iş adamların elinde.Türkiye kendi kendini geçindiremez durumda.Belli bir süre tecrübeli olduğumuzdan idare ettik ama geldi çattı artık.Önümüzdeki 2-3 ayda ne ocaklar sönücek kaç kişi depresyona girip ilaçlara başlayacak ben bunları düşünüyorum.Bugün burda konuşuyoruz, yarın belki birçoğumuz giremiyecek duruma gelecek.

Krizi yaratan bankalar ve iş adamları konusuna gelince.

Krizin zaten başlı başına sebebi anası atası zaten banka.Cebinde ayda 1000tl den fazla giren her çalışanın bankaya milyarlarca kredi kartı ve kredi borcu var.İnsanlarımız artık hayallerini gerçekleştirmekten çekinmiyor.O enayi zamanlar geçti.Tatile gitmek istiyor çocuklarıyla arabasıyla gezdirmek istiyor ev sahibinin ağız kokusunu çekmek istemiyordu.Sonuçta borçlandıda borçlandı.Kriz gelip çattığında 5 kuruş kazanamayınca bataklığa girmeye başladı.Haliylede bunun sebebi bankaların deli gibi kredi dağıtmasıydı.Kredinin veriliş amacı ödenecek durumuna bakılarak yapılırdı.Ama son dönemde bir sms mesajı ile 1000tl maaşlı sigortalı işin varsa 5-10 milyar bir bankadan kredi alabiliyordun.Ee a bankasından alan bdende aldı araba aldı.Yada yatırım yaptı tatile gitti.Millet artık evden işe işten eve asosyal bir hayat istemiyor.haklılarda.Gözlerini açanda TVler oldu.Para kazandıran yarışmalar magazin tatil haberleri.Hazirana dayandımı allahın hergünü deniz kenarları oteller eğlenceler görüntüleri.Bugün 1 ay çalışıp veya para biriktirip arkadaşlarıyla şileye vs.. kaçan birçok genç var.Eskiden böylemiydi...

İş adamlarına gelince; şimdi senin bir mobilya fabrikan var.1 yıl boyunca günde 500 tane üretip bunları dükkanlara şubelere dağıtıyorsun.Dükkan sahipleride bunları satıyorki alıyordu.E 1 senedir süren dar boğaz ve psikolojik gerilim ne kadar istikrar olsada alışveriş yaptırmıyordu millete..Millet alışveriş yapmayınca dükkanlardaki kanepelerin satışları azaldı.Azalınca elde mallar kalmaya başladı.Bu sefer dükkan sahipleri fabrikalardan mal almamaya başladı veya bekletmeye başladı ellerindekilerinin satılmayışından dolayı.Sonra noldu fabrikalar üretiyo üretiyo alan yok mallar elde kalıyor dükkanlar yeni mal almıyor.Bu sefer fabrika sahipleri yani beyaz yakalılar az üretime veya iş durdurma yada zorunlu tatile çıkarıyor işçileri.Sonuçta noluyor kriz çıkıyor.Eve ekmek gitmiyor.Borçlar bir yandan bastırıyor millet ödeyemeyince cinnet geçiriyor.Kriz denen şey bu.Gıda, otomotiv, tekstil vs.. sektörlerinde üretim ve tüketim birbirini karşılamayınca üretici üretimi kesiyor veya azaltıyor.Azaltmak içinde kısıtlamalara gidiyor.Olay bundan ibaret.Siz bile düşünün.Evinizden sofranızdan sıgaranızdan ısınmanızdan..

Sonuç olarak milletimiz kan ağlıyor.Basında gösterilmesede çok fazla herkes birer birer batıyor bitiyor.Üstelik bu krizlerin anası bankalar hala daha kredi vermeye devam ediyor! Garanti reklamlarını görüyoruz.%1.67 mi ne faizle kredi veriyor.E millet krizi atlatmak için yine kredi alıyor.Evini ipotek gösteriyor.Çok kötü günler geçiriyoruz.Hiç kolay değil, basitte değil.Allah yardımcımız olsun..

karahann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında bu dolar artışından bu kadar fazla etkilenmemizin tek sebebi dışa çok bağlı olmamızdır, baksanıza kendi site gelirlerimizi bile yabancı bir firma tarafından karşılıyoruz halbuki adam gibi türk yapımı bir firma olsa belkide bunlar en azından bizi ilgilindirmez...

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İyide üretcek bişey yoksa veya iş yoksa adam niye tutsunki işcilerini tabi çıkartıcak.

İşlerinin tamamı duranlaraı bunu katmıyorum. Halen sektörde olup ihtiça ürünü ürünü üreten ve krizden pek etkilenmeyen sektörde var bu sektör bile sırf kriz mazeret bulup yüksek maaşlı elemanını cıakrtma yoluna gidiyor..

Malatya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sadece sanal düşünmesek de zarardayız.Eğer milyarlarca dolarınız yoksa, yani değişimden bariz bir kazanç sağlamayacaksanız ya da eski merkez bankası başkanı gibi 2002 kizinden 1 gün önce her şeyi satıp dolar almayacaksanız kâr edemezsiniz.Benim adsense gelirim yılda 100$ olsa, harcadıklarım 1000$.İyi niyetle açmışsın konuyu, kalbin temiz arkadaşım ama biz montaj ülkesiyiz, komple zarardayız.Dolar 50kr olsa da emin ol biz zarar ederiz.Bir şey üretmezsek böyle devam eder.Ne yazık ki websitelerimiz de öyle, kaç özgün projemiz var, hepsi klon.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
:) heer kes ingilizce site açıp usa united kingdom germany vs. vs. den reklam yayınlayıp hit yapsın o zaman hepimiz kar da oluruz bizim ülkemizdede kimse reklam vermesin.

bence siz webmaster ekonomisini tartışın 10 tl ye 6 ay link satıp 60 tl ye 20k hitli site satan insanlarla doldu etraf tabi bunlar ne alana yarıyor ne satana.

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
:) heer kes ingilizce site açıp usa united kingdom germany vs. vs. den reklam yayınlayıp hit yapsın o zaman hepimiz kar da oluruz bizim ülkemizdede kimse reklam vermesin.

bence siz webmaster ekonomisini tartışın 10 tl ye 6 ay link satıp 60 tl ye 20k hitli site satan insanlarla doldu etraf tabi bunlar ne alana yarıyor ne satana.

harbiden bende gördükçe cinnet geçiriyorum.adamın 10k forumu var yazmış 3 aylık reklam 15tl .. yani o para için 3 ay forumunu kirletmene değermi.. işte bunlarda internette para varmış site yaparsak para kazanırız diyen webmaster olmayan olmayan, bir forumun kirlettiği piyasa insanları.Bu yüzdendirki 10k kaliteli bir sitemiz olduğunda reklam almak istiyoruz adamın dediği şu : ben şu siteye 20tl ye 4 ay reklam verdim verdiğin ücret çok pahalı kimse reklam vermez.. oluyor.Webmaster piyasasının bu kadar bitik ve boş olmasının tek sebebi o "bir forum" denilen forum.Ben 9 senedir web siteleriyle uğraşıyorum. son 4 senedir para kazanıyorum.Bundan önce para kazanmak gibi bir düşüncede veya seviyede değildim.Ama şuanda "bir forum" dediğim sayesinde klon siteler açılıp sırf para kazanmak için siteler açan daha bu piyasada 1-2 ayını doldurmamış insanlar var.Hani iyinet forumda iyinet forum diyoruz ya.Bu yüzden diyoruz işte.İnşallah eski günlere döneriz.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Doların aşırı yükselmesi veya düşmesi kriz ortamında ülkeyi olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

1 dolar 5 tl veya 5 tl 1 dolar olduğu zaman her iki durumda da işimize gelebilir.

Bu tamamen arz talep dengesi ile ilgili.

Lakin bizim sorunumuz doların hareketi değil krizdir.

Kriz olduğu için doların düşmesi de yükselmesi de bizleri etkiliyor.

Dükkanına 1 tek müşteri bile gelmeyen esnaf her gün kaç para kazandığını hesaplaması gerekirken,her gün borcuna ne kadar daha faiz geldiğini hesaplıyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5