İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsl Bağlantısıyla Server Kurmak (Resimli Anlatım)

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
KURDUUUUM !!...

Arkadaşlar sonunda başardım ve sunucuyu kurdum. Güzel olan ise asp , php ne varsa çalışıyor. Valla onu bende anlamadım ancak şikayet etmem :D

Test etmek isteyen arkadaşlar siteme www.koyyun.net adresinden ulaşabilirler. Yorum yazarlarsa ( hızı filan ) memlun olurum :D.

Disconnect sana da çok teşekkürler !

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
disconnect pcyi hiç kapatmıyorsun heralde.. peki bozulmaz mı pc hep açık kalırsa ? bir de sunucu pc ile normal pc arasında ne fark var ? ayrıca senin işlemci nedir hızı vs.?

bi tek bu sorunum var eğer bunu halledersek evdeki eski pcyi sunucuya çeviricem kendi sitelerimi orada host etmeyi düşünüyorum. yardımlarını bekliyorum.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
disconnect pcyi hiç kapatmıyorsun heralde.. peki bozulmaz mı pc hep açık kalırsa ? bir de sunucu pc ile normal pc arasında ne fark var ? ayrıca senin işlemci nedir hızı vs.?

bi tek bu sorunum var eğer bunu halledersek evdeki eski pcyi sunucuya çeviricem kendi sitelerimi orada host etmeyi düşünüyorum. yardımlarını bekliyorum.

PC nin fanlarında tozlanmadan vs. kaynaklanan bir sorun yoksa bozulacağını zannetmem. Tek sorun ısınmadan çıkabilir bir kaç basit önlemle bunun önüne geçebilirsiniz.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5

http://forum.iyinet.com/dedicated-c...server-kurmak-resimli-anlatim.html#post725222 Resmini de görebilirsin :)
İşlemcimiz Celeron 1.7
512 Ram
30 gb hdd.
İşletim sistemi
Windows Server 2003 Enterprise Edition Türkçe

Yüksek kapasiteli sunucularla arasında tabiki farklılıklar var. Ancak normal kasalar ve işlemciler de bu iş için kullanılabilir. Bilgisayar parçaları kolay kolay bozulacak şeyler değillerdir. İşlemcinizin fanı iyi çalışmalı, her ihtimale karşı termik macun kullanılmalıdır. Bozulabilir elbette sonuçta elektronik alet. En iyisini de toplasanız bozulmaz diye birşey yok.

Yaklaşık olarak, 3 haftada 3-4 defa kapattık. İşlemci ve ram değişimi için 1 defa, 2 defa yanlışlıkla ups probleminden, bir defa yarım saatten fazla süren elektirik kesintisinden dolayı.

Evde de olabilir tabiki ama boş bir odaya koymanı tavsiye ederim. Ses rahatsızlık yaratabilir.

samann gayet hızlı, ancak bir de site olsaydı daha güzel olurdu :)

1- Kaç site istiyorsanız o kadar kurabilirsiniz. Eğer sitenizin grafikleri yok denecek kadar az durumdaysa 20.000 tekili rahat kaldırabileceğini düşünüyorum.
2- Bağlantım 2048/512
3- Tek faydası ücretsiz olması diyebilirim.

Bunların dışında açıklamak gerekirse, test adresi verdiğim www.hital.net in 88X31 lik (10358 bayt) ve 80X15 (205 bayt) boyutlarındaki bannerleri toplamda 20.000 tekil gösterim yapmakta (tahminen).
Adsl hızıma göre 512 kb lık anlık veri gönderebilmem gerekiyor. Biz 400 kb gönderebileceğimizi varsayarsak 40kb boyutundaki bir sayfada aynı anda 10 kişi dolaşabilir diyebiliriz. Yada 100kb olan sayfada 4 kişi dolaşabilir.
Mantık yürüterek hesaplıyorum bu konuda uzman değilim. Ancak test adresi ortada İnandırıcı bulmayan kendisi test edebilir.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
hmm.. esasında fena fikir değil.. ama pcye biraz masraf yapmam lazım baya eski :) birde celeron neden bu kadar ucuz yaf ?

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
disconnect birşey soracağım. klasörlere yazma izinlerini nasıl verebilirim ?

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
koyyun.net adresine smf kurup denemeye çalışıyorum ancak dediğini yapmama rağmen orada izinleri verin uyarısı çıkıyor.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Hangi dosyalara izin vermen gerektiğini biliyormusun ve doğru yerde olduğuna eminmisin. Smf kurmayı bilen birileri yardım edecektir.

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
biliyorum daha önceleride birçok kez kurdum ve evet doğru yerdeler..

ByMK

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
slm arkadaşlar öncelikle anlatım için tşk. fakat kafama takılan bişi var statik ip için mi ekstra para ödeniyo dinamik ip için mi ? bi arkadaşımın dediine göre kendisi statik ip kullanıyomuş ve dinamik ip den çok daha az ödüyomuş. bu konuda bilgi almak istiyorum sizlerde..

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
slm arkadaşlar öncelikle anlatım için tşk. fakat kafama takılan bişi var statik ip için mi ekstra para ödeniyo dinamik ip için mi ? bi arkadaşımın dediine göre kendisi statik ip kullanıyomuş ve dinamik ip den çok daha az ödüyomuş. bu konuda bilgi almak istiyorum sizlerde..
Statik ip ücrete tabidir. Adsl başvuru formunda ayrıca ücretlendirileceği yazılmaktadır.
Bu ücret tahminen 1-3 ytl arasında. Ben statik ip kullanıyorum ancak faturama daha yansıtılmadı.

php4food

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Az önce benzer konuyu arkadaşımla oturmuş konuşuyorduk. 32mbit vdsl geldikten sonra düşündüğümüz birkaç şey var.

Daha öncesinde çok defa adsl hattı üzerinden yayın yaptık. En büyük sıkıntısı, birçok mail serverdan adsl ip'lerinin banlı olması. Sebep zaten çok açık. Localden atılan spam mailler. ADSL hat üzerinde yayın yapan arkadaşlar, mail için ayrı server kullanırlarsa iyi olur. MX record ayarlayarak yapabilirsiniz. Evdeki sunucunuzda çıkacak problemlerden de etkilenmemiş olur mailleriniz.

Bunların dışında, windows server'dan anlamam ama, bu güzel anlatıma katkısı olacaksa eğer, linux (debian) üzerindeki kurulumu ile ilgili de bir makale de ben ekleyebilirim. Talep varsa tabi..

disconnect, onun önüne birtane de firewall sallarsan tadından yenmez sanki. bi de cisco sticker. tamamdır. fotoğraf çok tatlı. tebrikler.

samann

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
php4food

Eğer debian üzerinde server kurulumu hakkında yazdığın bir makale varsa ve burada paylaşırsan seviniriz.

Yani ben kendi adıma sevinirim.

php4food

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
debian ile ilgili yazarım zaten. istek varsa neden olmasın. 1-2 gün içinde hazırlayayım. screenli şekilde. Apache, Mysql, PHP, Phpmyadmin kurulumlarını da anlatmama lüzum var mı? onun dışında zaten anlatacağım bir bind var. hatta onları hemen anlatayım.

ubuntu için : #sudo su -l
debian için : #su

her ikisinde de -> #apt-get install apache2 mysql-server php5 phpmyadmin

bind kaldı geriye. o da işin asıl kısmı zaten. detaylı şekilde anlatırım. seve seve..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Evde server kurma konusuna yeni başlayacak arkadaşlar, ubuntu + xampp ile daha kolay bir deneme yapabilirler.

php4food

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ubuntuyu yeni download edecek olan arkadaşlar, server edition version çekerlerse birçok şey default gelecektir. bunu da ekleyelim.

php4food

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1024/4 = 256kbps ile hizmet vereceksiniz. upload hızınız önemli haliyle..

windows server 2003 arkadaşın dediği gibi internette limitli varmış. onun dışında cd den kurmuştum ben. herhangi bir zorluk çekmezsiniz. xp kurulumuna benzer. arada birkaç fazladan network ayarı istiyordu diye hatırlıyorum..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5