İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ADSL ile server kurmak

Aredhelrim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar , 1024 DSL ile bir web server kurulumu yaptim. Yapmaktan kasit portalari vs. acip makineye yonlendirdim. Ama simdi soyle bir kac sorum olacak.

1) Adsl deki tek ip ye nasil domain yonlendirecez ? nameserverler icin domain kontrol panellernde genelde 2 ns adresi icin alan oluyor ve biri yazilmadigi zaman islem gerceklestirilmiyor.

2) Fedore CORE 4 icin tavsiye edebileceginz ucretsiz bir panel var mi ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
ns oluştururken aynı ip numarasını gireceksin.
ns1.domain.com ip no
ns2.domain.com ip no

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Eger bilgisayarinda kurulu bir isim sunucusu (domain name server) yoksa yonlendirmeyi nameserver boyutunda yapamazsin. Varsa domain kayidindan kendi bilgisayarinin ip'sine bir nameserver tanimlatip yonlendirebilirsin, illa ikinci ip yi isterse eski hosting hesabindan bir yerden salla, 1.si aktif ise ona gidecektir zaten.

Ya da 3. parti yonlendirme servislerinden birine uye olup, bilgisayarina domainini A kaydiyla yonlendirebilirsin. Boylece ns ile ugrasmazsin, onlarin nslerini kullanirsin.

FC icin ucretsiz panel WebMin var.

L

LifeNIC~

Misafir
2 ns adresi icin alan oluyor ve biri yazilmadigi zaman islem gerceklestirilmiyor.

1 IP'e sınırsız ns kaydı açabilirsin. Ücretsiz panel, plesk tek domainlik sürümü tavsiye ederim kendi sitesinden indirebilirsin.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
domainin nslerini zoneedit.com a yönlendir, oraya üye ol. sana bi kull adı şifre vericekler. sen orda Angelonun dediği gibi bi A kaydı açarsın ip numaranı yazarsın.

ama bi avantajı var. ufak bi program yüklüyosun site adresini filan giriyosun. sen her bağlandığında senin dynamic ip ni zoneedit alıyor siteyi senin yeni ip adresine yönlendiriyor..

ben şuan bi domainimi kendi bilgisayarımdan sunuyorum :) ama biraz kasıyor

bu arada zoneedit.com ücretsiz sağlıyor bunları senin yapman gereken sadece nslerini zoneedite yönlendirmen.

Aredhelrim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
domainin nslerini zoneedit.com a yönlendir, oraya üye ol. sana bi kull adı şifre vericekler. sen orda Angelonun dediği gibi bi A kaydı açarsın ip numaranı yazarsın.

ama bi avantajı var. ufak bi program yüklüyosun site adresini filan giriyosun. sen her bağlandığında senin dynamic ip ni zoneedit alıyor siteyi senin yeni ip adresine yönlendiriyor..

ben şuan bi domainimi kendi bilgisayarımdan sunuyorum :) ama biraz kasıyor

bu arada zoneedit.com ücretsiz sağlıyor bunları senin yapman gereken sadece nslerini zoneedite yönlendirmen.

bi avantaji var demissiniz, zoneedit den bir dosya indirip sunucudami kullanmamiz gerekiyor ?

Webmin de hosting vs. acabiliyormuyuz domain yonlendirdigimizde . Eger acamiyorsak manuel olarak makineye 1 domain yonlendirip, apache, ftp, mail sunucularinda bu domaini nasil aktif edebiliriz ?

kisa bi how to oluyor baslik :)

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şimdi atıyorum 256 sınırsız bağlantı var yada 512 ciddi anlamda bir siteyi barındırmaya kalksak olurmu ?

yani sonuçta bağlantı hızı vs düşük tam olarak bunun anlatımı vs varmı ?

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
1) Adsl deki tek ip ye nasil domain yonlendirecez ? nameserverler icin domain kontrol panellernde genelde 2 ns adresi icin alan oluyor ve biri yazilmadigi zaman islem gerceklestirilmiyor.

ip adresin statik ip değil mi.
hergün değişiyormu senin ip numaran.

Eğer statik ip numaran varsa, yukarıda belirttiğim şekilde ns oluşturup rahatlıkla kullanabilirsin.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Webmin'in usermin diye kullanici yonetim alani da var galiba.
Apache'de Virtual host tanimlaniyor, sablonu su sekilde;
#<VirtualHost *>
# ServerAdmin [email protected]
# DocumentRoot /www/docs/dummy-host.example.com
# ServerName dummy-host.example.com
# ErrorLog logs/dummy-host.example.com-error_log
# CustomLog logs/dummy-host.example.com-access_log common
#</VirtualHost>

Commentleri kaldiriyoruz tabi ki.

Diger seyler kullandigin FTP, Mail sunucularina gore degistirilecek ayarlar. Mail olayi biraz karisik olur, QMail + Vmpop3d kurulabilir ama bilmiyorsan zorlar.

emucu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu arada türk telekomdan statik ip başvurusunda bulunulabiliyor sanırım.

ek bilgi olsun :D

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
ben de geçen gün baktım resmi sitesinde ücret yazmıyor eski sitelerinde yazıyordu ama sanırsam aylık 2ytl (? tam emin değilim)

Aredhelrim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konu yeniden ayaklanmis :) Angelo 'nun hatri sayilir yardimlariyla sunucuyu tamamladim. Birde farkli bir proje icin adanet e bir colocation biraktim bu sunucuyu kurduktan sonra. Adanet in pek yogun hatti olmamasina ragmen ( Veri merkezlerinde yaklasik 17 makine sayabildim ) 1mbit adsl ile kurdugum server hız bazında adanet e fark atıyor :)

O

O'NEAL

Misafir
şimdi atıyorum 256 sınırsız bağlantı var yada 512 ciddi anlamda bir siteyi barındırmaya kalksak olurmu ?

yani sonuçta bağlantı hızı vs düşük tam olarak bunun anlatımı vs varmı ?

256,512,1024 Kpbs Hızlarla Siteni Yayınlayamazsın.Sitene Aynı Anda 50 Kişinin Girdiğini Düşün.İnternet Bağlantın Yetersiz Olduğu İçin Makine Upload Edemeyecek.Böyle Olunca da Aksaklıklar Meydana Gelecek.

Önemli Not: Türk Telekoma Göre Bu Yöntem Yasak ve Kural İhlali.

Bilginize...

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
adsl ile kendi serverini kurmak ben dahil olmak üzere çoğu insanın merak ettiği bir şey. Ama nedense herkes bunu yapamazsın, bağlantın 2mb olsa bile şu kadar kişi sitene girince sorun olur gibi şeyler diyor. Bir arkadaşım win2003 server üzerinde 1mb bağlantısı ile 5-6 site yayınlıyor ve hiç bir sorun çıkmadığını hatta çoğu host firmasına göre hız bakımından fark attığını iddia ediyor. Ben şimdi kime inanacağım şaşırdım vallahi.

Ya bu arada winxpde adsl ile server kurmayı biri daha detaylı anlatsa çok memnun olurdum ama daha öncede sorduğumda doyurucu bir cevap alamamıştım.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
yurtdışı çıkışlarını bi sorabilir misin arkadaşına. kendi girdiği gibi girilebiliyosa (hızlı ve kesintisiz) biz de yapalım yani. evet çok bi sunucuda da kullanılan 512 veya 1gb ram. işlemci hızı da gayet iyidir. geriye kalan bağlantı. şuan 1 Mbps dediğimiz bağlantının download hızı 1 Mbps, upload (yani yayın yapacağımız hız) 256 Kbps tir. yani bu demek oluyor ki, saniyede verebileceğiniz max hız 31,25 KB tır. bi sayfanızın boyutu diyelim ki 16 Kb. bu durumda ne olur. saniyede sadece iki tane siteye cevap verebilirsiniz. yok daha küçük sayfalar yapıcam derseniz mesela 5 Kb lık bir dosyayı bir saniye içerisinde 6 ziyaretçi kullanabilecek..

ki verdiğim bilgiler ttnetin sorunsuz verdiği zamanlar içindir. artı olarak yurtdışı çıkışları da önemli. mesela google sitenizi gezemedikten sonra google için yaptığınız optimizasyonun ne önemi kalıcak.. veya almanyadan diyelim bi akrabanız dostunuz sitenizi görmek istedi ama bi bakmış sunucuya erişilemiyor..

neyse işte. ufak siteler için güzel olabilir (kendim de yaptım çünkü bi süre. hiç sorun olmadı, ben gayet hızlı geziyodum :)) ama büyük siteler için denemek lazım :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5