İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense'de Vergi Dönemimi Başlıyor?

hakanzorbey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ulaştırma bakanlığı google'ın vergi ödemesini istiyor. Google yetkilileri önümüzdeki hafta bu konuyu görüşmek için Türkiye'ye geliyorlar.

Artık adsense'de kesinti olacak mı, ne dersiniz?

T

trgy

Misafir
Adsense yayıncılarına sizde kesinti olmayacak denir ama eminim ki belli etmeden keseceklerdir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
İlla kesecekler ;) Ozaman adsense ve adw ü kullananlardan vergiye sevinenler çıkarmı bilmem artık :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Adwords fatura keserse kimse kusura bakmasın ama bu çok iyi olacaktır. Hatta bunu senelerdir söylüyordum ben.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Ben sevinirim valla. Zaten heryerde vergi ödüyoruz bundada ödeyelim. En azından bir miktarda olsa manyak gibi reklam verenler ortadan kalkacaktır

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Ben sevinirim valla. Zaten heryerde vergi ödüyoruz bundada ödeyelim. En azından bir miktarda olsa manyak gibi reklam verenler ortadan kalkacaktır
Onlara bişey olmaz...
Olan ufak çaplı reklamverenlere olacak.
100 liralık reklam - 118 belkide 135TL olacak reklamla.
Bir gün öyle bir tepecek ki sistem ahh ahh!; inşallah altında sadece sorumluları kalır.

DarksPrince

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Google bu ülkeden milyarları götürsün vergi vermesin biz 3'ün 5'in vergisini verelim. Bizede illa ki uğrayacak ama öyle ya da böyle bu ülkeyi tanımalı ve vergisini vermelidir.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
kim bilir hangisinin çocuğu yiyecek bizde burda :D yazıp duruyoruz haybeye. Artık gemicikte almazlar uzay mekikcik alırlar.

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
google' ın türkiye ofisi var ama ne iş yapar derseniz bilmiyorum. heralde adwords reklam verenleri ve adsense yayıncılarına ban atmak içindir diye tahmin ediyorum. :D

eğer durum böyleyse vergi mükellefi olmayan bir şirket türkiye'de zorla vergi mi verecek yani. türk vergi sistemi hakkında detaylı bilgiye sahip birisi varsa açıklasın ltf.

edit: bu işin altında, devleti uyandıran kim çok merak ediyorum. kaç yıldır, ekmek elden su gölden gidiyor idi. acaba rakip reklam şirketleri falan mı ;)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Google vergi vermeye başlarsa, ardından facebook, yahoo, bing, ebay, alaibaba... gelir.. Ardından adil durum oluşması için diğer küçük siteler için de onlara da aynı uygulamanın yaptırılması gerekir.
Mümkün mü?
Bunlar 2 eliyle bi şeyini doğrultamazlar; maksat geçici de olsa para almak...

T

trgy

Misafir
bilgi
Zaten küçük websitelerinin bile vergi vermesi zorunlu. Fatura kesemiyorsa karşı taraftan stopaj istemesi zorunlu birşey. Biz uygulamıyoruz bunu tabi o ayrı birşey.

Bal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Google vergi vermeye başlarsa, ardından facebook, yahoo, bing, ebay, alaibaba... gelir.. Ardından adil durum oluşması için diğer küçük siteler için de onlara da aynı uygulamanın yaptırılması gerekir.
Mümkün mü?
Bunlar 2 eliyle bi şeyini doğrultamazlar; maksat geçici de olsa para almak...

Küçük siteler niye vergi versin ki ? zaten aldığımız reklam ödemelerinden vergi payı olarak belli bir miktarı bırakıyoruz.Para trafiği döndüren Tüm siteler tabikide vergiye tabii tutulmalı.bu vergi işini tamamen destekliyorm google adsenseymiş,youtube'muş hepsi götrüdğü milyon dolarların Türkiye ayağındaki vergileri vermeli.Hatta gazetede okudum Youtube'un Türkiye'ye 30.000.000 TL ödemesi gerekiyormuş reklamların vergi payı olarak.3'ün 5'in hesabını yapmadan bir yerlere gelemeyiz maalesef :)

Bal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Google bu ülkeden milyarları götürsün vergi vermesin biz 3'ün 5'in vergisini verelim. Bizede illa ki uğrayacak ama öyle ya da böyle bu ülkeyi tanımalı ve vergisini vermelidir.

kesinlikle kardeş,yotube'un 28 ülkede şubesi vardı yanılmıyorsam onlara gelince vergi tamam bize gelince mırın gırın ediyorlar.Youtube.com.tr diye açılacakmış Türkiye'de ofis açarsa.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Para kazanmak = Ticaret.
Ticaretinde büyüğü küçüğü olmaz. Kazanıyorsan vergide ödeyeceksin.
Kaldı ki asıl olayın google oldugunu sanmıyorum. Asıl olay google ın fatura keseceği kişi ya da firmalar. Sitelerinden spam ya da özgün içeriklede olsa bolca para kazananlar kabak gibi vergi dairesinin önünde olacaklar. Bu seferde o sitelerden vergi kovalanacak. Bence büyük bir haksızlığın önüne geçilmiş olur. interneti sanal olarak adlandıranlar paraları sayarken böyle düşünmüyorlar ama bundan sonra düşünecekler :)

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesecekler. Daha önceleri Google; ben ödemenizi yapıyorum, vergiden tamamen siz sorumlusunuz diyordu. Ama burada vergi sorumlusu, yayıncılar değil, Google. Google'ın herkesten tek tek vergi kesip, topladığı vergileri yatırması lazımdı. Ama bunu yapmadı. Türk Vergi Hukuku'nda buna ''vergi sorumlusu'' deniyor. Bir firmada çalışan işçiler için de aynı durum söz konusu. Ama burada kesin birşey yok. Çünkü yayıncılar, resmi olarak Google çalışanı değiller. Burada bir kesinlik olmadığı için Google bu yolu seçiyordu. ve tabii Google ile beraber yayıncılarda müteselsilen sorumlu oluyordu. Şimdi vergiyi kesip, kalanını bize Eft yapacaklar. Sistem bu olacak büyük ihtimalle.

Cybokron

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Kardeşlerim Bakan Haklı veya Haksız demiyeceğimde . Google hakkaten o kadar ülkede vergi ödüyor Türkiye'de neden ödemiyor ? Muz cumhuriyeti mi burası.

demirmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
oldu ozaman türk siteleri de amerika clicklerinden kazandığı paraların vergisini amerikaya versin.

alfainternetevi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence uygulama doğru ama şöyle de bir durum var,google vergi ödedikten sonra size yaptığı ödemelerde sizi de vergi mükellefi konumuna sokacak.Yani diyelim ki;
Sitenizdeki reklamlardan 100 tl ödeme alacaksınız,18 lirasını kdv olarak kesecek,kalan 82 lira,sonra size gelen ödemeden dolayı siz de bu işin ticari boyutunda varsayılacaksınız,82 liraya %18 kdv + %10 gelir vergisi ödeyeceksiniz,kalan para 60,516 TL,olan yine site sahiplerine olacak anlaşılan,belki küçük gelirlilere dokunulmaz ama büyük ödeme alanların başı ağırır diye düşünüyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5