İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

adsl üzerinden websayfası nasıl yayınlayabilirim

free

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar adsl modemim var ve internet websayfası yayınlamak istiyorum hangi programları kurmam gerekiyo kendi pc mi host edebilmek için yardımcı olurmusunuz rica etsem

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Sabit ip gerekli.(Guvenlik acıgı yaratır haberin olsun)
Phptriad apache gibi programlar lazım.
Ama hızın 256-512 gibiyse sitene 10 kisi baglansa kopmalar olur.Haberin olsun.
Eğer hala yapmakta kararlıysan biraz daha detay yazalım

free

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet hala nasıl olduğunu bilmek istiyorum yardım ederrsen sevinirim

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Baska bir kaynaktan buldugum bir yazıdır.

Arkadaslar herkese merhaba,

Bugunki konumuz adsl ve kabo internet ile domain host etme...

(dial-up ile domain host etmek isteyenler sayfanin en altinda bulunan aciklamalari okusunlar lutfen)

Domain name'i olan veya almayi dusunen arkadaslar kendi alan isimlerini hicbir ek ucret odemeden kendi makinalarindan

yayinlayabilirler...

Nasil mi ?

Genelde domain name aldiginiz kurumlar (isim vermek istemiyorum ) alan adinizi biryerlere yonlendirmek istediginizde sizden

en az 10 USD civarinda bir rakam talep ederler, oyasa ki; bu isi tek kurus odemeden yapmak mumkundur...

Bunun icin yapmaniz gereken; mevcut domain name'inizin name server bilgilerini , domain name'i kaydeden kurumdan alip size

herturlu yonlendirmeyi bedavaya yapma imkani veren ve bunun icin hicbir ucret talep etmeyen veya reklam banner'i eklemeyen
www.mydomain.com'a yonlendirmek....

ornek vermek gerekirse ben kendi domain name'lerimi turk ticaret'e kaydettiriyor, daha sonra bu alan adlarinin name

server'larini , mydomain.com'a yonlendiriyor ve artik hicbir hizmet icin alan adi kaydeden kisiye hicbir ucret odemiyorum, ve

bu islem tamamen yasal, istediginiz hizmeti istediginiz yerden almakta tamamen ozgursunuz...

sonuc nasil diye merak ediyorsaniz,yonlendirme islemi bu sekilde yapilmis 2 ornek verebilirim :

http://www.guideturquie.com
http://www.yengecgizi.com

SIMDI DE BU YONLENDIRME VE HOSTING ISLEMLERI NASIL YAPILIR ONU ANLATAYIM :

oncelikle bu is icin www.mydomain.com'a gidip uye oluyorsunuz (ucretsiz)
ve "manage my domains" kismindan "add domain" yaparak domaine name'inizi bu hesaba akliyorsunuz...
Domainname'inizin buradan yonetilebilir hale gelmesi icin alan adinizi kaydeden kurum tarafinda da
bir kac ufak degisiklik yapmak gerekecek....

simdi de,

domainname'i kaydeden kurumun size verdigi ayarlar penceresinden

domain name'inizin ayarlarini asagidaki sekilde degistiriyorsunuz,

İlk DNS : ns1.mydomain.com
İlk IP :
İkinci DNS: ns2.mydomain.com
İkinci IP :

siz bu ayarlari degistirdikten 36-72 saat icinde artik domain name'iniz
www.mydomain.com'daki hesabinizdan yonetilebilir hale gelecek....

2-3 gun sonra www.mydomain.com'un sitesindeki hesabiniza girdiginizde artik size ait domain'i istediginiz yere

yonlendirebileceginizi goreceksiniz....

Bu asamada yapmaniz gereken ise :

URL FORWARDING

altinda bulunan

Destination kismina kendi sabit ip'inizi http://81.xx.xx.xx veya http://195.xx.xx.xx olacak sekilde yaziyorsunuz....

Forwarding Type ise : Stealth olacak sekilde seciyorsunuz....

bunu yaptiktan sonra artik

domain name'inizi cagiran kisi direkt olarak sizin ip'inize yonlendirilecek....

Bu asamaya kadar zorlanacaginizi zannetmiyorum isin asil teferruatli tarafi olan, iis ve adsl konfigurasyonu nu ise asagida

ki yazimda bulacaksaniz....

========================================================================================

SABIT IP'SI OLMAYAN ARKADASLAR LUTFEN SAYFANIN EN ALT KISMINDA BULUNAN BILGIYI OKUSUNLAR

=========================================================================================

MODEM ROUTER VE IIS KONFIGURASYONU:

Bu bolumdeki yazimda sizlere, ADSL kullanicisi olupta IIS kurmak isteyenlerin ve sayfalarini kendi makinasinda host etmek

isteyenlerin cok isine yarayacak bir bilgi vermek istiyorum...

Kendi router'im zoom x4 oldugundan haliyle zoom menulerine gore orneklemeler yapacagim, ama baska markalarda da menuler asagi

yukari ayni

oluyor...ama problem yasayanlar [email protected]' ye mail atarlarsa elimden geldigince yardimci olmaya calisirim....

IIS' kurup calisir duruma getirdiginizi kabul ediyorum.

Oncelikle yapmaniz gereken ;kendi makinanizin "lan connection" ayarlarina girip,
tcpip ayarlarindan makinaya, router'inizin DHCP araligi disinda kalan sabit bir ip atamak,

(ornegin zoom modemlerde dhcp araligi default olarak : 10.0.0.3 ten 10.0.0.13 e kadar olan ip araligidir)

ben kendi denemelerimde

sabit ip olarak :10.0.0.27
Subnet mask icin:255.255.255.0
default gateway :10.0.0.2
dns icin :10.0.0.2 verdim...

Bu ayarlari yaptiktan sonra sirada modem ayarlari var :

modem'de "virtual server" 'a girip, makinaya atamis oldugumuz sabit ip'ye 80'inci porttan girisie musade etmek icin gerekli

ayarlar

yapiliyor

Burada host ip adres'e: makinaya vermis oldugunuz

sabit ip'yi : 10.0.0.7
public port'a : 80
private port'a : 80

veriyorsunuz....

Bu ayarlari yaptiktan sonra sayet internet explorer'a 10.0.0.27 girerseniz, iis'te host edilen web sayfasinin acildigini,

ancak
dis ip'niz olan 81.XX.XX.XX ile baslayan ip adresinizi girdiginizde,
modem interface'inin sifre panelinin sizi karsiladigini goreceksiniz !!!

Bu sorunu cozmek icin, modem interface,inin port'unu 80 haricinde bir port'a ornegin 8080'e atabilirsiniz (zoom modem icin bu

ayar "misc

configuration" 'dan yapiliyor)...

Bunu yaparsaniz da: kendi dis ip'inizi girdiginizde hicbir sey acilmadigini,
ancak size ait bu dis ip'yi giren birinin web sayfasini problemsiz gordugune sahit olacaksiniz, bu sorunu cozmenin yolu ise,

web server

kurulu olan bu makinanin internet'e proxy server arkasindan cikmasi...

Bunun icin internet'te bulacaginiz free proxy adreslerinden birinin ip'sini ve portunu internet connection ayarlarina

girerseniz

iste o zaman siz artik internet'e 81.xx.xx.xx ip'siyle degilde proxy server'in ip'si arkasindan cikacaginiz icin, artik kendi

makinaniz'a
81.xx.xx.xx ip'sini girdiginizde sayfanizin artik problemsiz acildigina sahit olacaksiniz...

Ben kendi denemelerim icim http://www.deluxnetwork.com/pgs/proxy.php

adresinden bi proxy aldim ve sonucccc mukemmellllll, hersey problemsiz calisiyorrrr !!!!
============================================================================================

SABIT IP'SI OLMAYAN VE DIAL-UP KULLANICISI ARKADSLAR ICIN DOMAIN HOSTING:

sizlerin yapmasi gereken ise, internet uzerinde bulunan ve size verdikleri url'i makinanizin o anki ip'sine yonlendiren
(makinaniza kurcaginiz client yardimiyla oluyor) hizmetlerden birine uye olmak ...

Bu servislerden bircogu ucretsiz olsa da genelde size verdikleri url'e reklam banner'i ekliyorlar....

bu servisler'den

https://www.no-ip.com' u tavsiye edebilirim

yapmaniz gereken once bu siteye kaydolmak, daha sonra bu siteden no ip client'ini bilgisayariniza indirip kurmak, kurduktan

sonra artik size buradan verilecek isim

ornegin http://seyfi.no-ip.org seklindeki adresi alip mydomains'teki url kismina yazmak....

(not :sayet domain host etmiyorsaniz mydomains kismini unutun kafanizi karsitirmasin)

Ben ornek olarak no ip verdim ama, internette bunun gibi bi yigin "dynamic dns " client programi var, siz bunlardan birine

kaydolduktan sonra size

http://seyfi.no-ip.org gibi url veriliyor ve url herdurumda sizin makinaniza yonlendiriliyor, dynamic dns client'i sizin

makinada calistigi surece tabi.....

haliyle domain'inizin bu bu url'e yonlendirildiginde dial-up bile baglaniyor olsaniz artik domain'iniz cagrildiginda

yonlendirme otomatik olarak makinaniza yapilacaktir....

-----------------------------------------------------------------------------------

Bugunluk bu kadar herkese kolay gelsin....

selamlar

SEYFIGO

josef

1 Mesaj
Tarih - 11/12/2004 : 23:50:36
--------------------------------------------------------------------------------

kendi web sayfami kendi makinamdan yayinlamak istiyorum. Domain alan kadar dis ip (81.xxx.xxx.xxx) ile web sayfami açabiliyordum. Domain ile açmaya çalistigimda kullaniciadi ve sifre sormaya basladi.

Zoom X4 kullaniyorum ve Virtual Server Configuration'de (!) 8080 portunu ekledim. Ancak bu sorunu çozmedi! Sizce neler yapmaliyim ?????

seyfigos

6 Mesaj
Tarih - 12/12/2004 : 19:32:19
--------------------------------------------------------------------------------

merhaba josef,

asagidaki yaziyi dikkatlice okuyup tatbik edersen sorunun cozuleceginden eminim, olurda

cozulmez ise duruma beraberce bir bakariz.....

Bu yazi daha once yine bu forumlarda yayinlanmisti, burada sadece birkac kucuk duzeltme

yapmakla yetinecegim......

=================================================

Arkadaslar herkese merhaba,

ROUTER MODEM VE IIS KONFIGURASYONU:

Bugun sizlere, ADSL kullanicisi olupta IIS kurmak isteyenlerin ve sayfalarini kendi

makinasinda host etmek isteyenlerin cok isine yarayacak

bir bilgi vermek istiyorum...

Kendi router'im zoom x4 oldugundan haliyle zoom menulerine gore orneklemeler yapacagim,

ancak baska markalarda da menuler asagi yukari ayni oluyor...

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Devamıdır.

IIS' kurup calisir duruma getirdiginizi kabul ediyorum.

Oncelikle yapmaniz gereken ;kendi makinanizin "lan connection" ayarlarina girip,
tcpip ayarlarindan makinaya, router'inizin DHCP araligi disinda kalan sabit bir ip atamak,

(ornegin zoom modemlerde dhcp araligi default olarak : 10.0.0.3 ten 10.0.0.13 e kadar olanip araligidir)
ben kendi denemelerimde

sabit ip olarak :10.0.0.27
Subnet mask icin:255.255.255.0
default gateway :10.0.0.2
dns icin :10.0.0.2 verdim...

Bu ayarlari yaptiktan sonra sirada modem ayarlari var :

modem'de "virtual server" 'a girip, makinaya atamis oldugumuz sabit ip'ye 80'inci porttan

girisie musade etmek icin gerekli ayarlar yapiliyor

Burada host ip adres'e: makinaya vermis oldugunuz

sabit ip'yi : 10.0.0.27
public port'a : 80
private port'a : 80

veriyorsunuz....

Bu ayarlari yaptiktan sonra sayet internet explorer'a 10.0.0.27 girerseniz, iis'te host

edilen web sayfasinin acildigini, ancak
dis ip'niz olan 81.XX.XX.XX ile baslayan ip adresinizi girdiginizde,
modem interface'inin sifre panelinin sizi karsiladigini goreceksiniz !!!

Bu sorunu cozmek icin, modem interface,inin port'unu 80 haricinde bir port'a ornegin 8080'e

atabilirsiniz (zoom modem icin bu ayar "misc configuration" 'dan yapiliyor)...

Bunu yaparsaniz da: kendi dis ip'inizi girdiginizde hicbir sey acilmadigini,
ancak size ait bu dis ip'yi giren birinin web sayfasini problemsiz gordugune sahit

olacaksiniz,

Bu sorun ayni sekilde zoom modem'den ip alan herhangi bir makina icin de gecerlidir,
sayet sayfanizi veya domain'inizi network icindeki bir makinadan test etmek istiyorsaniz,

size onerim, web sayfanizi veya domaininizi test edeceginiz makinayi internete bir proxy

server arkasindan cikarmaniz......

bu denemeleri yapmak icin

http://www.publicproxyservers.com/page1.html
http://www.checker.freeproxy.ru/checker/last_checked_proxies.php

gibi internette free proxy adresleri bulabileceginiz web sayfalarindan alacaginiz bir proxy

yi, internet explorer'in connections / lan settings ayarlarina girip oradan girmeniz...

iste o zaman siz artik internet'e 81.xx.xx.xx ip'siyle degilde proxy server'in ip'si

arkasindan cikacaginiz icin, artik kendi makinaniz'a
81.xx.xx.xx ip'sini girdiginizde sayfanizin artik problemsiz acildigina sahit olacaksiniz...

goreceksiniz ki; sonucccc mukemmellllll, hersey problemsiz calisiyorrrr !!!!

Bugunluk bu kadar herkese kolay gelsin....

MadDriver

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Harbidende kaynak süper ya. Kaynağı nerden bulduğunu öğrenebilirmiyim.

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba kuracak arkadaş eli deymişken kendi dns serverinide kursa daha iyi olur.
Lakin my domain com bazen sitelerin açılmamasına sebep oluyor. nede olsa bedava. çok yogun oldugundan sanırım, birde ttl si biraz fazla Türkiyeden girecekler için sorun oluyor. bilginize

alpaym

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinayı sadece siteleri barındırmak için kullanmayacaksan tavsiye etmem.
Makinana tahmin ettiğinde çok zarar verirsin ve kullanıcılara hızlı bir erişim imkanı sunmazsın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5