İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ADSL için SORUN!!

A

Anonymous

Misafir
Herkese Selam

Türkiye de DSL bilhassa ADSL hakkında maalesef biraz da hizmeti verenler yüzünden ( TT ) yanlış ve eksik bilgileriniz var..İsterseniz yanlışları saymak yerine ADSL hakkında sormak ve öğrenmek istediğiniz en ince teknik ve yönetimsel ayrıntıları sorabilirsiniz...ADSL'in TR'deki geleceği , ADSL hızları , yatırımları, hizmet verilen yerler , testler....vs...

Sorularınızı bekliyorum..Cevaplayamacağım sorunuz olmayacağını garanti ediyorum....

Sağlıcakla kalın..

A

Anonymous

Misafir
selam,

tam olarak download/upload hizi kac kb? (128/32 hat icin). TT 128K da sinirliyormu gercekden hatti, yoksa biraz daha hiza izin veriyormu, kablonet'de bu aralar 10K bile zar zor geliyor benim ogrenmek istedigim bundan daha iyimi kotumu?

tsk.

ugur

A

Anonymous

Misafir
Selamlar
Sonunda biri sordu şükür : )

TT 2.5 ay öncesine kadar bir sınırlandırma getirmiyordu. Hem Server'i buna pek beceremiyordu. Hem de zaten 50 abonesi vardı. Yani fazla bir bantgenişliği kaplamıyordu aboneler. Şu anda ise 950 abonesi var ve hızla artıyor.
Artık yeni server'le her abone; girilen ATM hız değerlerine göre sınırlandırılıyor. Kesimlikle 1 bit bile fazla geçiremezsiniz. Browser'larda görülen anlık hız değerleri sizleri aldatmasın.Gerçekten yüksek hızlarda erişim sağlayanlar varsa ya trafik değerleri fazla girilmiş veya hiç girilmemiştir. Trafik tanımları yapılmayan abone bulunduğu hat ( path ) üzerinde eğer yer varsa - ki hiçbir hat tam dolu değil - dilediği gibi at koşturur.. Tabii ki 2Mb'e kadar.. Çünkü santraldaki modem shelf'ler 2Mb'e set edilmiştir.Daha yukarı çıkamazsınız.

128Kbps 'lik bir abone 13.5 KB'lık ( 8 ile çarparsan bit olarak değerini bulursun ) bir hıza çıkabilir. Geri kalan 2.5KB'lık kısım bağlantı şekli genelde PPPoE ( PPP over Ethernet ) olduğundan bu protokol için kullanılan etnernet frame'lerin overhead'inde ( içinde kontrol, haberleşme , senkronizasyon vb. gibi bilgilerin taşındığı kısım ) harcanmaktadır. Daha 22:45 09.07.2001yüksek hızlar sözkonusu değil.
Ama eğer PPPoA ( PPP over ATM ) ile bğlanırsnız bu hızı 14.5-15KB'lara kadar çıkartabilirsiniz. Çünkü ATM hücrelerinde overhead çok azdır.
Upload için de aynı şeyler sözkonusu....

ADSL'in Kablonet'ten en büyük farkı ADSL hattının sizin için ayrılmış olması ve bunu hiçbir şekilde kimseyle paylaşmamanız. Kablonet'te ise bölgelere göre değişen 10-15 Mb'lik yollar birçok abone tarafından paylaşılmaktadır. Abone sayısı azken son derece hızlı bağlanabilirsiniz.. Hatta 64Kbit'lik bir hattan 50 KByte (!) download yapıldığına şait oldum ( B, byte - b, bit ayrımına dikkat edelim, network tarafında herşey bit olarak konuşulurken abone tarafında genelde Byte olarak konuşulur ) Ama sonraları o hatta abone çoğaldıkça kesinlikle hızınız garantili değildir ve yazdığınızdan anladığım kadarıyla 128Kb'lik bir hattan 10KB zar zor geliyormuş .. Doğru bir tespit. Kablonet'te birçok abone için tek bir yol varken ve bu paylaşılırken, ADSL'de her abone için paylaşımsız ayrı bir yol açılır..Artık fiyatlarını ve bu durumu kıyaslayıp bir karar verirsiniz..
Biraz uzun oldu galiba....Bana göre şu anda ADSL biraz daha iyi...Ama sonraları çok daha belli olacak üstünlüğü..Mesela çok yakında Statik( reel ) İP olayı, ve mevcut hatlardan video-conferancing...daha ne olsun...
Görüşmek üzere...

A

Anonymous

Misafir
iki üç sorum olucak ilk önce adsl ile kablo arasında ne fark var(hız,kullanıs ve teknik destek bakımından)
ikinci olarak alt yapısı oturmayan yada yeni olan semtler e gore diğer semtlerdekiler hızlı mı bağlaniyor lar simdiden tsk sagol

A

Anonymous

Misafir
Selam Quasimado (?)

ADSL ile Kablo arasindaki fark'tan geçen mesajimda biraz bahsetmistim. Kablo kullanicilarinin belirli büyüklükteki ( mesela 15Mbit/sec. ) bir yolu ( path ) paylasiyorlar. Abonelerin ayni anda belirli bir yüzdesinin ( %40-&60) internete erisip download yapacagi düsünülerek tasarlanmis ( aslinda dial-up mantigidir bu tamamiyla ! ) bir hizmettir. Eger seninle beraber ayni anda fazla kimse bagli degilse satin aldigin hizda hatta daha yukarilara çikma sansin var. Ama bu daha yukarilara çikma durumu kesinlikle geçici.. Çünkü ayni hattan baglanan abone sayisi arttikça senin araligin daralacaktir. (TT tarafindan bu yolun genisligi ise toplam abone sayisinin %40-50'sini karsiladigi sürece arttirilmayacaktir ) Sonuç olarak kablo'da hizin garanti degildir ve ayni hatti milletle paylasiyorsundur.
ADSL'de ise hattin tamamiyla garanti altindadir. Bütün herkes ayni anda baglansa dahi hattinda bir yavaslik olmaz. "Dedicated" yani aboneye adanmis yani paylasimsiz hattir. PC'nizden internet'e çiktiginiz noktaya kadar size ait fiziksel ( telefon kablonuz ) ve sanal hatlariniz ( size ait pvc'ler ) vardir. Bir önceki mesajimi okursaniz bazi degerler verdim bu konuda...Ayni sekilde; ADSL ile statik IP alma sansiniz ( böylece hosting yapma sansi ), ADSL üzerinden ( sabit hizli oldugundan ) video-conferancing yapma sansiniz var..Tüm bu avantajlar ADSL'i cazip kiliyor ve zaten mevcut portlar'in bitmesi de an meselesi ( belki 1-2 ay en fazla )...Su kriz olmazsa.... :)

Altyapisi oturmamis diye bi si yok..Neden ? Altyapi dediginiz telefon kablonuz ve bu telefon kablolarinin toplandigi bir santral ki bu heryerde var. O santral'a koyduklari bir cihazla ( ASAM ) internet'e erisebiliyorsunuz.SAdece modeminizle santral arasi 5 km'dan fazla olmamali.. (ASLINDA OLSA DA OLUR YA NEYSE...)...Bundan 1.5 sene kadar önce deneme amaçli seçilmis toplam 30 kadar merkezde ( istanbul , ANkara, Izmir ve Çanakkale (!) illeri ) adsl hizmeti var.( sonradan sadece bir iki semtte degisiklik oldu artik degisiklik sözkonusu degil ). Yani anlayacagimiz yeni semt eski semt diye bi si yok... Hizlar kesinlikle ayni...ADSL hizmeti bu illerdeki tüm semtlere veya tüm Türkiye geneline yayginlassa ( ki bu yarin belki yarindan da yakin ) dahi hizlar DSL'in mantigindan dolayi farkli olmayacak...

Herkese sevgiler...

A

Anonymous

Misafir
Selam Beyazadam ;
Acaba DSL'in güvenliği hakkında ne düşünüyorsun.
Burda güvenlikten kastım ttnet server ı ve sanırım 1-2 ay öncesine
kadar bilgisayar medyasında yer alan alcatel modemlerinin güvenlik
sorunu.Yani herhangi bir kişinin ttnet'i crack edip , kullanıcılarına veya
bağlantı hızlarında bir değişiklik yapabilir mi?
Başka bir sorum ise türkiyede türk telekom un
verdiği bu hizmeti genel olarak nasıl buluyorsun?Şahsen ben bundan 2
gün evvel bu servis hakkında bu kurumu aradığımda , beni 7 yada 8
adet telefon numarasına yönlendirdiler ve ne yazikki en sonunda
ulaşabildiğim kişi bana fiyat bilgileri dışında sorduğum hiç bir sorunun
yanıtını vermedi . Ve en önemliside normalde devlet daireleri için öğlen
paydosu denen saatte aradığımda koskoca türk telekom binasında hiç
bir kişi telefonu açmadı . Sanırım bunlar kablonet i öne çıkaran
avantajları .
Ancak DSL bağlantı çeşidinin , cable a göre daha
avantajlı olduğuna katılıyorum . Ve ben şu an dial-up kullanan bir kişi
olarak ADSL bağlantısına geçmeyi düşünüyorum ama açıkcası çok da
fazla türk telekom a güvenemiyorum bu konuda . Eğer kablonet değilde
neden ADSL i tercih ettiğime gelinecek olursada : 1-tabiki DSL
teknolojisinin daha iyi ve yeni olması . 2 - Fiat farklılıkları . Arada çok
da bir fiat farklılığı olmasada , türkiyede olan fiatlandırma teknikliklerini
ne yazik ki benimsemede zorluk çekiyorum .

P.S: Son bir teknik sorum var son anda aklıma gelen:) 128/8 = 16kbps
bunu zaten önceki cevaplarında belirtmiştin ama ADSL bağlantısında
bunun 14.5 inin kullanıldığını , geri kalan 2.5 unun ise başka şekilde
değerlendirildiğini yazmıştın . Ancak kablonet de , ben bunu arkadaş-
larımda 16kbps olarak gördüm . Yani arada li 2.5kbps de kullanılıyordu .
Ama benim bu bahsettiklerim download için geçerli olan kısmı , acaba
sende bu 14.5kbps lik hızı download için mi kullandın ?

A

Anonymous

Misafir
Selam Mavi;

Öncelikle geç cevap verdiim için kusura bakmasin umarim.. ( Aslinda mesajlari ancak bugün kontrol ettim ve hemen cevap vermeye çalisicam )
Güvenlik sorunu : Bahsettigin sorun sadece ttnet server'i ( daha acik sekliyle adsl hizmeti verilen 3 ilde birer tane toplam 3 tane bulunan Broadband Access Server - yani bir pc olarak düsünmeyelim diye yazdim.. ) hek edip HIZLARLA oynamaksa bu önemsiz ama yapilmasi biraz zor..NEden ? hadi telnet ile cihaza eristin, sifreleri de bildin..Orada onbinlerce PVC arasindan kendine ait olani buldun ( ki bu TTelekom veya Alcatel haricinde kimsenin sahip olmadigi biraz karmas1k bir bilgi ve arasira degisme gösteriyor ) hatta cihaziin CLI'yi ( Command line Interface ) ile gerekli komutlari düzgün bir sekilde girdin ve hizini 1Mbit/s yaptin..Buraya kadar mümkün...Ama bir de isin Modem kismi var ki ( modemlerden de hiz sinirlamasi yapilmakta ) oraya müdahele neredeyse mümkün degil...O modemleri uzaktan konfigüre etmek son derece zor disaridaki bir eleman için...Nedenine girmeyelim...Tabii hersey mümkün. Pentagon' 1 hek etmek de... Saka bi yana oldukca zor ve yapilsa da diger aboneleri etkilemeyen önemsiz bir durum ..Ayni sekilde farkedilmesi de mümkün eger abartirsan. Gün içinde defalarca yap1lan rutin ADSL tanimlamalari veya kontrollari sirasinda aktif kullanicilarin istatististiginden ve konfigürasyonundan bunun farkina varILABILIR...Eger aklinda öyle bi si varsa hizini 512'den fazlaya cikartma, çünkü 1M 'lik abone sayisi bir elin parmaklari kadar... veya hiz tanimlarini sil.. :)) Bu durumda hizin ALT ve ÜST sinirlari kalkar...!!
Baska güvenlik problemlerinden bahsediyorsan yine sorabilirsin...
TTelekom'dan bahsetmek istemiyorum ama sadece data salonlarinin halini ( deli gibi çalan telefonlar, aboneler, bir sürü islem.. ) görmenizi isterdim... Kesinlikle iyi hizmet verilmiyor ama elemanlarin olaganüstü çaba sarfettiklerini ( TT ile hiçbir bagim yok !! ) söylemeliyim...Ben ortami gördükten sonra orada calisanlari kesinlikle suclamiyorum. Tek suc yönetimin...Isiniz TT'ye düserse elemanlarin suyuna giderek sorunlarinizi anlatin..Onlari sikarak su durumda asla hizmet alamayacaginizi unutmayalim.. Neyse...

Teknik konuya gelince : Yanlis anlamadiysam 64 K'lik kablo hattinda tam olarak 16KB download görülmüs. Bildigim kadariyla Kablo'da baglanti için adsl'deki gibi ( PPPoE veya PPPoA ) bir protokol sözkonusu degil..Bu yüzden o hizlara cikiyor..Bu arada 128 k ( 14.5 K ) sadece download için kullandim..

Sabahin bu saatinde ise baslamadan önce yazmak istedim hemen .. O yüzden biraz daginik bir cevap oldu belki ama umarim sorularina cevap olmustur... Eksikle lütfen tekrar yaz

Herkese Sevgiler..

A

Anonymous

Misafir
selam,

Sorum DSL ile ilgilenen tüm arkadaşlara tabiki beyaz adam sana. Sorum şu, DSL aboneleri telekomdan bağımsız bir LAN kurabilirmi? Benim modemimde max hız 8mbit olarak gözüküyor böyle bir şey olursa tüm aboneler birbirleriyle çok yüksek hızlı haberleşme sağlayabilir internetten bağımsız olarak. MP3, Divx, iso images gibi indirmesi uzun süren dosyalar böylelikle internet yerine LAN'dan çekilebilir. Hatta "napster" gibi bir program oluşturularak (Açık kodlu türevlerinden birkaç satır değiştirilerek uyumluluk sağlanabileceğini düşünüyorum). Böyle bir şey olursa telekom ne der, kızarmı mesela :) Bütün bu düşüncelerim hayal mi yoksa gerçeklik payı var mı?

İlginiz için teşekkürler . . .

Onur Tokan

A

Anonymous

Misafir
Selam Tokan ve tüm diğer arkadaşlar

Sorun için teşekkürler. Ben cevaplamak isterim müsaade edersen böyle güzel bir soruyu. Çünkü biraz kafa yoran herkesin aklına gelen ancak nedense TT'nin aklına pek gelmeyen veya daha doğrusu gelse de maalesef devlet kuruluşu olmasından dolayı bir türlü gerçekleştiremediği uygulamalar. Gerçi dediğin kadar ( 8Mb) abartılı yapmak teknik açıdan pek mümkün değil ama yine de o dediklerin rahatlıkla olur...

Ancak bugün ki yoğunluğumdan dolayı ayrıntılı cevabı akşama bırakıyorum. ( "Az sonra!..." diyen TV kanallarına benzedi cevabım.. Özür dilerim ).

Sağlıcakla kalın

Beyaz Adam

A

Anonymous

Misafir
Herkese selam
Öncelikle bu sekilde geç ve kopuk kopuk cevap verdigim için özür dilerim...Selam Tokan..Düsündüklerin çok güzel seyler ama çok detaylari var aslinda...Ama hemen söyleyeyim ki bu TT varken söylediklerinin gerçeklesmesi bayagi zor...
Sorularina cevap vermeye çalisayim...
LAN'i eger özel bir lokasyona ( site, organize sanayi gibi tüm abonelerinin telefon kablolarinin biryerde toplayabildigi yerler ... ) kuracaksan mümkündür. Nitekim BNet ve KoçNet bu ise el attilar bile...Siteler'e kurmaya basladilar.Ama bunlar sadece evimizdeki modemlerle olmaz tabi...Ayni zamanda santrale de ( daha dogrusu telefon kablolarinin toplandigi yer diyelim.. ) DSLAM ( DSL Access Multiplexer ) denilen üzerlerindeki kartlarda çok sayida modem bulunduran modem Shelf'leri konmali...Bu toplu modem kutusu ( shelf'i ) abonelerin modeminden anlar onlarla haberlesir ancak; abonenin baglanirken kullandigi PPPoA veya PPPoE gibi protokollardan PC'sindeki IP'den felan anlamaz..BU yüzden network ve IP sonlandirmasini ( umarim yeterince açik yaziyorumdur ) yapabilecek bir server'e ihtiyaciniz var.. Bu PPPoE, PPPoa, PPTP gibi sessionlar kurabilecek yani bu hizmetlere serverlik yapabilecek bir PC veya özel amaçli dizayn edilen BRAS gibi management cihazina ihtiyacimiz var...Ancak bunlar 100 abonelik için 100.000 dolar mertebesinde cihazlar..HAdi BRAS islemini bir PC server'la hallettin...Yine de DSLAM'larda oldukça pahali cihazlar fakat dedigim gibi abone potansiyeli çok yüksek olan özel bir lokasyona kurarsan cihazlar kendini kisa sürede amorti ederler...Ve router ...Kurdugun bu lan içinde istedigin gibi at kosturabilirsin...Dediklerinin hepsi olur..Ama ayni site aboneleri topluca internet'e ttnet omurgasinin biryerinden çikabilecekler yine..

Ama sen bunu TTnet omurgasina farkli lokasyonlardan baglanan aboneler veya LAn'lar arasinda yapmak istersen bu teknik açidan mümkün olsa da omurganin ( ttnet veya turpak ) idaresi ve kapasitesi açisindan çok zor. Aslinda TT bunu sadece iki abone arasinda ( point to point ) dahi istense yapmiyor.Degil ki binlerce abone arasinda olsun..Dedigim gibi idaresi oldukça zor.Omurga üzerinde isteyen aboneler arasi yollar yaratmak omurgaya çok büyük bir yük getirir.

Tek çare statik IP verildeikten sonra abonelerin 0NTERNET ÜZERINDEN haberlesmesi olacaktir...EN IDEAL ÇÖZÜM..

8Mbit olayina gelince bu ADSL teknolojisinin siniri..Ama download siniri.Upload hizi ise 2Mbit ile sinirli.( Tabii burada hattinizin kalitesi, mesafesi, güzargahi üzerindeki gürültü etkenleri de önemli. ) ADSL'nin A'si Asimetrik demek bilindigi gibi..Yani herkes max hizda baglansa da karsilikli olarak ( simetrik ) en fazla 2Mbit hizinda görüsebilirler. Zaten ADSL'nin Point to Point'de kullanilMAmasinin en büyük nedeni bu. Aslinda bu konunun da olabilirligi var ama daha fazla detaya girmeye gerek yok diye düsünüyorum.

Ayni zamanda senin baglandiginda okudugun o degerin senin mevcut abonelik hizinla ilgisi yok. Daha önceden bahsetmistim sanirim..Siz hangi hizlar için basvurdu iseniz o hiziniz ile sinirlandiriliyorsunuz. Asmaniz pek mümkün degil.

KAfalar biraz karisti ise söyle özetleyebilirim.

1-Farkli lokasyonlardaki abonelerin Internet'e ÇIKMADAN ( point to point ) birbirleri ile yüksek hizlarda haberlesmesi teknik açidan mümkün ama idaresi zor. ( Özel bir proje ile IMKB bunu yapmis durumda )
2-( IDEAL ÇÖZÜM ) Farkli lokasyonlardaki abonelerin Internet'e ÇIKARAK ( internet üzerinden ) IP ile yüksek hizlarda haberlesmesi teknik olarak mümkün, idari olarak da oldukça basit. ZAten statik IP verilmeye baslaninca bu gerçeklestirilebilecek. Ama dedigim gibi. Iki abone düsün 128/32 ve 128/32 hizlari var.Ancak 32K ile haberlesebilecekler!! Bu durumda TTelekom'un tarife degisikligine gitmesi gerekebilir. Yani 2Mbit'e kadar simetrik 128/128 .... 512/512...2M/2M gibi tarifeler olmali...VIdeoconferancing için 340Kbit yeterli bildigim kadariyla.
3-Ayni ( özel !! ) lokasyonlarda olan aboneler için ( internet'e ÇIKMADAN ) bu mümkün, idaresi kolay ama feasible mi acaba? Abone sayisina bagli...millet yapiyorsa karli demektir...Bir de aboneler sadece kendi sitesindekilerle niye haberlesmek ister ki?

Sevgiler, saglicakla kalin..

Beyaz Adam

A

Anonymous

Misafir
Selam Beyazadam ;
Acaba PPPoE ve PPPoA arasındaki farkı açıklayabilir misin ? Hangisi performans da daha iyi ? TTnet bu protokollerin 2sini de destekliyor mu ?
Saygılarımla

A

Anonymous

Misafir
Beyaz'dan Mavi'ye selamlar

Eğer istersen mail ile PPPoE ile PPPoA arasındaki farkın teknik açıdan detaylarını iiçeren 3-4 sayfalık power point sunum ( Her iki protokolün içindeki paketleri ayrıntısı ile gösteren ) gönderebilirim. Sözlü olarak anlatmak biraz zor oluyor.
İki protokol arasındaki fark incelendiğinde PPPoA 'nın performans olarak PPPoE'den yaklaşık biraz daha ( yaklaşık 1/10 kadar ) performanslıdır.
Ve TT uzun süreden beridir her iki protokolü de desteklemektedir.

Herkese sevgiler

Beyaz Adam

A

Anonymous

Misafir
Merhaba!
benim hattım adsl normalde eğer bir download yapıyorsam veya yoğun olarak hattı kullanıyorsam hattan düşme gibi bir sorun yaşamıyorum fakat eğer hatta aralıklar ile iş yapıyorsam devamlı düşmeler yaşıyorum bu aralıklar 2-3 dakka civari yani mail okuma filam yada irc'de sabit olarak kalma alışveriş yok denecek kadar az. Bu neden oluyor?
Ayrıca modemimim speed touch usb bunla bir alakası var mı ?

A

Anonymous

Misafir
Selam MuYu ( ilginç bir nickname !! )

Öncelikle her zaman için kesinlikle yapacaginiz bir islem var..Sorununuzu tam olarak belirledikten sonra ( ki siz bunu k1smen yapmissiniz ama hangi saatlerde kesildiginizi, o anki aldiginiz IP nolari not edip ve kesilirken fiziksel olarak hattan düsüp düsmediginizi USB modemin adsl lambasina bakarak kontrol etmelisiniz. ) TTelekom'i arayip net bir sekilde ama SABIRLA, Ve SUYLARINA giederek onlara olayi aktarmaniz ve Alcatel'e bildirmelerini UYGUN bir DILLE söylemeniz..Yapmaniz gereken sadece bu...Çok az sayida da olsa ( 1500 abonede 2-3 kisi ) bu tip sorunlar var..Yani trafik varken hattan düsmeme, hat bos kalinca hattan düsme..Olayi gercekten net bir sekilde belirlemissiniz..geriye ayrintilar kaliyor...Burada bir sürü sebeb siralayabilirim ama bu sadece geyik olur...

Biliyorum belki cevab1m tatminkar olmadi ama emin ol en dogru ve k1sa yol bu...Bu arada sorunun USB modem ile ilgisi olmadigini da söyleyebilirim...

Saglicakla kalin

Beyaz Adam

Not 1 : Ne kadar hizli cevap verdim ama...:))

A

Anonymous

Misafir
En azından fikir verdiniz artık telefona cevap vermelerini bekleyeceğim :) Ayrıca nick adım ile soyadımın kısaltması :)
(Murat Yüce)

tekrar teşekkürler

A

Anonymous

Misafir
o anki aldiginiz IP nolari not edip ve kesilirken fiziksel olarak hattan düsüp düsmediginizi USB modemin adsl lambasina bakarak kontrol etmelisiniz.
--------------------------
şimdi burayı azcık anlayamadım hattan düşüyorum fakat ardından hemen bağlanabiliyorum bazen ise adsl lambası yanıp sönmeye başlıyor bu ise ikinci veya daha ilerki düşmelerde oluyor bazen ise bağlanır bağlanmaz direkt düşme oluyor garip bir durum yani. Daha önce hattımız ile adsl almadan dial-up 28 k üstü bağlantı yapamama gibi bir problemimiz vardı acaba bu sorun hattan mi diye düşünmüyor değilim fakat genelde düşünmek ile kaliyorum nitekim bazen 2 saat telefon acmalarını bekliyorum. Herneyse zorlayacağız telefonlarını gene :)

A

Anonymous

Misafir
Selam MuYu
Neden IP'leri not al diyorum ? : ADSL hismeti veren serverlerin log'lari sürekli olarak tutuluyor.Bu loglara bakilarak kim, ne zaman, hangi baglant1 ( PPPoE..... ) ile baglanmis ne kadar hatta kalmis, ne zaman cikmis, neden cikmis, nasil cikmis vs. vs.. gibi bilgilere erisilebiliniyor.Örnegin siz normal bir sekilde baglanirken bile 1 sayfa yazi dökülüyor size ait log'lara....VE en önemli nokta Authenticaiton sürekli devrede olmadigindan bu loglarda sizlere ait bilginin takibi çok zorlasiyor. Eger Auth devrede olsa kullanici isminize ait baglanti trace edilerek neden hattan düstügünüz bulunabilecek.Bu durumda geriye sadece sizin baglandiginiz anda aldiginiz IP'yi ve o anki saati not ederseniz o zaman loglarda size ait baglantinin bilgilerine erisilebilinir. ( ok ??? ) Neyse TT alcatel'e bildirirse onlarin da sizlere yaptiracagi ayni sey olacaktir...
Ama arasira ADSL isiginizin yan1p sönmesi ( amber rengine dönüsmesi ) hattinizla ilgili çok ciddi bir problem.Öncelikle bunu ( hattinizin kailitesini - Unutmayin bu ölçüm için evinize birisinin bir aletle gelmesi gerekir.Ancak evinizin bagli oldugu en yakindaki kutudan da ölçebilirler. O zaman kutudan eve kadar olan hattan emin olamazsiniz ki çogu zaman buralarda sorun cikabiliyor. Sonuçta; modemin ucundan ölçtürmeye çalisin. Avrupa yakasinda iseniz isiniz biraz daha kolay..YOk eger Anadolu yakas1nda iseniz Allah yardimciniz olsun) TT'ye test ettirmelisiniz...Dial-up'ta da 28K'nin üzerinde modemlerin senkronize olamamasi da hattinizin kalitesizligindendir....
Simdilik baglandiktan sonra ki düsmeyi unutun...Hattiniz ya kalitesiz, ya da hattinizin güzargahinda random olarak gürültü üreten bir sey var ( fabrika, nem , esneme, localinizdeki bir fotokopi makinasi bile olabilir... )

Tekrar kolay gelsin diyorum..Al(ama)diginiz hizmetin hesabini sorun...

Saglicakla kalin..

Beyaz Adam

A

Anonymous

Misafir
Yardımınız için teşekkürler fakat hata kontrolu olayı baya bi uğraştıracak hatta dediğiniz gibi bir gürültü var fakat nedeni ne olduğu hususunda bir fikrim yok ne yazıkki artık o herhalde beni aşıyor.

A

Anonymous

Misafir
ADSL iyidir dedik aldik, ama simdi hic memnun degilim, inanilmaz bir yavaslik soz konusu. Gerek yurt ici gerek yurt disi baglantilarda performans sorunlari var. Elimde hem kablo hemde adsl var, her ikisinden de ayni yerlere trace cektigimde adsl 1000 uzeri ms lerle dolasiyor kablonet 10 mslerle ulasiyor. Acaba TTNet kendi icinde routing sorunlarimi yasiyor bunlar devam edecek mi? Benim dusuncem adsl alip kablo yu iptal etmekti ama simdi gercekden dusunuyorum. Diger bir konuysa tabi kabloda her nekadar static ip olmasada ben 6 aydir ayni ip ile yasayabiliyorum (makina devamli acik :) ) fakat adsl anlik bile olsa sorun yasayabiliyor tipki dial-up gibi ve ip ucup gidiyor. Static ip verilecegini duydum ama ne zaman fikir varmi.?

yardim icin simdiden tesekkurler.

A

Anonymous

Misafir
Selam Sky

ADSL ile Kablonet kıyaslamasına tekrar girmek istemiyorum..
Şu anda kablonet daha iyi görünüyor olabilir ama asla verdiğin trace örneklerindeki kadar bir fark olamaz...Eğer adsl 'de bu kadar uzun sürüyorsa trace veya ping'e cevabın sorunun var demektir..Bu durumda hemen TT'ye basvur..Şimdi download'ını merak ettim bak..O nasıl...10 KB'ı geçemiyorsan bence şikayetçi ol...alcatel'e iletmelerini söyle...
Bu arada trace attığında aynı yolu mu izliyor her ikisi de? Bildiğim kadarıyla Kablonet abonalaeri ile ADSL abonneleri farklı routerlarda sonlanıyor .DOlayısı ile trace yaptığın yere adsl abonelerinin bağlı olduğu routerla giderken sorun çıkıyor olabilir ama az bir ihtimal..FArklı yerleri denemişsindir eminim trace için...Aynı sonuçları mı veriyor sürekli?
Cevabın evetse bence hemen şikayetçi ol ve uctan uca tanımlarına bakılsın ve testler yapılsın..Download , trace, pingler vs....

Statik IP ha bugün ha yarın dinilir ya işte o kadar yakın....
TT'den yazılı emir çıkalı bayağı oldu.. Alcatel şu anda teknik denemelerini yapıyor bazı lokallerde...Dediğim gibi belki yarın sabah ( çok ciddiyim ) belki 2-3 hafta sonra....

Sağlıcakla kal..

Beyaz Adam.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi