Ağız Kokusu Nedenleri Ve Çözümü

Msnr

0
İyinet Üyesi
Katılım
13 Şubat 2016
Mesajlar
396
Reaction score
0
Konum
Elazığ
Ağız kokusu insanları sosyal, özel, iş ve normal hayatını da olumsuz şekilde etkileyen bir etkendir. Ağız kokusu neden kaynaklanır ve çözümü nelerdir? İster iseniz bunlara biraz göz atalım…

Bireyin kendisinde öz güven eksikliğine sebep olan ağız kokusu, tedavi edilmediği ya da bir önlem alınmadığı zaman bireyim tüm yaşam alanlarında dışlanmış istenmeyen bir durum olarak görülmesine sebep olabilir. Ağız kokusu hem bizi hem de çevremizde olan insanları da rahatsız eder. Bu durumla mücadelede bulunanlar, konuşmaktan kaçınır ya da konuşurken bile ağzını kapatma gibi hareketlerde bulunurlar.

Kişilerin kendilerine olan güvenine de neden olan ağız kokusu, insanda ister istemez psikolojik olarak sebeplere de etken olan bir rahatsızlıktır. Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, diş çürükleri, mide rahatsızlıkları, ağız kuruluğu ve açlık gibi durumlar genelde ağız kokusunun da başlıca sebeplerindendir.

diset1.jpg


Ağız Kokusu Kaynakları Nelerdir?

Tükürük bezleri vücutta tükürük salgılamak ve bu salgıyı da ağız içine iletmek ile görevlidir. Gün içerisinde gıda alımının azalması, susuz kalma gibi sebeplerden dolayı ağız içerisinde tükürük miktarı azalabilmekte. Aynı şekilde gece tükürük salgısı da uyku esnasında nerede ise sıfır durumdadır. Ağızda olan tükürük üretiminin azaldığı zaman ağızın kendisini temizlemek için ihtiyaç duyduğu sıvıyı da bulamaz haline getirir. Bundan dolayı özellikle sabahları uyandığınız zaman ağız kokusu olabilir.

Diş aralarında, dil üzerinde kalan yiyecekler de bakteri oluşumunda çok önemli faktör olduklarından dolayı ağız kokusuna sebep olurlar.

Dişeti hastalıkları ve çürükler tedavisinin olmadığı zamanlarda kendini ağırlaştırarak koku meydana getirir.

Karaciğer yetmezliği, sinüs ve alerjik enfeksiyonlara bağlı olan hastalıklarda ağız kokusunu meydana getirebilmekte.

Tüketmiş odluğunuz soğan, sarımsak, et, balık, peynir gibi ürünler de nefesimizin kokmasına neden olabilirler.

Yoğurdun Ağız Kokusunda Olan Etkisi

Yoğurt içinde barındırdığı prebiyotikler sayesinde nötrleştirici bir etki göstererek ağız içerisinde meydana gelen kokular ı öldürmektedir. Özellikle de mide asidi birikiminden kaynaklı olan ağız kokuları, ciddi bir hastalık kaynakları değil ise her gün düzenli yoğurt tüketimi kötü kokunun önlenmesinde de yardımcı olmaktadır.

Yoğun olarak çay, kahve, alkol içmenin ve şekerli gıdalar tüketmenin ağızdaki bakterilerin artmasına neden olacağını ve bunun sonucunda da ağız kokusu oluşacağını belirten bazı uzmanlar, bu yiyecek ve içeceklerin az miktarda tüketilmesini de tavsiye etmektedirler.

Ağız Kokusunun Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Diş fırçalama işleminin yanı sıra, dili fırçalamak ve diş ipi yardımı le de diş aralarında kalan yiyecek artıklarını temizlemek de ağız kokusunu engellemek için büyük önem taşımakta. Eczanelerde rahatlıkla bulunabilen nane aromalı ağız gargaraları, yemekler ile nane tüketmek, elma yemek, şekersiz sakız çiğnemek de ağız kokusunu engellemek için yardımcı kaynaklardır.

Kaynak

 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst